ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : بيستم و يکم دی 1392 ساعت 12:11   |   کد : 169

معاون وزير ارتباطات: بيشترين حجم فناوری اطلاعات در صنايع متعلق به بانكداري است
مهندس برات قنبری با اشاره به سهم بالاي IT در بانكداري اظهار كرد: بيشترين حجم IT در صنايع متعلق به بانكداري است كه بعد از آن بيمه ها و پس از آن بهداشت در رتبه هاي بعدي قرار دارند.


به گزارش ستاد اطلاع رسانی سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات_  با بيان اينكه ما در بحث ارتباطات يك عقب ماندگي كلي داشتيم گفت:  تا سال 82 تفكر انحصار دولتي وجود داشت كه از اين سال به بعد آزادي ساختار و ورود شركتهاي خصوصي را شاهد بوديم، در حوزه تلفن همراه به ويژه در  نسل سوم تلفن همراه از سال 87 وارد مرحله انحصار خصوصي شده ايم يعني تنها از انحصار دولتي به انحصار خصوصي رفته ايم.

وي با اشاره به تفكرات جديد در كادر جديد وزارتخانه اظهار كرد: ما تجارب قبلي را مورد بررسي قرار داده  و به اين نتيجه رسيديم كه وظايف رگولاتوري و اپراتوري بايد از هم جدا شود و در كشور فضاي رقابت را بايد ايجاد كنيم.

وي با بيان اينكه  تعداد مشتركين تلفن همراه در كشور از 79 درصد بالاتر رفته و با توجه به اين فراگيري بايد به سمت تفكر IP برويم كه مشكل ما در وزارتخانه همين است، در رابطه با سرعت اينترنت موجود در كشور گفت: در بازار امروزي نيازهاي زيادي وجود دارد و سرعت 128 ، كفاف كار هيچكس را نمي دهد ما سعي كرديم اختيارات انحصار را كه در دولت قبل به اپراتور سوم داده شده بود نشكنيم ولي ازشهريور ماه سال آينده پس از  پايان اين دوره انحصار نسل سوم را در كشور توسعه داده و نسل چهارم آن را ايجاد مي كنيم.

قنبري با اشاره به تجربه خوب بانك مركزي و وزارت ارتباطات در حوزه بانكداري نوين افزود: مشكلات بانكداري موبايل با تجربه خوب بانك مركزي و وزارت ارتباطات بايد حل شود. در دور جديد بايد آرايش جديدي را براي اين كسب وكار تعيين كنيم. در اين آرايش بايد جايگاه اپراتور، بانكها و سرويس دهنده ها متمايز باشد.

معاون وزير ارتباطات با اشاره به تصويب قانون تجارت الكترونيك گفت: ما اين قانون را پس از تصويب رها كرديم و در سالهاي 84 تا 86 بحث پرداختهاي الكترونيك توسط بانكها مطرح شد، در اين بخش هنوز با مشكلاتي در ساختار بانكها و اپراتورها روبه رو هستيم.

وي با بيان اينكه براي تحول در آينده بايد ديدگاه هاي رگولاتوري بانك و ارتباطات عوض شود در رابطه با پروانه اپراتورهاي همراه توضيح داد: پروانه اپراتور دوم به گونه اي است كه هم حاكميت و هم سرمايه گذار راضي هستند مشكل ما اين است كه سهامداران مي خواهند خودشان بنگاه ها را بگردانند.

قنبري با اشاره به دوره انحصار رايتل افزود: اگر ما دخالت نمي كرديم آنها مي خواستند تا دو يا سه سال ديگر انحصار را ادامه دهند.

وي با بيان اينكه  ما سعي داريم مقررات را در بخش ارتباطات درست كنيم افزود: در 8 سال گذشته شش هزار ميليارد تومان از بخش مخابرات خارج شد در حالي كه بايد در اين حوزه و زيرساختهاي آن سرمايه گذاري مي شد.

معاون وزير ارتباطات در مورد بودجه ارتباطات گفت: ما تلاش كرديم حق امتيازها را براي سرمايه گذاري در زيرساختها به وزارتخانه بدهند تا بتوانيم زيرساختها و تجهيزات مخابراتي را افزايش دهيم.

قنبري با اشاره به صحبت هاي وزير ارتباطات در مورد گنجايش كار و سرمايه گذاري در بخش IT افزود: ما اعتقاد داريم تا سه برابر گنجايش افزايش سرمايه گذاري در بخش IT را در كشور داريم. تفكرات دولتي در اين سالها باعث عدم سرمايه گذاري شده است.

وي ادامه داد: ما معتقديم خود اپراتور نبايد وارد ارائه سرويسها شود و  در بخش بانكي تجربه شاپرك كه بسيار موفق بود به ما اين درس را داد،  در اداره فناوري اطلاعات بانكها نيز اگر اين كار انجام شود بسيار عالي خواهد بود. براي اين كار بايد همكاري تحقيقاتي بسيار خوبي بين وزارتخانه و بانك‌ها انجام شود.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh