ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : بيستم و هفتم ارديبهشت 1393 ساعت 14:51   |   کد : 159

دکتر محمد هاشم بت شکن (مدیرعامل بانک مسکن)
نظام تامین مالی مسکن از طریق بازار رهن

دکتر محمد هاشم بت شکن

مدیرعامل بانک مسکن

 

چکیده مقاله:

نظام تأمین مالی مسکن از طریق بازار رهن

امروزه بازار رهن بستر اصلي تأمين مالي بخش مسكن به شمار مي‌رود. بازار رهن همچون ساير بازارهاي مالي داراي ابزار، نهاد و سازوكارهاي كاركردي خاص به خود است كه حسب بسترهاي حقوقي، محيط اقتصادی و درجه توسعه يافتگي بخش اقتصاد مالی در کشورها شكل مي‌گيرد.

می­توان دلایل متعددی را درخصوص اهمیت بخش مسکن در اقتصاد و لزوم تغییر نگرش به تأمین مالی بخش مسکن برشمرد. موضوع تأمين مالي مسكن و بازار رهن از مؤلفه‌هاي اصلي اقتصاد مسكن محسوب مي‌شود. در سطح ملي، تداوم سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در اين بخش و عرضه كافي واحدهاي مسكوني از يك طرف و فراهم نمودن ابزارها و بسترهاي قانوني براي توانمندسازي مالي متقاضيان مسكن از طرف ديگر از چالش‌هاي اساسي دولت‌ به شمار مي‌رود.

در حال حاضر بازار رهن ايران به شكل سنتي عمل كرده و در درجه پاييني از توسعه يافتگي است. اين بازار داراي بازيگران محدود، هزينه بالاي تأمين مالي، متكي بر پس اندازهاي اقشار هدف و حمايت‌هاي يارانه‌اي دولت است. بنابرين فعاليت‌هاي رهني در كشور چه به لحاظ بسترهاي قانوني و چه از نظر ابزار تجهيز منابع و تخصيص بهينه آن، نیازمند توجه جدی مسئولین و تصمیم سازان اقتصادی است.

ضروري است در راستاي توسعه و تعميق بازار مالي كشور، نیازمندی و چالش‌های توسعه بازار رهن مورد توجه قرار گيرد. لذا در این مقاله ضمن ترسیم ابعاد وضعیت موجود، با بهره­گیری از تجربیات کشورهای پیشرو در این حوزه، سازوکارهای لازم جهت زمینه­سازی برای اجرای رهن تدوین شده و بسترهاي مالي نظير نهادها و ابزارهاي مورد نياز در قالب يك نظام مالی ارائه می­شود.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh