ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
گزارش دبیر همایش


بسیار خرسندم که حضور گرانقدر شما میهمانان ارجمند و حضار گرامی را به بیست و سومین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی خوش آمد می‌گویم.

پژوهشکده پولی و بانکی مفتخر است به نمایندگی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در تقارن ایام مبارک ولادت امیرالمومنین علی(ع) و سالروز آزادسازی خرمشهر، بزرگترین گردهمایی و هم‌اندیشی اصحاب فکر و عمل در عرصه پولی و بانکی را آغاز می‌کند.

سیاست‌گذاران پولی و مالی کشور تاکنون در 22 سال متوالی، بر عهد خود پای فشرده و در آغازین ماه‌های هر سال، عملکرد خود را در معرض قضاوت و ارزیابی کارشناسان و نخبگان پولی و مالی کشور قرار داده‌اند.

علاوه بر این، همایش‌های بهاره بانک مرکزی، فرصتی بی‌بدیل برای رایزنی و همفکری در خصوص سیاست‌های مناسب اقتصادی در سال پیش‌روست.

همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی، اکنون درخت تناوری است که انتظار می‌رود ثمر آن اتکای نظام پولی و بانکی کشور به عقلانیت، خردورزی، شفافیت، قاعده‌مندی، پاسخ‌دهی و مشورت با صاحب‌نظران باشد.

فرصت بی‌بدیل مشارکت سالانه اندیشمندان و پژوهشگران دانشگاهی برای تصمیم‌سازی در یکی از اثرگذارترین عرصه های سیاست‌گذاری اقتصادی بر زندگی مردم، لازم است بیش از پیش از سوی سیاست‌گذاران جدی گرفته شود.

علاوه بر برگزاری این همایش، پژوهشکده پولی و بانکی از دو سال قبل با افزودن همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در زمستان هر سال به تقویم رخدادهای بانکی کشور، نفوذ تدریجی فناوری‌های نوین به هسته سخت بانکداری کشور را رصد کرده و افقی نو را در عرصه پژوهش‌های بانکی به روی اندیشمندان گشوده است.

مزید بر این دو رخداد سالانه و پس از برگزاری موفقیت‌آمیز یازدهمین همایش بین‌المللی انجمن اقتصادی آسیا و اقیانوسیه در آذر 1391، پژوهشکده در تیرماه سال جاری با همکاری همتای خود در کره جنوبی، برگزاری دوازدهمین کنفرانس سالانه کره و اقتصاد جهانی را با تم به سوی همکاری‌های وسیع‌تر و عمیق‌تر اقتصادی در آسیا در تهران و اصفهان برنامه‌ریزی کرده است.

در حوزه تبیین موضوعات و مفاهیم اساسی پولی و بانکی و ارتقای سرمایه انسانی نظام بانکی کشور، برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی کوتاه مدت به میزان بیش از 9000 نفر ساعت آموزش، شامل ارائه 1600 نفر ساعت دوره جامع آموزش سلامت بانکی و نظارت بر بانک‌ها، 2153 نفر ساعت دوره جامع بانکداری الکترونیک و 720 نفر ساعت مدرسه زمستانه بانکداری اسلامی از دیگر فعالیت‌های پژوهشکده در سال گذشته است.

در این جا خوشوقتم به اطلاع برسانم که تلاش پژوهشکده به منظور ارتقای سطح آموزش اقتصاد کلان دوره‌های دکتری داخل در حوزه‌های مرتبط، با دعوت از اساتید تراز اول بین‌المللی در رشته‌های اقتصاد پولی پیشرفته، اقتصاد بین‌الملل و اقتصاد کلان کمی و تجربی با استقبال کم نظیر دانشجویان دکتری اقتصاد دانشگاه‌های معتبر کشور مواجه شده است.

از سوی دیگر، با توجه به نیاز مبرم نظام بانکی کشور به نیروی انسانی متخصص، پژوهشکده با تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تربیت دانشجوی دکترای پژوهش محور در رشته اقتصاد مالی را در سال تحصیلی 1392-93 در دستور کار قرار داده است.

در حوزه پژوهش، انتشار 15 عنوان کتاب و 11 گزارش پژوهشی در سال 91 و 22 عنوان کتاب و 6 عنوان گزارش پژوهشی در دست انتشار همراه با انتشار 26 مقاله علمی-پژوهشی، ارائه 14 مقاله در همایش‌های معتبر داخلی و خارجی و نگارش 50 مقاله تخصصی و حرفه‌ای پولی و بانکی از دیگر فعالیت‌های همکاران اینجانب در پژوهشکده طی سال 1391 است.

علاوه بر این پژوهشکده در سال گذشته موفق شد 8 طرح پژوهشی را به اتمام رسانده و 12 طرح پژوهشی را اجرا کند.

پژوهشکده مصمم است به عنوان واحد R&D نظام پولی و بانکی کشور، در آینده نزدیک به یکی از مراکز برتر تحقیقات اقتصادی منطقه تبدیل شده و در حوزه بانکداری اسلامی، جایگاه زیبنده نظام جمهوری اسلامی ایران و ایرانیان مسلمان را در سطح کشورهای اسلامی احیا کند.

در پایان امید دارم تلاش همکاران اینجانب در پژوهشکده پولی و بانکی در برگزاری این همایش، مقبول طبع بلند شما عزیزان قرار گرفته و همدلی اصحاب بازار پول و سرمایه در شناسایی و گره گشایی از مشکلات مالی تولید کشور در این همایش به ثمر نشیند.

5 خرداد 1392

Powered by AtenaHamayesh