ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : ششم بهمن 1393 ساعت 16:48   |   کد : 326

گزارش کارگاه «ریسک‌های کلیدی در قراردادهای IT بانکی»
لزوم تدوین دقیق قراردادهای IT بانکی
 «بانک‌ها و موسسات اعتباری به منظور دریافت خدمات مطلوب بانکداری الکترونیک باید قراردادهای دقیق‌ و مطمئنی را با شرکت‌های خدمات اینترنتی و الکترونیکی منعقد کنند. از این روست که باید یک سری استانداردهای حقوقی در این زمینه مورد توجه قرار گیرد».

 به گزارش دبیرخانه همایش،کارگاه « ریسک‌های کلیدی در قراردادهای IT  بانکی » توسط دانیل توماس هلند از موسسه استیفنسون هاروود انگلستان در بعدازظهر روز اول همایش برگزار شد.

 دانیل توماس هلند در این کارگاه به ارائه موضوع «ریسک‌های کلیدی در قراردادهای IT  بانکی» پرداخت. او در ابتدای مطالب خود به این مسأله اشاره کرد که بانک‌ها و موسسات اعتباری به منظور دریافت خدمات مطلوب بانکداری الکترونیک باید قراردادهای دقیق‌ و مطمئنی را با شرکت‌های خدمات اینترنتی و الکترونیکی منعقد کنند. از این روست که باید در این زمینه یک سری استانداردهای حقوقی مورد توجه قرار گیرد».

او درباره انتخاب شرکت‌های خدماتی گفت: «اسناد مورد نیاز برای مناقصات، نحوه تعیین قیمت، محرمانه بودن فرایند قرارداد، تصمیم‌گیری در مورد پیشنهادات، زمان و هزینه مناقصه از یک سری استانداردهای حقوقی پیروی می‌کند که بانک‌ها و موسسات اعتباری باید با آنها آشنایی داشته باشند. او همچنین اضافه کرد: «پس از انتخاب شرکت ارائه دهنده خدمات فن‌آوری اطلاعات، لازم است متن قرارداد واضح و دقیق تهیه شود، به گونه‌ای که تخصیص ریسک‌ها در آن به نحو کارآمدی انجام گرفته باشد».

هلند درباره مسائل حقوقی قراردادها توضیح داد:« باید قراردادها به صورت صریح، شفاف و کامل تدوین شوند . علاوه بر آن، انواع نرم‌افزارها، هزینه‌های مختلف، خدماتی که شرکت‌ به بانک ارائه می‌دهد، تعیین حقوق قراردادی طرفین و مکانیزم‌های ضروری، از جمله مباحث حقوقی مهمی هستند که باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد، چراکه در این میان ممکن است پس از انعقاد قرارداد، قوانین و مقررات یا الزامات نظارتی تغییر کنند».

او تاکید کرد: «اصولی که در اینجا گفته می‌شوند در همه کشورها قابل اعمال  هستند. باید قراردادهای بانک‌ها با شرکت‌های فناوری اطلاعات به صورت یک مناقصه یا مزایده برگزار و الزامات بانک در مناقصه و مزایده به صراحت مشخص شود».

‌هلند در توضیح این نکته خود اضافه کرد: «از ابتدا و قبل از اینکه برنده مناقصه مشخص شود، لازم است قرارداد را آماده کرده باشیم. می‌توان همزمان با چند عرضه‌کننده مذاکره کرد تا یکی از آنها در نهایت انتخاب شود. رقابت را باید تا جایی که می‌شود افزایش داد. همه ریسک‌ها را نمی‌توان بر عهده عرضه‌کننده گذاشت. این امر می‌تواند در نهایت به ضرر بانک تمام شود». 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh