اخبار مهم

یک کارشناس بانکداری الکترونیک با تاکید بر اینکه در نقطه شروع بانکداری مجازی هستیم،گفت: برخی بانک‌ها گام هایی در این زمینه برداشته اند.

نظام بانکی در نقطه شروع بانکداری مجازی است

بستن پنجره
به گزارش ستاد خبری هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، رسول لطفی آذر درباره وضعیت بانکداری دیجیتال در ایران با تاکید بر اینکه هم اکنون نظام بانکی بیشتر به سمت بانکداری الکترونیک حرکت کرده است، گفت: هم اکنون با بانکداری مجازی فاصله زیادی داریم چرا که هنوز زیرساخت‌های این نوع بانکداری مهیا نشده است.
این کارشناس بانکداری الکترونیک با تاکید بر اینکه فاصله معناداری بین بانکداری مجازی رایج در دنیا با بانکداری داخلی وجود دارد، افزود: هم اکنون تمام بانک‌ها به دلیل قوانین و مقررات این الزام را برای مشتریان خود دارند که به منظور احراز هویت به صورت فیزیکی به شعب مراجعه کنند بنابراین بسیاری از سرویس‌ها به صورت حضوری به مشتریان ارائه می شود.
وی با تاکید بر اینکه قوانین بانکی موجود چندان با بانکداری مجازی سازگاری ندارد، گفت: به طور مثال اگر بانکی اصلا شعبه نداشته باشد نمی‌تواند با قوانین فعلی فعالیتی داشته باشد چراکه برای اعطای تسهیلات و ارزیابی مشتریان، الزام وجود دارد که مشتریان برای احراز هویت به شعب مراجعه حضوری داشته باشند.
لطفی آذر با تاکید بر ضرورت اصلاح و بازنگری در زیرساخت‌های فنی و قوانین رایج در نظام بانکی، اظهار داشت: مهاجرت از بانکداری الکترونیک به بانکداری دیجیتال نیازمند شکل گیری چرخه سرویس و خدمات است. هرچند هم اکنون مشتریان از پایانه فروش خرید می‌کنند ولی هنوز چرخه ی سرویس و خدمات در ایران کامل نشده است.
این کارشناس بانکداری الکترونیک ضمن اشاره به اینکه زیرساخت های بانکداری دیجیتال از نظر فنی با بانکداری الکترونیک تفاوت اساسی دارد، خاطر نشان کرد: هم اکنون بانکداری موبایلی و اینترنتی داریم ولی زیر ساخت فنی و کسب و کاری برای این حوزه ها فعلا در کشور فراهم نیست.
وی ادامه داد: در بانکداری دیجیتال طرح‌های مختلفی در دنیا مطرح می شود که سرمایه گذاران در آنها مشارکت می‌کنند؛ در این طرح‌ها بانک‌ها تسهیلات پرداخت نمی‌کنند بلکه متقاضیان تسهیلات را با سرمایه داران آشنا می‌کنند.
وی با تاکید بر تفاوت سرویس و خدمات بانکداری مجازی در دنیا با ایران، گفت: در ایران از نظر فرهنگی هم فاصله زیادی با اجرای بانکداری مجازی داریم. در نوع جدید بانکداری مجازی لازم است فرهنگ، قوانین و زیرساخت‌ها فراهم شود. لطفی آذر گفت: هم اکنون برخی بانک‌ها در حال حرکت به سمت بانکداری مجازی هستند و زیر ساخت‌های این بانکداری را درست می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه در نقطه شروع بانکداری مجازی هستیم، گفت: باید به سمت بانکداری استاندارد برویم تا فرهنگ و زیرساخت لازم برای بانکداری مجازی شکل بگیرد. البته این مهم با پیگیری و استمرار فعالیت‌ها امکان پذیر خواهد شد.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با موضوع" نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی" دوم و سوم بهمن ماه سال جاری توسط پژوهشکده پولی و بانکی در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با اشاره به انجام تراکنش با تلفن همراه،گفت: این تراکنش‌ها برخط است و برای حفظ منافع و صیانت از اطلاعات مشتریان باید مدل‌های جدید پرداخت با تلفن همراه شکل گیرد.

برنامه بانک مرکزی برای ارائه مدل‌ جدید پرداخت با بستر تلفن همراه

بستن پنجره
به گزارش ستاد خبری هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، محمد بیگی، یکی از مشکلات اصلی پرداخت کشور را انجام پرداخت های ریز دانست و عنوان کرد: با توجه به هزینه بالای تراکنش های برخط لازم است اقداماتی برای خروج این تراکنش ها از حوزه برخط به برون خط انجام شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر تراکنش از طریق تلفن همراه به راحتی میسر است اما کماکان تمام این تراکنش ها به صورت برخط صورت می گیرد لذا برای حفظ منافع مشتریان و صیانت از اطلاعات حساس ایشان باید مدل های جدید پرداخت از طریق بستر تلفن همراه شکل گیرد.
مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی خاطر نشان کرد: با توجه به ضریب نفوذ بالای تلفن همراه به عنوان ابزار هوشمند و در دسترس مشتریان برنامه ریزی لازم برای استفاده حداکثری از این زیر ساخت با معرفی تراکنش های مبتنی بر نشان گذاری در سال جدید انجام شده اما برای گسترش و تعمیم این ابزار نیازمند ایجاد هماهنگی بین تمام ذینفعان و تدوین استاندارد ها هستیم.
محمد بیگی با بیان اینکه، موضوع مهاجرت به EMV و هوشمند سازی کارت های بانکی از دو جنبه حائز اهمیت است، خاطر نشان کرد: زیر ساخت های شبکه بانکی کشور باید توان تولید و پردازش تراکنش های صادره از ابزار هوشمند را داشته باشد و دوم اینکه تعامل پذیری بین ذینفعان برای پردازش تراکنش های یکدیگر نیازمند تدوین مشخصات استاندارد های واحدو یکسانی در شبکه پرداخت است.
وی تاکید کرد: استفاده از موبایل می تواند به سرعت پیشرفت هوشمند سازی کارت ها کمک کند چرا که اولا می توان از فضای امن آن برای نگهداری اطلاعات حساس بهره مند شد و دوم اینکه انجام تراکنش برون خط با بکارگیری nfc به سادگی امکان پذیر خواهد بود . البته باید توجه داشت که بانک مرکزی در سال جاری با معرفی بازیگران جدید نظیر پرداخت ساز و پرداخت بان در تلاش است که چارچوب های کلان فعالیت در این حوزه را ترسیم کند.
این مقام مسوول در بانک مرکزی تصریح کرد: ابزار موبایل محیط مناسبی برای ایجاد کیف الکترونیک برای مشتریان شبکه بانکی است چرا که در این صورت نیازی به همراه داشتن کارت برای پرداخت های برخط و برون خط وجود ندارد البته این به این معنی نیست که در آینده نزدیک کارت ها کنار گذاشته می شوند بلکه مشتریان در واقع حق انتخاب خواهند داشت.
وی در پایان گفت: موضوع امنیت در پرداخت از خط قرمز های بانک مرکزی وشبکه پرداخت کشور است و همواره به دنبال این هستیم که در پرداخت و ارایه خدمات جدید و امنیت در پرداخت تعادل ایجاد کنیم و برای ایجاد امنیت ابزار و زیر ساخت باید توامان مورد توجه قرار گیرد.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با موضوع" نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی" دوم و سوم بهمن ماه سال جاری توسط پژوهشکده پولی و بانکی در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

دبیر هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک ونظام های پرداخت اعلام کرد این همایش باعنوان«نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی»در روزهای دوم و سوم بهمن ماه در برج میلاد تهران برگزارمی شود.

برگزاری هفتمین همایش بانکداری الکترونیک در روزهای دوم و سوم بهمن ماه

بستن پنجره
به گزارش ستاد خبری هفتمین همایش بانکداری الکترونیک ونظام های پرداخت، علی دیواندری صبح امروز (سه شنبه) در نشستی خبری، افزود: محورهای بخش کسب و کار هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت شامل بازیگران جدید (فین‌تک و ...) ساختار درآمدی جدید بانک‌ها (مدل‌های کسب و کار جدید)، بانکداری باز، بانکداری دیجیتال، بانکداری بدون شعبه، بانکداری اجتماعی و بانکداری شناختی، یکپارچه‌سازی کسب و کارهای مختلف مالی، تاثیر فناوری بر کارایی بانک‌ها و بررسی ابعاد اقتصادی تحولات جدید در بانکداری الکترونیک است.
وی، درباره محورهای خدمات پرداخت نیز گفت: محورهای اصلی این بخش، پرداخت‌های برون خطی و مدیریت پرداخت‌های (Micro Payment)، خدمات تجمیع، پرداخت ‌سازی ( payment Initiation)، پرداخت یار (Payment Facilitator) ، پرداخت همراه، کارت‌های اعتباری، استقراض فرد به فرد، تأمین مالی انبوه ( crowd Funding)، پول‌های رمزی و حساب یاری (Account Information Services) هستند.
به گفته رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، محورهای اصلی بخش نوآوری هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک بلاک‌چین، پرداخت‌های نزدیک و پرداخت‌های همراه، استانداردهای پرداخت EMV,PCI، نشان‌گذاری (Tokenization) ، اینترنت اشیاء، واقعیت مجازی و هوش مصنوعی هستند.
دیواندری ادامه داد: در محور فناوری های نظارتی (Reg Tech) به موضوعاتی مانند چارچوب‌های اقتصادی جدید ((PSD، استانداردهای IFRS و XBRL، مدیریت ریسک، سیستم‌های نظارتی رگولاتور و سیستم تشخیص (تقلب و مبارزه با پولشویی) پرداخته خواهد شد.
دبیر هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک گفت: در محور امنیت، چارچوب‌های مدیریت امنیت اطلاعات، استانداردهای امنیتی، نوآوری و فناوری‌های جدید در حوزه امنیت، سرویس‌های مدیریت شده‌ امنیت، مدیریت حوادث امنیتی در شبکه‌ بانکی، امنیت در پرداخت‌ در بسترهای جدید مثل IOT و پایانه‌های فروش سیار و کاربردهای هوش امنیتی در شبکه بانکی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وی، درباره محور هوشمندی نیز اظهارداشت: در این محور کلان داده‌ها، داده‌کاوی و هوش تجاری (BI) و بازاریابی از طریق کانال‌های همه‌کاره (Omni-Channel)بررسی خواهند شد.
دیواندری اظهارداشت: امسال تغییراتی را در همایش صورت دادیم و فضای خوبی برای استارتاپ ها فین‌تک‌ها و شرکت های دانش‌بنیان در نظر گرفتیم.
دیواندری ادامه داد: جوانان ایرانی در دنیا با عنوان باهوش و خلاق معروف هستند و متاسفانه جذب کشورهای خارجی می شوند که باید امکاناتی را فراهم کنیم تا از ظرفیت این افراد در صنعت بانکداری ایران استفاده کنیم.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: نخبگان تاب تحمل فضاهای اداری و بروکراسی را ندارند و نیاز به واسطه هایی داریم که آنها بتوانند در این فضا کار کنند که استارتاپ ها این جای خالی را پُر می‌کنند، بنابراین فضایی برای نخبگان در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ ها در همایش در نظر گرفته و در ارائه ها، جشنواره ها و غیره از آنها استفاده می شود.
وی با اشاره به برنامه‌های روز همایش اظهارداشت: در مجموع ۳۷ سخنرانی انجام می‌شود که وزیر امور اقتصاد و دارایی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رییس کل بانک مرکزی سخنرانان کلیدی همایش خواهند بود و همچنین معاونین وزرا و معاونین بانک مرکزی جزو سخنرانان و اعضای پنل‌ها هستند.
دیواندری با بیان اینکه ۱۳ سخنران مطرح خارجی در این همایش به ارایه سخنرانی خواهند پرداخت،گفت: بردکینگ، آینده‌ پژوه بانکداری الکترونیک که کتاب‌های پُرفروشی از وی منتشر شده یکی از این سخنرانان است.
وی، انریکو لوچینتی از شرکت مک کنزی را دیگر سخنران این همایش عنوان کرد و افزود: جینا هوی چینگ طراح اکو سیستم فین‌تک مالزی نیز یکی دیگر از سخنرانان خارجی مراسم خواهد بود.
دیواندری با بیان اینکه آندریاس اسکوپال مدیر خدمات مالی دیجیتال( eBay ) ارنست اند یانگ از دیگر سخنرانان این مراسم خواهد بود، گفت: در مجموع ۱۳ سخنران مطرح خارجی که دارای ایده‌های خوبی برای پیشبرد بانکداری الکترونیک هستند در این همایش سخنرانی خواهند کرد.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به برگزاری ۹ میزگرد تخصصی در هفتمین همایش بانکداری دیجیتال و نظام‌های پرداخت، اظهارداشت: محورهای همایش در این میزگردها پوشش داده شده و برخی موضوعات خاص نیز در نظر گرفته شده است.
دیواندری افزود: کارگاه های آموزشی همایش هفتم ۱۴ مورد است که از بین ۱۶۰ کارگاه متقاضی از طرف نظام بانکی و صنعت پرداخت انتخاب شده‌اند که این کارگاه‌ها بعد از ظهر برگزار می شود.
وی ادامه داد: همچنین ۳۱۰ چکیده مقالات تخصصی به همایش ارائه شده که ۱۴۰ متن مقاله دریافت و ۶۰ مقاله مورد قبول کمیته داوری قرار گرفته که به چاپ خواهد رسید، همچنین ۱۶ مقاله نیز در همایش ارائه خواهد شد.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به برنامه‌های جانبی هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه، معرفی محصولات و خدمات و جشنواره دکتر نوربخش از برنامه‌های جانبی خواهد بود.
وی با بیان اینکه فضای نمایشگاهی امسال گسترش پیدا کرده است، گفت: یکی دیگر از تغییرات، اختصاص فضا به رسانه‌های متقاضی است و همچنین فضایی برای استارتاپ ها در نظر گرفته شده است.
دیواندری ادامه داد: همچنین بخش معرفی محصولات و خدمات در سالن‌های مجزا اختصاص یافته تا شرکت های قدرتمند حوزه پرداخت بتوانند محصولاتشان را ارائه دهند. وی با بیان اینکه جشنواره دکتر نوربخش امسال در چهار بخش برگزار می‌شود، گفت: نخستین بخش معرفی محصولات نوآورانه و برتر بانک ها و شرکت ها است که ۳۵ شرکت و ۱۰ بانک در این بخش شرکت کردند، داوری ها به پایان رسیده و برگزیدگان در اختتامیه جشنواره معرفی و تجلیل می‌شوند.
وی با بیان اینکه معرفی منتخب نمایشگاهی بخش دیگر جشنواره دکتر نوربخش است، گفت: در حوزه نمایشگاهی غرفه های برتر مورد سنجش قرار می گیرند در پایان معرفی و تقدیر می‌شوند.
دیواندری افزود: در بخش سوم که با همکاری و حمایت شرکت خدمات انفورماتیک برگزار می شود از استارتاپ‌های فعال در حوزه پرداخت و بانک‌ها دعوت و ۷۰ مورد پذیرش شده‌اند تا امکان حضور و ارائه محصولات شان را داشته باشند و برگزیدگان در جشنواره مورد تجدید قرار خواهند گرفت.
دیواندری ادامه دارد: بخش چهارم تقدیر از پیشگامان بانکداری الکترونیک است و یکی از افرادی که در این حوزه اثرگذار بوده در همایش دکتر نوربخش معرفی و تجلیل می‌شود.
وی در ادامه نشست خبری خود درباره اینکه آیا پژوهشکده پولی و بانکی درباره بیت کوین پژوهشی در دست دارد یا نه، گفت: رییس کل و معاون فناوری های نوین بانک مرکزی اظهارنظرهایی درباره بیت کوین و ارزهای رمزنگار داشته اند؛ ما نیز در پژوهشکده درباره پول های رمزنگار به سفارش بانک مرکزی در حال کار هستیم.
وی پول های مجازی را به دو دسته تقسیم کرد و افزود: دسته ای از این پول ها در بازار وجود دارد و به عنوان دارایی و موضوعی برای سرمایه گذاری مطرح است که موضوع بحث ما نیست؛ موضوع دیگر اقدام بانک های مرکزی دنیا برای انتشار پول های ملی خود به طور رمزنگار است مانند کاری که بانک مرکزی روسیه تصمیم گرفته تا آن را انجام دهد.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: ما نیز در پژوهشکده پولی و بانکی طرح مطالعاتی انتشار پول ملی به طور رمزنگار را آغاز کرده ایم. وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه پژوهشکده برنامه ای برای حمایت از استارتآپ ها دارد یا خیر، گفت: یکی از حامیان همایش شرکت ملی خدمات انفورماتیک است و شرکت های وابسته به بانک مرکزی و بخش خصوصی به طور عملی حمایت خود را از استارتآپ ها آغاز کرده اند.
وی با بیان اینکه پژوهشکده پولی و بانکی یک مرکز علمی است که فضا را برای استارتاپ ها ایجاد می کند، گفت: بانک مرکزی، شرکت های وابسته به آن و بخش خصوصی همگی علاقمند به حمایت از استارتاپ ها هستند و من نیز به طور شخصی علاقمند به این موضوع هستم.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی تصریح کرد: در حال حاضر نیز اینگونه نیست که استارتاپ ها مورد حمایت نباشند اما ساختارهای بوروکراتیک باید فضا را برای حمایت از نیروهای نخبه بازتر کنند و پژوهشکده نیز به عنوان مرکزی علمی این موضوع را پیگیری می کند.
وی، درباره حضور شرکت ها و افراد خارجی و مقایسه آن با سال های گذشته، اظهارداشت: ۱۳ سخنران کلیدی خارجی در همایش حضور دارند که به لحاظ کمی بیشتر از سال های گذشته است؛ از سوی دیگر برخی شرکت کنندگان خارجی برای معرفی محصول در همایش بانکداری الکترونیک امسال حضور خواهند داشت.
دبیر هفتمین همایش بانکداری الکترونیک درباره امکان انعقاد قراردادهای همکاری بین بانک ها، شرکت های پرداخت و استارتاپ ها در حاشیه همایش امسال ،گفت: همایش بانکداری الکترونیک یک همایش صرفا حاکمیتی نیست و بخش تجاری آن نیز از بُعد معرفی محصول مهم است.
دیواندری ادامه داد: برگزاری کارگاه ها، ترکیبی از مباحث علمی و تجاری است و دستاوردهای بزرگ در حوزه نمایشگاهی ارایه می شود؛ حوزه نمایشگاه مورد توجه مخاطبان آن قرار می گیرد و یکی از جذابیت های همایش این موضوع است.
وی درباره حضور استارتاپ ها در همایش توضیح داد که در بخش افتتاحیه یک نفر به عنوان نماینده استارتاپ ها و در حضور مقامات اقتصادی کشور سخنرانی خواهد داشت. رییس پژوهشکده پولی و بانکی درباره برگزار نشدن جشنواره تصویرسازی در همایش امسال برخلاف سال گذشته ،گفت: جشنواره گرافیکی و تصویر سازی سال گذشته نتایج خوبی داشت و یکسری از هنرمندان آثار خود را ارسال کردند؛ در سال جاری این همایش برگزار نمی شود ولی امکان برگزاری آن در سال های آینده وجود خواهد داشت.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره فرایند برگزاری جشنواره دکتر نوربخش گفت: داوری این جشنواره دو مرحله ای شده است؛ برای همایش امسال ۴۶ طرح و محصول ارایه شدند که داوری اولیه درباره آنها با سختگیری بیشتری انجام شد زیرا این محصولات برخلاف سال های گذشته حتما باید قابلیت اجرا داشته باشند.
دیواندری در پاسخ به سوال دیگری درباره باقی ماندن برخی از محدودیت ها بعد از برجام در حوزه پرداخت و بانکداری الکترونیک و تسهیل شدن این موضوع با برگزاری همایش بانکداری الکترونیک، اظهار داشت: این همایش می تواند در توسعه روابط بین المللی به ویژه در حوزه پرداخت موثر باشد.
دبیر هفتمین همایش بانکداری الکترونیک اظهارداشت: شرکت های بین المللی می توانند به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری به بانک های کشور کمک کنند؛ البته مخاطب همایش بانکداری الکترونیک بانک های خارجی نیستند و همایش های دیگری مانند همایش تجاری ایران و اروپا و سیاست های پولی و ارزی می تواند مخاطب آن باشد.
وی در پایان تصریح کرد که شرکت های مشاور در زمینه نظام های پرداخت و همچنین خدمات دهندگان خارجی از جمله افراد حاضر در همایش امسال هستند.

مدیرعامل شرکت شاپرک از کاهش ۳.۵ درصدی نسبت اسکناس و مسکوک به نقدینگی طی ۴ سال اخیر با افزایش تراکنش‌های الکترونیک خبر داد.

کاهش ۳.۵ درصدی نسبت اسکناس و مسکوک به نقدینگی با رشد تراکنش‌ها

بستن پنجره
به گزارش ستاد خبری هفتمین نمایشگاه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت ، محسن قادری افزود: گسترش و ارتقای کیفیت خدمات پرداخت الکترونیک در کشور مستلزم سرمایه‌گذاری در این بخش است و لازمه جذب سرمایه‌ها هم شفافیت و اصلاح مدل درآمدی در کارمزدها است.
وی گفت: خدمات پرداخت الکترونیک با وجود همه محدودیت‌ها و تنگناهای تحمیلی به نظام بانکی کشورمان طی دو دهه اخیر پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشته‌ تا جایی که در حال حاضر نمی‌توان نقش و سهم این خدمات را در اقتصاد کشور نادیده گرفت.
وی ادامه‌داد: نظارت بر شرکت‌های پی‌اس‌پی و شبکه پرداخت، ایجاد سوئیچ شاپرک به عنوان سوییچ پذیرندگی درکشور، تحقیق و برنامه‌ریزی برای بهبود مستمر فرایندهای پرداخت الکترونیک، زمینه‌سازی برای ارائه خدمات مطابق با الگوها و استانداردهای جهانی و حفظ امنیت شبکه از جمله اهداف و مسئولیت‌های شاپرک است که طی این سال‌ها تلاش مجدانه‌ای برای انجام آن‌ها انجام گرفته‌است.
وی ادامه‌داد: شاپرک هم اکنون جایگاه مهمی در تبادلات پولی کشور دارد؛ نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی طی سال‌های اخیر کاهش یافته و از حدود ۶ درصد در سال ۹۲ به ۲,۶۶ درصد در پایان سال ۹۵ رسیده‌است. نسبت مبلغی تراکنش‌های شاپرک به تولید ناخالص داخلی، از ۷۱ درصد در تابستان ۹۳ به ۱۱۱ درصد در پائیز ۹۵ رسیده است که رشد قابل توجهی را در کنار سهم بزرگی از اقتصاد ملی نشان می‌دهد.
مدیرعامل شاپرک افزود: در نتیجه اقدامات و پیگیری‌های شاپرک، میزان انطباق عملکرد شرکت‌های پی‌اس‌پی با الزامات شاپرک از کمتر از ۲۰ درصد در سال ۹۲ به بالای ۹۰ درصد در پایان سال ۹۵ رسید. میزان تطابق عملکرد شرکت‌ها در حوزه استانداردهای امنیتی از ۳۵ درصد در سال ۹۳ به بیش از ۹۵ درصد در پایان سال ۹۵ رسیده است. همچنین تعداد تراکنش‌های شاپرکی از سال ۹۲ تا ۹۶ با افزایش ماهانه حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تراکنش از حدود ۲۰۰ میلیون به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تراکنش در هر ماه افزایش یافته‌است.
به گفته وی، بیشترین افزایش را در این مدت، تراکنش‌های خرید داشته که از حدود ۱۵۰ میلیون در ماه طی سال ۹۲ به حدود کمی بیشتر از ماهانه یک میلیارد و ۱۵۰ تراکنش در سال ۹۶ افزایش یافته‌است. تراکنش‌های پرداخت قبض و خرید شارژ همچنین مانده‌گیری که در سال ۹۲ تعداد قابل ملاحظه‌ای نبودند نیز طی این چهار سال به ترتیب به کمی بیشتر از ۲۰۰ و ۱۰۰ میلیون تراکنش در ماه رسیده‌اند.مبلغ اسمی تراکنش‌های شاپرکی در سال ۹۲ رقمی در حدود ۳۰۰ میلیارد ریال در ماه بوده که در سال ۹۶ به ماهانه حدود ۱۳۵۰ میلیارد ریال افزایش یافته‌است. طی این سال‌ها تعداد تراکنش‌های انجام شده با آن‌ها رشدی حدود یک میلیاردی را در هر ماه نشان‌می‌دهد. تعداد تراکنش‌های موبایلی و اینترنتی هم به ترتیب حدود ۱۵۰ و ۳۰ میلیون در ماه افزایش یافته‌اند.
قادری با اشاره به موضوع ضرورت اصلاح ساختار کارمزد در خدمات پرداخت الکترونیک، گفت: تداوم این خدمات و حفظ کیفیت آن‌ها بدون شک مستلزم سرمایه‌گذاری لازم و کافی است. از آنجایی که این سرمایه‌گذاری‌ها باید از سوی بخش غیردولتی در حوزه بانکی، پرداختی و بخش‌های مرتبط انجام بگیرد و سهم دولت به حداقل ممکن برسد، توجیه اقتصادی لازم باید برای سرمایه‌گذاران وجود داشته باشد. یکی از کلیدی‌ترین عوامل تأثیرگذار در ایجاد این توجیه، شفافیت و منطق مدل درآمدی در این بخش است که تنها با اصلاح ساختار کارمزد ممکن می‌شود.
وی با اشاره به پدیده کارمزدخواهی در شبکه پرداخت کشور، گفت: اصلاح نظام کارمزد یکی از ضرورت های فعالیت شبکه بانکی و پرداخت کشور است زیرا هزینه بسیاری در بانک‌ها به منظور راه‌اندازی این شبکه و تجهیز و پشتیانی آن صرف می‌شود که با مدل فعلی، برای بانک‌ها عایدی ندارد و اگر این نظام با مدل کنونی استمرار یابد به علت عدم توجیه برای سرمایه‌گذاری بانک‌ها در این بخش، مشکلاتی در آینده ایجاد خواهد شد.
مدیر عامل شاپرک افزود: اصلاح ساختار فعلی نیازمند عزم همگانی و همکاری تمامی دستگاه‌ها و نهادها است بنابراین امیدواریم بتوانیم اصلاح نظام کارمزد را با حمایت نمایندگان مجلس عملیاتی کنیم.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با موضوع" نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی" دوم و سوم بهمن ماه سال جاری توسط پژوهشکده پولی و بانکی در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

رییس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی با تاکید بر اشتغالزایی از طریق خدمات در حوزه فین‌تک گفت: حضور بانک‌ها در این حوزه ضروری است.

اشتغالزایی جدید با فین‌تک‌ها

بستن پنجره
به گزارش ستاد خبری هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، محمدرضا حسین‌زاده درباره تاثیر ورود کسب و کارهای جدید در صنعت بانکی، اظهار داشت: جامعه کنونی عوض شده و با ٢٠ سال قبل قابل مقایسه نیست.
وی با اشاره به حضور جوانان تحصیل‌کرده در فین‌تک‌ها و استارت‌آپ‌ها، گفت: هم اکنون بخش خدمات در جامعه جان تازه‌ای گرفته است.
مدیرعامل بانک ملی بر ضرورت اختصاص بخشی از منابع بانک ها به حوزه خدمات تاکید کرد و ادامه داد: اکنون بیشتر اشتغالزایی در بخش خدمات صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل حضور بانک ها در این مسیر ضروری است.
حسین‌زاده درباره همکاری بانک‌ها با فین‌تک‌ها در ارائه خدمات جدید بانکی گفت: بانک‌ها هم‌اکنون گام‌های مثبتی برای همکاری با فین‌تک‌ها برداشته‌اند.
وی بابیان این‌که فین‌تک‌ها، امروز در حال رقابت با بانک‌ها هستند، اظهار داشت: بانک ها باید برنامه ریزی مناسبی برای همکاری با فین تک ها انجام دهند که البته تا کنون نیز در این خصوص اقدامات مطلوبی نیز صورت گرفته است.
رییس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی اظهارداشت: فعالیت فین تک‌ها منجر به ایجاد کسب‌وکارهای جدید و تخصصی می‌شود و بانک ها نیز در این زمینه همکاری مطلوبی با آنها داشته باشند.
حسین زاده خاطر نشان کرد:فین تک‌ها ابزارهای نوآورانه هستند که با ساده‌سازی خدمات و محصولات می‌توانند در آینده‌ای نزدیک صنعت پرداخت را در کشور متحول کنند.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با موضوع" نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی" دوم و سوم بهمن ماه سال جاری توسط پژوهشکده پولی و بانکی در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی گفت: انتظار می رود در آینده نزدیک و با استفاده از زیرساخت‌های جدید مبارزه با پولشویی، وقوع تخلفات درسیستم بانکی پیش از پیش کاهش یابد.

کاهش وقوع تخلف در بانک‌ها، بزودی

بستن پنجره
به گزارش ستاد خبری هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، عبدالمهدی ارجمندنژاد درباره اقدامات انجام شده در بانکداری الکترونیک برای کشف تقلب، اظهار داشت: کشف تقلب و تخلفات مالی با محوریت دستگاه های نظارتی و بازرسی، همزمان با بکارگیری فناوری های اطلاعات در بانک‌ها وجود داشته است.
وی افزود: فناوری هایی که در این زمینه در غالب سیاست ها و مقررات بوده، به کشف تقلب ها کمک می کرد ولی همزمان با توسعه و تعمیق مباحث مربوط به مبارزه با پولشویی، بانک ها سیستم های جدیدی را نیز برای کشف تخلف و تقلب به کار گرفته اند.
مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی در همین ارتباط تصریح کرد: در بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی ودبیرخانه شورای عالی مبارزه با پولشویی نیز زیرساخت هایی برای استفاده بانک ها در این حوزه فراهم شده است تا با استفاده از اطلاعاتی که مبادله می شود، تخلفات و تقلب ها کشف و اقدامات انتظامی و قضایی برای مقابله با آنها انجام شود.
ارجمندنژاد گفت: به مرور این سیستم ها تقویت می شود تا در آینده نزدیک و با استفاده از این زیرساخت‌ها، وقوع تخلفات در سیستم بانکی به صفر برسد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا آماری از جرایم کشف شده در نظام بانکی با استفاده سیستم های نظارتی جدید وجود دارد؟ افزود: از آنجایی که بانک‌ها موظف به ارسال این موارد به واحد اطلاعات مالی هستند، آمار تجمیعی در اختیار آن واحد قرار دارد تا پیگیری های لازم بعمل آورد.
مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی درباره اشخاص مشمول مبارزه با پولشویی، گفت: تمام اشخاصی که در ایران هستند و کار و زندگی می کنند اعم از داخلی یا خارجی، شخص حقیقی یا حقوقی، مشمول قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم هستند، ولی طبیعی است که عمده تمرکز بانک مرکزی روی نهادهای پولی باشد.
وی در همین ارتباط تصریح کرد: نهادهای پولی نیز شامل، بانک ها، موسسات اعتباری، صندوق های قرض الحسنه، تعاونی های اعتبار، لیزینگ ها و صرافی ها هستندکه باید قوانین و مقررات را رعایت کنند. البته رعایت این قوانین در وهله اول به نفع خودشان است چراکه در غیراینصورت - سهواً یا عمداً مرتکب جرم می شوند که باید به دستگاه قضایی پاسخگو باشند.
مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی ادامه داد: بر اساس برخی برآوردهایی که چندی قبل انجام شده بود ۴۷ درصد پولشویی های دنیا در آمریکا و ۲۳ درصد در اروپا انجام می شود . به عبارت دیگر، ۷۰ درصد پولشویی دنیا در آمریکا و اروپا انجام می شود و ۳۰ درصد دیگر، در بقیه دنیا . با توجه به اینکه بسیاری از پولشویی ها در بازار ها و مراکز مالی با عمق زیاد و از طریق انواع ابزارهای مالی ای انجام می شود که نمونه های آنها را کمتر در ایران می توان یافت ؛ انتظار نمی رود که سهم ایران در مقیاس جهانی ، سهم قابل توجهی باشد ، هر چند مجموعه دستگاه های ذیربط در این زمینه نیز در پی آن هستند تا همین سهم احتمالی ناچیز را نیز به صفر برساند.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با موضوع" نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی" دوم و سوم بهمن ماه سال جاری توسط پژوهشکده پولی و بانکی در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از انجام مذاکرات حقوقی ایران و روسیه برای اتصال کارت‌های بانکی خبر داد.

مذاکرات حقوقی ایران و روسیه برای اتصال کارت‌های بانکی

بستن پنجره
به گزارش ستاد خبری هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، داود محمد بیگی افزود: ایران در حوزه کارت های اعتباری بین المللی هم اکنون جدی ترین ارتباط را با روسیه دارد و خوشبختانه در بحث تکنیکال کارهای خوبی انجام شده است.
وی با بیان اینکه تست‌ها در این حوزه در حال انجام است، اظهارداشت: البته در یکی دو ماه اخیر مقداری از سرعت، تست ها به دلیل مباحث حقوقی کاسته شده است البته هر ارتباطی بخواهد انجام شود ، باید قراردادی بین دو کشور و بانک های مرکزی منعقد شود.
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه سامانه میر روسیه باید در دسامبر عملیاتی می شد، افزود: متاسفانه این امر به دلیل مباحث حقوقی تا کنون انجام نشده است چراکه تا زمانی که قرارداد منعقد نشود، طرف روس برای عملیاتی شدن آن مشکلاتی را بیان کرده است.
محمد بیگی با تأکید براینکه تغییرات را برای طرف روس ارسال کرده ایم، ادامه داد: اما یکی از مباحث اصلی کشور در بحث ارتباطات بین المللی، بحث استانداردهای امنیتی و کسب و کاری است که متاسفانه در کشور علی رغم تمام توسعه هایی که در حوزه بانکداری الکترونیک داشتیم به دلیل عدم ارتباط با جامعه بین المللی خیلی بانک های ما آماده این حوزه نیستند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا این کارت ها ارزی خواهند بود؟ افزود: خیر، این کارت‌ها ریالی هستند و مشتری از همین کارت در خارج از کشور استفاده می کند به این صورت که با توجه به نرخی که با بانک توافق شده، بانک مبلغ ارز را پرداخت کرده ولی از حساب مشتری ریال برداشت می کند.
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: با روسیه هم همین مدل را داریم منتهی نه در حوزه کارت های هوشمند بلکه در حوزه کارت های مگنت این همکاری انجام می شود.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با موضوع" نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی" دوم و سوم بهمن ماه سال جاری توسط پژوهشکده پولی و بانکی در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی از نهایی شدن سیاست دریافت کارمزد تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: حداقل سیاست اجرا، در سال جاری جمع بندی می شود ولی زمان اجرا بستگی به سیاست های سال آینده دارد.

نهایی شدن سیاست دریافت کارمزد تا پایان سال جاری

بستن پنجره
به گزارش ستاد خبری هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، ناصر حکیمی در خصوص آخرین برنامه ریزی ها در بانک مرکزی برای دریافت کارمزد از تراکنش کارتخوان های فروشگاهی، اظهار داشت: سیاست کلی در مورد اینکه از ذینفع واقعی کارمزد را دریافت کنیم و در یک بازه زمانی مشخصی به قیمت تمام شده برسیم، باید با سیاست پیاده سازی معقولی همراه باشد.
وی افزود: اینکه از کدام نقطه شروع کرده و چه تراکنش هایی را هدف قرار دهیم، مخاطبمان چه کسانی باشند و ... موضوعات مهمی هستند که پیچیدگی های خاص خود را دارد.
حکیمی با تأکید براینکه بانک مرکزی به تنهایی نمی تواند این سیاست را اجرا کند، تصریح کرد: در جلسات متعدد از بانک ها، pspها، واحدهایی که در گیر هستند، دعوت کرده و هر کدام نظرات خود را در اینباره مطرح می کنند؛ البته برخی نظرات را مکتوب ارسال کرده و برخی نیز درحال ارسال هستند.
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی ادامه داد: امیدواریم قبل از پایان سال با جمع بندی نظرات به سیاست مشخصی در حوزه کارمز دها برسیم.
وی در پاسخ به این سوال که با این حساب امکان اجرای سیاست اخذ کارمزد از تراکنش های فروشگاهی در سال ۹۶ وجود دارد؟ گفت: حداقل سیاست اجرا، در سال جاری جمع بندی می شود ولی زمان اجرا بستگی به سیاست های سال آینده دارد.
حکیمی در پاسخ به این سوال که آیا در این طرح هم از پذیرنده، هم از بانک ها و از مشتریانی که سرویس می گیرند، کارمزد دریافت خواهد شد؟ تصریح کرد: ذینفع بسته به نوع سرویسی که می گیرند، مشخص می شود که همین عوامل نیز ممکن است دخیل باشند ولی ممکن است در اندازه تراکنش ها یکی از عوامل کارمزد را پرداخت نکند.
وی با تأکید براینکه گزینه ها و ریزه کاری های مهمی در این مورد وجود دارد که در اطلاعات کمی و بازار سنجی بانک ها مشخص می شود، گفت: البته در زمان نهایی شدن سیاست دریافت از کارمزدها تمام این موارد اعلام می شود.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با موضوع" نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی" دوم و سوم بهمن ماه سال جاری توسط پژوهشکده پولی و بانکی در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

معاون اقتصادی بانک مرکزی از کاهش میل نقدینه خواهی به ۲.۴ درصد با گسترش بانکداری الکترونیک خبر داد وگفت: ۷.۲ درصد نقدینگی در سال ۹۱ به صورت اسکناس و مسکوک بود که در مهر ماه ۹۶ به ۲.۴ درصد افت کرد.

میل نقدینه خواهی در جامعه به 2.4 درصد با گسترش بانکداری الکترونیک کاهش یافت

بستن پنجره
به گزارش ستاد خبری هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، پیمان قربانی ، با بیان اینکه، بانکداری الکترونیک در کشور طی دهه گذشته ودهه حاضر تحولات شگرفی را پشت سر گذاشته و ایران در منطقه دراین شاخص جزو کشور های پیشرو است، اظهارداشت: آغاز بانکداری الکترونیک در ایران به اوایل دهه ۸۰ بر می گردد.
وی ادامه داد: بر اساس آمار در سال ۸۳ حدود ۸میلیون قطعه کارت بانکی، دو هزار و ۲۸۹ خودپرداز ، ۱۸ هزار پایانه فروش و ۷ هزار و ۵۲۲ پایانه شعب وجود داشته است.
معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه به طور عام هر تحولی در آغاز با رشد سریعتری همراه بوده و سپس زمینه گسترش آن فراهم می شود ، تصریح کرد:با وجود این امر اما باز هم طی سال های اخیر رشد در بخش بانکداری الکترونیک به صورت مطلوبی ادامه یافته است.
وی ادامه داد: بر اساس آمار ،در ابتدای سال ۹۲ ، ۲۲۶ میلیون کارت بانکی ، ۳۰ هزار و ۱۷۳ خودپرداز ، دو میلیون و ۶۸۹ هزار پایانه فروش و ۵۳ هزار و ۱۱۷ پایانه شعب در کشور فعال بوده است.
این عضو هیات عامل بانک مرکزی تصریح کرد: همچنین در مهر ماه سال جاری ۳۷۵ میلیون کارت بانکی، ۵۱ هزار و ۹۰۳ خودپرداز، ۵ میلیون و ۵۶۲ پایانه فروش و ۷۷هزار و ۴۸۸ پایانه شعب در کشور فعال بوده است.
وی ادامه داد: بررسی آمار نشان می دهد ،دولت یازدهم علی رغم رشد های مناسب اولیه در بخش بانکداری الکترونیک اقدامات مطلوبی در بخش بانکداری الکترونیک انجام داده که دولت دوازدهم نیز در حال ادامه روند آن است.
قربانی با تاکید بر اینکه ، بهبود ترکیب نقدینگی، ضریب فزایندو کاهش سهم پایه پولی از موارد مهمی است که دولت تدبیر و امید در حوزه های سیاست های پولی مد نظر قرار داده است، اظهارداشت: در این راستا با بررسی ضریب فزاینده مشخص می شود که بانکداری الکترونیک تاثیر زیادی در این بخش داشته است.
معاون اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: ضریب فزاینده در انتهای سال ۹۱ معادل ۴.۷۲۱ بوده که در مهر ماه ۹۶ این رقم به بیش از ۷ و در رقم ۷.۱۴۱ رسیده است.
وی خاطر نشان کرد: این آمار نشان دهنده این است که ضریب فزاینده نقدینگی که در سال های قبل در حدود ۴ واحد درصد بود هم اکنون به حدود۷ درصد رسیده است و این آمار نشان دهنده این است که ضریب فزاینده پولی بهبود یافته است.
قربانی با بیان اینکه، یکی از مهمترین دلایل این اتفاق مناسب، گسترش بانکداری الکترونیک در کشور بوده است، گفت: عناصر تشکیل دهنده ضریب فزاینده نسبت اسکناس ومسکوک به نقدینگی است.
وی با اشاره به آمار این بخش تصریح کرد: در انتهای سال ۹۱ میل اشخاص به نقدینگی ۷.۲ درصدبود و این امر به این معنا است که ۷.۲ درصد نقدینگی به صورت اسکناس و مسکوک بوده است و این در حالی است که این رقم در مهر ماه سال جاری به ۲.۴ درصد کاهش یافته که در واقع رقم بی سابقه ای است.
به گفته وی، ضریب فزاینده نقدینگی طی دوره اسفند ۹۱ تا مهر ۹۶ معادل ۵۸ درصد بوده که این امر مربوط به کاهش نسبت اسکناس ومسکوک در دست اشخاص به کل سپرده های حاصله در نظام پرداخت الکترونیک کشور می شود.
این عضو هیات عامل بانک مرکزی ادامه داد: میل نقدینه خواهی یکی از عوامل مهم ضریب فزاینده در جامعه است که با گسترش بانکداری الکترونیک اعم از بهره گیری از کارت های بانکی، خودپردازها، پایانه های فروش و ... کاهش یافته است به نحوی که بانکداری الکترونیک توانسته نقش مهمی در افزایش ضریب فزاینده نقدینگی در کشور ایجادکند.
وی با بیان اینکه، گسترش بانکداری الکترونیک اثرات مثبتی در حوزه بانکی و سایر حوزه ها داشته است، گفت: اگر به ایام گذشته برگردیم مردم برای پرداخت قبوض خدماتی مجبور به مراجعه به شعب و انجام سفرهای غیر ضروری بودند.
وی تاکید کرد: همچنین با گسترش عملیات بانکداری الکترونیک علاوه بر اینکه از حجم بالای کاغذ در عملیات بانکی کاسته شده ، نقل و انتقال پرداخت قبوض نیز با سرعتی بالاتر و مناسب تر انجام می شود ضمن اینکه انجام کسب و کار ها نیز بهبود یافته است.
قربانی، کاهش حجم ترافیک، کنترل آلودگی هوا و... را ازدیگر مزایای بانکداری الکترونیک عنوان کرد و اظهارداشت: اگر این تحولات با بانکداری الکترونیک انجام نمی شد میزان مشکلات در این بخش ها بیشتر بود.
وی گفت: با توجه به اینکه سرانه اسکناس در ایران نسبت به سایر کشور ها بالا است نظام پرداخت با مشکل فرسودگی اسکناس مواجه است.
وی با بیان اینکه، نظام پرداخت به دلیل بالا بودن میزان سرانه اسکناس با مشکلاتی مواجه شده بود، گفت: بانکداری الکترونیک به نظام نقدی کشور کمک کرد تا بار موجود در مبادلات را از نظام نقدی کم کند.
معاون اقتصادی بانک مرکزی خاطر نشان کرد: حجم اسکناس و مسکوک با کمک بانکداری الکترونیک با کاهش میل نقدینه خواهی باعث شد که از فرسودگی حجم زیادی از اسکناس ها جلوگیری شودالبته نظام نقدی نیاز مند بهبود است و اگر بانکداری الکترونیک نبود این بخش با مشکلات زیادی مواجه می شد.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با موضوع" نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی" دوم و سوم بهمن ماه سال جاری توسط پژوهشکده پولی و بانکی در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

این مقام مسئول در نظام بانکی همکاری فعلی بانک‌ها با فین‌تک‌ها را رضایت‌بخش اعلام کرد و افزود: با دستورالعمل بانک مرکزی در خصوص پرداخت‌سازان، خدمات در حوزه ‌pspها و صنعت پرداخت گسترش یافت تا شرکت‌ها و موسسات مجاز در پرداخت‌های بین بانکی و کارتی فعال شوند.

فین‌تک‌ها و استارتاپ‌ها مکمل‌هایی برای تحول کسب و کار در صنعت بانکی

بستن پنجره
به گزارش ستاد خبری هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت "علیرضا لگزایی" در خصوص تاثیر فناوری بر کارایی بانک‌ها، اظهار داشت: فناوری اطلاعات در تمام صنایع نقش پشتیبان و تسهیل‌گر را به عهده دارد و در صنعت بانکداری فناوری علاوه بر تسهیل‌گری و پشتیبانی در برخی موارد نقش محرک را نیز داشته است.
وی، کاهش هزینه و افزایش سرعت ارائه خدمات بانکی را از جمله نشانه‌های بارز فناوری اطلاعات و ارتباطات در نظام بانکی دانست و گفت: حجم تراکنش‌های بانکی خارج از شعب بانک‌ها نشان می‌دهد که با استفاده از فناوری کارایی بانک‌ها در ارائه خدمات افزایش یافته و قیمت تمام شده کم شده است.
قائم مقام بانک ملت همچنین در پاسخ به اینکه آیا وضعیت بانکداری الکترونیک در بانک‌ها در حال حاضر رضایت‌بخش است یا خیر؟ تصریح کرد: نظام بانکی در قیاس با صنایع دیگر از جمله بازار سرمایه و بیمه‌ها و غیره در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است ولی هنوز با وضعیت ایده‌آل جهانی فاصله دارد که دلیل این فاصله هم محدودیت‌هایی است که وجود دارد.
لگزایی درباره حضور فناوری‌های جدید در نظام بانکی،گفت: قطعا استفاده و نگرش مثبت به فناوری‌های نوین می‌تواند برای صنعت بانکداری اثرات مثبت و مطلوبی را ایجاد کند. فناوری نوین دریچه جدیدی برای مشارکت بانک‌ها با فین‌تک‌ها و استارت‌آپ‌هاست.
وی همکاری بانک‌ها با فین‌تک‌ها و استارتاپ‌ها را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و از کسب نتایج مطلوب در این همکاری‌ها خبر داد و گفت: این فناوری‌ها مکمل‌های خوبی در طرح‌های تحول کسب و کار در صنعت بانکی هستند.
این مقام مسئول در نظام بانکی همکاری فعلی بانک‌ها با فین‌تک‌ها را رضایت‌بخش اعلام کرد و افزود: با دستورالعمل بانک مرکزی در خصوص پرداخت‌سازان، خدمات در حوزه ‌pspها و صنعت پرداخت گسترش یافت تا شرکت‌ها و موسسات مجاز در پرداخت‌های بین بانکی و کارتی فعال شوند.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با موضوع نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی دوم و سوم بهمن ماه سال جاری در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد برگزار می شود.

بانک مرکزی باید حمایت را به نحوی انجام دهد که سیستم بانکی به سمت بانکداری دیجیتال سوق یابد و هزینه های بانکداری بی‌شعبه با بانکداری با شعبه تفاوت داشته باشد.

لزوم حمایت بانک مرکزی جهت سوق دادن سیستم بانکی به بانکداری دیجیتال

بستن پنجره
به گزارش ستاد خبری هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، نیما امیرشکاری در تشریح مزایای بانکداری بدون شعبه و بانکداری دیجیتال به سابقه شکل‌گیری این نوع بانکداری در دنیا اشاره کرد وافزود: یک دوره‌ای این نوع بانکداری به نام بانکداری مجازی آغاز به کار کرد تا خدمات بانکی به صورت غیرحضوری به مشتریان ارائه شود اما در ادامه وضعیت به گونه ای شد تا بانکی کاملا جدا با خدماتی منفک شکل گیرد.
وی با بیان اینکه در بانکداری دیجیتال قیمت تمام شده پول کاهش می‌یابد، افزود: همچنین در این نوع بانکداری هزینه های شعب، کارمندان، تجهیزات شعبه، به‌روزرسانی این تجهیزات و تمامی هزینه‌های مربوط به بانکداری با شعبه، کاهش پیدا می‌کند.
امیرشکاری با اشاره به اینکه در بانکداری بدون شعبه مشتری خود تمامی امور بانکی را انجام می‌دهد و سرویس‌های بانکی در قالب سلف‌سرویس به وی ارائه می‌شوند، تاکید داشت: در این نوع بانکداری کاهش قیمت تمام شده منجر به کاهش نرخ سود و بهره وام می‌شود.
مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی در خصوص اقدامات بانک‌های داخلی در مسیر بانکداری بدون شعبه، تصریح کرد: بانک های داخلی نیز حرکت‌هایی را آغاز کرده‌اند ولی بخش اساسی این کار ناقص است چراکه بانکداری بدون شعبه اگر با همان هزینه‌های بانکداری با شعبه باشد، فایده‌ای ندارد.
وی ادامه داد: در صورتی که در بانکداری بدون شعبه، قیمت تمام شده و سایر هزینه‌های بانک، کماکان بالا باشد مشتری اثر این نوع بانکداری را حس نمی‌کند، برای مثال در زمانی اگر مشتری قبض را به جای شعبه در خدمات غیرحضوری (تلفن بانک و بانکداری اینترنتی و ...) پرداخت می‌کرد، کارمزدی به بانک نمی‌داد.
مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی همچنین تصریح کرد: هم اکنون با مشاهده وضعیت سپرده ها و سود تسهیلات اثری از اجرای واقعی بانکداری دیجیتال را مشاهده نمی‌کنیم.
به گفته وی طی سال‌های گذشته بانک مرکزی مجوز بانک‌های مجازی را صادر کرد تا در حقیقت بانکداری دیجیتال در کشور آغاز به کار کند ولی باید مدل کسب و کار این بانکداری با بانکداری با شعبه متفاوت باشد همچنین قیمت تمام شده پول در این بانکداری باید کم باشد.
امیرشکاری تأکید کرد: از همین رو بانک مرکزی باید حمایت را به نحوی انجام دهد که سیستم بانکی به سمت بانکداری دیجیتال سوق یابد و هزینه های بانکداری بی‌شعبه با بانکداری با شعبه تفاوت داشته باشد.
امیرشکاری بیان داشت موضوع بانکداری بدون شعبه از جمله محورهای مهمی است که در هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. یادآور می‌شود هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با موضوع"نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی" دوم و سوم بهمن ماه سال جاری توسط پژوهشکده پولی و بانکی و شرکت ملی انفورماتیک در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آمادگی زیر ساخت های فناوری جهت اجرایی شدن بانکداری دیجیتال خبر داد و بیان داشت: اجرایی شدن این نوع بانکداری در انتظار سیاست گذاری بانک مرکزی است.

زیرساخت‌های فناوری برای اجرای بانکداری دیجیتال مهیا است

بستن پنجره
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آمادگی زیر ساخت های فناوری جهت اجرایی شدن بانکداری دیجیتال خبر داد و بیان داشت: اجرایی شدن این نوع بانکداری در انتظار سیاست گذاری بانک مرکزی است.
به گزارش ستاد خبری هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، "محمدجواد آذری جهرمی" درباره اجرای بانکداری دیجیتال و بدون شعبه در کشور اظهار داشت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئولیت فراهم کردن زیر ساخت‌ها برای اجرای بانکداری دیجیتال را بر عهده دارد و تا جایی که در حیطه وظیفه این وزارتخانه است، تمامی شرایط مهیا شده است.
وی ادامه داد: آمادگی لازم برای اجرای بانکداری دیجیتال و بدون شعبه از نظر دیتا سنتر، زیر ساخت‌ها و فناوری‌های روز دنیا، شبکه ملی اطلاعات و دیگر شرایط لازم که برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده، فراهم شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه تنها بخشی از اجرای بانکداری دیجیتال برعهده وزارت ارتباطات است و مابقی اقدامات و سیاست‌گذاری‌ها برعهده بانک مرکزی است، اظهار داشت: باید منتظر ماند تا بانک مرکزی برنامه‌ها و شاخص‌های اجرای بانکداری دیجیتال و بدون شعبه را مشخص و اعلام کند.
یادآور می‌شود، از جمله موضوعاتی که در هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت توسط متخصصان و کارشناسان مربوطه مورد بررسی قرار خواهند گرفت، موضوعات بانکداری دیجیتال و بانکداری بدون شعبه هستند.
هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت با موضوع "نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی" دوم و سوم بهمن ماه سال جاری توسط پژوهشکده پولی و بانکی و شرکت ملی انفورماتیک در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

محتوی تخصصی

هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار خواهد شد. مهمترین هدف این همایش بحث و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات صنعت بانکداری الکترونیک می‌باشد.

میزگردهادر هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت ۹ میزگرد تخصصی برگزار خواهد شد و متخصصیان و صاحبنظران به بحث و تبادل نظر در زمینه موضوع هر یک خواهند پرداخت.

موضوعات میزگردهای همایش به شرح زیر می‌باشند:
• نوآوری، بازیگران جدید و کارایی در کسب و کار مالی
• اینترنت اشیا
• بانکداری باز
• بلاک چین و پول‌های رمزی
• بانکداری دیجیتال
• چشم‌انداز صنعت پرداخت، مدل کسب و کار و ارتباط با صنعت بانکداری
• REG TECH
• نقشه راه مهاجرت به EMV
• یکپارچه‌سازی کسب و کارهای مختلف مالی

سخنرانان"برت کینگ"
آینده پژوه و نظریه پرداز استرالیایی
"محمدجواد آذری"
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
"دکتر ولی‌اله سیف"
رئیس کل بانک مرکزی ایران
"دکتر علی دیواندری"
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی
"دکتر مسعود کرباسیان"
وزیر امور اقتصادی و دارایی
"دکتر نیما امیرشکاری"
مدیرگروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده
"ابوطالب نجفی"
مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک
"ولی اله فاطمی"
صاحب نظر پولی و بانکی
"ناصر حکیمی"
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی
"Dr. Morad Rhlid"
Managing Director at SER-Group International
"Enrico Lucchinetti"
Senior Partner leader of McKinsey Banking Practice
"Kamaljit Rastogi"
Global Head, Business Development & Consulting
"Marten Kruisinga"
Author of books, Regional Sales Director MENA at Backbase
"Carsten Barch"
Vice president of Munich school of Economy
"Andreas Skopal"
Head of Customer, Digital & Analytics,EY
"Dharshan Shanthamurthy"
Founder and CEO, SISA
"Roland Guennou"
MICA, KYC/AML and Client Onboarding expert
"Paul Sommerin"
Technology & Transformation Leader, EY
"Dr.Kees Machielsen (CEO)"
CEO of DISC Group
"Dr. Matjaz Ostroversnik"
Special Projects Director at S&T Slovenija d.d
"Jenna Huey Ching"

Fintech Division, Malaysia Digital Economy Corporation (MDEC)


کارگاه هاکارگاه‌های آموزشی بخش دیگری از برنامه‌ سالانه همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت هستند که هدف از برگزاری آن‌ها افزایش و به‌روز رسانی دانش تخصصی شرکت‌کنندگان در همایش است.
کارگاه‌های آموزشی هفتمین همایش- که از میان حدود ۱۲۰ پیشنهاد دریافتی از شرکت‌ها و صاحبنظران، توسط کمیته علمی برگزیده شده‌اند- به شرح زیر می‌باشند. زمان و مکان دقیق هر یک از کارگاه‌ها در برنامه همایش ذکر شده است.

• PSD2
امنیت در زیرساخت شبکه ابر خصوصی بانک‌ها
• بانک پرداخت
بررسی چالش‌های امنیتی تراکنش‌های باواسطه در mobile POS و ارائه راهکار مبتنی بر DUKPT
بلاک‌ چین و کاربردهای آن در صنعت بانک و پرداخت
تحلیل پیشرفته شبکه‌های اجتماعی مالی و سامانه‌های مدیریت تقلب
چگونه IFRS سیستم‌های اطلاعاتی و متخصصین IT بانک‌ها را به چالش می‌کشد؟
• روندهای بانکداری در جهان
• سیستم‌های مدیریت اسناد و مدیریت گردش کار در بانک‌ها
• کاربرد مدل‌های یادگیری آماری در بانک‌ها و مؤسسات مالی
کشف تقلب در بانکداری
• مبارزه با پولشویی در بانکداری الکترونیک و فین‌تک
• محلی‌سازه داده‌ها در کلان داده
معرفی پلتفرم یکپارچه ارائه خدمات در نقطه سرویس با رویکرد نوآوری باز (POS 2.0)

*** دریافت فرمت تهیه اسلایدهای کارگاه‌های آموزشی (ویژه مدرسان)

مقالاتراهنمای ارسال مقالات :
• ثبت‌نام در سایت همایش و دریافت نام کاربری و رمز عبور
• ورود به صفحه شخصی (وارد کردن نام کاربری و رمز عبور در قسمت ورود کاربر)
• کاربران محترمی که چکیده مقاله آنها توسط کمیته علمی مورد تایید قرار گرفته است می‌توانند با مراجعه به صفحه شخصی نسبت به ارسال اصل مقاله خود اقدام نمایند.
• لازم به ذکر است که اصل مقاله باید مطابق با فرمت اصل مقالات (اینجا را کلیک کنید) ارسال شود.
• نکته: نام کاربری، ایمیل شماست و ارتباطات دبیرخانه با شما فقط از طریق این ایمیل میسر خواهد بود. لذا خواهشمند است حتماً از ایمیل‌های معتبر استفاده نمایید.
• اگر اصل مقاله شما برای ارائه شفاهی مورد تائید دبیرخانه همایش قرار گیرد به شما از طریق ایمیل اطلاع داده خواهد شد شما مجاز خواهید بود تا تاریخ اعلام شده در سایت با استفاده از همان نام کاربری و رمز عبور قبلی نسبت به ارسال پاورپوینت مقاله خود بر اساس فرمت تعیین شده (اینجا‌ را کلیک کنید) اقدام نمایید.
• نویسندگان محترمی که چکیده مقاله آنها مورد تائید دبیرخانه همایش قرار نگیرد قادر به ارسال اصل مقالات نخواهند بود.
• به اصل مقالاتی که خارج از برنامه زمانبندی اعلام شده به دبیرخانه ارسال شود، رسیدگی نخواهد شد.

محققین و پژوهشگران گرامی می توانند تنها از طريق همين سايت و در قالب محورهای همایش مقالات خود را به دبیرخانه همایش ارسال نمایند. لازم به ذکر است به مقالاتی که از طریق ایمیل و یا کتبی ارسال گردد به هیچ وجه مورد رسیدگی قرار نخواهند گرفت.

قابل توجه نویسندگان مقالات :
• کلیه مقالات پذیرفته شده در مجموعه مقالات همایش درج خواهد شد و برخی از آن‌ها به صورت شفاهی نیز در همایش ارائه می‌گردد.
• لازم است اسلایدهای مقالاتی که جهت ارائه شفاهی پذیرفته شده‌اند، صرفا در فرمت تعیین شده (اینجا‌ را کلیک کنید) از سوی دبیرخانه تنظیم شود و حداکثر تا روز شنبه، ۳۰ دی، در صفحه شخصی نویسندگان در وب‌سایت (مشابه با سایر مراحل ارسال مقالات) بارگذاری شود.
• از کلیه نویسندگانی که اصل مقاله خود را جهت داوری به دبیرخانه همایش ارسال کردند (اعم از مقالات رد شده و پذیرفته شده) دعوت می‌شود در همایش حضور یابند. لازم است ایشان روزهای ۲۷، ۲۸ و ۳۰ دی، با همراه داشتن کارت شناسایی معتبر، به دبیرخانه همایش (پژوهشکده پولی و بانکی) مراجعه کرده و کارت دعوت خود را تحویل بگیرند. بدیهی است در صورت عدم دریافت کارت دعوت از سوی نویسندگان، متاسفانه امکان ورود در محل همایش وجود نخواهد داشت.

محور های همایشکسب‌ و ‌کار:
     • بازیگران جدید (فین‌تک و ...)
     • ساختار درآمدی جدید بانک‌ها (مدل‌های کسب و کار جدید)
     • بانکداری باز
     • بانکداری دیجیتال
     • بانکداری بدون شعبه
     • بانکداری اجتماعی و بانکداری شناختی
     • یکپارچه‌سازی کسب و کارهای مختلف مالی
     • تاثیر فناوری بر کارایی بانک‌ها
     • بررسی ابعاد اقتصادی تحولات جدید در بانکداری الکترونیک

خدمات پرداخت:
     • پرداخت‌های برون خطی و مدیریت پرداخت‌های ریز (Micro Payment)
     • خدمات تجمیع
     • پرداخت ‌سازی (Payment Initiation)
     • پرداخت یاری (Payment Facilitator)
     • پرداخت همراه
     • کارت‌های اعتباری
     • استقراض فرد به فرد
     • تأمین مالی انبوه (Crowd Funding)
     • پول‌های رمزی
     • حساب یاری (Account Information Services)

نوآوری:
     • بلاک‌چین
     • پرداخت‌های نزدیک و پرداخت‌های همراه
     • استانداردهای پرداخت EMV,PCI
     • نشان‌گذاری (Tokenization)
     • اینترنت اشیاء
     • واقعیت مجازی
     • هوش مصنوعی

RegTech (فناوری نظارتی):
     • چارچوب‌های اقتصادی جدید (PSD2 و ...)
     • استانداردهای IFRS و XBRL
     • مدیریت ریسک
     • سیستم‌های نظارتی رگولاتور
     • سیستم تشخیص (تقلب و مبارزه با پولشویی)

امنیت:
     • چارچوب‌های مدیریت امنیت اطلاعات
     • استانداردهای امنیتی
     • نوآوری و فناوری‌های جدید در حوزه امنیت
     • سرویس‌های مدیریت شده‌ی امنیت
     • مدیریت حوادث امنیتی در شبکه‌ی بانکی
     • امنیت در پرداخت‌ در بستر‌های جدید مثل IOT و پایانه‌های فروش سیار
     • کاربردهای هوش امنیتی در شبکه بانکی

هوشمندی:
     • کلان داده‌ها
     • داده‌کاوی و هوش تجاری (BI)
     • بازاریابی از طریق کانال‌های همه‌کاره (Omni-Channel)

برای دریافت فایل فراخوان مقالات کلیک فرمایید

زمان باقیمانده تا روز همایشبرگزارکنندگان

پژوهشکده پولی و بانکی و شرکت ملی انفورماتیک بر اساس ابلاغ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۹۰ مسئولیت برگزاری همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت را برعهده دارند.

پژوهشکدهپژوهشکده پولی و بانکی و شرکت ملی انفورماتیک بر اساس ابلاغ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۹۰ مسئولیت برگزاری همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت را برعهده دارند. در این راستا متولیان برگزاری با توسعه فعالیت‌های خود در حوزه بانکداری الکترونیک، ارتقای توان علمی و اجرایی خود در برگزاری همایش‌های تخصصی و همچنین با استفاده از اساتید دانشگاه، صاحبنظران،‌ مدیران و کارشناسان حوزه‌های ذیربط در بانک مرکزی و سازمان‌های تابعه آن، شبکه بانکی کشور و شرکت‌های فعال در زمینه بانکداری الکترونیک، نسبت به برگزاری این همایش اقدام نموده اند.

پژوهشکده پولی و بانکی به‌عنوان بازوی تحقیقاتی بانک مرکزی، با هدف پاسخگویی به نیازهای پژوهشی کشور در زمینه پولی و بانکی و همچنین گسترش تحقیقات و مطالعات علمی این حوزه، در سال ۱۳۶۹ تاسیس شد. با توجه به این ماموریت پژوهشکده به صورت مستمر در قالب ۶ گروه پژوهشی (بانکداری، بانکداری الکترونیک، بانکداری اسلامی، مدیریت مالی، پول و ارز و مدلسازی) بر تحقیق و بررسی مباحث روز اقتصادی و بانکی کشور تمرکز داشته و همچنین برگزاری دو همایش بزرگ سالانه را در دستور کار خود دارد. همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در ابعاد ملی با سابقه بیست و ‌هفت دوره برگزاری و همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با سابقه شش دوره برگزاری.

شرکت ملی انفورماتیکبه عنوان بازوی فناوری بانک مرکزی با تخصص وسیع و تجربه مفید و طولانی در زمینه فناوری‌های نوین و همچنین تعریف، ایجاد و مدیریت شرکت‌های فعال در بخش‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، مخابرات،‌ خدمات بانکی و نظام‌های پرداخت الکترونیکی، از موقعیت و شرایط منحصر به فرد و ممتازی برخوردار است. شرکت ملی انفورماتیک به‌عنوان بزرگترین شرکت مادر تخصصی در شاخه‌ی بانکداری الکترونیک و با داشتن مجموعه‌ای کم‌نظیر از توانمندی‌ها، با این هدف طراحی گردیده است که با ارائه راه‌حل‌های حاکمیتی و ظرفیت‌ساز و همچنین متناسب با نیازهای حال و آینده در خدمت نظام پولی و بانکی کشور قرار گیرد. قابلیت‌های منحصر به فرد گروه ملی انفورماتیک در نتیجه‌ی مدیریت صحیح طرح‌های بزرگ فناوری اطلاعات و ارتباطات در قالب ایجاد هم‌افزایی در زنجیره‌ای از شرکت‌های سرآمد در این حوزه و متعاقبا تسهیل در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی کشور محقق شده است.

شورای عالی سیاست گذاریمهندس ناصر حکیمی معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی
دکتر علی دیواندری رئیس پژوهشکده پولی و بانکی (دبیر همایش)
دکتر هستی ربیع‌همدانی مدیر آموزش و همایش‌های پژوهشکده پولی و بانکی (دبیر اجرایی همایش)
دکتر حمید زمان‌زاده سرپرست معاونت پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی (دبیر علمی همایش)
محمد‌رضا عسگری مدیرعامل شرکت ملی انفورماتیک

کمیته اجراییرضا پروهان مدیر امور مالی پژوهشکده پولی و بانکی
سیدسعید حسینی مدیر امور اداری شرکت ملی انفورماتیک
پیمان راحمی مدیر امور پشتیبانی
دکتر هستی ربیع‌همدانی مدیر آموزش و همایش‌ پژوهشکده پولی و بانکی (دبیر اجرایی)
فصیحه رجبی کارشناس آموزش و همایش‌ها
کامبیز زاهدپور مدیر روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی
حسین عظیمی مدیر انفورماتیک پژوهشکده پولی و بانکی
روناک فرضی مدیر انتشارات پژوهشکده پولی و بانکی
هاشم متقی مدیر امور اداری پژوهشکده پولی و بانکی
سیدرضا ناصری‌نیک مدیر مالی و سرمایه‌گذاری شرکت ملی انفورماتیک

کمیته علمیدکتر افسانه اوضاعی معاون امور فناوری اطلاعات بانک تجارت
دکتر نیما امیرشکاری مدیرگروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده
دکتر سید احمدرضا جلالی‌نائینی مدیر گروه پول و ارز پژوهشکده
دکتر جهانگیر بیابانی مشاور رئیس پژوهشکده
دکتر امید ترابی عضو هیأت مدیره شرکت توسن
دکتر مرتضی ترک‌تبریزی عضو کارگروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده
دکتر محمدرضا جمالی مدیرعامل شرکت نبض افزار رایان اندیش
دکتر شهاب جوانمردی مدیرعامل فناپ
مهندس ناصر حکیمی معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی
مهندس مسعود خاتونی معاون فناوری اطلاعات و شبکه ارتباطات بانک ملی ایران
مهندس فرامرز خالقی مدیرعامل شرکت داده‌ورزی سداد
مهندس سیدعلی دانشگر مدیرعامل شرکت داتین
دکتر علی دیواندری رئیس پژوهشکده و دبیر همایش
دکتر هستی ربیع‌همدانی مدیر آموزش و همایش پژوهشکده و دبیر اجرایی همایش
دکتر حمید زمان‌زاده سرپرست معاونت پژوهشی پژوهشکده و دبیر علمی همایش
دکتر مهرداد سپه‌وند مدیر گروه بانکداری پژوهشکده
مهندس محمدهادی شالباف عضو کارگروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده
مهندس محمدمهدی صادق مدیرعامل شرکت خدمات نوین داده‌ورزی سداد
محمدرضا عسگری مدیرعامل شرکت ملی انفورماتیک
دکتر سید‌ولی‌اله فاطمی‌اردکانی صاحبنظر در حوزه بانکداری الکترونیک
مهندس سیدذبیح‌اله فیض‌آبادی‌ثانی مدیرعامل شرکت داده‌پردازی ایران
مهندس محسن قادری مدیرعامل شرکت شاپرک
مهندس امیر قاصر مدیرعامل شرکت گرایش تازه کیش
مهندس سید حامد قنادپور مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا
مهندس رسول لطفی‌آذر عضو کارگروه بانکداری الکترونیک
مهندس علیرضا لگزایی قائم مقام بانک ملت
دکتر مهران محرمیان معلم معاون شبکه شرکت خدمات انفورماتیک
مهندس مسعود مرتضوی مدیرعامل شرکت پویا
دکتر محمد مظاهری مدیرعامل شرکت توسن تکنو
مهندس مرتضی مقدسیان عضو کارگروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده
دکتر کامران ندری مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده
مهندس فرشید یعسوبی مدیر برنامه‌ریزی و امور پایش عملکرد شرکت ملی انفورماتیک
مهندس سید جعفر مرتضویان مسئول دفتر مشاوره و مطالعات راهبردی شرکت ملی انفورماتیک

تقویم همایش

۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۶ آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات
۲۹ آبان‌ماه ۱۳۹۶ اعلام نتیجه ارزیابی اولیه
۳۰ آذرماه ۱۳۹۶ آخرین مهلت ارسال نسخه نهایی مقالات پذیرفته‌ شده
۳۰ آذرماه ۱۳۹۶ آخرین مهلت مشارکت و حمایت در برگزاری همایش
۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۶ آخرین مهلت ثبت‌نام در همایش
۲ و ۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ زمان برگزاری همایش
مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد مکان برگزاری همایش

جشنواره‌ دکتر نوربخش

انتخاب بانک‌ها و شرکت‌های برتر و نوآور یکی از فعالیت‌های جنبی همایش‌سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت است که این مهم در قالب جشنواره‌ها و مسابقات مختلف و با رعایت سه معیار نوآورانه‌بودن، کاربردی بودن و سودآوری بالقوه در دستور کار همایش قرار دارد.

برگزیدگان دوره‌های قبلانتخاب و معرفی بانک‌های برتر نوآور در حوزه بانکداری الکترونیک:
انتخاب بانک‌های برتر نوآور یکی از فعالیت‌های جنبی همایش‌سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت است که از اولین دوره برگزاری تا کنون با رعایت سه معیار نوآورانه‌بودن، کاربردی بودن و سودآوری بالقوه در دستور کار همایش قرار گرفته است.

• اولین همایش (۱۳۹۰): بانک‌های ملی، صادرات، ملت، تجارت، کشاورزی، سپه، مسکن، رفاه، پاسارگاد و پارسیان

• دومین همایش (۱۳۹۱):
رتبه اول: نیوشا، تلفن‌بانک پارسیان با قابلیت تشخیص گفتار از بانک پارسیان
رتبه دوم: بانک پرداخت از بانک صادرات ایران، پورتال جامع خدمات الکترونیکی بانکی از بانک کشاورزی، کارت پرداخت قبوض شرکت‌ها از بانک اقتصاد‌ نوین، محصول BIB از بانک توسعه‌ی صادرات ایران و محصول بانک‌داری مجازی بانک پاسارگاد
رتبه سوم: شهاب ملی یا شعب هوشمند الکترونیک از بانک ملی ایران و بانکسا از بانک سامان

• سومین همایش (۱۳۹۲):
رتبه اول: کارت تجاری بانک صادرات ایران
رتبه دوم:‌ برداشت بدون کارت از خودپرداز بانک مسکن
رتبه سوم: کارت دانش بانک اقتصاد نوین و سامانک بانک سامان

چهارمین همایش (۱۳۹۳):
رتبه اول: سرویس موبایل بانک برای کلیه کارت‌های عضو شبکه شتاب ‌بانک تجارت
رتبه دوم: انتقال وجه بانکی از طریق شماره موبایل (MMT) بانک اقتصاد نوین و نرم‌افزار پایای گروهی ACH بانک سامان

پنجمین همایش (۱۳۹۴): (به ترتیب حروف الفبا)
برگزیده در بخش محصولات برتر بانکی: سامانه هدف (نسخه موبایلی) از بانک آینده
برگزیده در بخش محصولات برتر بانکی: زیرساخت انتقال وجه فراگیر مبتنی بر احراز هویت دوعاملی از بانک مسکن

ششمین همایش (۱۳۹۵):
رتبه اول: سامانه بام، محصول بانک ملی ایران
رتبه دوم:‌ سامانه مدیریت یکپارچه مالی )سمیم(، محصول بانک رفاه
رتبه سوم: دستگاه صراف، محصول بانک شهر
انتخاب و معرفی شرکت‌های برتر نوآور در حوزه بانکداری الکترونی
از همایش چهارم دبیرخانه جشنواره دکتر نوربخش تصمیم به انتخاب و معرفی محصولات برتر شرکتی در کنار محصولات برتر بانکی گرفت.

• چهارمین همایش (۱۳۹۳):
رتبه اول: سامانه انتقال تصویر چک (چکاوک) شرکت خدمات انفورماتیک
رتبه دوم: درگاه ارائه سرویس‌های بانکی یاقوت شرکت توسن

• پنجمین همایش (۱۳۹۴):
برگزیده در بخش محصولات برتر شرکتی: زیرساخت بانکداری باز از شرکت خدمات رایان اقتصاد نوی
برگزیده در بخش محصولات برتر شرکتی: آیسان شارژ از شرکت خدمات همراه آیسان لوتوس
برگزیده در بخش محصولات برتر شرکتی: سامانه تیام کارت (مانیتورینگ هوشمند بر خط) از شرکت‌ داده‌کاوان هوشمند توسن

• ششمین همایش (۱۳۹۵):
رتبه اول: سامانه تشخیص تقلب پایا، شرکت خدمات انفورماتیک
رتبه دوم: محصول بوم، شرکت سامانه های نرم افزاری نگین (توسن)
رتبه سوم: پلتفرم وفاداری مشتریان ( ایران کارت)، شرکت ارتباط فردا

دریافت فایل ورود ویژه بانک‌ها
دریافت فایل ورود ویژه شرکت‌ها

هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت

به اطلاع کلیه دانشجویان، اساتید، پژوهشگران و همکاران حوزه پولی و بانکی و فناوری اطلاعات می‌رساند هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، با عنوان «نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب و کار مالی»، در روزهای ۲ و ۳ بهمن‌ماه ۹۶، در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد.


نمایشگاه تخصصی

در کنار همایش، نمایشگاهی تخصصـی جهت معرفی دستاوردهای سـازمان های ارائه‌کننـده خدمات بانکی کشـور در حوزه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه علاوه بر بانک ها و موسسات مالی و اعتباری، شرکت هایی که در زمینـه ارائه خدمات بانکی فعالیت دارند جهت معرفی خدمات، محصولات و توانمندی های خود حضور خواهند داشت.

نمایشگاه تخصصیدر کنار همایش، نمایشگاهی تخصصـی جهت معرفی دستاوردهای سـازمان های ارائه‌کننـده خدمات بانکی کشـور در حوزه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه علاوه بر بانک ها و موسسات مالی و اعتباری، شرکت هایی که در زمینـه ارائه خدمات بانکی فعالیت دارند، جهت معرفی خدمات، محصولات و توانمندی های خود حضور خواهند داشت.
علاقه‌مندان به حضور در نمایشگاه تخصصی، می‌توانند با شماره‌های ۸۸۶۵۷۳۹۵ و ۹۷ تماس حاصل فرمایند. لازم به ذکر است اولویت حضور در نمایشگاه با حامیان همایش است.

نوآوری، بازیگران جدید و کارآیی در کسب ‌و کار مالیسخنرانان

سخنران‌های کلیدی و اعضای شرکت‌کننده در نشست‌های علمی و تخصصی بر حسب موضوع اصلی و محورهای هر همایش از میان صاحبنظران و اندیشمندان برجسته‌ و مطرح داخلی و بین‌المللی انتخاب می‌شوند و همواره تاکید بر این بوده است علاوه بر کارشناسان و متخصصین امر، از مقامات کشوری و مراجع تصمیم‌گیر نیز جهت حضور در همایش و شرکت در مباحث دعوت به عمل آید.

سخنرانان"برت کینگ"
آینده پژوه و نظریه پرداز استرالیایی
"محمدجواد آذری"
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
"دکتر ولی‌اله سیف"
رئیس کل بانک مرکزی ایران
"دکتر علی دیواندری"
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی
"دکتر مسعود کرباسیان"
وزیر امور اقتصادی و دارایی
"دکتر نیما امیرشکاری"
مدیرگروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده
"ابوطالب نجفی"
مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک
"ولی اله فاطمی"
صاحب نظر پولی و بانکی
"ناصر حکیمی"
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی
"Dr. Morad Rhlid"
Managing Director at SER-Group International
"Enrico Lucchinetti"
Senior Partner leader of McKinsey Banking Practice
"Kamaljit Rastogi"
Global Head, Business Development & Consulting
"Marten Kruisinga"
Author of books, Regional Sales Director MENA at Backbase
"Carsten Barch"
Vice president of Munich school of Economy
"Andreas Skopal"
Head of Customer, Digital & Analytics,EY
"Dharshan Shanthamurthy"
Founder and CEO, SISA
"Roland Guennou"
MICA, KYC/AML and Client Onboarding expert
"Paul Sommerin"
Technology & Transformation Leader, EY
"Dr.Kees Machielsen (CEO)"
CEO of DISC Group
"Dr. Matjaz Ostroversnik"
Special Projects Director at S&T Slovenija d.d
"Jenna Huey Ching"

Fintech Division, Malaysia Digital Economy Corporation (MDEC)


سخنرانان

"دکتر علی دیواندری"
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی
"دکتر ولی‌اله سیف"
رئیس کل بانک مرکزی ایران
"دکتر مسعود کرباسیان"
وزیر امور اقتصادی و دارایی
"محمدجواد آذری"
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
"دکتر نیما امیرشکاری"
مدیرگروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده
"ولی اله فاطمی"
صاحب نظر پولی و بانکی
"ابوطالب نجفی"
مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک
"ناصر حکیمی"
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی
"برت کینگ"
آینده پژوه و نظریه پرداز استرالیایی
"Dr. Morad Rhlid"
Managing Director at SER-Group International
"Enrico Lucchinetti"
Senior Partner leader of McKinsey Banking Practice
"Kamaljit Rastogi"
Global Head, Business Development & Consulting
"Marten Kruisinga"
Author of books, Regional Sales Director MENA at Backbase
"Carsten Barch"
Vice president of Munich school of Economy
"Andreas Skopal"
Head of Customer, Digital & Analytics,EY
"Roland Guennou"
MICA, KYC/AML and Client Onboarding expert
"Dharshan Shanthamurthy"
Founder and CEO, SISA
"Paul Sommerin"
Technology & Transformation Leader, EY
"Dr.Kees Machielsen (CEO)"
CEO of DISC Group
"Dr. Matjaz Ostroversnik"
Special Projects Director at S&T Slovenija d.d
"Jenna Huey Ching"
Fintech Division, Malaysia Digital Economy Corporation (MDEC)
 
 
 
 
 
 

حضور در همایش

علاقه‌مندان به حضور در همایـش لازم اسـت از طریق وب‌ سایت www.ebps.ir مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل نمایند و در صورت تمایل به ثبت‌نام گروهی و یا سازمانی با دبیرخانه همایش تماس حاصل فرمایند.

ثبت نام انفرادی

راهنمای ثبت نامنوع ثبت نام شهریه ثبت نام تا ۱۵ آذر

(هزار تومان)
شهریه ثبت‌نام از ۱۵ آذر تا ۲۲ دی

(هزار تومان)
شهریه ثبت‌نام از ۲۳ دی تا ۲۷ دی

 (هزار تومان)
ثبت نام عادی ۴۵۰ ۵۰۰ ۵۵۰
ثبت نام گروهی (بیش از ۱۵ نفر) ۴۰۰ ۴۵۰ ۵۰۰
ثبت‌نام دانشجویی ۲۲۵ ۲۵۰ ۲۷۵
کسانی که اصل مقاله آنها مورد تائید قرار نگرفته است ۲۲۵ ۲۵۰ ۲۷۵
کسانی که اصل مقاله آنها پذیرفته شده‌است رایگان رایگان رایگان

متقاضیان محترمی که تمایل به حضور در همایش را دارند می‌توانند به صفحه عضویت و یا ثبت‌نام در همایش مراجعه کرده و پس از درج اطلاعات لازم و پرداخت هزینه مربوطه به صورت اینترنتی، ثبت‌نام خود را در همایش نهایی نمایند. آن دسته از متقاضیانی که امکان پرداخت وجه ثبت‌نام به صورت اینترنتی را ندارند می‌توانند به شعب بانک‌ اقتصادنوین مراجعه کرده و پس از واریز وجه ثبت‌نام به شماره حساب ۱-۲۹۰۲۷۸۳-۸۳۴-۱۲۷ نزد بانک اقتصاد نوین شعبه دکتر بهشتی (کد ۱۲۷) به‌نام پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، فیش واریز خود را از طریق شماره فکس ۸۸۶۵۷۴۳۰ و یا ایمیل ac@mbri.ac.ir به دبیرخانه همایش ارسال نمایند.
آن دسته از متقاضیانی که تمایل به ثبت‌نام به صورت گروهی دارند جهت دریافت راهنمایی‌های لازم با شماره تماس‌های ۹۵ و ۸۸۶۵۷۳۹۷ دبیرخانه همایش، تماس حاصل فرمایند.

حامیان طرح الماس


حامیان طرح طلابانک‌هاشرکت‌هایی که تمایل به حمایت و مشارکت در برگزاری هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت را دارند، می‌توانند با توجه به بسته های حمایتی که از طریق دبیرخانه همایش در اختیار آنان قرار می‌گیرد آمادگی خود را جهت مشارکت در همایش اعلام فرمایند.


تماس با ما

نشانی: تهران، ‌میدان آرژانتین، ابتدای آفریقا، پلاک ۱۰، پژوهشکده پولی و بانکی
تلفن: ۹۵و ۸۸۶۵۷۳۹۷ (۰۲۱)
دورنگار: ۸۸۶۵۷۴۳۰ (۰۲۱)
پست الکترونیک: ac@mbri.ac.ir
"جهت تماس با دبیرخانه همایش می‌توانید همه روزه به‌ جز تعطیلات رسمی از ساعت ۸ تا ۱۶ از طریق شماره‌ تلفن‌های بالا با ما در تماس باشید"