ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : بيستم و هفتم خرداد 1393 ساعت 17:06   |   کد : 211

نشست سیاستی 4 (تأمین مالی تولید)
  آخرین نشست سیاستی بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی تحت عنوان "تأمین مالی تولید" با سخنرانی دکتر حامد قدوسی و دکتر فرهاد نیلی و به ریاست دکتر یحیی آل اسحاق برگزار شد. ....
 آخرین نشست سیاستی بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی تحت عنوان "تأمین مالی تولید" با سخنرانی دکتر حامد قدوسی (استادیار اقتصاد مالی انستیتو فناوری استیونس آمریکا) و دکتر فرهاد نیلی و به ریاست دکتر یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد.

در بخش نخست این نشست، دکتر حامد قدوسی مقاله ای تحت عنوان "چارچوب نظری تحلیل نوآوری مالی" را رائه نمود. در این سخنرانی، ابتدا کارکردهای اصلی نظام مالی مدرن شامل انتقال منابع از یک دوره به دوره دیگر، تسهیل مبادله، تولید اطلاعات و ایجاد انگیزه و اشتراک ریسک بیان شد. در ادامه ضمن ارائه­ی تعریفی از نوآوری، از فناوری های جدید، نیازهای جدید اقتصادی، دور زدن مقررات و کاهش هزینه مبادله به عنوان پیشرانه های نوآوری مالی یاد شد. در ادامه تحلیل ساختار درون زای بازار مالی در چهار سطح بنگاه، بازارهای بورس، بانک ها و مقررات گذاران بررسی و انگیزه نوآوری مالی در هر یک از این سطوح مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه وضعیت فعلی بازارهای مالی ایران و ابزارهای آن مورد بررسی قرار گرفت. در مجموع، موانع نوآوری مالی از جنبه اقتصاد سیاسی بازی­گران متعدد در ساختار مقررات گذاری، روشن نبودن هدف کلیدی مقررات گذاران و موانع درون زا توسط گروه های ذینفع عنوان شد. در پایان دکتر حامد قدوسی در پایان، کمبود عناصر مکمل، مشکلات ناشی از اندازه و ساختار بازارها (مجاز نبودن عرضه های خصوصی، ساختار فیزیکی بازارهای خارج از بورس و سواد مالی) و مشکلات حوزه انگیزه های نوآوری را از مهم ترین موانع نوآوری مالی در ایران برشمرد.

در بخش دوم نشست، دکتر نیلی مقاله سیاستی تحت عنوان "تأمین مالی تولید" را ارائه کرد. در ابتدای این سخنرانی، تحلیل روند بلندمدت و اتفاقات اخیر اقتصاد ایران مرور شد. یکی از حقایق آشکار شده در اقتصاد ایران که به آن پرداخته شد، همزمانی انبساط اعتباری با رونق تجاری و انقباض اعتباری با رکود تجاری بود. در واقع در دوره هایی که رشد اقتصادی در کشور مثبت بوده، سیاست های اعتباری انبساطی اتخاذ شده است. از این رو برای خروج از رکود تورمی لازم است مکانیسم متفاوتی برای تأمین مالی تولید و رشد اقتصادی فراهم شود که هزینه کمتری در خصوص افزایش تورم داشته باشد.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی ضمن اشاره به افزایش شاخص قیمت تولیدکننده، تأکید کرد هزینه تمام شده بنگاه­های تولیدی رشد بسیار بالایی داشته است و از این رو تقاضا برای سرمایه در گردش افزایش پیدا کرده است. دکتر فرهاد نیلی در ادامه افزود بانک ها با توجه به محدودیت هایی که داشته اند، نتوانسته اند تسهیلات را به میزان افزایش در تقاضا سرمایه در گردش افزایش دهند. وی کاهش سهم تسهیلات از دارایی بانک­ها در دوره های اخیر را نشان دهنده این واقعیت دانست که انگیزه وام دهی بانک‌ها کاهش یافته است. به علاوه نسبت تسهیلات پرداختی از 29 درصد  تولید ناخالص داخلی در سال 91 به 18 درصد در سال 92 کاهش یافته است که موید کاهش سهم بانک از تأمین مالی تولید است.

دکتر فرهاد نیلی اظهار داشت، همه این موارد ضرورت تغییر در پارادایم را گوشزد می کند. وی در پایان، راهکارهای ذیل را به منظور تغییر پارادایم در دو افق کوتاه مدت (برای سال 1393) و بلندمدت ارائه داد:

·         افزایش عرضه وجوه

برای افزایش وجوه در سال 1393 سیاستگذاری­هایی در راستای افزایش نرخ سپرده، افزایش سرمایه، کاهش نرخ سپرده قانونی و کاهش دوره وام با هدف تأمین سرمایه در گردش پیشنهاد شد. اوراق بهادارسازی دارایی های بانک­ها به عنوان اقدام بلندمدت در این راستا توصیه گردید.

·         مدیریت تقاضا برای وجوه

برای مدیریت مطلوب تقاضا در سال 1393 افزایش نرخ تسهیلات و ثبات اقتصاد کلان می تواند موثر باشد. اما با رویکرد بلندمدت تر در این حوزه، بهبود بهره وری می تواند سیاست انتخابی باشد.

·         تعمیق و گسترش بازارهای موجود

بازسازی شبکه کارگزاری، تبیین قانون ورشکستگی و ایجاد خط اعتباری برای تأمین سرمایه در گردش از راهکارهای کوتاه مدت برای تعمیق و گسترش بازارهای موجود است و بانکداری فرامرزی، نهادهای اعتبارسنجی، قوانین تنفیذ کامل قرارداد و انتشار اوراق شرکتی توسط بنگاه های بزرگ از اقداماتی است که پیشبرد آن­ها در بلندمدت به تعمیق و گسترش بازارهای موجود می انجامد.

·         ایجاد بازارهای مفقود

 بازار بین بانکی و شرکت مدیریت دارایی (برای وصول مطالبات غیرجاری) از بازارهای مفقود در بازار مالی است که توجه به آن­ها در کوتاه مدت می تواند موثر باشد. اما ایجاد بازار اعتبارات تجاری در سال های آتی می تواند از راهکارهای عملی بلندمدت در راستای ایجاد بازارهای مفقود باشد.

 

 در جمع بندی نشست، دکتر قدوسی، ضمن اشاره به کاهش تقاضای سرمایه گذاری بلندمدت، دلیل عدم توانایی بانک­ها در تأمین تقاضای سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت را عدم انطباق سررسید سپرده­ها با تقاضا برای وام دانست. همچنین توجه به نقش اطلاعاتی بازار سرمایه و تأکید بر مدیریت ورشکستگی و ایجاد نهادی برای بازسازی شرکت های ورشکسته از جمله نکاتی بود که دکتر قدوسی به آن­ها اشاره کرد.

رئیس اتاق بازرگانی نیز ضمن جمع بندی مباحث مطرح شده در نشست بر لزوم پرهیز از بخشی نگری و در نظر گرفتن ملاحظات سایر بخش ها در تصمیم گیری ها، خواستار تعامل بهتر بین بانک­ها، بخش خصوصی و صاحبان بنگاه­های تولیدی شد. وی همچنین هدایت بهینه منابع و درآمدهای ارزی، توجه به دارایی­های غیرنقد و غیرمولد و تبدیل کردن آن به دارایی‌های نقد، تأمین مالی شرکت های بزرگ در بازار سرمایه و تأمین مالی شرکت های کوچک و متوسط توسط بانک ها را از نکات مهم در تامین مالی تولید دانست. 

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh