ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : يازدهم خرداد 1392 ساعت 07:41   |   کد : 182

گزارش نشست تحریم اقتصادی و راهکارها

نشست تحریم اقتصادی و راهکارها با هدایت دکتر مهرداد سپه‌وند و ارائه مقالات توسط دکتر سيد كميل طیبی، دکتر عليرضا کازرونی و مریم وحیدی در سالن مذاکرات 3 برگزار شد.

دکتر طیبی تعیین‌کننده‌های بحران پولی اخیر در اقتصاد ایران را موضوع گفتار قرار داد. مطابق این تحلیل، تغییرات نرخ ارز مهم‌ترین عامل ایجاد تورم در اقتصاد ایران است. از نظر ایشان، نحوه تخصیص ذخایر ارزی اهمیت زیادی دارد. انحراف در تخصیص به بروز بیماری هلندی منجر می‌شود. در زمینه تحریم‌ها باید گفت که بیشترین تأثیر هنگامی نمایان شد که ارزش ریال سقوط کرد.

دکتر کازرونی به معرفی انواع تحریم‌های اقتصادی مانند کنترل تجارت، بلوکه‌کردن دارایی‌های مالی، تعلیق کمک‌های مالی و فنی و در لیست سیاه قراردادن شرکت‌های طرف معامله پرداخت و اهداف آن را مواردی مانند تنبیه، اجبار به پذیرش و تسلیم، سرنگونی نظام و ... برشمرد. تحریم اقتصادی هزینه‌ای دوجانبه برای تحریم‌کننده و تحریم‌شونده دارد که کشور هدف، هزینه‌های سنگین‌تری می‌پردازد. در نهایت، ایشان با استفاده از روش‌های محاسباتی، صنایع ایران را بر مبنای تأثیرپذیری مثبت یا منفی از تحریم‌ها رتبه‌بندی کرد و اثر تحریم را در بخش واقعی اقتصاد نشان داد.

مریم وحیدی به بررسی نظام تأمین مالی و شناسایی ابزارهای مؤثر در شرایط تحریم پرداخت. ایشان با معرفی شیوه‌های مختلف تأمین مالی، ابزارها، نظام تأمین مالی اسلامی، اهداف بازار مالی اسلامی و الزامات آن به چالش‌های تأمین مالی ایران پرداخت و با توصیه به روی‌آوردن به ابزارهای جدید، روش‌های اسلامی تأمین مالی مانند صکوک اجاره، مضاربه، اوراق قرضه قابل تبدیل، صکوک مرابحه و اوراق بهادار شناور را برای وضعیت تأمین مالی ایران مناسب دانست.

در پایان دکتر سپه‌وند مطالب مطرح‌شده را جمع‌بندی کرد و سخنرانان به پرسش‌های حاضران پاسخ دادند.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh