ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : ششم بهمن 1393 ساعت 18:56   |   کد : 332

گزارش کارگاه سامانه یکپارچه بانکی
کارگاه تخصصی کربنکینگ در چهارمین همایش بانکداری الکترونیک و در بعدازظهر روز اول، با حضور مژده قزل‌اياغ، سید محمد دهقان، نعمت‌اله قربانی برگزار شد.

در آغاز این کارگاه مژده قزل ایاغ (عضو هیئت مدیره شرکت گسترش فناوری‌های نوین) به ارائه توضیحاتی درباره روند سیستم‌های کربکنیگ پرداخت و دلایل تغییر و جایگزینی سیستم‌های متمرکز با کربنکینگ‌ استاندارد را به صورت تفصیلی برشمرد.

او در ادامه گفت:«فقدان تحلیل مناسب از مشتریان در سیستم‌های موجود، کارآیی نامناسب، بالا بودن زمان ارائه محصولات جدید و هزینه‌های مربوط به نیروی انسانی، راهبری و توسعه و عدم پاسخگویی مناسب به نیازهای مربوط به مدیریت ریسک و نظارت از مهترین دلایل پیاده سازی کربنکینگ است».

قزل ایاغ در ادامه اشاره کرد:«رشد کسب و کار سازمان، مدیریت سیستم‌های قدیمی و موروثی به جهت محدودیت دانش نیروی انسانی و همچنین الزام بانک‌ها به کاهش هزینه‌های مرتبط با مکانیزاسیون از دیگر دلایل بانک‌ها برای گرایش به سیستم‌های کربنکینگ استاندارد است».  

او در ادامه گفت: «مدیران حوزه IT مسئول تدوین طرح تجاری کسب و کار برای بانک‌ها هستند و باید در  قالب یک طرح کسب و کار، سازمان را برای گرایش به‌کارگیری سیستم کربنکینگ توجیه کنند. همچنین باید دلایل کافی برای همسویی این سیستم با اهداف استراتژیک کلان سازمان مثل سودآوری ارائه کنند. انجام تحلیل‌های کمی در رابطه با تخمین هزینه‌های پیاده‌سازی، پشتیبانی و ارتقای آتی و دور بازگشت سرمایه برای بانک نیز ضروری است».                             

در ادامه کارگاه، سیدمحمد دهقان (معاون عملیات شرکت گسترش فناوری‌های نوین) توضیحاتی در رابطه با تدوین برنامه انتقال و جایگزینی کربنکینگ داد و بر مبنای حجم انتقالات یک تقسیم بندی از بانک‌ها ارائه کرد. بر این اساس بانک‌ها به کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می‌شود که تنها بانکهای متوسط و بزرگ امکان استفاده از کربنکینگ را دارند. این بانک‌ها در ابتدا تمایل به ایجاد سیستم به صورت داخلی دارند اما در ادامه به دلیل عواملی همچون کمبود منابع فنی و مالی، نیروی انسانی خبره و نداشتن تجربه لازم، مجبور به خریداری یک سیستم‌ آماده کربنکینگ خواهند شد. 

در بخش پایانی کارگاه نیز نعمت‌اله قربانی(معاون راهبری شرکت گسترش فناوری‌های نوین) به بررسی یک نمونه عملیاتی موفق، اجرا شده توسط شرکت گسترش فناوری‌های نوین پرداخت. او بر اساس تجربه موفق بانک کشاورزی، توجه به تأمین زیرساخت‌های مدیریتی استقرار کربنکینگ، تأمین زیرساخت‌های فنی استقرار، تأمین زیر ساخت‌های ساختاری و نیروی انسانی و تداوم خدمات راهبری و پشتیبانی پس از راه‌اندازی را از عوامل مؤثر بر انتخاب و اجرای موفق کربنکینگ معرفی کرد. او در پایان مراحل مختلف اجرای مدل عملیاتی موفق در بانک کشاورزی را برشمرد.

 

 

 

  

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh