separator

با رمزینه‌ها چه کنیم؟

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، ناصر حکیمی عصر امروز در میزگرد با رمزینه ها چه کنیم؟ در همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت اظهار داشت: لفظ انقلاب بلاک چین شاید کلمه خوبی باشد ولی شاید نتوان گفت انقلاب! البته وقایع آینده نشان می دهد که می توان به بلاک چین انقلاب گفت یا نه.

 وی با بیان اینکه حاکمیت نظر منفی به برخی ارز رمزها دارد، تصریح کرد: با توجه به اتفاقاتی که برای بیت کوین افتاد، این بد شانسی را برای ورود به رمز ارزها داشتیم. معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با تاکید بر اینکه اولین چالش برای رگولاتور این است که جلوی تصمیم غلط را بگیرد، افزود: الگوی مدنظر ما این است که کاربردهایی که برای حاکمیت ما به ازایی نداشته را اجرایی کنیم.

حکیمی ضمن اشاره به اینکه بلاک چین بهترین گزینه برای تبدیل دارایی های راکد به دارایی های قابل معامله است، گفت: باید محصولی را معرفی کنیم که حاکمیت از آن خوشش بیاید. وی گفت: سیاست نامه بانک مرکزی در حوزه بلاک چین و رمز ارزها فنی نیست و تنها یک فرصت شناختی در این بخش است.

وی در ادامه با بیان اینکه سیاست نامه رمز ارزها هیچ اظهارنظری در این حوزه نکرده است، تصریح کرد: سیاست گذار تعیین کرده که به چه سوالاتی پاسخ می دهد و چه سوالاتی خارج از حوزه اوست.

وی به رمزارزها اشاره کرد و گفت: به خاطر اینکه این سیاست نامه از سد رگولاتور رد شود باید نگرانی ها از التهاب های احتمالی در بازار رفع شود. برخی می گویند سیاست نامه شما این تصور را ایجاد کرده که بانک مرکزی بیت کوین را به رسمیت شناخت در حالی که در این سیاست نامه تاکید شده طبق مقررات ارزی فعلی معاملات باید انجام شود. به همین دلیل ما در سیاست نامه اعلام کرده ایم که منتظر نظرات مردم و فعالان این حوزه هستیم.

همچنین فرشاد فاطمی؛ کارشناس اقتصادی نیز در این میزگرد گفت: تصور من این است که در راه اندازی صنعت بانکداری ایران بانک مرکزی از برخی سیاستگذاری های پولی غافل شده که علت آن هم این است که شاید کارشناسان اقتصادی از دانش کافی برای مواجه با برخی فناوری های نوین برخوردار نیستند.

وی اظهار داشت: زمانی که می شود با بهره گیری از یک فناوری هزینه نقل و انتقالات مالی را کاهش داد اما به دلیل عدم دانش کافی متخصصان و کارشناسان در کشور به سوی بهره گیری از آن حرکت نمی شود.

فاطمی خاطرنشان کرد: البته این مسئله که اگر بدون دانش کافی به بخش فناوری های نوین ورود کنیم می تواند کشور را در آینده با مشکلات متعددی مواجه کند در این بخش مطرح است. وی تاکید کرد: یک نگرانی عمده این است که از فناوری بلاک چین بدون شناخت در سیاست گذاری پولی بهره برده شود.

ابوطالب نجفی؛ مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک نیز در این میزگرد در پاسخ به این پرسش که بلاک چین چگونه می تواند نقطه عطف توسعه کشور باشد؟ گفت: زمانی که بحث استفاده از فناوری بلاک چین در عرصه بین المللی مطرح می شود وارد حوزه ای می شویم که پدیده ای جدید است.

 وی افزود: تجربه نشان داده که کشور خیلی در فعالیت پدیده های جدید عرصه بین المللی موفق عمل نکرده است. نجفی ادامه داد: از اینرو انتظار در خصوص پیاده سازی احراز هویت بر بستر بلاک چین و بهره گیری از این بستر در تبادلات بین المللی خیلی زود است.

نجفی تصریح کرد: تجربیات کشور در بخش فناوری بیانگر رشد پایین موفقیت در حوزه بین المللی در حوزه فناوری است. وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه تازه پیش نویس مقررات فناوری بلاک چین و ارز رمزها از سوی نهاد ناظر منتشر شده، بهره گیری از این فناوری در حوزه های بین المللی ممکن است زمینه ایجاد مشکلات متعددی در آینده را به وجود بیاورد.

وی اذعان داشت: تا سال ۲۰۱۴ در حدود ۳۲ کشور اعلام موضع ابتدایی در خصوص رمز ارزها  انجام داده اند و ۱۳۰ کشور بحث و بررسی های اولیه در حوزه بلاک چین را آغاز کرده بودند در حالی که استفاده از بلاک چین در بخش بین الملل نیازمند شناخت کامل این فناوری در داخل کشور و تعیین چارچوب برای فعالیت ها در این بخش است.

معاون توسعه کسب و کار شرکت سیتکس در هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت اعلام کرد : ابهام های حوزه بلاک چین با اعلام پیش نویس ارز رمزها از سوی بانک مرکزی کاهش یافت.

همچنین عباس آشتیانی نیز در این میزگرد اظهار داشت : باید در حوزه پرداخت چارچوب های دقیق تری داشته باشیم و قطعا به یک نگاه بلند مدت نیاز داریم. اعلام پیش نویس ارز رمزها یکی از تحولات خوب و یک رویکرد مناسب است که بخش زیادی از ابهام ها را از بین برد اما به هر حال باید اذعان داشت روند فعلی کند است و انتقادات زیادی وجود دارد. بازاری که ارزش آن روزانه خیلی معنا دار است باید به صورت جدی تری به آن پرداخته شود. آشتیانی در ادامه اظهار داشت: نقش سازمان بورس باید جدی تر باشد و دغدغه داشته باشد چرا که این حوزه داینامیک است.

نگاه دولت‌ها و حاکمیت‌ها

همچنین علیرضا دلیری در این میزگرد درباره این که در فضاهای کاری دولت چقدر آمادگی وجود دارد که فناوری بلاک چین در آن اجرا شود گفت: دولت ها و حاکمیت ها تحت هر شرایطی باید این فناوری را بپذیرند چرا که جهانی شدن در این مسیر به شکل سریعی در حال طی شدن است و مجبور هستند خودشان را هماهنگ کنند. وی در ادامه گفت: هزینه دولت ها با استفاده از این فناوری برای کشف تخلفات کاهش پیدا می کند و اطلاعات شفاف تر می شود.

تفاوت کشورها

دلیری هشدار داد که بلاک چین خیلی زود در جهان رشد کرده است و کشورهایی هستند که آن را به رسمیت شناخته اند و معدود کشورهایی هم هستند که در محدوده خاکستری هستند که بیشترین آسیب ها را در آینده متحمل می شوند.

وی درباره نگاه به بلاک چین  در ایران گفت: کشور ما هم از مدت ها قبل درگیر این موضوع شده و بالای ۹۰ درصد اعضای دولت با این فناوری هماهنگ هستند و با جلسات در کمیسیون ها به مزیت ها پرداخته شده است و به همین دلیل باید دغدغه ها بررسی شود و بسترها با همکاری حاکمیت دولت و بخش  خصوصی این فناوری در کشور عملیاتی شود و اگر عقب بمانیم آسیب های زیادی را متحمل می شویم.

همچنین امیر هامونی؛ مدیرعامل شرکت فرابورس ایران نیز در این میزگرد اظهار داشت: باید دید که بلاک چین چه کمکی برای رمزینه شدن بازار، مردم و دستگاه ها می کند؟ وی افزود: نزدیکترین بعد بلاک چین به بازار سرمایه انتقال سرویس های دیتای بازار سرمایه و نظام بانکی است. ضمن اینکه مباحث انتقال حسابداری ها را به بلاک چین در دستور کار بازار سرمایه داریم.

مدیرعامل فرابورس ایران گفت: مهم ترین ریسکی که وجود دارد این است که تشکل ها و نهادهای مالی حاضر در بازار نقش شان محافظت از دارایی های مردم است. هزاران میلیارد تومان برای شرکت های مختلف از این ابزار استفاده کردیم. مهمترین ضرورت در این حوزه اعتماد سازی است.