ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : بيستم و يکم دی 1392 ساعت 12:50   |   کد : 174

بررسی سامانه چک و اسناد وصولی کاغذی در همایش سالانه بانکداری الکترونیک
در بخش علمی سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، کارشناسان به بررسی سامانه چک و اسناد وصولی کاغذی پرداختند.

در بخش علمی سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، کارشناسان به بررسی سامانه چک و اسناد وصولی کاغذی پرداختند.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، مهندس سید محمد سعید طباطبایی مدیرگروه سیستم های پرداخت شرکت خدمات انفورماتیک در سخنرانی خود با معرفی وضعیت فعلی پردازش چکها و کاستي‌هاي موجود ، سامانه چکاوک و مزاياي استفاده از آن ،کارکرد‌ها و قابليت‌هاي سامانه چکاوک و معماري و وضعيت فني سامانه چکاوک را مورد ارزیابی قرار داد.

وی گفت: ابزار پرداخت، وسيله‌ و يا روشي است که دارنده آن مي‌تواند نسبت به انتقال وجوه از انواع سپرده‌ها به حساب مورد نظر اقدام کند.

طباطبایی اظهار داشت: عدم امکان نظارت صحیح نهاد سياست‌گذار پولي، اشتباهات انسانی در پردازش‌های دستی و عدم امکان پردازش مکانيزه چک‌ها، کندی فرآیند انجام تسویه چک به‌ويژه در فواصل استانی، ایجاد تشکیلات عریض و طويل براي پردازش چک‌ها و به تبع آن پر هزینه بودن رویه موجود (انسانی/مالی/زمانی)، سطح امنيت پايين به جهت حمل و نقل فیزیکی لاشه چک و يا انتقال اطلاعات مربوطه به روش‌هاي نامتعارف و استاندارد نبودن جاگذاري، نمايه و محتواي چک‌ها در بانک‌های مختلف از جمله مشکلات موجود به شمار می روند.

وی گفت: در كنار سيستم‌هاي موجود در حوزه نظام نوين پرداخت در كشور، يكي ديگر از سيستم‌هاي پيش‌بيني شده در طرح استقرار نظام جامع پرداخت از سال 1380، سيستم انتقال تصوير چک (چکاوک) است.

طباطبایی افزود: برنامه‌ها و اهداف بانک مرکزي به‌منظور استقرار و بهره‌برداري از کليه ظرفيت‌هاي موجود در نظام جامع پرداخت و اعمال رويه‌هاي مکانيزه نظارتي و کنترلي؛ که تا به حال بهبود کيفيت در امور مربوط به خدمت‌رساني به مشتريان را در پي داشته منطبق بر اصول و رويه و روال‌هاي مورد تاييد مراجع تخصصي و کارشناسي همچون بانک بين‌المللي تسويه و بر اساس بهترين روش‌هاي انجام کار است.

وی خاطرنشان کرد: رويکرد بانک مرکزي در راه‌اندازي سامانه انتقال تصوير چک رويکردي بلند مدت بوده و تقدم و تاخر راه‌اندازي طرح‌ها و سامانه‌ها در نظام جامع پرداخت براساس ساز و کارهاي موجود و نياز کشور اولويت‌بندي شده است.

مدیرگروه سیستم های پرداخت شرکت خدمات انفورماتیک گفت: براساس مصوبه شوراي پول و اعتبار به عنوان بالاترين مرجع تصميم‌گيري در نظام بانکي، طراحي و پياده‌سازی سامانه چکاوک از دي ماه سال 1390 به‌‌منظور ساکن‌سازی لاشه چک، با قابليت پذيرش و پردازش الکترونيکي چک‌هاي کاغذي بين‌بانکي و انجام تراکنش‌هاي الکترونيکي با استفاده از سامانه پاياپای الکترونيکی(پايا) برای انتقال الکترونيکی تصوير، داده‌ها، اطلاعات چک و تسويه بين‌بانکی، با هدف حذف گردش فيزيکي چک‌ها بين شعب و واحد‌هاي بانکي و به تبع آن کاهش مدت زمان تسويه چک‌ها، اعمال نظارت متمرکز توسط بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران و بانکها بر جريان گردش وجوه و اعمال کنترل‌هاي قانوني و مقرراتي، در اداره نظام‌هاي پرداخت، تعريف شده است.

مهندس سید محمد سعید طباطبایی ، در مورد مزایای استفاده از سامانه چکاوک یادآوری کرد: در این بخش مزایایی همچون حذف عملیات حمل و نقل چک به صورت فيزيکي و يا انتقال اطلاعات مربوطه به روش‌هاي نامتعارف، ارتقاء امنیت با استفاده از گواهی دیجیتال، توانایی تولید گزارشات متنوع از روند تسویه و برگشتی چک‌های اشخاص به صورت متمرکز و آني، حذف روش‌ پردازش دستي و کاهش هزینه‌های پردازش چکها(زماني ـ مالي ـ انساني)، استفاده از زیرساخت‌های موجود جهت پردازش چکهاي اشخاص و مکانیزه شدن فرآیند تسویه بین بانکی (MLNS) از طریق ساتنا را می توان برشمرد.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh