ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : بيستم و چهارم دی 1393 ساعت 11:23   |   کد : 229

گفتگوی دکتر فرهاد نیلی با رئیس کل بانک مرکزی
تصویر آینده‌ای متفاوت برای بانک مرکزی
یکی از اساسی ترین برنامه‌های دوره جدید، در ارتباط با خود بانک مرکزی است که عملا به نوسازی و بازآرایی بانک مرکزی می پردازد. طرح این موضوع با این باور است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم تحولات بسیار زیادی که در کارکردها و مسئولیت بانک مرکزی در دنیا اتفاق افتاده اما هنوز نتواسته خودش را متحول کند و...


تصویر آینده‌ای متفاوت برای بانک مرکزی

یکی از اساسی ترین برنامه‌های دوره جدید، در ارتباط با خود بانک مرکزی است که عملا به نوسازی و بازآرایی بانک مرکزی می پردازد. طرح این موضوع با این باور است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم تحولات بسیار زیادی که در کارکردها و مسئولیت بانک مرکزی در دنیا اتفاق افتاده اما هنوز نتواسته خودش را متحول کند و همچنان در همان روش های سنتی و ساختارهای قدیمی خوش مانده است.

به بهانه برگزاری چهارمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، فرهاد نیلی دبیر همایش با ولی ‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی درباره موضوعاتی چون نوسازی بانک مرکزی ایران و برنامه‌های موجود برای استاندارد کردن آن با بانک‌های مرکزی طراز اول دنیا به گفتگو پرداخته‌اند.

رئیس‌کل بانک مرکزی در پاسخ به نکته‌ای که دکتر فرهاد نیلی درباره لزوم بازنگری در ساختارهای بانک مرکزی مطرح کرد گفت: «بر این باور هستیم که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باوجود تحولات بسیار زیادی که در کارکردها و مسئولیت بانک مرکزی در دنیا اتفاق افتاده اما هنوز نتواسته خودش را متحول کند و همچنان در همان روش های سنتی و ساختارهای قدیمی خوش مانده است. اگر بخواهیم بسیار کلی به این موضوع نگاهی بیاندازیم می بینیم که شکافی بین وضعیت موجود بانک مرکزی و آن چیزی که باید باشد وجود دارد. اولین اقدامی که ما می بایست انجام میدادیم این بود که شرایط موجود را تصویر کنیم و همچنین شرایط مطلوب و ایداه آل را طراحی و شکاف بین شرایط موجود و وضعیت ایداه آل را مشخص کنیم تا بتوانیم از این رهگذر پروژه‌هایی تعریف کنیم و مبتنی بر زمان بندی مشخص بتوانیم به اهداف برنامه دست پیدا کنیم».

دکتر فرهاد نیلی با اشاره به بحث بازآرایی بانک مرکزی که در صحبت‌های دکتر سیف مطرح شد، از آینده‌ای که می توان برای بانک مرکزی متصور شد پرسید و اینکه آیا می توانیم افقی که تا پایان دهه 90 برای بانک مرکزی متصور هستیم را یک بانک مرکزی استاندارد با شاخصه های بانک های مرکزی تراز اول منطقه تصور کنیم؟

دکتر ولی الله سیف در پاسخ به این سؤال گفت: «یکی از بحث های بسیار جدی ما در برنامه تحول و بازآرایی بانک مرکزی، بازتعریف فرایندهای اجرایی و سازماندهی مناسب و متناسب با نیازهای بانکداری مدرن مرکزی است این تحولات در پیش است و از مقولات بسیار مهم که می تواند در تحقق این اهداف کمک کند درک مشترک و همراهی مشترک نیروی انسانی است. باید کارکنان  و همکاران من در بانک مرکزی نشان بدهند که آمادگی جذب حرف های جدید را دارند و از قابلیت های لازم برای اینکه بتوانند از فناوری های روز استفاده کند برخوردار هستند.....».

نسخه کامل این گفتگو را در ویژه‌نامه چهارمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت دنبال کنید.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh