separator

پیشگیری از انحراف تخصیص اعتبارات با استفاده از پلتفرم‌های تأمین مالی زنجیره‌ای

 در دومین روز هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت کارگاه «ساختار مالی ویژه مدیریت زنجیره تأمین و زنجیره ارزش» توسط دکتر فردوس باقری مدیر عامل شرکت توسعه تجارت الکترونیک نگین توسن و حمید خیام‌زاده مدیر پروژه سککوک برگزار شد. 
فردوس باقری در ابتدای این کارگاه گفت: بنگاه‌ها و اصناف کوچک و متوسط اساس اقتصاد هر کشور را تشکیل می‌دهند. بیشترین میزان گردش مالی و اشتغال هر کشور به این بخش از اقتصاد اختصاص دارد. در ایران نیز کسب و کارهای خرد، کوچک و متوسط، ۹۲ درصد از اشتغال کشور را تشکیل می‌دهند و استفاده از فناوری‌ها و ابزارهای مدرن برای پوشش به‌موقع و کارآمد حجم فعالیت آنها اجتناب‌ناپذیر است.
مدیر عامل شرکت توسعه تجارت الکترونیک نگین توسن در ادامه خاطر نشان کرد: ایجاد یک اکوسیستم پویای کسب و کار به کسب و کار (B2B) می‌تواند باعث گسترش تعامل بین اعضا و بهبود سرعت در تعامل گردیده و ضمن صرفه‌جوئی در هزینه‌ها، دسترسی به ابزارهای مالی و فناوری‌های پیشرو و افزایش سرعت خرید و فروش و صادرات را فراهم آورد. جمعیت اصلی هدف این پلتفرم، کسب و کارهای خرد، کوچک و متوسط (صنوف، بازرگانان، تعاونی‌ها)، تأمین‌کنند‌گان کسب و کارها، مصرف‌کنندگان محصولات کسب و کارها هستند. پلتفرم مذکور این قابلیت را دارد که با افزایش توان نظام بانکی در این زنجیره منجر به کاهش بخشی از تقاضای تسهیلات موجود در کشور شود.
در ادامه این کارگاه، حمید خیام‌زاده، ضمن تشریح درخت تعاملات سککوک، اجزای این پلتفرم را تشریح کرد و افزود: عملیات مبادلات اعتباری و نقدی و باشگاه مشتریان از جمله بخش‌های اصلی این پلتفرم هستند. البته برای پیاده‌سازی آن، همراهی نهادهای حاکمیتی همچون دولت، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان مناطق آزاد تجاری به عنوان قانون‌گذارضروری است.
مدیره پروژه سککوک در ادامه نمونه‌هایی عملیاتی از سککوک (بانک ملی، پست بانک و ... ) را تشریح کرد و ضمن تبیین شمای طرح سامانه اکوسیستم پویای B2B و B2C بر این موضوع تأکید نمود که سککوک از هر دو پلتفرم‌های فوق بهره برده است. 
در پایان خیام‌زاده اظهار داشت: کارشناسان شرکت نگین توسن استفاده از ظرفیت ارزهای رمزنگاری را در پلتفرم سککوک در دستور کار قرار داده و امیدوارند با هماهنگی بانک‌ها و وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، امکان استفاده از این فناوری به زودی فراهم آید.