separator

فناوری‌های مالی: چالش‌ها و فرصت‌ها

 در ابتدای این نشست، مجید حسینی نژاد (موسس شرکت علی بابا) در پاسخ به سوالی در رابطه با دلایل موفقیت این شرکت و تبدیل آن به قطب فروش آنلاین بلیط هواپیما، اظهار داشت: برای من تاسف‌آور است که علی بابا صرفا به عنوان سایت فروش بلیط شناخته می¬شود؛ در حالیکه فروش بلیط قدم اول کار ما بوده و هدف اصلی کشف خود در محیط پیرامون قرار گرفت. تعهد این شرکت خلق ثروت برای خودمان، همکاران و جامعه است.
در ادامه این نشست دکتر سید امیر محقق (عضو هییت مدیره شرکت توسعه فناوری اطلاعات گردشگری) در پاسخ به این سوال که آیا همچنان استارت آپ¬های نوپا می¬توانند به این حوزه وارد شوند؟ تاکید کرد: انتظار است بانک گردشگری اگر فعالیت مالی در حوزه واسطه¬گری مالی می¬نماید، ناظر به حوزه گردشگری باشد. آمار گردشگران خارجی طبق اعلام سازمان جهانی گردشگری برای کشور ایران، حدود یک میلیون نفر است. 
اما آنچه که در مراجع رسمی کشور اعلام می¬شود، حدود پنج برابر این عدد (یعنی پنج میلیون) می‌باشد. این نشان‌دهنده یک اختلاف تعریف است که بین مسافر و گردشگر وجود دارد. اقامت کمتر از بیست و چهار ساعت به عنوان گردشگر محسوب نمی-شود. همچنین، شاخص‌های مانند: اطلاعات بازار، اطلاعات جمعیتی، جاذبه¬های گردشگری، ظرفیت¬های اقامتی و تعداد فرودگاه¬ها به عنوان فاکتورهای دارای اهمیت برای افرادی که به شکل استارت¬آپی قرار است به این حوزه وارد شوند، تصویری از بازار ایجاد کرده و می‌توان بر اساس آمار و ارقام آنها در رابطه با ورود در این بازار تصمیم‌گیری کرد. 
وی افزود: فین تک منحصر به پرداخت نمی¬شود و استارت آپ منحصر به فین تک یا گردشگری نمی¬شود. بر این اساس، کشوری مثل عربستان وجود دارد که از دیرباز به رقابت‌های منطقه¬ای علاقه‌مند است. اگر برنامه گردشگری عربستان را نگاه کنیم، فقط در حوزه حجاج برای سال 2025 یک هدفگذاری انجام داده است. هدفگذاری عربستان از مجموع گردشگران دینی 20 میلیون نفر است که در حال آماده‌سازی زیرساخت آن در زمینه حمل و نقل و اقامت می‌باشد. در حالی که چنین هدفگذاری برای کشور ما وجود ندارد. 
مهندس گرکانی‌نژاد (مشاور معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی) در ادامه این نشست در پاسخ به این سوال که چقدر کار نیاز است که بستر مناسب برای فین تک¬ها به وجود آید؟ و اینکه بانک مرکزی چه خطوط قرمزی برای فعالیت فین تک¬ها مدنظر دارد؟ اظهار داشت: واقعیت این است که حرکت به سمت نوآوری اگر زیرساخت مقرراتی کامل نشود، حتما ابتر می¬ماند. 
بنابراین، در سراسر دنیا یکی از ریسک¬ها در حوزه نوآوری، ریسک مقررات است. با این حال، واقعیت آن است که اگر این مقررات نباشد، چه بسا کل بازی صنعت بانکی با چالش مواجه شده و بستر نوآوری فرصتی برای شکل‌گیری پیدا نکند. در این شرایط فرصت سوء‌استفاده برای افراد سودجو فراهم خواهد شد. 
وی ادامه داد: البته مقررات‌گذار کم‌تجربه هم می‌تواند به عنوان یک ریسک قابل توجه محسوب شود. همچنین بهترین رویکرد در حوزه مقررات‌گذاری در این رابطه، اتحادیه اروپا است. کشورهای آسیای جنوب شرقی (از جمله ژاپن و کره جنوبی) هم در این زمینه اقداماتی انجام داده‌اند و رویکردی محتاطانه پیش گرفته‌اند. PSD2 سه سال پیش ماحصل دو سال تلاش و همفکری شکل می¬گیرد که تنها روشی است که می¬توان به آن استناد کرد. همچنین، واقعیت این است که در ایران به دلایل مختلف خیلی نمی-توانستیم مثل PSD2 عمل کنیم اما از PSD2 الهام گرفتیم و سعی می¬کنیم الگویی شبیه به آن ایجاد کنیم. نکته مهم در این زمینه برداشته شدن مرز پرداخت و بانکداری است.
در ادامه این نشست مهدی عبادی (دبیر انجمن فین تک ایران) در پاسخ به این سوال که: دغدغه اصلی پیش روی فین تک¬ها در ایران چیست؟ این طور بیان نمود که: 120 استارت آپ فین تکی در انجمن فین تک ایران عضو هستند که 50 درصد استارت آپ¬های پولی و بانکی پرداختی هستند و در حوزه بورس، بیمه و بلاک چین استارت آپ¬هایی را در انجمن داریم. همچنین ۹ استارت آپ ارزی و ۱۰ استارت آپ بیمه¬ای در انجمن حضور دارند. 
وی ادامه داد: یکی از چالش¬ها در این رابطه این است که در کشور کار سیستماتیک انجام نمی‌شود. بر این اساس، لازم است نهادها وظایف خود را انجام بدهند و به این فکر کنیم که آیا تصمیماتی که می¬گیریم به صلاح مردم و مملکت هست یا نه؟ علاوه بر این، چالش قانون¬گذاری نیز وجود دارد که در حال برطرف شدن است.