separator

پویایی و رشد سریع پلتفرم‌های سازمانی

 کارگاه آموزشی بلاک‌چین سازمانی، مقایسه پلتفرم‌ها و بررسی موردی پلتفرم Hyperledger Fabric در بعدازظهر دومین روز هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با ارائه حسین یعقوبی مدیر پروژه‌های بلاک‌چین شرکت خدمات انفورماتیک و محسن یزدانی کارشناس امنیت ‌پروژه‌های بلاک‌چین شرکت خدمات انفورماتیک برگزار شد.
در ابتدای این کارگاه، یعقوبی مزایا و ویژگی‌های منحصر به‌فرد فناوری بلاک‌چین همچون پایداری و ثبات سیستم به علت نبود نقطه شکست واحد، تضمین دسترس‌پذیری و افزایش شفافیت و کارایی را از جمله عواملی دانست که منجر به توجه صنعت بانکی به حوزه توسعه راهکارهای سازمانی بلاک‌چینی شده ‌است. وی این نکته را یادآور شد که فناوری بلاک‌چین در چهار حوزه ایجاد مدل‌های جدید کسب و کاری، ایجاد بازارهای جدید مبتنی بر توکنایز کردن دارایی‌های فیزیکی و غیر دیجیتال، بهبود کارایی و افزایش راندمان تبادلات و تعاملات و تسهیل ثبت سوابق فرصت‌هایی را برای استفاده و بکارگیری در صنایع مختلف ایجاد می‌کند. مدیر پروژه‌های بلاک‌چین شرکت خدمات انفورماتیک با مروری بر نیازمندی‌های یک سازمان، بلاک‌چین سازمانی را معرفی و مزایا و ویژگی‌هایی آن را برشمرد. 
یعقوبی افزود: هم‌اکنون پویایی و رشد سریع پلتفرم‌های سازمانی ما را در دوران تکثیر پلتفرم‌ها  قرار داده است و تاکنون بیش از ۱۰۰ پلتفرم قابل استفاده، توسعه داده شده ‌‌است. اما کماکان یک پلتفرم مشخص که مرحله‌ی توسعه و تست را به‌طور کامل پشت سرگذرانده باشد و پیش‌نیازهای استفاده انبوه را برآورده کند وجود ندارد. بنابراین لازم است سازمان‌ها نسبت به مسیر تکامل پلتفرم‌های بلاک‌چینی درک درستی پیدا کنند و با شناخت کافی از پویایی سریع این حوزه، ریسک‌های مربوطه را مدیریت نمایند. 
وی همچنین این نکته را یادآور شد که تمرکز پلتفرم‌های بلاک‌چینی بر فناوری دفتر کل توزیع شده ‌است، درحالی‌ که تمرکز پلتفرم رمزارزها، بر سکه  مورد استفاده در آن است. یعقوبی در ادامه توضیحاتی را در خصوص پلتفرم‌های بلاک‌چین منتخب همچون اتریوم، HyperLedger Fabric، کوردا، ریپل، استلار و ... ارائه داد. وی در پاسخ به این سوال که از بین یکصد پلتفرم بلاک‌چینی موجود، نهایتاً کدام یک برنده رقابت خواهد بود؟ گفت: با توجه به اینکه بلاک‌چین دوران طفولیت خود را می‌گذراند، پاسخ به این سوال بسیار دشوار است اما بهترین جواب ممکن احتمالا این خواهد بود که پلتفرم برنده، هنوز به بازار عرضه نشده ‌است.
در ادامه این کارگاه آموزشی محسن یزدانی توضیحاتی را در خصوص هایپرلجر و انواع آن ارائه داد. وی هایپرلجر را یک پروژه متن باز بلاک‌چین و ابزارهای مرتبط با آن دانست که با هدف ساخت دفترهای توزیع شده مبتنی بر بلاک‌چین در زمینه‌های مالی، بانکداری، زنجیره تامین، سلامت و ... شروع به کار کرده‌ است. در پایان یزدانی به ارائه توضیحات تفضیلی در خصوص انواع هایپرلجرها با تاکید بر هایپرلجر Fabric پرداخت.