separator

مهاجرت به سمت استاندارد EMV؛ جزئی از نقشه راه بانک مرکزی در سال ۱۴۰۰

در دومین روز هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، کارگاهی با عنوان «چشم‌انداز و نقشه راه مهاجرت به استانداردEMV» توسط علی سیفی معاون شرکت خدمات انفورماتیک برگزار گردید. 
سیفی با اشاره به ضرورت مهاجرت به سمت استاندارد EMV گفت: هم‌اکنون در دنیا و در صنعت پرداخت استفاده از کارت هوشمند به صورت یک استاندارد دیفکتو در‌آمده است. 
معاون شرکت خدمات انفورماتیک به این پرسش که چرا به دنبال EMV هستیم پاسخ داد و افزود: پیاده‌سازی این استاندارد، علاوه بر داشتن فواید ملی، خواست بانک مرکزی بوده و بخشی از نقشه راه این بانک در سال ۱۴۰۰ است. علاوه بر این، EMV می‌تواند به تحقق برخی برنامه‌های ملی همچون توسعه گردشگری کمک نموده و به عنوان یکی از پیش‌ران‌های توسعه در بخش پرداخت محسوب گردد. از سوی دیگر، عملیاتی نمودن این استاندارد ضمن ارتقای امنیت نظام پرداخت ایران می‌تواند سیاست‌گذار و مقام ناظر را در تطبیق نظام پرداخت ایران با نظام پرداخت شبکه‌های بین‌المللی یاری رساند و امکان توسعه کسب و کارهای جدید در این حوزه و پرداخت موبایلی را فراهم آورد. علاوه بر آن، انجام تراکنش‌های غیر برخط را امن سازد.
سیفی در ادامه گفت: با توجه به جمعیت ۸۰ میلیونی کشور، تعداد بالای کارت بانکی صادر شده، بانک‌های عضو شتاب و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت و همچنین تعداد خودپردازها و پایانه‌های فروش، ضروری است ایران نیز همانند سایر کشورها به سمت استفاده از کارت هوشمند دیفکتو حرکت نماید. 
او خاطر نشان کرد: بررسی محدوده تغییرات در حوزه‌ بانک‌ها، PSPها و شرکت شاپرک، تدوین قانون و مقررات در بخش‌های مدیریت ریسک و نظارت، توانمندسازی ذینفعان، ارتقای زیرساخت شبکه پرداخت از جمله مواردی هستند که بانک مرکزی می‌بایست برای اجرایی نمودن این طرح مدنظر قرار دهد.
از دیدگاه سیفی، بانک‌ها و PSP ها نیز می‌بایست زیرساخت‌های خود را بر اساس استانداردهای بانک مرکزی ارتقاء داده و سازگاری با قوانین و مقررات را افزایش دهند و در نهایت، مهاجرت به استاندارد EMV را در بین مشتریان و ذینفعان فرهنگ‌سازی نمایند. 
معاون شرکت خدمات انفورماتیک در پایان اظهار کرد: تجربه کشورهای کانادا، استرالیا، ترکیه، مالزی، انگلستان و فرانسه نشان می‌دهد اجرای طرح مهاجرت به این استاندارد، یک کار زمان‌بر است. برای اجرایی نمودن این طرح می‌بایست ضمن آشنایی با اکوسیستم پرداخت مبتنی بر استاندارد EMV در درون سازمان، تصویر درستی از مراحل مختلف مهاجرت در نزد مدیران تصمیم‌گیر ایجاد و بیان گردد. از سوی دیگر، سیاست‌های دوران گذار برای هر بانک و PSP باید تدوین گردیده و پشتیبانی همزمان از کارت‌های مغناطیسی و هوشمند طی دوران گذار در سامانه‌ها مدنظر قرار گیرد.