ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : بيستم و هفتم ارديبهشت 1393 ساعت 11:59   |   کد : 147

ابوالفضل اکرمی (مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی)

برآورد آثار پولي و تورمي تامين مالي طرح مسکن مهر

 ابوالفضل اکرمي

 مديركل اقتصادي بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران 

 

سوابق شغلی

معاون اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادبانک مرکزی 87-1385

مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادبانک مرکزی 89-1387

مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی ج.ا.ا. از 1389 تاکنون

 

چکیده مقاله

برآورد آثار پولي و تورمي تامين مالي طرح مسکن مهر

بند (د) تبصره 6 بودجه سال 1386 کل کشور را مي‌توان نقطه آغازين سياست‌هاي حمايتي دولت قبل در حوزه مسکن قلمداد نمود که با تصويب ”قانون حمايت از توليد و عرضه واحدهاي مسکوني“ در سال 1387 و مصوبات جانبي دولت در اين زمينه به تدريج گسترده‌تر شد. اين مجموعه قوانين و مقررات اقدامات متعددي از جمله اعطاي خطوط اعتباري از سوي بانک مرکزي به بانک‌ها و به ويژه بانک مسکن و تخصيص اين منابع به متقاضيان ساخت مسکن مهر، اختصاص بخشي از منابع بودجه‌اي کشور به يارانه سود تسهيلات موضوع اين طرح، لحاظ تخفيف‌هاي هزينه صدور پروانه از سوي شهرداري‌ها، تسريع در ارايه خدمات زيربنايي به پروژه‌هاي مسکن مهر و .... را در برمي‌گرفت که عمدتاً به دنبال تسريع اجراي طرح مذکور بودند.

هم‌‌زمان حوزه پوشش اين طرح که ابتدا با محوريت اقشار کم‌درآمد و تحت حمايت جامعه تنظيم شده بود، به تدريج گسترده‌تر شد و علاوه بر پوشش گروه‌هاي اجتماعي و اقتصادي متنوع نظير مستخدمين دولتي و لشکري، آسيب‌ديدگان حوادث طبيعي نظير سيل‌ و زلزله، جانبازان، زنان سرپرست خانوار و ...، فعاليت‌هاي مختلف ساخت و ساز از جمله نوسازي بافت‌هاي فرسوده، بهسازي مسکن روستايي و حتي سازندگان ساختمان‌هاي ملکي و اضافه اشکوب (افزايش تعداد طبقات ساختمان) را نيز در برگرفت. 

با وجود تسريع در اجراي طرح مسکن مهر و گسترش قابل ملاحظه حوزه پوشش آن، تمهيدات لازم به منظور تامين مالي اين طرح انديشيده نشد. گسترش حوزه شمول طرح و عدم تکافوي منابع در اختيار بانک مسکن - به عنوان تنها بانک تخصصي حوزه مسکن- براي پاسخگويي به تمامي تعهدات ايجاد شده، در مجموع باعث شدند تا تامين مالي طرح مسکن مهر به صورت افزايش بدهي بانک مسکن به بانک مرکزي نمود يابد و در عمل و به طور غيرمستقيم تامين مالي طرح مسکن مهر به بانک مرکزي واگذار گرديد. افزايش بدهي بانک مسکن به بانک مرکزي که عمدتاً به تامين مالي طرح مسکن مهر مربوط بود، يکي از عوامل اصلي توضيح دهنده رشد پايه پولي و نقدينگي در فاصله سال‌هاي 91-1389 بوده است. افزايش نقدينگي از اين محل نيز به نوبه خود نقش تعيين کننده‌اي در تقويت فشارهاي تورمي کشور در چند سال گذشته داشته است. در اين مقاله علاوه بر بررسي روند تحولات گذشته طرح مسکن مهر، آثار پولي تامين مالي طرح مسکن مهر و پيامدهاي تورمي آن نيز برآورد خواهد شد. در اين راستا به موارد زير پرداخته خواهد شد:

• بررسي تحولات گذشته طرح مسکن مهر: در اين بخش به سير تکويني طرح مسکن مهر و تصميمات مهم اتخاذ شده در اين خصوص اشاره خواهد شد.

• نتايج اجرايي طرح مسکن مهر: اين بخش به تحليل پيشرفت فيزيکي طرح مسکن مهر و بررسي تغييرات برخي شاخص‌هاي احتياطي بانک مسکن اختصاص خواهد داشت.

• برآورد آثار پولي اجراي طرح مسکن مهر: در اين بخش سهم طرح مسکن در تغييرات متغيرهاي عمده پولي (پايه پولي و نقدينگي) در طول سالهاي گذشته بررسي خواهد شد.

• برآورد آثار تورمي تامين مالي طرح مسکن مهر: در اين بخش و با استفاده از روش‌هاي اقتصادسنجي و برآوردهاي انجام شده در خصوص آثار پولي طرح مسکن مهر، آثار تورمي تامين مالي طرح مسکن مهر از محل منابع بانک مرکزي برآورد خواهد شد.

• بررسي تصميمات اخير بانک مرکزي براي اصلاح رويه پيشين تامين مالي طرح مسکن مهر.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh