ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : ششم بهمن 1393 ساعت 13:10   |   کد : 322

نقشه راه بانک مرکزی؛ در افق۱۴۰۰
احمدی: تحول در نظام بانکی و بانک مرکزی دو بال برای تحول نظام پولی کشور است
 «برنامه محور بودن در بانک مرکزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از الزامات اصلی تدوین نقشه راه بلندمدت بانک مرکزی می‌توان به مواردی چون؛ نقش جدید بانک مرکزی و بازبینی فرآیندها، مهار تورم و نقدینگی، نظارت موثر بر نظام پولی، تحول در مفاهیم بانکداری و همچنین تحول در فناوری اطلاعات اشاره کرد»

سید محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی که درباره نقشه راه بانک مرکزی در افق ۱۴۰۰صحبت می‌کرد توضیح داد: «اولین نقشه راه و برنامه‌ریزی بانک مرکزی در زمان دکتر نوربخش در سال ۱۳۸۲ به تصویب رسید که شروع آن در حوزه نظام‌های پرداخت با شتاب، ساتنا و پایا بود. این برنامه در ده ساله گذشته بانک مرکزی به نحو مناسبی انجام و هم اکنون با توجه به شرایط داخل و خارج کشور به‌روز شده است».

احمدی ادامه داد: «بر اساس الزامات جدید بانک مرکزی انتظار داریم که بانک مرکزی در مسیر آینده و در خارج و داخل بانک مرکزی بتواند تعامل مناسبی داشته باشد. برای این منظور تحول در نظام بانکی و بانک مرکزی دو بال برای تحول نظام پولی کشور به شمار می‌روند».

دبیر کل بانک مرکزی با اشاره به محورهای مطرح در نقشه راه توضیح داد: «محور اول بر حداکثر بهره‌گیری از استانداردها و الگوهای روز و توسعه زیرساخت‌های بازار مالی تاکید می‌کند. محور دوم بر تجمیع نیازهای بانکداری مرکزی بر تحول و توسعه رویه‌ها و فرآیندها، بازتعریف نقش و شرح وظایف، تغییر قوانین و مقررات و حوزه‌های نوین کسب و کار با توجه به سامانه‌های پرداخت اشاره دارد».

 او همچنین درباره سایر محورهای موجود در نقشه راه گفت: «محور سوم با نگاه همه‌جانبه و تاکید بر ساختار درون سازمانی، شبکه بانکی کشور، ارتباط با شرکت‌ها به‌خصوص سازمان‌های مرتبط با بانک مرکزی مثل خزانه‌داری کل کشور، گمرک، بورس اوراق بهادار و ... طراحی شده است و همچنین محور چهارم بر فناوری‌های نوین دنیا تاکید دارد و هوشمندی فضای کسب و کار و ایجاد پایگاه داده».

احمدی ادامه داد: «بانک مرکزی برای استقرار حاکمیت مطلوب باید بر سه فعالیت محوری بانک از جمله سیاست‌های پولی و ارزی، ثبات مالی و نظارت و نظام‌های پرداخت تمرکز کند و بدین منظور به سازماندهی و ساختاردهی مجدد با بهره‌گیری از فناوری اطلاعات بپردازد».

دبیر کل بانک مرکزی تاکید کرد: «برای استقرار حاکمیت مطلوب،‌ چالش‌هایی از قبیل کارکردهای متعارف بانک مرکزی، چارچوب‌ها و الزامات قانونی و حقوقی، تمهیدات تصمیم‌سازی، روابط کاری با سایر قوا، منابع بانک مرکزی، پاسخگویی و شفافیت، مدیریت ریسک و ساختار مدیریت و انتصابات وجود داردکه لازم است در بازنگری ساختار درونی بانک مرکزی به آن‌ها توجه شود».

او همچنین اشاره کرد: «برای پوشش فعالیت‌های محوری بانک مرکزی در حوزه سیاست‌های پولی و ارزی یک پایگاه داده‌ برای تصمیم‌سازی در این عرصه طراحی شده است. در حوزه ثبات مالی، نظارت مبتنی بر ریسک، یکپارچه‌سازی قوانین و مقررات مطابق با استانداردهای بین‌المللی مورد تاکید است. در حوزه نظام‌های پرداخت نیز به جرات می‌توان گفت که خدمت رسانی مناسب بوده ولی با استانداردهای بین‌المللی مطابقت ندارد».

سید محمود احمدی در پایان صحبت‌هایش اشاره کرد: «با تحلیل وضعیت موجود در بانک مرکزی به راهبردها و اقدامات اجرایی و تعیین اولویت‌بندی پروژه‌ها در نقشه راه دست یافتیم. در راهبردهای اساسی نقشه راه بانک مرکزی بر آنچه بانک مرکزی باید انجام دهد و آنچه که نباید انجام دهد تاکید و مقررات، قواعد و دستورالعمل‌ها به‌صورت سیستمی توصیف شده است. همچنین برای مجموعه مقررات نظام پولی سامانه‌های اطلاعاتی متناظر با آن، تصمیم‌گیری و نظارت بر مبنای داده‌ها و اطلاعات عینی صورت گرفته و بدین منظور بیش از ۵۴ پروژه برای پیاده سازی  نقشه راه در بانک مرکزی تعریف شده است». 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh