منوی سايت
تاريخ:يازدهم تير 1396 ساعت 11:56   |   کد : 259
عزم جدی بانک مرکزی برای اجرای کامل IFRS
مشاور رئیس کل بانک مرکزی
عزم جدی بانک مرکزی برای اجرای کامل IFRS
اجرای کامل IFRS در صنعت بانکداری ایران به دلیل افزایش مراودات بین‌المللی و لزوم تعامل در فضای بانکداری بین‌الملل، اجتناب‌ناپذیر است.

دکتر احمد بدری در میزگرد سیاستی «ارتقای نظام نظارت بر بانک‌ها و اجرای کامل استاندارد بین‌المللی گزارش‌گری مالی» ضمن اشاره به وجود اجماع نسبی در خصوص ارتقای نظارت در نظام بانکی افزود: استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی (IFRS) بخشی از طرح جامع ارتقای نظام نظارت بر بانک‌ّها است و اکنون در مرحله استقرار نظام نظارت در بانک‌ها بر مبنای تجربه‌های موفق جهانی هستیم. او با تاکید بر این‌که اجرای کامل IFRS در صنعت بانکداری به دلیل افزایش مراودات بین‌المللی و لزوم تعامل در فضای بانکداری بین‌الملل، اجتناب‌ناپذیر است، اظهار داشت: ما از سال ۱۳۹۳ مطالعات و مباحث کارشناسی زیادی در این زمینه انجام داده‌ایم. اولین مرحله لازم برای اجرای این استانداردها، آشنایی با فرهنگ و ادبیات IFRS است. در گام اول این طرح مقرر شد تا جایی که زیرساخت‌ها اجازه می‌دهد به شکل دستوری پیش برویم و بر این اساس صورت‌ّهای مالی بانک‌ها به شکل قالب بین‌المللی درآمد و امسال نیز بانک مرکزی عزم جدی دارد تا این قالب به طور کامل توسط بانک‌ّها تکمیل شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: در مرحله دوم نمی‌توان تنها به صورت دستوری پیش رفت. بلکه در این مرحله، تکمیل مجموعه‌ای از زیرساخت‌های داخلی (همانند ارتقای نظام بانکداری یکپارچه در بانک‌ها و بانک اطلاعاتی وثایق) و زیرساخت‌های بیرونی (مانند اصلاح نظام مالیاتی، کمیته یا سازمان پاسخگو در خصوص استانداردها، نظام ارزش‌گذاری و آمادگی حسابرسان مستقل) ضرورت دارد. در صورت فقدان اطلاعات کافی و با کیفیت، استانداردهای خوب نیز نمی‌تواند ما را به نتیجه مطلوبی برساند.

مشاور رئیس کل بانک مرکزی در پایان بر ضرورت به کار گرفتن درایت و تدبیر برای عبور از مرحله گذار و پاسخگویی به تبعات اجتماعی و سیاسی احتمالی ناشی از اجرای استانداردهای بین‌المللی و ارتقام نظام نظارت بانکی تاکید کرد.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان