معرفی مجوزهای FCP و MVNO و تاثیر آن در کسب و کار بانکی
 اپراتورهای مجازی تلفن همراه، همچون ارائه‌دهندگان ارتباطات ثابت می‌توانند منافع متقابلی با شبکه بانکی داشته باشند.
تاريخ : بيستم و دوم دی 1394 ساعت 16:45   کد : 152

«کارگاه معرفی مجوز های FCP و MVNO و تاثیر آن در کسب و کار بانکی» توسط مهندس سید کاظم دهقان، مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک فرادیس گستر کیش  در عصر دومین روز همایش برگزار شد.

دهقان با اشاره به این که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اخیراً اقدام به صدور فراخوان اصول حاکم بر مجوز‌های  ارائه‌دهندگان ارتباطات ثابت (FCP) و اپراتورهای مجازی تلفن همراه ( (MVNOنموده، در این کارگاه اقدام به معرفی این مجوزها، کاربری‌ها و اثرات آن بر فضای کسب و کار بانکی کرد.

او پس از معرفی ارائه‌دهندگان ارتباطات ثابت، به اهداف رگولاتوری مخابراتی در اعطای  مجوز FCP  پرداخت و از ایجاد رقابت بیشتر در صنعت ارتباطات ثابت، تنظیم بهتر رابطه شرکت مخابرات با اپراتورهای ثابت، امکان ارائه سطح خدمات بالاتر به کاربران و ... به عنوان برخی از این اهداف نام برد. او در ادامه بیان کرد: «ایجاد دسترسی به اینترنت پر‌سرعت، خدمات صوتی، تصویری، متنی و داده‌ای و امکاناتی از این دست از جمله امکانات ارائه‌دهندگان ارتباطاتثابت خواهد بود که به تفصیل به آن پرداخته می‌شود».

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک فرادیس گستر کیش، ضمن بررسی شرایط و ضوابط اخذ مجوزهای FCP  در ایران، فرصت‌هایی که این مجوزها می‌‌توانند برای شبکه بانکی کشور به وجود آورند را به تفصیل بر‌شمرد: «امکان ارتقاء برنامه‌های کاربردی بانکی، پولی و مالی به واسطه دسترسی به منابع پهنای باند بالاتر و امکان ارائه سرویس‌های شبکه‌ای مبتنی بر فیبر نوری از جمله این فرصت‌ها است».

او پس از سرویس‌های FCP، به معرفی اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) پرداخت و گفت: «اپراتورهای مجازی اپراتورهایی هستند که فاقد امکانات فیزیکی لازم برای ارسال مکالمات یا داده بوده ولی با اجاره این امکانات از اپراتورهای دارای این زیر‌ساخت‌ها، به ارائه خدمات خرده فروشی در بازار سرویس‌های مبتنی بر تلفن همراه، ارائه خدمات ارتباطی و انتقال داده و نیز خدماتی از قبیل دسترسی به اینترنت پرسرعت، دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و خدمات مبتنی بر آن و انواع خدمات محتوایی و ارزش افزوده و ... می‌پردازند».

دهقان در ادامه به شرایط اخذ مجوز این اپراتورهای مجازی و اصول حاکم بر صدور پروانه فعالیت آنها از دید رگولاتوری مخابراتی پرداخت و مراحل و زمان‌بندی کنونی صدور مجوز MVNO در ایران را با ذکر جزئیات بیان کرد.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک فرادیس گستر کیش سپس به تاثیر اقتصادی فعالیت‌های اپراتورهای مجازی تلفن همراه به صورت کلی و نیز با توجه به شرایط کنونی اقتصاد ایران پرداخت و گفت: «اپراتورهای مجازی تلفن همراه، همچون ارائه‌دهندگان ارتباطات ثابت می‌توانند منافع متقابلی با شبکه بانکی داشته باشند. اپراتورهای مجازی تلفن همراه می‌توانند فرصت‌هایی را برای نظام بانکی کشور به وجود آورده و حاوی منافع اقتصادی برای آنها باشد و در مقابل شبکه بانکی نیز می‌تواند نقش مهمی در بقا و سودآوری این اپراتورها ایفاء نماید».

در انتهای این کارگاه به چالش‌های پیش‌روی فعالیت اپراتورهای مجازی و موانع موجود بر سر راه موفقیت آنها پرداخته شد و پس از آن در بخش پرسش و پاسخ، سوالاتی در خصوص فضای کسب و کار در اقتصاد ایران و اثر آن بر موفقیت فعالیت‌های اپراتورهای مجازی بین مدرس و مخاطبین مورد بحث قرار گرفت.