منوی سايت
تاريخ:يازدهم تير 1396 ساعت 11:35   |   کد : 258
ارزیابی مدل‌ها و شاخص‌های سلامت نظام بانکی کشور
ارائه مقالات برگزیده:
ارزیابی مدل‌ها و شاخص‌های سلامت نظام بانکی کشور
در صبح روز دوم، نشست تخصصی سنجش شاخص‌های سلامت نظام بانکی به ریاست دکتر زهرا خشنود و دکتر جهانگیر بیابانی و با ارائه چهار مقاله برگزار شد.

 اولین مقاله را جمال محمدی با عنوان «اولویت‌بندی شاخص‌های سلامت نظام بانکی کشور با استفاده از تحلیل سلسله مراتبی فازی» ارائه کرد. او با اشاره به اهمیت سلامت نظام بانکی در هر کشوری افزود: شناسایی شاخص‌های سلامت نظام بانکی می‌تواند در تصمیم‌گیری مدیران نقش زیادی داشته باشد. محمدی در خصوص اولویت‌بندی شاخص‌های سلامت نظام بانکی بیان کرد: از دید خبرگان این اولویت‌ها شامل کفایت سرمایه، کیفیت مدیریت، کیفیت دارایی، سودآوری، کیفیت نقدینگی و حساسیت به ریسک بازار است.

در مقاله دوم محسن جلالی با همکاری دکتر مهدی حقیقی کفاش، دکتر وحید خاشعی و عباس مرادپور به ارائه مقاله با عنوان «شناسایی و رتبه بندی راهکارهای مدیریت ریسک بانک‌ها» پرداخت. جلالی ضمن اشاره به اهمیت مدیریت ریسک در بانک‌ها گفت: با استفاده از فرآیند تحلیل سلسله مراتبی در بخش کمی و روش دلفی در بخش کیفی، چهار معیار، دوازده زیرمعیار و چهار گزینه یا راهکار مدیریت ریسک شناسایی و رتبه‌بندی شده که در بین آنها تشکیل و راه اندازی هلدینگ بالاترین اولویت را در بین گزینه‌ها داشته است.

سعید سیدحسین‌زاده با همکاری محمد جواد شریف‌زاده مقاله سوم را با عنوان «بررسی ابعاد، ابزارها و کارکردهای نجات مالی (bail-out)  در مقابله با بحران‌های بانکی در کشورهای جهان و ارائه راهکارهایی برای ارتقاء ثبات در نظام مالی ایران» ارائه کرد. حسین‌زاده گفت: پس از وقوع بحران مالی سال ۲۰۰۸ و تجارب حاصل از آن، به‌منظور پیش‌گیری از وقوع بحران و پایان دادن به استفاده از این ابزارها، قوانین، ساختارها و چارچوب‌های مشخصی طراحی شد، اما در نظام مالی کشور این چارچوب‌ها برای ایجاد ثبات مالی به میزان کافی مورد توجه قرار نگرفته است. او با بررسی تجارب کشورهای جهان در استفاده از ابزارهای حمایت مالی و ادبیات علمی مربوطه، وضعیت استفاده از این ابزارها را در نظام مالی ایران مورد بررسی قرار داد و افزود: بررسی ابزارهای نجات مالی در نظام مالی ایران نشان می‌دهد استفاده غیراصولی از این ابزارها امکان ایجاد آثار بی‌ثبات‌کننده برای نظام مالی کشور دارد و می‌تواند آثار و تبعات اجتماعی و اقتصادی بسیاری را برجای ‌گذارد، بنابراین کاهش تبعات منفی استفاده از این ابزارها با بهره‌گیری از اصول و نکاتی که در این مقاله ارائه شد، می‌تواند گامی در جهت ارتقاء ثبات در نظام مالی ایران محسوب شود.

دکتر سمانه افتخاری مهابادی با همکاری مهسا پناهی و محمد طالبی مقاله چهارم را با عنوان «طراحی سیستم هشدار زودهنگام ورشکستگی در نظام بانکی» ارائه کرد. افتخاری گفت: ذات حرفه‌ بانکداری به علت ویژگی‌های خاص خود همواره مستعد بی‌ثباتی و بحران است. پس از بحران مالی جهانی، دریافت زود هنگام و به‌موقع سیگنال‌های هشدار‌دهنده‌ شوک‌های بخش بانکی، از اهمیت زیادی برخوردار شده است. او در ادامه بیان کرد: به‌منظور اثربخشی شاخص‌های سلامت مالی، از اطلاعات مندرج در ترازنامه ۲۲ بانک و موسسه مالی اعتباری استفاده شده و ۱۲ شاخص مرتبط با سلامت مالی، به‌عنوان پیش‌بینی‌کننده‌های بالقوه وضعیت سلامت مالی استخراج شده است. افتخاری در خصوص نتایج مطالعه گفت: بالاترین دقت مربوط به روش‌های درخت تصمیم و ماشین‌بردار پشتیبان است. 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان