separator

چرا انقلاب؟ چرا بلاک‌چین؟

 علی میزانی اسکویی، مدیر عامل شرکت سیتکس در شروع میزگرد گفت: در حالی که رشد تکنولوژی ماهیت نمایی و نه خطی دارد، برای اینکه بدانیم بلاک‌چین یک انقلاب است یا خیر باید همواره جلوتر را ببینیم. سال ۲۰۶۰ سالی است که رشد تکنولوژي در آن قابل تصور نیست، چرا که با گسترش کاربردهای هوش مصنوعی ما خودآگاهی خودمان را در کامپیوتر و علوم آن نهادینه و تعبیه می‌کنیم.
وی ادامه داد: فناوری بلاک‌چین مقدمه‌ای برای تمرکززدایی و توزیع قدرت است؛ مفهومی فراگیر دارد و صرفا در حوزه مالی و بانکی مطرح نیست، ندارد و در سایر حوزه‌ها می‌تواند یک راهکار زیرساختی باشد. مدیرعامل سیتکس تاکید کرد: بلاک‌چین یک شروع زیرساختی است که ایده‌ای مبتنی بر این فناوری ایجاد خواهند شد و همه این مسئله باعث می‌شود تا بلاک‌چین یک انقلاب باشد.
میزانی خاطر نشان کرد: تمامی انقلاب‌ها بر علیه کسانی است که قصد ندارند تغییر کنند؛ هر چند که بلاک‌چین می‌تواند برای بانک‌ها به عنوان یک عامل تهدیدکننده باشد ولی همزمان به عنوان یک فرصت بسیار خوب نیز برای آنها مطرح است. وی تاکید کرد: رمز ارز ملی قرار نیست جای بیت‌کوین را بگیرد یا تحریم‌ها را دور بزند و تمامی مشکلات کشور را حل کند، اما اجرای درست آن به نفع کشور خواهد بود.
 
در ادامه میزگرد، نوش آفرین مومن واقفی، معاون امنیت شرکت خدمات انفورماتیک نیز با اشاره به انقلاب بلاک‌چین و نگاه‌ها به این فناوری گفت: انقلاب‌ با خودش یکسری تعبیر مشخص به همراه دارد؛ نتیجه انقلاب صحبت کردن از یک فضای آرمانی است که قضاوت در خصوص آن عموماْ توسط نسل‌های بعدی انجام خواهد شد. انقلاب‌ها می‌توانند دستاوردهای خوبی داشته باشند و ما را به نقطه‌بهینه‌تری برسانند و یا به دلیل رواج اقدامات توهم‌گونه و لذا انحراف از مسیر مطلوب نتیجه خوبی نداشته باشند و برای جامعه ایجاد هزینه نمایند و حتی دستاوردهای خوب را از بین ببرند؛ انقلاب بلاک‌چین نیز از همین جنس است که می‌تواند ضربه‌ای را وارد کند یا چالش‌هایی را برطرف کند.
 وی افزود: فناوری بلاک‌چین، ترکیبی از اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی است. اگر بتوانیم جنبه‌های منفی این تحول را مدیریت کنیم و واقع‌بینانه با بلاک‌چین برخورد کنیم، می‌توانیم از مزایای فناوری زنجیره بلوک استفاده کنیم و تحولات مثبت و نوینی را ایجاد کنیم.
وی تاکید کرد: علی‌رغم آنکه ذات بلاک‌چین آنارشی است ولی می‌تواند همه کسب‌وکارها را به هم وصل کند. هاروارد معتقد است در ۱۰ سال آینده، فناوری بلاک‌چین دستاوردهای خوبی را به دنبال داشته باشد؛ بانک‌های مرکزی، غول‌های فناوری و شرکت‌های نوپا به دنبال بهره‌گیری از این فناوری هستند که نشان می‌دهد علاقه‌ای فراگیر از سوی کسب‌و‌کارها و رگولاتورها به این فناوری وجود دارد.
مومن واقفی با بیان اینکه احراز هویت از دستاوردهای اصلی فناوری بلاک‌چین است، اظهار داشت: بسیاری از بانک‌های مرکزی از جمله بانک مرکزی ایران برای تحقیق و بررسی درباره کاربردهای آن اقداماتی انجام داده است که نباید صرفا یا یک نگاه منفی و تحلیل ژورنالیستی آن را منحرف کرد.
وی با اشاره به رمز ارز ملی افزود: رمز ارز ملی با پشتوانه ریال می‌تواند در نهایت به ایجاد یک کیف پول آفلاین منجر شود تا هزینه‌های سنگین چاپ اسکناس و مشکلات آن را با توجه به محدودیت‌ها خنثی کرد.
بهرنگ صادقی، مدیر توسعه تکنولوزی شرکت فرابورس ایران نیز درباره فرآیند خلق ثروت گفت: برای تولید ثروت باید اجزا یک شبکه به صورت هماهنگ، فعالیت کنند که عموماْ این اجزا نیز به یکدیگر اعتماد ندارند. اعتقاد دارم ثروت از جابجایی کالا و داده تولید می‌شود. اما ۴ شرط نفوذ بلاک‌چین در بازار سرمایه، جابجایی آسان دیتا، حصول فرآیند اجماع، امکان ردگیری و رصد تراکنش‌ها و قابلیت عدم تغییر و جعل داده‌ها و رکوردها می‌باشد. حال اگر این ۴ محور توسط هر سازوکار و تکنولوژی با هر عنوانی انجام شود، در روند تولید ثروت یک انقلاب ایجاد می‌کند و می‌تواند موفق باشد. ما در بلاک‌چین شاهد این ویژگی‌ها هستیم‌ و به‌نظر می‌رسد فناوری زنجیره بلوک می‌تواند در کشور به موفقیت دست پیدا کند.
 مدیر توسعه تکنولوژی شرکت فرابورس ایران با بیان اینکه فناوری زنجیره بلوک کاربردهای متعددی دارد، گفت: فناوری بلاک‌چین نیامده تا همه چیز را از بین ببرد یا زیرساخت‌ها را دچار تغییراتی اساسی کند بلکه با پیدایش قراردادهای هوشمند و اثبات قراردادها شاهد افزایش شفافیت هستیم و بلاک‌چین می‌تواند کاربردهایی متعدد در زمینه بازارهای مالی داشته باشد.
صادقی تاکید کرد: بستر تامین مالی جمعی (crowdfunding) مبتنی بر فناوری بلاک‌چین در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب،۲۲ بهمن ماه رونمایی خواهد شد؛ خوشبختانه با توافق سه وزیر توکن‌های تامین مالی جمعی از ثبت در سازمان بورس معاف خواهند بود تا در روند تامین مالی تسهیل شود. وی تاکید کرد: اعتقاد دارم در استفاده از فناوری بلاک‌چین در بسیاری از کشورها جلوتر هستیم و ایران از جایگاه مناسبی برخوردار است.
در ادامه این جلسه، محمد جواد صمدی، مدیر عامل شرکت زنجیره بلوک پارس گفت: در فناوری بلاک‌چین قرار است ما از دنیای وب به دنیای دفتر کل توزیع شده حرکت کنیم، لذا شکل بازار پول و سرمایه تغییر کند. انقلاب بلاک‌چین فضایی ایجاد می‌کند که بدون اعتماد به یکدیگر به هم اعتماد کنیم که این اتفاق اگر بیفتند با تغییر ساختار بازار، نقش بانک و نهادهای مالی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در حالی که در ساختار فعلی ما نهاد اعتماد مشخص داریم که کارهای تسویه را انجام می‌دهد و دفاتر ثبت مخصوص به خود را دارد، بلاک‌چین این امکان را فراهم می‌کند که بدون نیاز به اعتماد، اعتماد خلق شود.
 وی اظهار داشت: در فضای بلاک‌چین چند اصل شامل منبع باز، ارزش دیجیتال، الگوریتم رمزنگاری شده استاندارد و صفحات توزیع شده وجود دارد و آقای ساتوشی ناکاماتو با اتصال این اجزا به یکدیگر، مکانی را برای انجام فرآیندهای مالی بدون حضور نهاد واسط مرکزی را فراهم کرد. ولی این تحول سخت است که بخواهیم در درون ساختار متمرکز به ساختاری غیرمتمرکز فکر کنیم و این اتفاق جز با تمرین ممکن نمی‌شود. در نتیجه برای حصول و پایبندی به مفاهیم بلاک‌چین نیازمند تمرین جمعی هستیم. به عبارت دیگر، برای ایجاد یک بستر مبتنی بر تعامل سازنده و دسترسی به اطلاعات و بهره‌گیری از ظرفیت‌های بلاک‌چین کشور نیازمند تمرین کارگروهی است. درحالی که در فضای بلاک‌چین واقعیتی در خصوص انجام کارهای گروهی و مشترک وجود دارد، کار مشترک و گروهی انجام دادن به معنای کنار گذاشتن رقابت نیست.
 صمدی در مورد فضای هیجانی فناوری بلاک‌چین گفت: دو دسته از افراد در فضای بلاک‌چین اظهار نظر می کنند که دسته آن را ابزاری جدید ارزیابی می‌کنند و عده‌ای دیگر آن را بیت‌کوین می‌دانند، در حالی که این موضوع را به صورت صفر و یک نمی‌توان ارزیابی کرد. فعالیت در فضای بلاک‌چین باید مسئله محور دنبال شود و باید در موضوعاتی از این فناوری استفاده شود که آن موضوع با دیگر راهکارها قابل حل نباشد. ولی اینکه در عمل این فرآیند چگونه دنبال خواهد شد، بستگی به رویکرد تصمیم‌گیران و مجریان نسبت به فضای بلاک‌چین دارد.
 صمدی با بیان این که با کمبود متخصص در حوزه فناوری مواجه هستیم، گفت: بلاک‌چین در حوزه فناوری اطلاعات تمام راه حل نیست و باید به دنبال راه‌حل‌های دیگر نیز در این بخش باشیم.
امیر غیاثوند، مشاور شرکت داده کاوان هوشمند توسن در این میزگرد در پاسخ به این پرسش که بلاک‌چین چگونه می‌تواند ایجاد شفافیت کند، اظهار داشت: ثبت و پرداخت و انتقال دارایی‌ها از جمله وظایف حکومت‌هاست و بلاک‌چین نیز بستری برای ثبت و کنترل دارایی‌ها و همچنین انتقال‌ آنها که از جمله کارهای حکومتی است. بنابراین در این حوزه چند مساله باید توجه شود. یکی این موضوع که آیا در بلاک‌چین برای افراد می‌خواهیم هویت قائل شویم یا خیر؟ اگر نخواهیم هویت برای افراد قائل شویم این موضوع منجربه ایجاد یکسری از چالش ها می‌شود و زمینه برای انجام کارهای خلاف ایجاد می‌کند. در شرایطی که یک نفر با استفاده از چند کیف پول در قالب چند هویت مختلف بتواند انتقال پول انجام دهد، هویت‌های جعلی و مجهول گسترش می‌یابد. داشتن هویت مجهول در بستر بلاک‌چین نیز یکی از بهترین ابزارها برای خلاف‌کاران است. بنابراین مسائل هویت در فناوری بلاک‌چین مشکلاتی ایجاد خواهد کرد ولی اگر هر فردی با هویت خود در بستر بلاک‌چین فعالیت کند، این مشکل برطرف می‌شود. در مقابل وقتی که هویت افراد در بستر بلاک‌چین مشخص باشد به طور قطع موجب افزایش شفافیت می‌شود. اما در اینجا نیز بحث محرمانگی اطلاعات و حفظ حریم شخصی در این بستر مطرح است که باید مورد توجه قرار گیرد. در مجموع به نظر می‌رسد بلاک‌چین یک ابزار است که بعضی وقت ها نیز متولی مشخصی ندارد. تحت این شرایطی حتی اگر هویت افراد در بلاک‌چین مشخص باشند اما متولی مشخصی نداشته باشد اجرای قوانین در آن با مشکل مواجه خواهد شد.
رضا قربانی، سردبیر ماهنامه عصرتراکنش در پاسخ به اینکه آیا رمزارز ملی بخشی از تحول بلاک‌چین است یا تلاشی برای محدود کردن بلاک‌چین گفت: در مورد بلاک‌چین یک فضای بسیار هیجانی شکل گرفته است که ممکن است به محصولات آتی آن لطمه بزند و اثرمنفی داشته باشد. سه محصول اصلی در بستر بلاک‌چین پول‌های دیجیتال، قرادادهای هوشمند و توکنایز کردن دارایی‌هاست. در حوزه نخست مهمترین بحث پول نقد الکترونیک است که در بیت‌کوین ظهور یافته است. ولی در دو حوزه دیگر مباحث بسیار رقیق‌شده و بسیار ابتدایی است. در چنین شرایطی رویکرد قانونگذار برای بسترسازی ظهور تحولات ناشی از انقلاب بلاک‌چین، شفاف‌کردن محیط قانونی است.