ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : بيستم و يکم دی 1392 ساعت 12:30   |   کد : 171

در نشست «بانكداري ابري» در همایش بانكداری الکترونیک مطرح شد: ترديد برخي مديران بانكي براي استفاده از رايانش ابري
كارشناس امنيت شركت توسن با بيان اينكه مزاياي رايانش ابري شامل كاهش هزينه‌ها، ارائه خدمات سريع تر به مشتريان، هزينه نگهداري پايين و امكان ريكاوري در شرايط بحراني است ،گفت:در دنيا مدتي است كه اين سيستم اجرايي شده و طي دو سه سال اخير استفاده از آن گسترش يافته است.

  كارشناس امنيت شركت توسن با بيان اينكه مزاياي رايانش ابري شامل كاهش هزينه‌ها، ارائه خدمات سريع تر به مشتريان، هزينه نگهداري پايين و امكان ريكاوري در شرايط بحراني است ،  گفت:در دنيا مدتي است كه اين سيستم اجرايي شده و طي دو سه سال اخير استفاده از آن گسترش يافته است.

 به گزارش ستاد اطلاع رسانی سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، علي طاهريان، كارشناس امنيت شركت توسن به الزامات امنيتي براي حركت بانكداري به سوي رايانش ابري پرداخت و اظهار داشت: رقابت سختي ميان بانكها براي ترويج سيستمها، راهكارها و امكانات وجود دارد در حالي كه براي پاسخگويي به نياز مشتريان بايد از حداقل سخت افزار و منابع استفاده كند.

 وي با بيان اينكه يكي از راهكارها در اين زمينه رايانش ابري است ولي امنيت آن يكي از مشكلات اصلي به شمار مي رود كه بايد براي حفاظت اطلاعات قوانيني با تطابق بالا دستي ايجاد شود گفت: همين موضوعات باعث ترديد برخي مديران بانكي براي استفاده از رايانش ابري شده است.

 طاهريان اشاره به يكي از گزارشات جهاني كرد و گفت: 71 درصد افزايش سرمايه گذاري در اين حوزه به نسبت سال 2012 اتفاق افتاده است و معروفترين سرويس دهندگان آمازون و مايكروسافت هستند.

 وي با بيان اينكه  طي يكي دو سال گذشته سازمانهاي قانون گذار اقدام به تدوين استانداردها و چارچوب‌هايي براي ترغيب مديران بانكي به استفاده از اين سيستم‌ها كرده اند، گفت: بانك مركزي استراليا ازاين سيستم استفاده مي‌كند و سرويس بانكداري آن كاملا روي ابر است و از وب سرورهاي آمازون استفاده مي كنند.

 طاهريان،  انتقال Core banking بر روي ابر را كار سختي ندانست و گفت: تجربه يكي از بانكهاي جهاني نيز اين را نشان مي دهد كه به دور از دغدغه ها و البته با پياده سازي راهكارهاي امنيتي مي توان اين انتقال را انجام داد.

 او در باره الزامات بانكها براي پياده سازي رايانش ابري نيز يادآور شد: قطعا بايد از جانب قانونگذار در اين زمينه تصميماتي اتخاذ شود تا بانكها ملزم به رقابت شوند؛ اين موضوع از اين جهت اهميت دارد كه برون سپاري و رايانش ابري مسئوليت امنيت بانكها را از بين نمي برد و قواعد امنيتي براي آنها موجود است.

 وي همچنين يادآور شد: اولين گام براي بانكها ارزيابي ريسك است تا ببينند چه خدمات و سرويسهايي را مي توانند روي ابر قرار دهند كه البته بايد در اين زمينه دسته بندي داده ها را داشته باشند و دسته بندي آنها نيز نبايد خيلي زياد يا خيلي كم باشد.

  طاهريان با بيان اينكه مكان فيزيكي ابر عمومي دادهها نيز يكي از الزامات 100 درصدي است كه بانكها بايد از مكان فيزيكي آن مطلع باشند زيرا اطلاعات بسيار حساس است، اذعان داشت:البته بايد اين را هم دانست كه اگر قرار است از زيرساخت ديگر كشورها استفاده كنيم بايد از سياستهاي آنها مطلع باشيم زيرا گاها قواعد مختلفي در كشورها در عرصه بانكداري وجود دارد و ممكن است با هم در تضاد باشد؛ به عنوان مثال يكي از بانكهاي هلندي با آمازون قرارداد دارد و از سرورهاي آن استفاده مي كند اما ممكن است آمريكا قواعد خاصي در دسترسي و دسترس گذاشتن داده ها داشته باشد كه اين كشور را در دستيابي به اطلاعاتش دچار محدوديت كند.

 وي درباره الزامات كلي گفت: اعتمادسازي بين بانكها و سرويس دهندگان، وجود برنامه اي جايگزين  براي بانكها، به هنگام سازي تصميمات طرفين سرويس دهنده و بانك از اين الزامات است.

 او همچنين با بيان اينكه بايد محيط تستي هم در اختيار بانكها قرار گيرد عنوان كرد: وقتي بانكها رويكرد محافظه كارانه دارند بايد محيط تستي براي آنها در نظر گرفت تا علاوه بر اين بتوانند نرم افزارهاي خود را با محيط جديد تست كنند.

 اين كارشناس بانكداري الكترونيك افزود: ارتقاء سرعت در ارائه خدمات و كاهش اختلالات هم از جمله مواردي است كه در كنار تست به وجود مي آيد؛ علاوه بر آن  رمزنگاري داده ها نيز  از جمله كارهايي است كه بايد به آن  توجه جدي شود.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh