منوی سايت
تاريخ:چهاردهم دی 1395 ساعت 15:48   |   کد : 136
نقش بانک‌های توسعه‌ای در تحقق اقتصاد مقاومتی
مدیرعامل بانک صنعت و معدن
نقش بانک‌های توسعه‌ای در تحقق اقتصاد مقاومتی
علی‌رغم آنکه ۵ بانک توسعه‌ای در کشور کم‌تر از ۱۰ درصد سپرده‌های بانکی را به خود اختصاص داده‌اند، اما بیش از ۲۵ درصد از کل تسهیلات نظام بانکی مربوط به این بانک‌ها بوده است.
 در نشست روز دوم همایش علی اشرف افخمی مدیرعامل بانک صنعت و معدن در سخنرانی خود  به بررسی نقش و جایگاه بانکداری توسعه‌ای در اقتصاد ایران پرداخت.
وی با بیان اینکه بانک‌های «سوسیته ژنرال بلژیک» (تاسیس ۱۸۲۲) و «موسسه مالی کِرِدی فونسیه و کِرِدی موبیلیه فرانسه» (تاسیس ۱۸۲۵) اولین بانک‌های توسعه‌ای در جهان به شمار می‌روند، ادامه داد: هم‌اکنون در جهان بیش از ۵۰۰ بانک توسعه‌ای وجود دارد که نقش قابل توجهی در توسعه کشورهای خود ایفا می‌کنند.
افخمی اظهار داشت: سابقه فعالیت بانک‌های توسعه‌ای در ایران به دهه ۱۳۳۰ خورشیدی برمی‌گردد که «بانک‌ اعتبارات صنعتی» و «بانک توسعه صنعتی و معدنی» شروع به فعالیت نمودند.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن در تبیین وظایف و کارکردهای بانک‌های توسعه‌ای بیان کرد: این بانک‌ها در راستای برنامه‌های توسعه‌ای حرکت می‌کنند و کم‌تر به حوزه امور تجاری و بانکداری خرد ورود می‌کنند. وی با بیان اینکه این‌گونه بانک‌ها سودآوری را دنبال نمی‌کنند، افزود: رسالت اصلی بانک‌های توسعه‌ای تسهیل شرایط ورود بخش خصوصی به عرصه‌هایی است که در شرایط معمول ورود به آن شرایط ویژه‌ای را می‌طلبد. لذا از این حیث از ریسک‌پذیری بالاتری نسبت به سایر بانک‌ها برخوردار هستند.
افخمی در ادامه با ارائه آماری از عملکرد ۵ بانک توسعه‌ای موجود در کشور و مقایسه آن با عملکرد سایر بانک‌های کشور اظهار داشت: میزان تأمین مالی و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی از سوی بانک‌های توسعه‌ای در طی دوره رکود اقتصادی، بیشتر از بانک‌های دیگر بوده است. همچنین این ۵ بانک علی‌رغم داشتن کم‌تر از ۱۰ درصد سپرده‌های بانکی کشور، بیش از ۲۵ درصد از کل تسهیلات نظام بانکی را در اختیار فعالان اقتصادی قرار داده‌اند. بنابراین می‌توان عملکرد این بانک‌ها را در تحقق اقتصاد مقاومتی نیز مثبت ارزیابی کرد.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان