منوی سايت
تاريخ:دوم دی 1395 ساعت 18:10   |   کد : 62
سیستم‌های مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM) در حوزه بانکی
 
 

سیستم‌های مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM) در حوزه بانکی

مدرس: نیلوفر خدری (کارشناس ارشد شرکت خدمات انفورماتیک)، بهناز اکبری (کارشناس ارشد شرکت خدمات انفورماتیک)

سرفصل مطالب: مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار (BPM) شامل مجموعه‌ای از روش‌ها، ابزارها و فن‌آوری‌ها به‌منظور طراحی، تحلیل و کنترل فرآیندهای کسب‌وکار است. استفاده از BPM فرآیندهای کسب‌وکار را انعطاف‌پذیرتر و کاراتر می‌نماید. BPM رویکردی مبتنی بر فرآیند برای بهبود بهره‌وری است که فن‌آوری اطلاعات را با فرآیند ترکیب می‌کند. در BPM، چرخه زندگی فرآیند شامل تجزیه‌وتحلیل و بهینه‌سازی، مدل‌سازی و طراحی، توسعه و پیاده‌سازی، اجرا و مدیریت فرآیند است. این روش ممکن است بارها و بارها انجام شود و در هر تکرار ارزش‌افزوده و منطق فرآیند افزایش میابد.

در این کارگاه به معرفی BPM و نرم‌افزارهای مناسب برای پیاده‌سازی مدیریت کسب‌وکار فرآیند (BPMS) در صنعت بانکداری پرداخته می‌شود. در صنعت بانکداری، هدف ارائه محصولات و خدماتی است که با تحقق کامل نیازهای مشتریان در کوتاه‌ترین زمان، مشتریان را جذب نماید. ازاین‌رو، BPM راه‌حل مناسبی برای فراهم آوردن پاسخ سریع به نیاز مشتری و نیز ارائه فرآیندهای ساخت محصولات و خدمات جدید می‌باشد. از مهم‌ترین مزایای استفاده از BPM در صنعت بانکداری می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

• خودکار شدن فرآیندها: با استفاده از BPM تعداد زیادی از فرآیندها به‌صورت خودکار طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند و دخالت انسانی و به دنبال آن خطای انسانی در فرآیند نیز کاهش می‌یابد.

• چابکی: در BPM، فرآیندها ابتدا تعریف و سپس مدل می‌شوند، ازاین‌رو، تطبیق فرآیند با تغییرات جدید با سرعت و سهولت انجام می‌شود.

• شفافیت: با استفاده از BPMS می‌توان از ابزارهای کنترلی این نرم‌افزارها استفاده نمود و بر عملکرد فرآیندها نظارت نمود.

درنهایت می‌توان نتیجه‌گیری کرد که مدل‌سازی و پیاده‌سازی خودکار فرآیندها منجر به کاهش هزینه‌های فرآیندها و افزایش کیفیت آن‌ها می‌شود. استفاده از BPMS سبب کاهش هزینه، کاهش زمان آموزش و کاهش تعداد درخواست پشتیبانی و نیز افزایش سودآوری، بازده و وفاداری مشتریان می‌شود.

در این کارگاه، ابتدا به تعریف مفاهیم مربوط به BPM پرداخته می‌شود، سپس یک نمونه عملی در حوزه بانکی در ابزار (Bizagi Studio) مدل و پیاده‌سازی می‌گردد تا شرکت‌کنندگان به‌صورت عملی با قابلیت‌ها و مزایای استفاده از روش BPM آشنا شوند.

·         معرفی BPM:  با تاکید بر خودکار شدن فرآیندها، چابکی، شفافیت

·         مزایای مدل‌سازی و پیاده‌سازی خودکار فرآیندها

·         نرم افزارهای مناسب برای پیاده‌سازی

مدل و پیاده‌سازی یک نمونه عملی در حوزه بانکی در ابزار (Bizagi Studio

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان