ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : هجدهم آذر 1393 ساعت 12:33   |   کد : 174

اکونومیست گزارش داد
تاثیر شیوه‌های نوین بانکداری بر رشد اقتصادی کشورها
ترکیب اخیر تلفن همراه، رایانش ابری و الگوهای تجاری جدید به احتمال زیاد در مقایسه با دهه‌های گذشته در رشد اقتصادی کشورها تاثیر بیشتری خواهد داشت.
 نشریه اکونومیست در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است از تاثیر شیوه‌های نوین بانکداری از جمله ترکیب تلفن همراه، رایانش ابری و الگوهای تجاری جدید در عادلانه کردن دسترسی به خدمات مالی در کشورهای مختلف می‌گوید. 
در این گزارش آمده است: « نگرانی در مورد دسترسی ناعادلانه به خدمات مالی تازگی ندارد. در طول قرن گذشته دولت‌ها تلاش کرده‌اند به یکی از دو روش با این مشکل مقابله کنند. روش کمتر موفق آن است که بانک‌ها را ملی کرده یا وادار کنند به افراد فقیر خدمت کنند. هند که در سال ۱۹۶۹ تعداد ۱۴ بانک بزرگ خود را ملی کرد، بزرگ‌ترین حامی این روش است. با وجود اینکه این کشور پس از آن زمان نظام بانکی را آزاد کرده است، هنوز هم بانک‌ها را مجبور می‌کند در روستاهای دورافتاده فعالیت داشته باشند. با این وجود تا سال ۲۰۱۱ فقط ۳۵ درصد از هندی‌های بزرگسال حساب بانکی رسمی داشتند. بسیاری دولت‌های اروپایی یا بانک‌ها را مجبور کردند تا برای افراد فقیر حساب باز کنند یا اینکه خود از طریق موسسات دولتی مانند ادارات پست به این کار اقدام کردند. روش دوم که موفقیت کمتری داشته است، اتکا به شرایط زمانی بوده است. در بسیاری از کشورها رشد اقتصادی بیشتر از سیاست‌های دولتی مردم را به بانک‌ها کشانده است».

بر اساس پیش‌بینی اکونومیست شیوه ‌های نوین بانکداری که در ترکیبی از تلفن همراه و رایانش ابری در کنار الگوهای جدید تجاری تعریف می‌شوند، در مقایسه با دهه گذشته تاثیر بیشتری بر رشد اقتصادی کشورها خواهند داشت. این گزارش در این‌باره می‌گوید: « در پایان سال ۲۰۱۳ حدود ۲۱۹ خدمات پول همراه در ۸۴ کشور ارائه می‌شد که بیش از ۶۰ میلیون صاحب حساب داشت. بیش از نیمی از این خدمات در آفریقای زیر صحرای کبیر ارائه می‌شود. برخی از آنها به مناطق دیگر هم نفوذ کرده‌اند. به عنوان مثال ام-پزا در افغانستان برای پرداخت حقوق افراد پلیس استفاده می‌شود که در گذشته نقدی پرداخت می‌شد. بسیاری از آنان فکر می‌کنند حقوق‌شان افزایش یافته است چرا که افسرانی که حقوق می‌دادند دیگر نمی‌توانند سهمی از آن بردارند».
گزارش کامل اکونومیست را اینجا بخوانید.

 

 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh