separator

قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین

در ابتدای این کارگاه میلاد وزیری توضیحاتی کلی در مورد فناوری بلاک‌چین ارائه و به مزایا و معایب این فناوری اشاره نمود. وی تاکید کرد: از جمله معایب این فناوری، مصرف زیاد انرژی دستگاه های ماینینگ استخراج کننده رمزارزهاست که برای مثال یک و نیم درصد کل مصرف برق آمریکا را شامل می شود که انرژی بسیار زیاد و قابل توجهی است. از معایب دیگر بلاک‌چین این است که چون پول به راحتی جابه جا می شود، قابل استفاده در پولشویی و پرداخت های مجرمانه است که استفاده از این فناوری را با چالش مواجه می کند. عیب دیگر این است که قانون خاصی از طرف مقررات گذاران و قانون گذاران در سراسر جهان و از جمله ایران اعمال نشده و خلاء قانونی در این زمینه وجود دارد. از نظر شرعی نیز در ایران و برخی دیگر از کشورها مشکلات و ابهاماتی در رابطه با این فناوری و به خصوص رمزارزها وجود دارد؛ از جمله اینکه کالایی که دیده نمی شود قابلیت معامله‌پذیری ندارد. 
در ادامه این کارگاه وزیری با مطرح ساختن این سوال که اصلا چرا باید از بلاک‌چین استفاده شود؟ تاکید کرد: این اکوسیستم داده ها دارای امنیت بوده، در آن هویت افراد حفظ می شود، تعرضی به هویت اشخاص نمی شود، اطلاعات محرمانه نگهداری می شود و افشای اطلاعات در این فناوری وجود ندارد. مزیت دیگری که بلاک‌چین دارد این است که با تکنولوژی های جدید قابل ترکیب است و این امکان وجود دارد که در بستر بلاک‌چین بسیاری از فناوری ها را ترکیب کرد. مزیت بعدی بلاک‌چین، سرعت در انجام معاملات است که می تواند بسیار گره گشا باشد و بسیار قابل توجه است. همچنین بلاک‌چین برای صنایع و بسیاری از کسب‌وکار ها مفید و قابل استفاده بوده و محدودیت کمی برای استفاده از بلاک‌چین در صنایع و کسب‌وکارها وجود دارد.
حسین ادیب در ادامه این کارگاه، به احصای نسل های مختلف فناوری بلاک‌چین یعنی نسل یک، دو و سه پرداخت و تاکید کرد: بحث مهم و قابل توجه در فناوری بلاک‌چین، توزیع شده بودن آن و قابل نظارت بودن برای همه است. نسل اول فناوری بلاک‌چین را می توان ماشین حساب در نظر گرفت که در زمان پیدایش خود تحولی عظیم ایجاد نمود و نسل دوم را می توان گوشی های هوشمند در نظر گرفت که نقطه عطفی در تکنولوژی است و نسل سوم این فناوری بلاک‌چین سازمانی است. وی با اشاره به اینکه سازمان های توزیع شده جنبه بسیار جذاب در این زمینه هستند، اضافه کرد: سازمان قابل شبیه‌سازی است و علاوه بر اینکه پول ها مجازی شده اند، سازمان ها نیز در حال حرکت به سمت مجازی شدن هستند که این انقلابی عظیم است.
در انتهای این کارگاه ادیب و وزیری با ارائه مثال هایی از قراردادهای هوشمند در بستر بلاک‌چین از جمله مناقصات هوشمند، قرعه کشی هوشمند و اینکه شرکت ها و سازمان ها در خصوص املاک و مستغلات در بستر بلاک‌چین چگونه می توانند عمل کنند، روش های جدید و هوشمند در این حوزه را با روش های سنتی مقایسه و چالش های روش های سنتی را بررسی کردند.