ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : بيستم و يکم دی 1392 ساعت 12:46   |   کد : 173

از تشخيص تقلب تا مديريت تقلب در شركتهاي PSP
در نشستي علمی در سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، مقاله‌هايي تحت عنوان «از تشخيص تقلب، تا مديريت تقلب در شركتهاي PSP» و ...

در نشستي علمی در سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، مقاله‌هايي تحت عنوان «از تشخيص تقلب، تا مديريت تقلب در شركتهاي PSP» و «طراحي مدل كاهش تغذيه خودپردازها از طريق توسعه شبكه پايانه هاي فروش» ارائه شد.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت در  نشستي در حاشيه همايش،  «سياوش نظري دوست» کارشناس شرکت پرداخت نوین، به ارائه مقاله اي تحت عنوان «از تشخيص تقلب تا مديريت تقلب در شركتهاي PSP» پرداخت و اظهار كرد: دنياي امروز دنياي تكنولوژيهاست و جو حاكم بشر را به سوي مكانيزه كردن وا مي دارد و در همين راستا سيستم پرداخت و بانكداري با تحولاتي شگرف در ساختارهاي پولي و مالي مواجه شده و پول و چك‌هاي كاغذي جاي خود را به پول و چكهاي الكترونيك و كارت اعتباري داده است.

وي دراين نشست به تعاريف مختلفي از مفهوم تقلب پرداخت و گفت: تقلب نوعي سوءاستفاده از منابع در جهت منافع شخصي به عمد و كاملا غيرقانوني است.

وي همچنين به انواع تقلب در رومينگ يا تقلب در كلاهبرداري هاي مالي،‌ نفوذ به سيستم، كلاهبرداري فيشينگ، نرم افزارهاي امنيتي سركش و پشتيباني فني جعلي اشاره كرد و اظهار داشت: تقلب در خودپردازها، دستگاه‌هاي POS و Pinpad و شبيه سازي كار از جمله روشهايي است كه بانكها و PSP ها براي تشخيص تقلب از آن استفاده مي كنند.

همچنين مسعود رحيمي به ارائه مقاله اي تحت عنوان طراحي مدل كاهش تغذيه خودپردازها از طريق توسعه شبكه پايانه هاي فروش پرداخت و گفت: هر سيستم پولي تا زماني كه پاسخگوي نيازهاي جامعه زمان خود بود رواج داشته ولي با گسترش جوامع و طرح نيازهاي جديد، كاركردهاي بديع و متضادي از پول مورد انتظار است.

وي گفت: گسترش مشاور اطلاعات منجر به افزايش سرعت مراودات مردم و امكانپذير شدن انجام معامله و ايفاي تعهدات پرداختي فارغ از بعد مسافت و فواصل جغرافيايي شده است و در مقابل پول الكترونيكي كه مبتني بر وجود بسترهاي ارتباطي،سخت افزاري  و نرم افزاري است به عنوان سيستم پولي جديد و منطبق با نيازهاي امروز معرفي مي شود.

رحيمي به تاثيرات بانكداري الكترونيك و توسعه تجهيزات پرداخت الكترونيكي غيرنقدي بر خلق پول تجاري اشاره كرد و گفت: بانكها به دنبال سازوكاري در جهت افزايش سهم خلق پول خود از طريق تاثيرگذاري بر عوامل موثر بر كاهش تقاضاي مردم به پول فيزيكي و نگهداشت آن است.

وي با بيان اينكه كاهش تغذيه خودپردازها متاثر از كاهش تراكنشهاي برداشت وجه نقد خواهد بود گفت: لازم است مجموعه متغيرهاي موثر بر تغيير ميزان تراكنشهاي برداشت وجه نقد از خودپردازها شناسايي شوند كه عمده‌ترين علت نقدينه خواهي مردم استفاده از اسكناس در پرداختهاي روزمره است و با توجه به مطلوبيت كاهش تغذيه خواهي در مدل مورد نظر كه منجر به كاهش تغذيه خودپردازها مي شود،  لازم است به ابزارهاي پرداخت جايگزين اسكناس، پرداخت غيرنقدي در قالب كارت بانكي نيز توجه شود.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh