ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : هفدهم دی 1392 ساعت 09:07   |   کد : 153

شناسائی ابعاد بانکداری اجتماعی در سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت
از مهم‌ترین دلایل پرداختن به این مفهوم در صنعت بانکی کشور، مشاهده علائم قطعی تأثیر ابزارهای محاسبات اجتماعی در شکل‌دهی به آینده صنعت بانکی جهان است

از مهم‌ترین دلایل پرداختن به این مفهوم در صنعت بانکی کشور، مشاهده علائم قطعی تأثیر ابزارهای محاسبات اجتماعی در شکل‌دهی به آینده صنعت بانکی جهان است.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت ، نیلوفر قطبی، کارشناس ارشد تحقیقات بانکی شرکت خدمات انفورماتیک، حاصل مطالعات خود را درباره موضوع بانک‌داری اجتماعی (social banking ) با بررسی و تحلیل مستندات موجود در مراجع معتبر جهانی و نیز موردکاوی مفاهیم مرتبط در بانک‌های داخل و خارج از کشور ، در بخش علمی همایش ارائه کرد.

وی گفت: با توجه به عمر نسبتا کوتاه این موضوع و عدم شکل‌گیری نهائی آن، حتی در خارج از مرزهای کشور، ابعاد بسیار متنوعی برای آن متصور است و هر موسسه مالی از دیدگاه خود به موضوع ورود کرده است.

در این تحقیق تلاش شده است تا نگاهی جامع شامل تمامی ابعاد مطرح جهانی به موضوع بانک‌داری اجتماعی ارائه شود و با طبقه‌بندی تمامی مصادیق عملیاتی شده در این حوزه در دنیا، دیدی واحد از فضای بانک‌داری اجتماعی در دنیا در اختیار خواننده قرار بگیرد.

نیلوفر قطبی در طبقه بندی موضوعی این تحقیق علمی گفت: ابتدا به دسته‌بندی کلی مفاهیم بانک‌داری اجتماعی پرداخته می‌شود و در ادامه به جمع‌بندی تمامی ابعاد پیاده‌سازی شده و شناخته شده در دنیا حول این مفهوم اشاره می شود.

وی گفت: سپس به معرفی روش‌های به کار گرفته شده در 6 بانک مطرح اجتماعی دنیا پرداخته می‌شود و بعد الزامات بانک‌داری اجتماعی در حوزة تکنولوژی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این کارشناس گفت: بانک‌داری اجتماعی از چند زاویه قابل توجه صنعت بانکی کشور قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین دلایل لزوم پرداختن به این مفهوم در صنعت بانکی کشور، مشاهده علائم قطعی و مکرر از موثر بودن ابزارهای محاسبات اجتماعی در شکل‌دهی به آینده صنعت بانکی جهان است که از سال‌های حدود 2007 به کرات در تمامی مراجع معتبر جهانی اعم از بانک‌های مطرح، تامین‌کنندگان تکنولوژی بانکی برتر و موسسات علمی روند‌شناسی مورد اشاره قرار گرفته است.

بی‌توجهی به این هشدارها و نشانه‌ها می‌تواند عاملی برای عقب ماندن بانک‌های کشور ازین روند فراگیر بوده و منجر به حاشیه‌نشینی آن‌ها در این عرصه شود.

گواهی دیگر بر اهمیت پارامترهای اجتماعی در آینده صنعت بانکی، قرار داشتن آن در لیست چهار نیروی موثر در شکل‌دهی به آینده تمامی صنایع در دنیا به روایت موسسات علمی روند شناسی از جمله گارتنر است. با توجه به اهمیت این پارامترها، هدف نهایی از انجام این تحقیق، شفاف کردن تعاریف و ابعاد بانک‌داری اجتماعی در فضائی است که کمتر به آن پرداخته شده است.
قطبی گفت: به نظرم گام اول برای بومی‌سازی یک موضوع، داشتن دیدی جامع نسبت به آن و کاربردهای متصور برای آن است .
وی گفت: بانک‌داری اجتماعی تنها واژه شناخته شده و مورد اشاره برای رساندن مفاهیمی که به آن‌ها اطلاق می‌ شود نبوده و از زوایای مختلف و با عبارات مختلفی نام‌گذاری شده است.

مفاهیم زیر بنائی این موضوع از حوالی سال‌2002 در قالب مفهومی کلان‌تر جهت لزوم پرداختن به اهداف انسان‌دوستانه و منافع عموم مردم در حوزه‌های مختلف از جمله حوزة مالی بوده است. هر یک از ابعاد دیگر این مفهوم دارای ریشه‌های زمانی خاص خود است که نهایتا با رخ دادن بحران مالی بزرگ غرب در سال‌ 2008 و با از بین رفتن اعتماد مردم به بانک‌ها به اوج اهمیت خود رسیده است.

وی در پایان به جمع بندی سخنان خود پرداخت و گفت: با شناخت حاصل شده از مطالعه این تحقیق در حوزه نوظهور بانک‌داری اجتماعی، متخصصین حوزه بانکی و نیز مشتریان بانکی می‌توانند به تحلیل و بررسی ابعاد مستعد این موضوع جهت پیاده‌سازی در کشور بپردازند.

قطبی افزود: این تحقیق آغازی مناسب برای پرداختن به این مفهوم مهم و نوین بوده و در ادامه لازم است با کمک تحقیق میدانی از ذی‌نفعان اصلی، بررسی شرایط قانونی و شرعی مرتبط با این مفاهیم و متدهای دیگر نسبت به بومی‌سازی ابعاد با پتانسیل پیاده‌سازی در کشور اقدام شود.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh