ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : سيزدهم دی 1392 ساعت 14:47   |   کد : 139

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک تاکید کرد:توسعه کسب و کار بانکی نیازمند توسعه زیرساخت ها
توسعه کسب و کار مبتني بر فناوری‌های اطلاعاتي و ارتباطي نيازمند لوازم و زیرساخت‌های مختلفي است که شايد بتوان مهمترين آن‌ها را توسعه بانکداري الکترونيک عنوان کرد .
توسعه کسب و کار مبتني بر فناوری‌های اطلاعاتي و ارتباطي نيازمند لوازم و زیرساخت‌های مختلفي است که شايد بتوان مهمترين آن‌ها را توسعه بانکداري الکترونيک عنوان کرد .

سيد ابوطالب نجفي در گفت و گو با ستاد اطلاع رسانی سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت درمورد آثار فرهنگی این همایش در مسیر توسعه بانکداری نوین گفت: اين همايش با ايجاد يك فضاي هم‌انديشي و تعامل میان مسئولان نظام بانكي، دست‌اندركاران و پژوهش‌گران اين حوزه به بررسي نارسايي‌ها و ضعف‌هاي موجود، دغدغه‌هاي مسئولان و مردم و چالش‌هاي پيش‌رو در صنعت بانکداری الکترونیک می پردازد و با ارائه راهكارها و بررسي تجارب موفق با تأسي از فناوري‌هاي نوين و ابزارهاي هوشمند در زمينه‌ ارتباطات و اطلاعات گامي موثر در جهت ارتقاء صنعت
 بانکداري الکترونیکی برخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: این همایش همچنین با معرفي جديدترين دستاوردهاي كسب شده توسط شركت‌ها و بانك‌ها به اعتلای سطح کیفی و فرهنگی خدمات بانکداری الکترونیک، در سطح جامعه و نظام بانكي كشور كمك می کند.

نجفي گفت: از سوی دیگر برای فرهنگسازي و توسعه اين حوزه نياز به ابزارهايي است كه تاكنون به دليل در اختيار نداشتن آنها، مانند رسانه‌ها و نهادهاي فرهنگي كشور توفيق بالایی حاصل نشده است.

وی اظهار داشت: البته آينده روشني را با برگزاري اين همايش‌ها در جهت فرهنگ‌سازي حوزه بانكداري الكترونيك باید متصور بود مواردی مانند بازآفرینی الگوهای بانکی به کمک فناوری، بررسی چالش‌های نقشه راه بانکداری الکترونیک، حضور جدی تلفن‌های همراه هوشمند در کنار امکانات وسیع رایانش ابری و بزرگ‌داده‌ها (Big Data) در عرصه ارائه خدمات بانکداری، تغییر ذهنیت مدیران بانک‌ها نسبت به فناوری اطلاعات از نگرش ابزاری به دیدگاه استراتژیک، ورود بانکداری به نسل جدید فعالیت بر مبنای فناوری و ایجاد تغییرات اساسی در تصمیمات بر مبنای فناوری، ابزارهای
 هوشمند و ارتباطات همراه در بانکداری، ایجاد فضای مشارکت در توسعه زیرساخت‌ها برای ذی‌نفعان و رقابت در ارائه خدمات عمومی، همانطور که در اهداف و محورهای کلیدی همایش نیز نهفته است.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک در خصوص نحوه حضور این شرکت در سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت و حمایت از برگزاری آن گفت: شرکت خدمات انفورماتیک در راستای مأموریت اصلی خود و به عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه ارائه خدمات بانکداری الکترونیک به نظام بانکی کشور، يكي از حاميان اصلي در این همایش به شمار رفته و در قالب طبقه بندی حامیان طرح الماس، در این رویداد علمی ارزشمند در حوزه بانکداری، شرکت میکند.
نجفی گفت: از آنجا که شرکت خدمات انفورماتیک از زمان پیدایش در سال 1372، تلاش کرده تا با نوسازی زیرساخت های اصلی سیستم بانکی کشور، کارایی و ضریب اطمینان خدمات این بخش را ارتقا دهد در این همایش نیز در بخش کارگاه های تخصصی کارشناسان شرکت حضوری فعال و علمی خواهند داشت و در این مسیر ضمن فرهنگ‌سازی اقدام به ارائه آموزش‌های تخصصی و نمایش محصولات می پردازند.

وی تصریح کرد: به علاوه شركت خدمات انفورماتيك تلاش دارد تا با ارائه دستاوردهاي جديد كسب شده در حوزه بانكداري الكترونيكي و معرفي برنامه‌هاي فعلي و آتي خود در اين زمينه با تشريك مساعي در خصوص موضوعات مختلف به تدوين برنامه های كلان و راهبردي در بين بانك‌ها و شركت‌ها با نگاه‌ جديد به ضرورت بازنگري در كسب‌وكار بانكي مبتنی بر ظهور فناوري‌هاي نوين در عرصه ICT بخصوص بانكداري الكترونيكي، بپردازد تا بلكه بتوان با اتخاذ رويكردي همسو و اثربخش در فراهم آوردن بستر‌ها و زیرساخت‌هاي لازم، چه از لحاظ فني و دانشي و چه از نظر حقوقي و فرهنگي، افق
 روشنی هموار شود.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک ادامه داد: بدون شك با ورود فناوري به صنعت بانكداري، كسب و كارهاي جديدي دراين صنعت بوجود آمده كه با بررسي سير زماني پيشرفت بانكداري الكترونيك در ايران، مي‌توان نقطه عطف اين سير تحول را در سال 1381 عنوان كرد. نقطه اي كه با ورود فناوري و آغاز فعاليت شتاب در ايران آغاز شد.

نجفی گفت: نقش فناوري در حوزه‌هاي كسب و كار جهاني و تحول در معاملات تجاري با پيشرفت فناوري اطلاعات موضوعات بسيار مهمي است كه با بررسي آن‌ها مي‌توان به الگوهاي جديدي در عرصه رونق كسب و كار بانكي رسيد.

وی تصریح کرد: شركت خدمات انفورماتيك به عنوان بازوي فناورانه بانك مركزي مجري طرح‌ها و پروژه‌هاي بزرگي در سطح ملي و منطقه‌اي است.

وی افزود: در طول سالهای اخير مجموعه دستاوردها و تلاش‌های صورت گرفته از سوي شركت خدمات انفورماتيك موجب شد تا اين شركت با ايجاد ظرفيتها و زيرساختهاي اساسي و مورد نياز، بانكداري الكترونيكي را به عنوان يك ثروت و سرمايه ملي مطرح کند كه مراكز فني كامپيوترهاي بزرگ (main frame)، شبكه مخابراتي اختصاصي (vsat)، شبكه گسترده نصب و نگهداري (پوشش كشوري) و مركز شتاب از مهم‌ترين اين زيرساختها به شمار میروند.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک گفت: با این توضیح، مي‌توان مواردی همچون پياده سازي و بومي سازي سامانه‌هاي ملي پرداخت (پايا، ساتنا، تابا و..)، پياده سازي نسخه جديد سوئيفت و سپام، استقرار طرح هوشمندي كسب وكار با استفاده از BI و DW در 5 بانك، ایجاد مرکز  پاسخگوئی به رخداد در شبکه و سرویس‌های بانکی، استقرار سامانه پرداخت الكترونيكي سيار (سپاس)، پياده سازي سامانه انتقال الکترونیکی چک (چكاوك) و سامانه نظارت الكترونيكي بانكي (سناب) ، Core متمركز بانكي و .. كه هم اکنون به بهره‌برداري رسيده‌اند و برخي از آنها در اين همايش رونمايي خواهند شد را به
 عنوان مهمترین دستاوردهای شرکت خدمات انفورماتیک از زمان پیدایش تا کنون، برشمرد.

نجفی در خصوص همسو سازی نظام بانکی کشور با توسعه ICT گفت: تمرکز اصلی فناوری اطلاعات، ایجاد ارزش‌آفريني از طريق تکنولوژی است كه این امر نیازمند انطباق تکنولوژی و استراتژی کسب و کار است.

وی گفت: نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در نظام بانکداری بگونه‌اي‌ است كه امروزه تصور بانکداری بدون آن ناممکن شده است. از فناوری اطلاعات به عنوان محور اصلی خلق ارزش در نظام بانکداری نام مي‌برند، تاثیر این فناوری چنان است که علاوه بر شکل گیری نظام بانکی بر محور فناوری اطلاعات، آنرا بعنوان پیشران اصلی بانکداری نوین بشمار مي‌آورند.

وی افزود: پيش‌شرط همسو‌سازي نظام بانكي با توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات نيازمند توجه به برخي از الزامات پیش‌روی حوزه فناوری‌اطلاعات در بانکداری با رویکردی مبتنی بر مدیریت است به عنوان مثال توجه به استراتژی‌‌های کسبوکار، حضور در سطوح کلان تصمیم‌گیری، تغییر رویکرد به فناوری اطلاعات و ارتباطات، توجه به نقش مدیریت فناوری‌اطلاعات و نوآوری، برون سپاری، انحصارگرایی و نیروی انسانی در آن، سیستم‌‌‌های یکپارچه غیر از CORE (سیستم جامع مدیریت ارتباط با مشتریان، اعتبارسنجی، سیستم‌‌های‌اطلاعاتی مانند سیستم اطلاعات بازارو...).

نجفی گفت: بنابراین باید به دنبال راهکارهایی برای افزایش استفاده از خدمات الکترونیکی در بانک‌ها بود که در این راستا می توان به مواردی همچون استفاده از سیستمهای الکترونیکی داخلی، بومی‌سازی سیستم های الکترونیکی که به اجبار وارد می‌شوند، تطبیق فرهنگ با سیستم های مورد استفاده، برگزاری دوره‌های آموزشی لازم برای کارمندان، تشویق کارمندان به استفاده از ساز و کار الکترونیک و بهره مندی از توانمندی های رسانه‌ها برای توسعه اطلاع‌رسانی و آگاهی در این عرصه، اشاره کرد.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh