منوی سايت
تاريخ:يازدهم تير 1396 ساعت 11:57   |   کد : 260
ارتقای نظام نظارت بر بانک‌ها و اجرای کامل استاندارد بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS)
قائم مدیر عامل بانک صادرات ایران مطرح کرد:
ارتقای نظام نظارت بر بانک‌ها و اجرای کامل استاندارد بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS)
پیاده‌سازی کامل (IFRS) در صنعت بانکداری ایران اجتناب‌ناپذیر است. در عین حال، درایت و تدبیر لازم جهت عبور از مرحله گذار و کاهش تبعات اجتماعی و سیاسی ضروری به نظر می‌رسد. 

در دومین روز همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی، میزگرد سیاستی «ارتقای نظام نظارت بر بانک‌ها و اجرای کامل استاندارد بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRSبا حضور حمید تهران‌فر، عضو هیأت مدیره و قائم مدیر عامل بانک صادرات ایران، سعید زاغری، مدیر مالی بانک پارسیان، دکتر محمد علی سهمانی اصل، مدیر عامل بانک رفاه، سید محمد علوی، دبیر کل و رئیس هیئت مدیره جامعه حسابداران رسمی ایران و دکتر احمد بدری، مشاور رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد.

تهران‌فر معتقد است برای نظارت و کنترل نظام بانکی باید اهداف، اصول و قالب‌ها در نظر گرفته شود. وی افزود: تجربه تبدیل مبنای حسابداری نقدی به حسابداری تعهدی نشان داد که اختلاف نظر شدیدی بین بانک مرکزی و بانک‌ها در راستای پیاده‌سازی این سیستم وجود داشت.

عضو هیأت مدیره و قائم مدیر عامل بانک صادرات ایران اعلام کرد: اگر از جنبه بین‌المللی به اجرای کامل (IFRS) در صنعت بانکداری ایران نگاه شود، به نظر می‌رسد ایران قاعده و استانداری در تبیین صورت‌های مالی ندارد. این درحالی است که نظام بانکی از رویه‌ای قاعده‌مند در گزارشگری مالی پیروی می‌کند؛ اما شاید مبتنی بر استاندارهای مدون بین‌المللی نباشد.

حمید تهران‌فر ضمن تأیید نظرات سایر کارشناسان اذعان داشت: با توجه به پیاده‌سازی استاندارد IFRS در اکثر کشورهای جهان به‌نظر می‌رسد انطباق گزارشگری مالی بانک‌های ایران با استاندارد مذکور الزامی بوده و مبنای آن نیز شفافیت است. بدیت ترتیب بدیهی است پرهیز و غفلت از پیاده‌سازی کامل IFRS راهگشا نخواهد بود.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان