منوی سايت
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
تاريخ:سی ام دی 1394 ساعت 09:07   |   کد : 164
فرصتی برای معرفی و ارائه فناوری‌های نوین عرصه بانکی
پنجمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت
فرصتی برای معرفی و ارائه فناوری‌های نوین عرصه بانکی
پنجمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت همچون سال‌های گذشته در روزهای سرد زمستان برگزار شد تا بار دیگر تأکیدی باشد بر اهمیت موضوع بانکداری الکترونیک و مباحث وابسته به آن. سالن همایش‌های برج میلاد در دو روز همایش مملو بود از علاقه‌مندان. در این میان فعالان حوزه‌های بانکی نیز از این فرصت مغتنم استفاده کرده و با غرفه سازی در سالن‌های کناری و ارائه و معرفی محصولاتشان گرمابخش این رخداد علمی بودند. در این گزارش نگاهی خواهیم داشت به دستاوردهای جدیدی که توسط شرکت‌ها در نمایشگاه جنبی همایش رونمایی شد.
 سامانه خود دریافت

سامانه‌ خود دریافت یا CashAcceptor یکی از محصولاتی است که توسط شرکت آدونیس طراحی و به بازار عرضه‌شده است. این سامانه امکان واریز وجه نقد به حساب و یا کارت، امکان پرداخت قبوض و تبدیل ارز و واریز به حساب را داراست.

این سامانه‌ خوددریافت که همراه با مانیتورینگ و مدیریت وجوه نقد طراحی شده است می‌تواند روشی نوین برای جمع‌‌آوری وجوه نقد در بانکداری‌الکترونیک باشد.

به گفته زهرا غیاثی؛ كارشناس واحد تحقیق و توسعه‌ محصول شرکت آدونیس، این دستگاه، وجه نقد را دریافت و  سپس اسکناس‌ها را اسکن می‌کند و اگر این وجوه نقد تقلبی و یا دارای مشکل باشد آنها را خارج می‌کند، در غیراینصورت تأیید کرده و با کسر کارمزدی که برای مشتری نمایش می‌دهد به‌صورت آنلاین مبلغ را به حساب وی واریز می‌کند. بخش کنترل و مانیتورینگ این دستگاه به وب‌سرویس بانک متصل است و سه مرحله‌ اعتبارسنجی، نمایش کارمزد و نمایش مبالغ واریز شده را به‌صورت آنلاین نمایش می‌دهد. همین‌طور در نموداری اطلاعات و تعداد تراکنش‌ها در ثانیه را نشان می‌دهد و امکان گزارش‌گیری را از هر ترمینال متصل به دستگاه دارد.

این دستگاه امکان سفارشی سازی برای ارائه‌ انواع سرویس‌ها و اتصال به سایر وب‌سرویس‌های بانکی و غیربانکی را نیز دارد. توسعه‌ و راه‌اندازی این دستگاه از بخش سخت‌افزار و نرم‌افزار تا بالاترین قسمت آن یعنی بخش مانیتور و کنترلر همه به دست کارشناسان شرکت آدونیس بوده‌ است.

دستگاه خوددریافت شرکت آدونیس هم‌اکنون در بانک پاسارگاد و بانک ملت راه‌اندازی شده است.

ارائه چندین جلد کتاب و نرم‌افزار «اطلاعات مالی یکپارچه‌ی نامی»

در همایش امسال شرکت خدمات انفورماتیک چندین جلد کتاب با عناوین «تقلب در بانکداری الکترونیک»،  «راهنمای امن‌سازی در حوزه‌ی بانکداری موبایل و بانکداری اینترنتی» و «راهنمای امن‌سازی پایانه‌های فروش، کیوسک‌ و خودپرداز» ارائه کرد.

همچنین این شرکت نرم‌افزار «اطلاعات مالی یکپارچه‌ی نامی» را نیز به علاقه‌مندان معرفی کرد.

رونمایی از چندین دستگاه و اپلیکیشن توسط فن‌آوا کارت

طی دو روز همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت شرکت فن‌آوا کارت از چندین دستگاه و اپلیکیشن جدید برای سهولت در پرداخت‌های الکترونیک رونمایی کرد.

«تلگرام پی» یکی از این محصولات بود که توسط آن به هر پذیرنده‌ اینترنتی به جای وب‌سایت یک ربات تلگرامی داده می‌شود. فروشنده یا پذیرنده می‌تواند محصولات و کالاهای خود را در ربات اضافه کند.

این ربات به هر نفر به برای هر کالا یک URL یونیک می‌دهد و خریدار با تب کردن روی آن وارد یک مرورگر می‌شود. سپس با ورود به صفحه‌ی پرداخت امن فن‌آوا کارت می‌تواند پرداخت خود را انجام دهد. درنهایت مشتری یک رسید اینترنتی دریافت می‌کند که این رسید مستقیم روی ربات تلگرام نیز بارگذاری می‌شود.

به گفته کارشناس این شرکت، جهت طراحی ربات برای یک پذیرنده تمام مراحلی که برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی است را طی می‌کنیم و بعد از این‌که همه‌چیز تضمین شده بود ربات را به پذیرنده تحویل می‌دهیم. امنیت پرداخت و تحویل نیز با ما است و اگر مشکلی در روند خرید پیش بیاید مشتری با پذیرنده طرف نیست و از طریق تماس با ما و اعلام کد پیگیری می‌تواند خرید خود را پیگیری کند.

«اپلیکیشن مارکتینگ» یک برنامه‌ی جدید دیگر تولید شده توسط فن‌آواکارت است. نحوه عملکرد این محصول به این صورت است که هنگام دریافت اطلاعات پذیرنده‌، یک نماد اعتمادالکترونیکی برای او ساخته و یک فروشگاه اینترنتی رایگان به پذیرنده داده می‌شود که او فقط باید اطلاعات محصولاتش را در این فروشگاه وارد کند. سپس یک اپلیکیشن رایگان موبایلی با لوگوی پذیرنده هم به وی تحویل داده می‌شود که این اپلیکیشن با وب‌سایت سینک است.

این اپلیکیشن دو بستر پرداخت امن را فراهم می‌کند که یکی بستر پرداخت اینترنتی و دیگری بستر پرداخت USSD است.

«آواپی» یا iPAY هم محصول دیگری از فن‌آواکارت در این نمایشگاه بود که گوشی هوشمند و یا تبلت پذیرنده را تبدیل به یک کارتخوان سیار می‌کند. این اپلیکیشن برای تصفیه‌ی پرداخت یک QR کد می‌سازد که این کد زمان محدودی برای پرداخت دارد. خریدار نیز برای پرداخت باید این اپلیکیشن را دانلود و روی دستگاه خود نصب کند زیرا این QR کد تنها با اپلیکیشن ما قابل تشخیص است. این کد یکبار مصرف است و یک‌بار قابل پرداخت است.

کیوسک بانکی مجهز به درگا‌ه‌های متفاوت

«کیوسک بانکی مجهز به درگاه‌های متفاوت» یکی از محصولات شرکت پویا بود که در محوطه بیرونی سالن همایش‌های برج میلاد نصب شده بود.

این مجموعه که برای اولین بار در این همایش رونمایی شد به‌تنهایی یک شعبه‌ بانک است که قابل حمل و نقل می‌باشد. طراحی کل این محصول شامل بدنه و نرم‌افزارها و بخش‌های سخت‌افزاری غیر از تعدادی از ما‌ژول‌‌‌ها مانند ماژول دریافت اسکناس و دیسپنسر کاملاً توسط شرکت پویا طراحی و ساخته شده است.

این مجموعه شامل بخش‌های مختلفی همچون بخش VTM، بخش عملیات چک، بخش دریافت ریالی، بخش پرداخت ريالی و بخش خریدوفروش ارز است. همین‌طور برای جلوگیری از ایجاد صف بخشی برای پرداخت قبوض و بخشی نیز برای خدمات کارت شامل دریافت کارت هدیه، سکه و عملیات Cash Lessدر این کیوسک قرار داده شده است.

VTM شرکت ایران ارقام

این محصول جدید که توسط شرکت ایران ارقام تولید شده است را می‌توان به‌عنوان یک شعبه مجازی بانک نام برد و مورد استفاده قرار داد که خدمات داخل شعبه، خودپرداز، خوددریافت، بانکداری اینترنتی، موبایل و تلفن بانک را در یک دستگاه ادغام کرده ‌است.

با استفاده از VTM مشتریان بانکی می‌توانند از طریق یک مانیتور با کارمند بانک از راه دور ارتباط برقرار کند.

 

از ویژگی‌های VTM انجام طیف وسیعی از خدمات بانکی و قابلیت دسترسی در طول روز و شب است و در مقایسه با شعبه‌های سنتی هزینه‌های عملی و ثابت پایین‌تری دارد.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان