ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : بيستم و سوم دی 1393 ساعت 14:28   |   کد : 227

در گفتگویی با حضور ناصر حکیمی و حمید تهران‌فر مطرح شد:
نظارت، بازرسی؛ بایدها و نبایدها
در گفتگویی با عنوان «نظارت داده‌محور» که میان ناصر حکیمی مدیر کل فناوری و اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی و حمید تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی برگزار شد مسئله بازرسی و نظارت داده‌محور در نظام بانکی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 رواج نظارت داده محور در دنیا 
 
حمید تهران‌فر در این گفتگو با اشاره به این نکته که نظارت هم توسط بانک‌ها و هم بانک مرکزی انجام می‌شود ادامه داد:

« نظارت هم توسط بانک مرکزی انجام می‌شود و هم توسط خود بانک‌ها بازرسی صورت می‌گیرد. الان در جهان هر دو اینها به شکل نظارت داده‌محور انجام می‌شود. در بانک‌ها که خودشان بر کار خودشان نظارت می‌کنند، این امر جا افتاده و بسیار مورد توجه است. چون در حال حاضر با توجه به حجم عملیات بانک‌ها و معاملاتی که در کشور اتفاق می‌افتد، دیگر رسیدگی‌های قبلی و مراجعه و ورق زدن کاغذها با تعداد قابل قبول بازرس امکان‌پذیر نیست. لذا بانک‌ها خودشان در فکر این هستند که عملیات بازرسی خودشان را به کانالی هدایت کنند که هم کمترین انرژی را بگذارند و هم بیشترین دستاورد را داشته باشند. به علاوه اینکه الان اکثر بانک‌ها از سیستم کربنکینگ خوبی برخوردار هستند. لذا با وجود کربنکینگ و همچنین خواست بانک‌ها برای افزایش کارایی بازرسی، بانک‌ها خود به خود به سمت نرم‌افزارهایی هدایت شده‌اند که هوشمند هستند و تقلب را تشخیص می‌دهند».
لزوم تغییر نگاه به مفهوم نظارت

اما ناصر حکیمی درباره دیدگاه مردم در حوزه نظارت گفت: «
دیدگاهی که مردم نسبت به موضوع نظارت بانک مرکزی دارد، یک نگاه هموار و سطحی است. دیدگاه آنها این است که اگر در یک بانک یا در شعبه‌ای دزدی شد، بانک مرکزی باید جواب دهد. یا مثلا اگر در یک بانکی اختلاس شد، بانک مرکزی باید پاسخ دهد. این ذهنیت الان جا افتاده و مستلزم تغییر است. چون واقعیت این است که دغدغه بانک مرکزی، سلامت مالی و حفظ اطمینان مردم به سیستم پولی کشور است. دغدغه‌های بانک مرکزی هم سیستمی است. یعنی در سطح بانک‌ها آیا سلامتش تهدید می‌شود؟ یا منافع سپرده‌گزارها به صورت کلی تحت تاثیر قرار می‌گیرد یا نه؟ مواردی مثل تخلف هم هست که به کانال‌های دیگر می‌رود. نکته اینجاست که جایگاه بانک مرکزی به عنوان نظارت بانک مرکزی با نظارتی که در بانک‌ها صورت می‌گیرد، متفاوت است. منتها نگرشی که در خصوص بانک مرکزی وجود دارد این است که این نهاد یک بازرسی میدانی و دقیق در بانک‌ها و موسسات مالی انجام می‌دهد و هر اتفاقی هم که می‌افتد، می‌گویند چرا بانک مرکزی نظارت نکرد. در حالی که هیچ جای دنیا بانک مرکزی را مسئول این قبیل اتفاقات نمی‌دانند.........».

متن کامل این گفتگو را در ویژه‌نامه چهارمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت مطالعه کنید.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh