منوی سايت
تاريخ:دوم دی 1395 ساعت 18:16   |   کد : 64
احراز هویت بیومتریک در بانکداری الکترونیک: چالش‌ها، مدل‌ها و راهکارهای مطلوب
 
 

احراز هویت بیومتریک در بانکداری الکترونیک: چالش‌ها، مدل‌ها و راهکارهای مطلوب

مدرس: مهدی فلاح‌چای (شرکت خدمات انفورماتیک)

سرفصل مطالب: یکی از بزرگ‌ترین تهدیداتی که به یک نگرانی مهم برای بانک­ها و موسسات مالی تبدیل شده است، حملاتی است که بر روی نحوه‌ی احرازهویت کارکنان و مشتریان بانک­ها صورت می‌گیرد. ضمن اینکه کیفیت ارائه سرویس بانکی تا حد زیادی تحت تاثیر کیفیت، سهولت و کارایی سرویس احرازهویت که اولین گام از ارائه سرویس می­باشد قرار می­گیرد. در بسیاری از  راهکارها، احراز هویت شخص بطور معمول از طریق یک ابزاری که در اختیار او است (نظیر توکن، کارت هوشمند و موبایل) و داده محرمانه ای که شخص از آن اطلاع دارد (نظیر کلمه عبور یا پین­کد) صورت می­پذیرد که عملاً ممکن است به هر طریقی این دو عامل در اختیار یک فرد غیر مجاز قرار بگیرد که همین تهدید، علت بسیاری از کلاهبرداری­هایی است که در حال حاضر در حوزه­های مختلف بخصوص بانکداری الکترونیکی اتفاق می­افتد.

سیستم احرازهویت بیومتریک یک راهکار منحصر بفرد احرازهویت است که از مشخصه­های بیولوژیکی و رفتاری انسان­ها جهت احرازهویت آن­ها استفاده می­گردد و از طریق آن، از هویت شخص اصیل می­توان اطمینان حاصل نمود. در حال حاضر در سطح دنیا گرایش قابل توجهی به این سیستم در حوزه مالی و بانکی شده است و امنیت بالا، کیفیت و سهولت استفاده از آن، بسیاری از بانک­ها و موسسات مالی را ترغیب به استفاده از آن کرده است و به نوعی می­توان مشاهده کرد که آینده سیستم بانکداری الکترونیکی به فناوری بیومتریک گره خورده است. 

استقرار سیستم احرازهویت بیومتریک با مکانیزم­ها و مدل­های مختلف و بسیار متنوعی امکان­پذیر است و وابسته به پارامترها و عوامل گوناگونی نظیر نوع سنسور بیومتریک و کیفیت آن، معماری استقرار سیستم، استانداردها و فرآیندهای بکارگرفته شده و ...  می­باشد. شناخت چالش­ها و ملاحظات مربوطه به استقرار سیستم احرازهویت بیومتریک در بانکداری الکترونیکی، کاردبردهای آن و  انواع مدل­های استقرار سیستم و معرفی راهکارهای مطلوب می­تواند کمک شایانی به توسعه مطلوب سیستم احرازهویت بیومتریک در نظام بانکداری الکترونیکی کشور نماید که این کارگاه آموزشی با محوریت این موضوعات در نظر گرفته شده است. 

·         صورت مساله

·         ماهیت احرازهویت بیومتریک

·         معرفی پارامترهای کلیدی استقرار سیستم بیومتریک

·         سنسورهای بیومتریک و ملاحظات مربوطه

·         انواع مدل­ها (معماری­های) استقرار سیستم احرازهویت بیومتریک  و چالش­های مربوطه

·         معرفی استانداردهای بیومتریک

·         ارائه راهکار مطلوب و جامع

·         کاربردهای بانکی

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان