ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : ششم بهمن 1393 ساعت 19:06   |   کد : 334

گزارش نشست کارت‌های اعتباری
ابعاد سیاستی، تجاری، حقوقی و شرعی
 کارت اعتباری مرابحه نزدیک به نود درصد از نیازهای موجود در نظام بانکی را پاسخ می دهد. نه تنها هیچ اشکال جدی ندارد بلکه چالش فاکتورهای صوری را نیز برطرف می کند.

نشست تخصصی «ابعاد سیاسی، تجاری، حقوقی و شرعی کارت‌های اعتباری» با حضور برات قنبری معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حجت الاسلام سید عباس موسویان دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دکتر محمد علی طالبی عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق در اولین روز همایش برگزار شد. ناصر حکیمی دبیر علمی این نشست بود.

 ناصر حکیمی در این نشست گفت: «کارت‌های اعتباری خدمت بسیار مهم در سطح خرد بوده و می‌تواند نیازهای بسیاری از مشتریان را پاسخ دهد. توسعه این دسته از ابزارها منجر به آن خواهد شد تا نگاه مثبت‌تری در عموم جامعه نسبت به شبکه بانکی ایجاد شود».حجه‌الاسلام دکتر سید عباس موسویان، به بررسی ابعاد فقهی کارت اعتباری پرداخت. او گفت: «عقد مرابحه، تقریبا به نود درصد نیازهای موجود در شبکه بانکی پاسخ خواهد داد و نه تنها هیچ اشکال شرعی جدی در رابطه با آن قابل تصور نیست، بلکه برخی اشکالات شرعی فعلی در عملکرد شبکه بانکی را نیز برطرف می‌کند. به طور مشخص، کارت اعتباری مرابحه می‌تواند جهت خرید تمامی کالاها و خدمات مورد استفاده واقع شود و از این منظر نیازی به ارائه فاکتور صوری توسط مشتری نیست. به عبارت دیگر، توسعه عقد مرابحه در شبکه بانکی، چالش فاکتور صوری را از شبکه بانکی حذف خواهد کرد».  

 دکتر طالبی نیز از منظر انگیزه‌های بانکی به تحلیل کارت اعتباری مرابحه پرداخت. او گفت: «برخی مشکلات موجود در شبکه بانکی باعث شده است که انگیزه بانک‌ها جهت استفاده از کارت اعتباری مرابحه کاهش یابد. یکی از این مشکلات تعیین دستوری سقف نرخ سود برای عقود مبادله‌ای می‌باشد که شامل کارت اعتباری مرابحه نیز می‌شود. در حال حاضر بانک‌ها به صورت جدی با کمبود منابع مواجه هستند و در چنین شرایطی ارائه ابزاری که باعث سهولت در پرداخت تسهیلات می‌شود، طبعا مورد استقبال بانک‌ها واقع نخواهد شد».

 قنبری نیز به ضرورت توسعه زیرساخت‌های مخابراتی جهت توسعه کارت اعتباری اشاره کرد. او گفت: «توسعه نظام‌های حقوقی برای استفاده راحت‌تر از ابزار کارت اعتباری مرابحه یک ضرورت است. نکته مهم دیگر، استفاده حداکثری و متنوّع از عقود اسلامی می‌باشد. استفاده از ابزارهای جدید در شبکه بانکی، نیازمند تغییر نگاه بانکداران و بانک مرکزی به ابزارهای جدید می‌باشد. همچنین باید دریافت کارمزد از فروشگاه‌های ارایه کالا و خدمات به مشتریانی که از کارت اعتباری استفاده کرده اند، نیز مورد توجه واقع شود».

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh