separator

مبارزه با فرار مالیاتی با تکیه بر تحلیل کلان داده‌ها

 در ابتدای این نشست پرگل اصغری با اشاره به منابع درآمدی دولت گفت: در ایران با توجه به وجود درآمدهای نفتی همواره توجه به درآمد¬های مالیاتی و افزایش سهم آن به حاشیه رفته است.
وی با اشاره به موضوع فرار مالیاتی افزود: در ایران فرار مالیاتی عددی در حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان است و عواملی همچون عدم گسترش فرهنگ مالياتي در جامعه، عدم مبادله كامل اطلاعات و نبودن سيستم نظارت و پيگيري در اخذ ماليات و قانون علي‌الراس زمینه¬ را برای شکل‌گیری فرار مالیاتی ایجاد می‌کنند.
اصغری در ادامه با اشاره به اظهارات عضو کمیسیون تلفیق بودجه در خصوص پیشنهادی برای شفاف‌سازی مالیات پزشکان در لایحه بودجه ۹۸ گفت: آنچه درباره مالیات بر درآمد پزشکان گفته می‌شود رقمی حدود ۷ هزار میلیارد است که متأسفانه رقمی بسیار کمتر به عنوان مالیات سالیانه از این بخش، پرداخت می‌شود. مجموع درآمد پزشکان متخصص در سال ۱۷ هزار و ۲۸۰ میلیون تومان، پزشک عمومی ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و دندانپزشکان ۸ هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان است. جمع مالیات پزشکان ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است. اما فقط حدود ۲ تا ۳ درصد این مقدار یعنی ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات می-دهند. وی با اشاره به بهانه¬های پزشکان برای توجیه عدم نصب دستگاه کارتخوان گفت: بسیاری از پزشکان دستگاه‌های کارتخوان خود را به نام منشی‌هایشان گرفته‌اند تا بتوانند از زیر بار پرداخت مالیات شانه خالی کنند، اما تراکنش‌های مشکوک به حساب منشی‌ها باعث پیگیری سازمان امور مالیاتی شده است. سپس با اشاره به جزييات طرح الزام پزشکان به نصب کارتخوان بانکي اظهار نمود: طرح الزام شاغلان حرفه‌های پزشکی به استفاده از دستگاه کارتخوان بانکی که توسط هییت رییسه مجلس اعلام وصول شده است، در صورت تصویب شاغلان حرف پزشکی، تجهیزات پزشکی و مراکز ارائه خدمات سلامت را ملزم به نصب دستگاه کارتخوان بانکی می¬کند که مسیر موفقی برای جلوگیری از فرار مالیاتی در این حرفه است.
اصغری سپس به چالش¬های نظام مالیاتی کشور اشاره و تاکید کرد: معافیت‌های مالیاتی گسترده، حجم بالای اقتصاد زیرزمینی، فرار مالیاتی و مالیات نهادها و بنیادها از جمله چالش‌های این حوزه است. این موارد باعث گردیدده تا در ایران ۴۰ درصد حجم اقتصاد از پرداخت مالیات معاف باشند که بی‌عدالتی را در پی دارد و بار مالیات را بر دوش سایر مودیان مالیات¬پرداز سنگین می-کند. 
در ادامه این نشست پرنیان اصغری راهکارهای جلوگیری از فرار مالیاتی را برشمرد و افزود: تخصیص یک شناسه منحصربه‌فرد به هر مودی، ایجاد ارتباط میان دستگاه‌های مرتبط با سازمان امور مالیاتی و برقراری ارتباط سیستماتیک میان انواع مختلف مالیات (مانند مالیات بر درآمد شرکت‌ها و مالیات بر اجاره مستغلات) می‌تواند تا حد زیادی از فرار مالیاتی ممانعت به عمل آورد.
در انتهای این نشست پرنیان اصغری پیشنهاداتی جهت مبارزه با تقلب در حوزه وصول مالیات از اصناف با تکیه بر تحلیل کلان داده¬ها ارائه داد و اظهار داشت: جمع¬آوری داده¬های اطلاعات پرداخت و ایجاد سیستم اطلاعاتی قوی، جمع¬آوری داده¬های نظام بانکی به تفکیک مالیات و جمع¬آوری داده¬های بیمه¬های تامین اجتماعی از جمله الزامات مبارزه با فرار مالیاتی است.