ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : هفدهم ارديبهشت 1393 ساعت 08:44   |   کد : 131

محمدرضا حاجیان (معاون مطالعات اقتصادی و بانکی - بانک پاسارگاد)
بازار بین بانکی ریالی: وضعیت فعلی؛ زمینه های بهبود

 

 

محمدرضا حاجیان
عضو هیات عامل و معاون مطالعات اقتصادی و بانکی - بانک پاسارگاد

 

سوابق شغلی

مدیر کل سابق اعتبارات -  بانک مرکزی

مدیر کل اسبق اقتصادی – بانک مرکزی

مدیر اسبق اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی – بانک مرکزی

دستیار اسبق مدیر اجرایی (هیات‌عامل)- صندوق بین المللی پول

چکیده

بازار بین بانکی ریالی: وضعیت فعلی؛ زمینه های بهبود

با تصویب مقررات و دستورالعمل اجرایی ناظر بر عملیات  بازار بین بانکی ریالی در سال 1383، زمینه ایجاد بازار بین بانکی منسجم در کشور فراهم گردید؛ این بازار عملاً از تیر ماه 1387 شروع به فعالیت کرد. هدف از تشکیل بازار مذکور از یک سو تامین مالی کوتاه مدت بانک‌ها و از سوی دیگر کانالی برای اعمال سیاست پولی می باشد. بر اساس دستورالعمل مذکور سه نوع ابزار تودیع وجوه به صورت سپرده سرمایه‌گذاری، خرید و فروش دین و معاملات اوراق مشارکت و گواهی سپرده معرفی گردید.

با گذشت حدود 6 سال از شروع فعالیت بازار، از بین سه ابزار طراحی شده، صرفا تودیع وجوه به صورت سپرده آن هم عمدتاً بین بانک‌ها مورد استفاده قرار گرفته است و سایر ابزارها تقریباً غیر فعال باقی مانده اند.  ضمنا، اگرچه بانک مرکزی در این بازار مبالغی را به صورت سپرده در اختیار بانک‌ها قرار داده است، لیکن به صورت فعال و به عنوان سیاست‌گذار پولی نقش خود را در بازار مذکور ایفا نکرده است.

دراین مقاله تلاش می شود ضمن بررسی دقیق ویژگی‌های ابزارهای بین بانکی موجود و علل غیر فعال بودن آنها، به اهم ابزارهایی که در صحنه بین‌المللی یا داخلی مطرح می‌باشند، پرداخته شود تا با بهره‌گیری از این تجربیات در جهت بهبود عملکرد بازار و تعمیق آن گام برداشته شود.

در پایان، پیشنهادهایی در جهت بهبود بازار از جمله لزوم اصلاحاتی در مقررات و دستورالعمل اجرایی موجود در جهت انطباق بیشتر با آن با شریعت و نیز فعال‌تر شدن بازار بین بانکی ریالی ارائه می گردد.

 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh