ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : هفدهم دی 1392 ساعت 10:53   |   کد : 155

راهکار پرداخت های اعتباری رايانش ابري تركيبي با رويكرد تجارت موبايلي
به گزارش ستاد اطلاع رسانی سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، حميد نافيان متخصص در توسعه نرم افزارهای و کارشناس شركت خدمات انفورماتیک به ارائه راهکار پرداخت هاي اعتباري براساس رايانش ابري تركيبي با رويكرد تجارت موبايلي پرداخت ...

به گزارش ستاد اطلاع رسانی سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، حميد نافيان متخصص در توسعه نرم افزارهای Enterprise و کارشناس شركت خدمات انفورماتیک به ارائه راهکار پرداخت هاي اعتباري براساس رايانش ابري تركيبي با رويكرد تجارت موبايلي پرداخت و گفت:‌ فرايندهاي پرداخت و  مخصوصا مبتني بر پرداختهاي الكترونيكي سهم قابل توجهي از بانكداري الكترونيكي را به خود اختصاص داده است.

وي در سخنرانی خود در سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، با اشاره به اينكه سرويس دهندگان بسياري در Core banking داريم اما در واسطه هاي كاري با يكديگر متفاوت هستند خاطرنشان كرد: تفاوت سرويس دهندگان در همين است و همين وقت را از مشتريان و متقاضيان مي گيرد.

او افزود: در حال حاضر بسیاری از سیستمهای فعلی پرداخت به روشهای بانکداری کاملاً متمرکز عمل نموده و صرفاً در قالب سیستمهای Core banking تولید و توسعه یافته اند. همچنین وجود انواع متعدد ارائه دهندگان خدمات بانکی در ایران و جهان و از طرفی ارتباط یک بانک گاهاً با یک ارائه دهنده خاص سبب ایجاد ناسازگاری تعاریف بانکداری متمرکز بین ارائه دهندگان و گاهاً نابسامانی خدمات متنوع و یا تاخیرات و خسارات در ارائه سرویس به مشتری نهایی گشته است. (Heterogeneous  Payment Core Banking)

نافيان درباره مزاياي cloud payment با مدل core banking cross نيز گفت: دسترسي سريع به بانك، عملكردهاي با سرعت بالاي روزانه عدم وابستگي حساب مشتري به يك بانك خاص، کاهش میزان بار برروی Core ارائه دهنده گان خدمات بانکی و توزیع آن برروی ابر ترکیبی، كاهش پيچيدگي هاي بين بانكي، افزايش گواهي سطح خدمات (SLA) سازمانها، افزايش رضايتمندي مشتري و كم شدن شعبه هاي فيزيكی بانكها و همچنين حذف انواع كارتهاي فيزيكي از جمله مزاياي اين سيستم است.

کارشناس شرکت خدمات انفورماتیک ضمن ارائه معماری راهکار خود گفت: می توان در مورد انواع عملیات پرداخت مشتریان بویژه پرداخت براساس حساب های اعتباری، سیستمی را برای مدیریت اینگونه عملیات ها با لحاظ کردن نگرانی های امنیتی در نظر گرفت که در آن اولاً وابستگی حساب مشتری به یک بانک خاص و یا حتی ارائه دهنده خاص از بین رود و ازطرفی پیچیدگی های ارتباطات بین بانکی کاهش یافته و نیز باحفظ امنیت در زمان انجام سرویسهای مورد درخواست مشتری نیز صرفه جویی صورت گیرد و البته موارد مربوط به خسارات و مغایرتهای مالی نیز تا حد امکان کاهش یابد.

وی همچنین افزود با توجه به راهکارهای رایانش ابری و مباحث امنیتی و نیز با درنظر گرفتن تجارت موبایلی(بعنوان نیاز و گزینه ترجیحی امروزه بسیاری از مشتریان حقیقی و حقوقی) همگی در بعد Enterprise، راهکاری جهت طراحی و پیاده سازی یک سیستم پرداخت اعتباری جامع ارائه میشود.

نافیان گفت: برای این منظور خدمات حسابهایی مانند کارت های اعتباری ، کارت خرید تسهیلاتی ، کارت  هدیه، کارت شارژ و ... برروی ابر ارائه می شود.

در این سیستم انواع عملیات پرداخت مانند پرداخت دوره ای، قسطها، قبوض، شارژهای اینترنتی، وصولات چک موعد دار و ... در سیستم مرکز داده های اعتباری (از طریق هر واسط ارائه دهنده اعتبار به دلخواه) ارائه میشوند .

وی تصریح کرد: بدین صورت که توسط مشتری در سیستم محلی اعتباری خود مشتری (در Smart Device) ثبت می شوند و سپس به مرکز ارسال شده تا پس از Subscription خدمات مورد درخواست آن در زمانهای مشخص پرداختها صورت گیرند.

حساب برروی دستگاه همراه مشتری (ترجیحاً موبایل یا هر وسیله هوشمند دیگر) تعریف و پیاده سازی هویتی شده و با درجه امنیتی بسیار بالا حاوی داده های کوچکی از اطلاعات حساب مشتری است. عملیات احراز هویت multi factor و امنیتی طی چند مرحله برروی smart device ها و باجه ها و مرکز اعتبار بصورت چند لایه با الگوریتم های کاملاٌ بومی تقسیم می شود.

در موعد پرداخت ها یا بنابه درخواست مشتری درخواست پرداخت اعتباری به اولین بانک یا ارائه دهنده برخط ، بدون معطلی مشتری، بدون وابستگی به وصلی ارتباط، بدون وابستگی به بانک طرف قرارداد حساب مشتری ارسال می شود که این روش مدل شناور provider ها را پشتیبانی خواهد نمود.

در این روش انواع عملیات اهراز هویت و عملیات چرخه پرداخت در مرکز و عملیات بروزرسانی اطلاعات حساب اعتباری در کیف پول الکترونیکی تلفن همراه هوشمند مشتری همگی بصورت پردازش ابری در بستر ابر ترکیبی پرداخت بانکی صورت خواهد گرفت و توسط روشها و تکنولوژی های بهینه بصورت هوشمند اطلاعات حساب ها در مرکز اعتبارات برروزرسانی می شوند.

در این راهکار "مرکز داده اعتباری" به همراه "باجه های محلی اعتباری" (از قبیل خود بانکها و دستگاههای سرویس دهنده در مکان های عمومی) و نیز خود "دستگاه هوشمند مشتری" همگی به عنوان شرکت کنندگان(Cloud Contributors) هریک مسولیت پردازش بخشی از فرایند پرداخت را برعهده دارند.

 اين كارشناس توسعه سامانه های بانكداري الكترونيكي درباره راه حل خود مبني بر رفع بي برنامگي ميان بانكهاي موجود در اين حوزه گفت:‌ هرچند ممكن است ديدگاه بانكها به برون سپاري امنيت چندان مثبت نباشد اما ابر بانکی بالاخره بايد اجرا شود.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh