اخبار مهم

مدیر عامل هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی گفت: بعد از اجرایی شدن برجام از ۲۰۰ میلیون دلار تا یک میلیارد دلار پیشنهاد سرمایه گذاری از سوی اروپایی ها به ایران ارائه شده است.

پیشنهاد سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری اروپایی ها به ایران

بستن پنجره

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، ابراهیم بای سلامی در پنل تخصصی فرصت های سرمایه گذاری در ایران که در دومین روز از ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا برگزار شد ، افزود: توافق برجام باعث استقبال شرکت های گردشگری اروپایی از ظرفیت های گردشگری ایران شده به طوری که اکثر شرکت های مهم و تاثیرگذار درخواست سرمایه گذاری به ایران ارائه کرده اند.

نگاه مثبت به تاریخ و فرهنگ ایران

 ابراهیم بای سلامی اظهار داشت: هرچند فشارهای آمریکا باعث شد تا نگاه فرصت های گردشگری خارجی ها قابلیت های تاریخی و هنری ایران تحت تاثیر قرار گیرد اما به دلیل نگاه مثبت سنتی به تاریخ و فرهنگ ایران، همچنان شرکت های بزرگ گردشگری فرصت های مناسبی را برای صنعت توریسم ایران ایجاد می کنند که البته باید ارتقا پیدا کند.

رعایت استانداردهای IFRS در شرکت های گردشگری

مدیر عامل هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی در ادامه گفت: شرکت های گردشگری استانداردهای IFRS را رعایت می کنند تا بتوانند در ارتباط با شرکت های خارجی که قصد دارند سرمایه گذاری کنند اعتمادسازی و شفافیت مناسبی را ایجاد کنند.

مذاکره با بانک‌ مرکزی

ابراهیم بای سلامی افزود: در طرح ۱۰۰ طرح، ۱۰۰ کسب و کار از توان بانک های ایرانی به خوبی استفاده خواهیم کرد و با مذاکراتی که با بانک مرکزی انجام داده ایم بر اساس مدل TIPU ارتباط بین سرمایه گذار و پروژه ها را تسهیل می کنیم و در ۳۱ استان این طرح پیاده سازی می شود.

رتبه جهانی ۱۱۴ ایران در کیفیت اقامتگاه ها

سلامی به یک آمار جهانی منفی درباره صنعت گردشگری ایران نیز اشاره کرد و گفت: رتبه جهانی ایران در زمینه اقامتگاه ها در آخرین آمار ۱۱۶ اعلام شده و در بین کشورهای مهم منطقه بعد از ترکیه، عربستان و امارات قرار گرفته است که این رتبه اصلا مطلوب نیست و باید با ارتقای برنامه ریزی و سرمایه گذاری های تازه در زمینه اقامتگاه ها، رتبه ایران در جهان را ارتقا دهیم.


 


عضو هیات مدیره AHK تاکید کرد: با قوانین دست و پاگیر و پیچیده در ایران نمی توان تجارت در این کشور را توسعه داد.

حذف قوانین دست و پاگیر تجاری در ایران

بستن پنجره

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، پنل تخصصی فرصت های سرمایه گذاری در ایران در دومین روز ششمین همایش تجاری و بانکی ایران - اروپا با حضور آندریاس هافمن، مدیر عامل گروه Greencells، ادوارد سانتانا یکی از مدیران شرکت Pfisterer، ماسیژ وجتال مدیر ارشد شرکت Amtelon Capital، مارتین روت عضو هیات مدیره AHK و دکتر ابراهیم بای سلامی معاون مدیر عامل اتاق بازرگانی و صنعت آلمان و ایران برگزار شد.

 

در این پنل مارتین روت گفت: تجارت آلمان در ایران قبل از تحریم ها بسیار موفقیت آمیز بود اما در زمان تحریم ها جلوی فعالیت با ایران گرفته شد، اما تصمیم آلمان این بود که در دوران هم در کنار ایران بماند از اینرو با برداشته شدن تحریم ها در ایران و انعقاد برجام برای تجارت با ایران هیجان زده بودیم ولی نتیجه مورد انتظار حاصل نشد.

 

وی اظهارداشت: قبل از تحریم ها تجارت با ایران ۵ میلیون دلار در سال بود اما در حال حاضر این مبلغ کاهش چشمگیری یافته دلیل عمده آن این است که بانک های ایرانی و آلمانی نتوانسته اند مبادلات مالی خوبی با یکدیگر برقرار کنند.

 

روت یادآور شد: باید به منظور حل این مشکلات راهکارهای عملی پیدا کرد و انعطاف پذیری بیشتری را قبول کرد. وی افزود: با قوانین دست و پاگیر و پیچیده در ایران نمی توان تجارت در این کشور را توسعه داد.

 

روت با بیان اینکه آلمانی دوستدار سرمایه گذاری در ایران هستند، گفت: شرکت های آلمانی علاقه مند به آوردن شرکای تجاری خود به ایران هستند تا بتوان تعمیرات تجهیزات صنعتی در دخل ایران انجام شود اما هیچ روشی برای محاسبه نرخ ارز و انتقال راحت آن در حال حاضر وجود ندارد، از اینرو ثبات نرخ ارز در ایران برای سیستم بانکی و اقتصادی ایران بسیار مهم است.

 

وی تاکید کرد: در نظام بانکی ایران باید صندوقی به منظور حفاظت از امنیت بیزینس های خارجی در ایران تاسیس شود تا تجارت در این کشور توسعه و استمرار یابد. روت یادآور شد: تجارت با ایران منجر به ورود متخصصان، تکنولوژی و دانش به ایران می شود که گام بزرگی است و گام کوچکتر دستیابی به راهکارهای موثر به منظور تحقق این مهم است.

 

مارتین روت در پاسخ به این پرسش که سرمایه گذاری در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: شرکت های آلمانی بسیار علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران هستند اما این مسئله که منابع مالی که وارد ایران می شود از این قابلیت برخوردار باشد که هرگاه سرمایه گذار اراده کرد آن را خارج کند بسیار مهم است و هرگاه چنین روندی در ایران عملیاتی شود این کشور می تواند سرمایه گذاری در ایران را ضمانت کند.

 

ماسیژ وجه نیز در این پنل گفت: مهم ترین مسئله در سرمایه گذاری در هر کشور این است که منابع مالی سرمایه گذاران بتواند به راحتی خارج شود از اینرو با توجه به این شاخص ریسک سرمایه گذاری در هر کشوری تعیین می شود.

 

وی اظهارداشت: تضمین های فیپا برای سرمایه گذاران بسیار مهم است زیرا با استفاده از این قوانین تامین مالی صورت می گیرد و از ضمانت بازگشت سرمایه اطمینان حاصل می شود. وی افزود: با تضمین هایی که فیپا می دهد برای دارایی سرمایه گذاران مشکلی ایجاد نمی شود و داد و ستد با ارز خارجی با سرعت انجام می شود و فیپا تاریخچه طولانی در این بخش دارد که با تغییر دولت های قوانین آن تغییر نمی کند و ثابت است از اینرو در حال ارزیابی قوانین فیپا هستیم و فیپا تنها ضمانت محلی است که از آن در حال حاضر استفاده می کنیم.

 

همچنین آندریاس هافمن مدیرعامل گروه Greencells گفت: یکی از بحث های مهم همیشه این بوده که چگونه در ایران سرمایه گذاری کنیم؛ با توجه به تحریم ها باید روند سرمایه گذاری در ایران را ارزیابی می کردیم.

 

وی توضیح داد: به علت برخی محدودیت ها این شرکت ترجیح داده برای تجارت با ایران از دفتر خود در سوییس استفاده کند زیرا که سوییس توافقات تجاری متفاوتی از اتحادیه اروپا با ایران دارد و تجارت از آن طریق راحت تر انجام می گیرد.

 

مدیرعامل گروه Greencells با بیان اینکه برای سرمایه گذاری در ایران باید به مسایل سیاسی بین المللی نیز توجه داشت، خاطرنشان کرد: بسیاری از سرمایه گذاران بازار ایران را جذاب می دانند اما در وضعیت صبر و انتظار به سر می برند تا تصمیمات سیاسی از سوی آمریکا گرفته شود.

 

هافمن با استقبال از کاهش نرخ تورم در ایران از بیش از ۳۰ درصد به کمتر از ۱۰ درصد توضیح داد: با این حال نکته مهم دیگر نرخ ارز است؛ تداوم سیاست درست کنونی دولت ایران در یکسان سازی نرخ ارز بسیار مهم است زیرا پیش بینی سود برای سرمایه گذار خارجی بسیار مهم است.

 

وی تصریح کرد که سرمایه گذاران خارجی درک درستی از ایران ندارند و برخی اوقات حتی تفاوت بین ایران و کشورهای عربی را نمی دانند؛ روابط عمومی خارجی از سوی ایران بسیار مهم است زیرا ایران بیشتر از قاب رسانه ها و مسایل سیاسی به دنیا معرفی می شود.

 

ادواردو سانتانا مدیرعامل BU PTS Cable  شرکت Pfisterer دیگر سخنران این پنل نیز در سخنانی اظهارداشت: ایران برای دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی پیش بینی شده در برنامه ششم نیاز به ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی سالانه دارد ولی در سال نخست اجرای این برنامه تنها ۲ میلیارد دلار جذب کرده است.

 

وی یکی از چالش های ایران را از دست دادن بخشی از نیروی انسانی متخصص خود در دوران تحریم عنوان کرد و در عین حال افزود: شرکت های ایرانی به سرعت در حال جایگزین کردن افراد جدید و آموزش به نیروهای خود برای این موضوع هستند.

 

سانتانا همچنین یکی از چالش های فعالیت در ایران را دسترسی به منابع سرمایه ای و نقدینگی عنوان کرد.


سفیر آلمان در ایران اعلام کرد:صادرات ایران به اروپا بعد از برجام ۱۰‌ برابرو در مقابل صادرات اروپا به ایران نیز بعد از سال ۲۰۱۵ و اجرایی شدن برجام بیش از ۶۰ درصد رشد را تجربه کرد.

صادرات ایران به اروپا بعد از برجام ۱۰‌ برابر شد

بستن پنجره

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، مایکل کلور برچتولد در پنل تخصصی سرمایه گذاری و بازار صادرات برای شرکت های ایرانی (فرصت ها و چالش ها)  که در دومین روز همایش ششمین همایش تجاری و بانکی ایران-اروپا برگزار شد، اظهار داشت:صادرات ایران به اروپا بعد از  برجام ۱۰‌ برابر شده است و در مقابل صادرات اروپا به ایران نیز بعد از سال ۲۰۱۵ و اجرایی شدن برجام بیش از ۶۰ درصد رشد را تجربه کرده و همه این اتفاق ها بخاطر ثمرات موثر برجام بوده است.

 

حل مساله FATF

 

وی در ادامه گفت: برای پیوستن کامل و حقیقی تر ایران به جامعه اقتصادی جهان باید موضوع FATF به صورت کامل حل شود و امیدواریم در فرصت باقی مانده تا ماه ژوئن ۲۰۱۸ ایران بتواند مسائل باقی مانده را نیز حل و فصل کند تا تحولات بزرگ تری از مزایای برجام برای ایران و دنیا شکل بگیرد و هر دو سوی ماجرا به منافع و اهداف اقتصادی خود دست پیدا کنند.

 

اجرای IFRS از سوی بانک های ایرانی

 

سفیر آلمان در ایران اظهار داشت: همچنین برای تسریع گشایش های اقتصادی و تسهیل روابط تجاری ایران با اتحادیه اروپا و دنیا لازم است بانک های ایرانی با رعایت استانداردهای IFRS حداکثر شفافیت در صورت های مالی را شکل دهند تا سرمایه گذاران با اعتماد بیشتری نسبت به سرمایه گذاری و مهم تر از آن ترنسفرهای مالی اقدام کنند.

 

ارتقای رتبه ریسک اعتباری ایران

 

مایکل کلور برچتولد در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران-اروپا افزود: باید اعتمادسازی از سوی ایران و دنیا با سرعت بیشتری صورت بگیرد و در عین حال آخرین آمار سازمان های جهانی همانند OCD نیز مشخص کرد که رتبه ریسک اعتباری و اقتصادی ایران از ۶ به ۵ رسیده که اتفاق  ارزشمندی است.

 

نقش دیپلماسی سازنده

 

به گفته وی، آلمان توافق برجام را جدی می داند و تلاش می کند تا با متعهد ماندن در اجرای برجام نقش سازنده و فعالی را بین ایران و اتحادیه اروپا برعهده بگیرد.

 

سفیر آلمان در ایران اعلام کرد: دیپلماسی و گفت و گوهای مستقیم همراه با احترام در اتصال مردم جهان تاثیر فوق العاده ای دارد و توافق برجام نیز بر این مبنا شکل گرفت و در این زمینه آلمان نقش مثبت و پایداری را برای شکل گیری و ادامه برجام بر عهده گرفت.

 

دفاع صدراعظم آلمان از برجام مقابل ترامپ

 

وی افزود ؛ با توجه به این که ایران در حال بازسازی ارتباط خود با کشورهای دنیا است، آلمان و اتحادیه اروپا در ۱.۵ سال گذشته بیشترین تلاش خود را در جهت تسریع اعتمادسازی های ایران در جهان انجام داده است و درآخرین واکنش ها و حمایت از برجام، خانم آنجلا مرکل صدر اعظم آلمان در سفری که روزهای گذشته به آمریکا داشت در دیدار با دونالدترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا به صراحت از برجام و ادامه اجرای آن دفاع کرد.

 

 تحولات مهم برجام

 

همچنین مایکل کلور برچتولد نیز در پنل تخصصی سرمایه گذاری و بازار صادرات برای شرکت های ایرانی (فرصت ها و چالش ها) در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران-اروپا با بیان این که ایران باید نگاه مثبت به برجام را ادامه دهد و نقش تاثیرگذار برجام در اقتصاد، سیاست، فرهنگ، علم و تجارت را دست کم نگیرد، افزود: به هر حال باید اعتراف کرد که برجام تحولات مناسبی را در همه سطوح برای ایران شکل داده و باید زمان بیشتری را به آن داد تا شاهد گشایش های تازه تری در این زمینه باشیم و در کنار آن ایران نیز باید سیاست های اعتماد ساز خود را ادامه دهد و تعهدات بین المللی خود در زمینه هایی همانند FATF، IFRS و ... را بر اساس استانداردهای جهان اجرایی کند.

 

 وی اشاره کرد : برگزاری این همایش بسیار اهمیت دارد و می توان ادامه این همایش را در برلین برگزار کرد تا بتوانیم به تحولات موثر و تازه تری دست پیدا کنیم.

 

 همچنین کریستوفر اهلرز  در ادامه این پنل با اشاره به توسعه تکنولوژی در دنیا اظهار داشت: تکنولوژی‌های تداخلی امروز زندگی ما را تغییر داده است که این نوع تکنولوژی توان یک نظام اقتصادی است برای اینکه محصول جدید به بازار ارائه دهد.

 

وی افزود: برای مثال اینترنت یک تکنولوژی تقوا و تاریخی است و ما تاثیر آن بر روی اپلیکیشن ها دیده می شود و امروزه اپلیکیشن‌ها زندگی مردم را دستخوش تحول کرده است.

 

نایب رییس هیئت نظارتی سنتوژن روستوک با طرح این پرسش که به وجود آوردن این تکنولوژی‌ها چه تاثیر مثبتی بر اقتصاد خواهد داشت، گفت: برای توسعه تکنولوژی ها باید پول زیادی خرج کرد و به همین دلیل در بسیاری از کشورها مورد توجه قرار نگرفته است.

 

وی با بیان اینکه تجاری‌سازی تکنولوژی‌ها بسیار مهم است و نیاز به بازارهای حرفه‌ای دارد، تصریح کرد: در آمریکا سازمان داپا با بودجه ۳.۲ بیلیون دلار به وجود آمده تا از این طرح‌ها حمایت کند و بسیاری از تکنولوژی‌ها مانند اینترنت، جی پی اس و ... از این طریق رشد کردند.

 

اهلرز تاکید کرد: تنها مجوز مهم نیست و تکنولوژی‌های تداخلی نیازمند بودجه و حمایت است، همچنین نیاز به بازارهای آزاد داریم تا چرخه کالا در آن به حرکت در آید.

 

وی ادامه داد: تکنولوژی‌های تداخلی خیلی بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته‌اند و در زندگی روزمره مردم کاربرد پیدا کرده‌اند، همچنین موجب شفافیت بیشتر در انجام کارها شده است.


دبیر ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا اعلام کرد که بانک ها و موسسات مالی اروپایی آماده کمک به نظام بانکی ایران برای اتصال مجدد به نظام بین المللی بانکی به ویژه در زمینه تطبیق هستند.

بانک های اروپایی آماده همکاری برای اتصال ایران به نظام بین الملل

بستن پنجره

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، علی دیواندری صبح امروز (یکشنبه) و در دومین روز از ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا که در محل هتل اسپیناس پالاس تهران در حال برگزاری است، گفت: همایش تجاری ایران و اروپا یک سال قبل از برجام و برای آنکه از نتایج توافق هسته ای بهتر بهره برداری شود، پایه گذاری شد.

 

وی با ارائه گزارشی از روند برگزاری دوره های قبلی این همایش و همچنین اولین روز از همایش ششم، گفت: روز گذشته روز پرکار و پرترافیکی بود و حضور مقامات و مسئولین ایرانی و خارجی نشاندهنده استقبال آنها از این همایش در این مقطع حساس بود.

 

روز گذشته و در اولین روز از ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، غلامرضا انصاری معاون وزیر خارجه، امیرحسین زمانی نیا معاون بین الملل وزیر نفت، ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی و عبدالناصر همتی رییس کل بیمه مرکزی در مراسم افتتاحیه سخنرانی کردند.

 

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به برگزاری پنل های مختلف و کارگاه های آموزشی در حاشیه ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا خاطرنشان کرد که حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر در مراسم افتتاحیه این همایش حضور داشتند.

 

دیواندری از «آنه ماری فندرهیدن» مسئول بخش ایران در پروژه چشم انداز ایران در اتحادیه اروپا تشکر ویژه کرد و گفت وی صحبت های خوب و امیدبخشی درباره چشم انداز روابط ایران و اروپا داشت.

 

وی تصریح کرد با وجود مشکلاتی که به طور طبیعی برای اتصال ایران به نظام بین المللی وجود داشت، بانک ها و موسسات مالی و بانکی اروپایی آماده کمک به ایران به ویژه در زمینه تطبیق هستند.

 

دبیر ششمین همایش تجاری و بانکی ایرای و اروپا ابراز امیدواری کرد که این همایش و اثرات آن در زمینه روابط بانکی و تجاری ادامه داشته باشد.

 

اروپا یک شریک تجاری بسیار مهم برای ایران است

 

در ادامه این همایش، نادر مالکی رییس انجمن بین‌المللی بانکداران نیز اظهار داشت: در این همایش دوروزه در روز اول روی مسایل بانکی تمرکز کردیم و در روز دوم بر موقعیت های سرمایه گذاری در ایران و اروپا تمرکز خواهیم کرد.

 

وی افزود: اروپا یک شریک تجاری بسیار مهم برای ایران است و این همایش با توجه به اهمیت این روابط برگزار می‌شود.

 

مالکی ادامه داد: این همایش در نوامبر در آلمان نیز برگزار می‌شود که تصمیم داریم همایش را در برلین برگزار کنیم تا بتوانیم وزیران بیشتری را دعوت کنیم چراکه به نظر می‌رسد همایش بیشتر باید سیاسی شود.


معاون فناوری های نوین بانک مرکزی گفت: فناوری های جدید در حوزه بانکی را نباید تهدید تلقی کرد.

فناوری های نوین در حوزه بانکی را نباید تهدید تلقی کرد

بستن پنجره


به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، ناصر حکیمی بعدازظهر امروز (شنبه) و در پنل تخصصی تغییر مرزهای سیاسی کشورهای جهان؛ چالش ها و فرصت ها در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا گفت: امروزه پهنای باند تغییرات معناداری در زندگی ما به وجود آورده است؛ ما امروزه از طریق شبکه های تلفن همراه به شبکه های اجتماعی دسترسی پیدا کرده ایم و این امر به سیاستگذاران و نهادهای حاکمیتی اجازه داده تا کسب و کارهای کوچک و متوسط را ساماندهی کنند.

 وی افزود: در ۱۵ سال گذشته توانسته ایم سیستم پرداخت خوب، مقاوم و مناسبی را در ایران داشته باشیم و این سیستم ها، پرداخت را به طور آنی با کارمزد پرداختی حداقلی انجام می دهند.

 معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه در دنیای جدیدسیاستگذاران دیگر نمی توانند کنترل همه چیز را تحت کنترل داشته باشند، اظهار داشت: البته این امر ممکن است منجر به آشفتگی عمده ای شود ولی نتیجه آن این خواهد بود که تا جای ممکن اعتماد مردم را باید به خودمان جلب کرده و آنها را رفع کنیم.

 وی با اشاره به نگرانی ها و دغدغه های موجود درباره گسترش فضای مجازی اظهار داشت: ما به عنوان سیاستگذار نباید این موضوع را تهدیدی علیه خود تلقی کنیم؛ نباید این طور باشد که سیاستگذاران از فناوری های روز عقب تر باشند.

 حکیمی خاطرنشان کرد: یکی از چالش های امروزه این است که چگونه باید با دنیای جدید برخورد کنیم زیرا سیاست های گذشته پاسخگوی نیازهای امروز نیستند.

 وی یکی از راهکارهای جدید در برخورد سیاست گذار با فناوری های نوین همچون شیوه های جدید پرداخت را کسب اعتماد مردم دانست و گفت: سیاست گذار باید تلاش کند نگرانی های مردم را برطرف کند. در کنار این مهم سیاست گذار باید تلاش کند تا از روش های قدیمی فاصله بگیرد و روش های جدید را به کار گیرد. براین اساس سیاست گذاران نباید از تغییرات واهمه داشته باشند و از آنها باید استقبال کنند به بیان بهتر فناوری های نوین در حوزه بانکداری تهدیدی برای سیاست گذار تلقی نمی شوند.

 معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه، فناوری های جدید در حوزه بانکی را نباید تهدید تلقی کرد، گفت: سیاست گذار باید بداند در دنیای جدید چگونه با تغییرات مواجه شود و نباید پیش و عقب تر از فناوری حرکت کند. براین اساس می توان با تشکیل کارگروه های جدید به حل مسایل در حوزه فناوری های نوین کمک کرد.

 وی در ادامه خاطرنشان کرد: نمی توان دربرابر فناوری های نوین مقاومت کرد. باید کسب و کارهای جدید را بپذیریم و به جای قانون گذاری صرف و یا تعیین قواعد سخت و دست و پاگیر، باید چارچوب هایی را برای فعالیت آنها تعیین کنیم.

 در ادامه این همایش ،  سیاوش نقشینه رییس انجمن بانکدان ایران در اروپا گفت: پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در چند سال اخیر فعالیت‌های موثری در زمینه عرضه دانش محصولات بانکداری با برگزاری همایش‌های مختلف داشته و این مسئله صنعت بانکداری ایران را متحول کرده است.

 وی با اشاره به صنعت گفت: بانک و بانکداری از پایه‌های اصلی هر اقتصادی در جهان است. تجارت و بانکداری ارتباط تنگاتنگی با هم دارند؛ در واقع به صورت یک زوج مکمل همدیگر هستند.

وی ادامه داد: در صورتی که بانک و پول وجود نداشته باشد، تجارت تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

 رییس انجمن بانکدان ایران در اروپا با بیان این که کانون بانکداران اهمیت بالایی دارد، اظهار داشت: بانک‌ها و اتاق‌های بازرگانی کارهای اجرایی را انجام می‌دهند اما کانون به آن‌ها در زمینه اجرای وظایف و دستورات کمک می‌کند.

 وی درباره حضور بانک‌های ایرانی گفت: اولین حضور بانک‌های ایرانی به بانک صادرات ایران‌در آلمان مربوط است. همچنین اولین بانک مستقل در آلمان تحت نام بانک تجاری ایران و آلمان فعالیت خود را شروع کرد که نام آن بعدها به بانک ایران و اروپا تغییر کرد.


مدیر تطبیق بانک مرکزی با اشاره به رصد معاملات در فضای سوییفت به صورت آزمایشی گفت: بر اساس دستورالعمل حوزه نظارت، بانک‌ها مکلف هستند که منشور تطبیق را در بالاترین سطح تایید، تصویب و ابلاغ کنند.

اجرای آزمایشی رصد معاملات سوئیفت

بستن پنجره
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، فردوس زارع در پنل تخصصی مدیریت تطبیق مدرن در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا در ارتباط با وضعیت تطبیق در نظام بانکی ایران اظهار داشت: در دوران تحریم‌ها در بحث کامپلاینس یا تطبیق شکافی بین نظام بانکی ایران با پیشرفت های روز جهانی اتفاق افتاد.

 

وی افزود: طبق تعریف کمیته بال تطبیق عبارت از حصول اطمینان از رعایت تمام قوانین و مقررات و سایر الزامات در بانک‌ها است به این معنی که تمامی فعالیت های کارکنان و تمامی ارکان باید منطبق بر استاندارد ها باشد.

 

مدیر تطبیق بانک مرکزی تصریح کرد: در فضای بین المللی روز به روز بر پیچیدگی قوانین و مقررات افزوده می‌شود و ناگزیر باعث می‌شود بانک‌ها مجبور شوند، تمامی تحولاتی که در قوانین و استانداردها شکل می‌گیرد و بر فعالیت آنها تاثیر می‌گذارد را رصد کنند و اقدامات متناسب با آن را انجام دهند.

 

وی با بیان اینکه از سال گذشته دستورالعملی برای ایجاد ساختارهای مناسب، تخصیص نیروی انسانی و منابع مناسب سایر اقدامات توسط بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ شد که این موارد حداقل خواهد بود و خود بانک ها باید کارکرد خود را در این حوزه ها توسعه دهند تا هرگونه ریسک ناشی از عدم رعایت قوانین و مقرراتی که ممکن آنها را دچار مشکل کند پوشش داده شود.

 

زارع ادامه داد: نکته ای که در ارتباط با بحث تطبیق بسیار مهم است این است که زمانی که حرف از تطبیق می‌شود کارکردهای تطبیق اهمیت دارد به این معنی که الزامات تطبیق متوجه تمامی ارکان، ادارات و کارکنان یک بانک از بالاترین سطح تا پایین‌ترین سطح است.

 

وی افزود: تطبیق در لایه دوم قرار دارد و خود سازمانی که فعالیت را انجام می‌دهد باید نسبت به ریسک‌ها آگاه باشد و برنامه‌های کاهش ریسک را انجام دهد و در لایه دوم کارکردهایی نظیر تطبیق قرار می‌گیرند و وظیفه‌شان حصول اطمینان از پوشش ریسک ها توسط واحد اجرایی و عملیاتی است.

 

مدیر تطبیق بانک مرکزی با اشاره به دیگر اقداماتی که در سیستم بانکی انجام شده گفت: شرایطی فراهم شده که بانک‌ها بتوانند در آن فضا پروفایلی را برای شناسایی مشتریان بارگذاری کنند که باعث می‌شود بانک های کارگزار خارجی که می خواهند با بانک‌های ایرانی کار کنند به جای رد و بدل کردن پرسشنامه ها بنا به درخواست خودشان پروفایل KYC را در سامانه سوئیفت ملاحظه کنند.

 

وی تاکید کرد: این فضا به بانک‌ها این امکان را می‌دهد که چه اطلاعاتی را در اختیار بانک‌های مقابل قرار دهند که در حال حاضر برخی بانک ها این کار را به طور کامل انجام داده‌اند و برخی در شرف انجام هستند.

 

زارع ادامه داد: اقدام دیگر سامانه‌ای است که اخیرا به صورت آزمایشی در بانک مرکزی و نظام بانکی راه اندازی شده که ۶۰۰ کاربر سوئیفت از این سامانه استفاده می‌کنند و تقریباً تمامی لیست‌های معتبر بین المللی در آن قرار داده شده و با کمک آن می‌توانند معاملاتی که در فضای سوئیفت انجام می‌شود را رصد کنند.

 

مدیر تطبیق بانک مرکزی تصریح کرد: تدوین لیست پولشویی بر اساس آیین نامه مقابله با تامین مالی تروریسم شورای عالی مبارزه با پولشویی و تایید شورای عالی امنیت ملی در حال انجام است و علاوه بر لیست های عمومی لیست های محرمانه نیز خواهیم داشت که مبنای عمل بانک ها خواهد بود.

 

زارع اظهار داشت: یکی از الزاماتی که در فضای تطبیق برای همه بانک‌ها وجود دارد این است که آیا به صورت سیستمی از ابزار چک کردن تحریم‌ها برخوردار هستند یا خیر که امیدواریم بعد از اینکه لیست‌های داخلی ابلاغ شد این فرآیند به صورت بین‌المللی انجام شود.

 

این مقام مسُول در بانک مرکزی بیان داشت: منشور تطبیق آماده شده و در مرحله تصویب قرار دارد و براین اساس مستندسازی تمام فعالیت ها را در اولویت قرار دادیم، همچنین بر اساس دستورالعمل حوزه نظارت، بانک‌ها مکلف هستند که منشور تطبیق را در بالاترین سطح تایید، تصویب و ابلاغ کنند.

 

وی با اشاره به چالش‌های حوزه تطبیق گفت: رویکرد سیاسی در مذاکرات بانکی به ویژه در مورد مسائلی مانند پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم مانعی بزرگ است و قرار دادن نام ایران در کنار کره شمالی که هیچ همکاری با FATF ندارد مورد پذیرش نیست.

 

مدیر تطبیق بانک مرکزی تصریح کرد: از FATF می خواهیم نام ایران را از لیست در آورند و اجازه دهند همکاری‌های بین‌المللی توسعه یابد، چرا که در غیر اینصورت حرکت ایران را در این زمینه‌ها کُند خواهد کرد.

 

شناخت اروپایی ها از اقتصاد ایران اندک است

 

مدیر بخش خدمات مالی شرکت KPMG آلمان گفت: نهادهای اروپایی از اقتصاد ایران شناخت کمی دارند و همین مسئله باعث ایجاد پیچیدگی های زیادی در جهت شکل گیری ارتباطات دوطرفه موثر شده است.

 

اولریخ فون زانتیر در پنل تخصصی مدیریت تطبیق مدرن در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران-اروپا اظهارداشت: برای داشتن شرکای تجاری موثر نیاز دارید که حجم زیادی از اطلاعات صحیح از کلیت اقتصاد و زیرشاخه های استراتژیک آن برای طرف های خارجی شکل دهید تا گام اول که به جذب سرمایه گذاری منجر می شود براداشته شود.

 

مدیر بخش خدمات مالی شرکت KPMG آلمان در ادامه گفت: از سویی دیگر باید فرهنگ سازمانی در شرکت های ایران در راستای استانداردهای بین المللی پیاده سازی شود تا در تعاملات دوطرفه شاهد بیگانگی قوانین و مقررات نباشیم.

 

اولریخ فون زانتیر افزود: جزییات در شکل گیری یک تفاهم دوطرفه با هدف منافع اقتصادی خیلی اهمیت دارد و به همین دلیل شرکت ها در ایران باید یک بازبینی همه جانبه در همه سطوح، سازمان خود را با هدف شکل گیری یک ارتباط پایدار و مثبت اقتصادی رو به جلو هدایت کنند.

 

فرهنگ غالب در سازمان باید نهادینه شود

 

عضو هیات مدیره شرکت OSACO نیز گفت: در سازمان ها، از بالاترین سطح تا پایین ترین سطح کارکنان و مدیران باید با فرهنگ غالب سیستماتیک سازمان آشنا باشند. جورج بنت در پنل تخصصی مدیریت تطبیق مدرن در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران-اروپا، اظهارداشت: افراد در پایین ترین سطوح سازمان ها باید با آشنا شدن با نوع و شیوع اداره و اهداف کوتاه و بلندمدت سازمان نسبت به مسولیت های خود تعهد کامل و پایداری داشته باشند.

 

کنترل ریسک سازمانی

 

وی در ادامه گفت: برای کنترل ریسک و آسیب در سازمان ها، باید با شناسایی رفتارهای مشکوک افراد نسبت به اقدامات ضروری و مقابله با آسیب های شکل گرفته اقدام کرد و در عین حال با اجرای یک سیستم بازرسی هوشمند می توان از شکل گیری ناهنجاری های اداری در سازمان ها جلوگیری به عمل آورد.


معاون بین الملل و بازرگانی وزارت نفت اعلام کرد : حجم صادرات بعد از «برجام» از مرز ۱.۱۸ میلیون بشکه نفت عبور کرده است.

عبور صادرات نفت از مرز ۱.۱۸ میلیون بشکه نفت بعد از «برجام»

بستن پنجره

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، امیر حسین زمانی نیا در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران - اروپا، اظهار داشت: در حالی که قبل از اجرای «برجام»  ۱.۴ میلیون بشکه ظرفیت صادراتی وجود داشت، بعد از اجرای «برجام» حجم صادرات از ۱.۱۸ میلیون بشکه نیز عبور کرد.

حجم برداشت گاز

وی در ادامه گفت : آمارها نشان می دهد در میدان های غرب کارون با رشد ۴۰۰ درصدی برداشت منابع مواجه هستیم  و در زمینه برداشت گاز نیز از ۲۸۵ میلیون متر مکعب به ۵۵۳ میلیون متر مکعب دست پیدا کرده ایم.

همچنین معاون بین الملل و بازرگانی وزارت نفت خبر داد : در سال ۹۷ تلاش داریم که صادرات گاز را به ۶۰ میلیون متر مکعب برسانیم و ۵ طرح پتروشیمی به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار را نیز عملیاتی کنیم.

مدل جدید قراردادهای حوزه صنعت نفت

این مقام درخصوص مدل جدید قراردادهای حوزه صنعت نفت نیز اظهار داشت: قراردادهای بزرگ بالادستی در زمینه صنعت نفت با مدل های جدید در حال اجرایی شدن است اما با فشارهای دولت آمریکا با روند بسیار کندی در حال پیشروی است.

زمانی نیا در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران اروپا اعلام کرد : در سال ۹۷ به میزان ۶ میلیارد دلار تامین منابع مالی برای شرکت ها، طرح های کوچک، نگه داشت و افزایش تولید داخل صورت می گیرد تا حمایت ها مناسبی از صنعت و تولید صورت بگیرد.

آینده برجام

معاون بین الملل و بازرگانی وزارت نفت درباره آینده «برجام» گفت : تا زمانی که صادرات نفت بدون مشکل باشد، بازارهای نفت پذیرای نفت ایران باشند، عواید فروش نفت را براحتی دریافت کنیم، تامین مالی پروژه ها صورت بپذیرد، تجهیزات صنعت نفت از بازارهای جهانی خریداری شود و حمل و نقل کشتی و نفت کش ها دچار مشکل نشود از نظر صنعت نفت «برجام» ادامه دارد و ما اهداف خود را با تلاش و سرعت بیشتری ادامه خواهیم داد.


معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ایران گفت: لوایح چهارگانه دولت، نظام بانکی را استاندارد می کند.

لوایح چهارگانه دولت، نظام بانکی را استاندارد می کند

بستن پنجره

 به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، غلامرضا انصاری در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران-اروپا اظهار داشت: راهبرد دولت، انجام اصلاحات گسترده مقررات و چارچوب های بانکداری در ایران با حضور موثر بخش خصوصی است.

 فرصت تبادل دوجانبه تجاری و بانکی

 وی در ادامه گفت: فرصت تبادل دوجانبه تجاری و بانکی با استفاده از ظرفیت های برجام باید به مسیرهای تازه تری هدایت شود و این توافق تاریخی نباید تحت تاثیر فشارهای دولت امریکا قرار گیرد.

 انصاری با انتقاد از هجمه هایی که امریکا در مساله برجام بر ایران وارد می کند، اعلام کرد:آمریکا با تخریب ادامه دار برجام قصد دارد تا اجرای بهینه این‌ تعهد بین المللی را زیر سوال ببرد اما درمقابل کشورهای جهان و به خصوص اروپایی ها باید با شکل دادن نوع جدیدی از اتحاد با حفظ استقلال خود، در اجرای توافق های جهانی نقش سازنده و پررنگی را ایفا کنند.

 کاهش شکاف بانکی بین ایران و جهان

 ایجاد فاصله بین سیستم بانکی ایران و دنیا دیگر مبحثی بود که انصاری در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران-اروپا آن را مطرح کرد و گفت: به دلیل تحریم های اعمال شده پیشین و قطع شدن ارتباط بانکی ایران با دنیا، شکافی ایجاد شد و بعد از توافق برجام این شکاف همزمان با استانداردسازی قوانین و مقررات سیستم بانکی در ایران در حال از بین رفتن است.

 اجرای کامل تعهدات ایران

 این مقام‌ رسمی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد: دولت ایران با وجود همه سنگ اندازی هایی که امریکا در اجرای برجام شکل داده است، همه تعهدات خود در حوزه برجام را کامل انجام داده که گزارش های فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز آن را تایید کرده است.

 نقش معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه در توسعه روابط تجاری

 معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ایران در آلمان اظهار داشت: برای توسعه همه جانبه تعاملات ایران با دنیا و استفاده از همه پتانسیل های موجود وزارت امور خارجه ایران معاونت اقتصادی را در این وزارتخانه شکل داده است تا نمایندگان سیاسی ایران در جهان در ارتباط هایی که به وجود می آورند از خداکثر قدرت چانه زنی برخوردار باشند.

 تقویت اعتمادسازی دوطرفه

  انصاری در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران-اروپا افزود : اعتماد سازی ها بین ایران و اروپا باید دوطرفه باشد تا روندی که بعد از برجام ایجاد شده باعث شود تا منافع دوطرف تامین شود.

 همچنین وی اشاره کرد : بعد از انجام اصلاحات گسترده در نظام بانکی ایران، انتظار رشد حداکثری در همه زمینه های اقتصادی، تجاری و بانکی در تعامل با کشورهای دنیا به وجود می آید.


رییس کل بیمه مرکزی اعلام کرد: با مذاکرات انجام شده بین صنعت بیمه ایران و شرکت های بزرگ اروپایی، ۳۰ درصد از ریسک حوادث فاجعه آمیز طبیعی ایران نزد این شرکت ها بیمه اتکایی شده است.

واگذاری ۳۰ درصد پوشش بیمه اتکایی ایران به اروپا

بستن پنجره

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، عبدالناصر همتی صبح امروز (شنبه) و در ششمین همایش تجاری ایران و اروپا که از صبح امروز (شنبه) در هتل اسپیناس پالاس در حال برگزاری است،   با بیان این مطلب افزود: ریسک حدود ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه را به شرکت های بیمه اروپایی واگذار کنیم و به تدریج انتظار داریم  این رقم بالاتر رود و بتوانیم گستره جهانی این ریسک را توزیع کنیم.

وی با ابراز امیدواری برای اینکه این همایش بتواند به توسعه همکاری های ایران و اروپا کمک کند، پیشنهاد داد که بعد از برگزاری هر همایش میزان پیشرفت روابط دو طرف بررسی شود.

رییس شورای عالی بیمه با بیان اینکه صنعت بیمه در ایران ظرفیت بالایی برای همکاری با اروپا دارد، گفت: مذاکرات خیلی نزدیکی را با سران شرکت های اصلی بیمه و تعیین کننده بعد از برجام داشتیم و به توفیقات خوبی رسیدیم.

وی با بیان اینکه صنعت بیمه ایران در طول دو دهه گذشته رشد خوبی داشته است، گفت: صنعت بیمه در ایران در ۲ دهه گذشته ۴.۵ برابر تولید ناخالص داخلی رشد داشته و نفوذ بیمه به سرعت در حال پیشرفت است؛ براساس تصویب مجلس در پایان برنامه ششم نفوذ بیمه به مراتب باید از ۲.۳ درصد بیشتر شود که این امر نیازمند سرمایه گذاری است.

همتی با بیان اینکه ضریب نفوذ در رشته های بیمه اجباری تقریبا کامل است، گفت: با این حال در بیمه های اختیاری کمتر از ۲۰ درصد زیر پوشش بیمه قرار دارد. به گفته وی، نفوذ بیمه عمر در ایران کمتر از ۲۰ درصد و بیمه آتش سوزی منازل کمتر از ۱۵ درصد است.

رییس کل بیمه مرکزی همچنین گردش مالی صنعت بیمه در ایران در سال گذشته را بیش از ۱۳ میلیارد یورو اعلام کرد و افزود: با توسعه فرهنگ بیمه می توان رشد بیشتری را در صنعت بیمه ایران شاهد بود.

همتی با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی در زمینه پوشش بیمه ای نفت کش ها و کشتیرانی ایران وجود ندارد، اظهار داشت: اقدامات خوبی در بحث پوشش های اتکایی حوادث فاجعه آمیز انجام شده است.

وی با یادآوری تشکیل حساب ویژه اتکایی در زمان تحریم خاطرنشان کرد که امروز نیز صنعت بیمه آمادگی دارد تا در صورت خروج آمریکا از برجام همان ساختار را که حفظ کرده است، به کار گرفته و هیچ مجموعه ای در داخل ایران بدون پوشش بیمه باقی نخواهد ماند.

رییس شورای عالی بیمه همچنین صنعت بیمه  را یک صنعت بین المللی توصیف کرد و گفت: ما از ارائه پوشش اتکایی به خارجی ها و بالعکس استقبال می کنیم. رییس کل بیمه مرکزی از اعطای مجوز به سه شرکت بیمه گر داخلی برای کسب پوشش اتکایی مونیخ ری در زمینه بیمه های عمر خبر داد و گفت: امیدوار هستیم با این کار دانش فنی و محصولات جدید در زمینه رشته بیمه عمر را با آموزش نیروی انسانی به ایران منتقل کنیم.

همتی تصریح کرد که حق بیمه سالانه در رشته بیمه عمر ۴۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و این موضوع نشان دهنده ظرفیت بالا برای همکاری بین ایران و اروپاست. همتی گفت: در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی کارهای خوبی را شروع کرده ایم که یکی از آنها توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است؛ این موضوع با شرکت توتال فرانسه در حال پیگری است و بیمه آن برعهده بیمه های داخلی است و در صورت به نتیجه رسیدن، می تواند یکی از اقدامات موفق صنعت بیمه ایران با اروپا باشد.

وی با بیان اینکه ایران یکی از ۱۰ کشور زلزله خیز اول دنیاست، اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم برای ایران داشتن پوشش های کافی در این زمینه است؛ ما قصد داریم از «کت مدلینگ» ریسک زلزله را بررسی کنیم.

رییس شورای عالی بیمه همچنین موضوع تاسیس صندوق حوادث طبیعی را یادآور شد و گفت که تاسیس این صندوق که در مراحل نهایی خود است، می تواند زمینه خوبی برای همکاری ایران و اروپا باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به علاقه مندی شرکت های اروپایی برای خرید سهام شرکت های بیمه ایرانی اشاره کرد و گفت: شرکت های اروپایی علاقه مند به خرید سهام شرکت های ایرانی بودند اما بعد از مواضع خصمانه ترامپ شرکت های اروپایی دست نگهداشتند و امیدواریم این روند هم طی شود.

و تاکید کرد: شرکت های بیمه ایران ظرفیتهای بزرگی برای سودآوری دارند و صنعت بیمه می تواند زمینه خوبی برای همکاری با اروپا باشد. همتی از شروع روابط اتکایی با شرکت های هندی، چینی و روسی خبر داد و در عین حال افزود که صنعت بیمه ایران به طور سنتی با شرکت های اروپایی در ارتباط بوده و قصد دارد این روابط را حفظ کند.

وی با اشاره به علاقه مندی برخی شرکت های اروپایی و تردید برخی دیگر برای همکاری با ایران گفت: رشد ۲۰ درصدی سالانه صنعت بیمه در ایران افق روشنی برای همکاری بین شرکت های بیمه ایرانی و خارجی است.

رییس کل بیمه مرکزی همچنین از تاسیس ۴ دفتر بیمه اروپایی در ایران خبر داد و این موضوع را مقدمه ای برای توسعه روابط طرفین خواند.


رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه دستیابی به نرخ تورم تک رقمی در سال جاری دور از دسترس نخواهد بود، از تدوین سند ریسک پولشویی ملی و ارزیابی ریسک‌های کشوری در حوزه پولشویی خبر داد.

تدوین سند ملی ریسک پولشویی/ تورم تک رقمی دور از دسترس نیست

بستن پنجره

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، ولی الله سیف ظهر امروز در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران - اروپا با بیان اینکه بسیار خرسندم که امسال نیز همچون سال‌های گذشته و در ایامی مقارن با ایام مبارک ماه شعبان، جمعی از مقامات عالی‌رتبه کشوری، مدیران ارشد شبکه بانکی، شرکت‌ها، فعالان اقتصادی، اندیشمندان، صاحبنظران و متخصصان حوزه‌های مختلف به مناسبت برگزاری ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا گرد هم آمده‌اند تا بار دیگر راه‌های گسترش هر چه بیشتر روابط تجاری و بانکی بین ایران و اروپا را بررسی کنند. سابقه سال‌ها بهره‌مندی از منافعِ متقابلِ رابطه تجاری و بانکی میان ایران و اروپا که بر بستری از احترام متقابل دنبال می‌شود همواره افق‌هایی روشن را برای همکاری‌های آینده ترسیم می‌کند.

 

رییس کل بانک مرکزی اظهارداشت: با وجود برخی مشکلات، منافع مشترکِ شرکت‌ها، بانک‌ها، تجار، سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی انگیزه و ظرفیت لازم برای فائق آمدن بر چالش‌ها و ایجاد روابطی وثیق بین ایران و اروپا را فراهم می‌کند. اما این فقط پیشینه تاریخی و انگیزه‌ها نیستند که آینده بهتری برای روابط تجاری و بانکی ایران و اروپا را نوید می‌دهند بلکه بررسی تحولات سال‌های اخیر نیز از فراهم شدن بسترهای لازم خبر می‌دهد که بررسی آنها در چنین نشستی شایان توجه است.

 

سیف افزود: حدود پنج سال قبل، دولت جدید در حالی اداره امور را برعهده گرفت که روابط سیاسی-اقتصادی بین‌المللی و شاخص‌های اقتصاد ایران در سطح مطلوبی قرار نداشتند. در آن زمان روابط بانکی بین‌المللی کشور، به محدودترین سطح خود در تمامی سال‌های پس از انقلاب رسیده بود. در حالی که محدودیت عدم برقراری رابطه مستقیم با نظام مالی آمریکا به دلیل تحریم‌های مختلفی که از ابتدای انقلاب وضع شده بود وجود داشت اما تا پیش از آخرین دور از تحریم‌های مالی ایران، بانک‌های ایرانی با همکاری بانک‌های اروپایی امکان استفاده از طیف متنوعی از خدمات را داشتند. اما در پی وضع دور جدیدی از تحریم‌ها که نظام مالی ایران را هدف گرفته بود، کلیه بانک‌های ایران و حتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، توسط ایالات متحده آمریکا تحریم شدند و به دلیل فرا ملی بودن این تحریم‌ها، بانک‌های غیر آمریکایی نیز در صورت ارائه مستقیم یا غیرمستقیم هرگونه خدماتی به بانک‌های ایرانی، با مجازات‌های سنگینی روبرو می‌شدند.

 

وی تاکید کرد: در چنین شرایطی، به غیر از تعداد معدودی از بانک‌ها که با هزینه‌های بسیار بالا و غیر متعارف، خدمات محدودی را به بانک‌های ایرانی ارائه می‌دادند، هیچ بانک مهم و معتبر بین‌المللی، روابط کارگزاری قابل اتکایی با بانک‌های ایرانی نداشت و به‌ ناچار نقل و انتقال وجوه، از کانال‌های غیر متعارف و با هزینه‌ها و مخاطرات بالا انجام می‌شد. اینها صرفا بخشی از هزینه‌های ناشی از تحریم‌های بین‌المللی وضع‌شده علیه کشور بود.

 

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: علاوه بر این در این دوران نه تنها بخش مهمی از ذخایر ارزی کشور بلوکه و درآمدهای دولت با محدودیت جدی روبرو شده بود، بلکه آشفتگی‌های موجود در سیاست‌گذاری‌های قبلی پولی و مالی نیز آثار سوء خود را بر شاخص‌های کلان اقتصاد نمایان کرده بود، به طوری که کشور ایران با افت شدید تولید ناخالص داخلی روبرو شد و همزمان با این رکود عمیق، با تورم‌های بسیار بالا و بی‌ثباتی در بازار ارز نیز دست به گریبان بود.

 

سیف گفت: دولت تدبیر و امید در چنین شرایط خطیری مسئولیت اداره کشور را بر عهده گرفت و نه تنها بهبود روابط بین المللی را در دستور کار قرار داد بلکه اهتمام ویژه‌ای را صرف برقراری ثبات در اقتصاد کرد. وضعیت شاخص‌های اقتصادی ایران در چند سال اخیر گواه روشنی بر دستیابی و تحقق اهداف بلند و انکارناپذیری بوده است. در نتیجه تلاش بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها، ‌ رشدهای اخیر و قابل توجه اقتصاد ایران دلالت بر روند چشمگیر، پیشرفت و بهبود اقتصادی دارد.

 

وی ادامه داد: چکیده تحولات اقتصادی کشورها در قالب دو مقوله عملکرد نرخ تورم و رشد اقتصادی بیان می­ شود. حسب اتخاذ سیاست‌های انضباط گرایانه پولی و مالی توسط بانک مرکزی  و دولت، نرخ تورم پس از حدود ربع قرن در سال ۱۳۹۵ تک رقمی شد و به ۹ درصد رسید. این دستاورد مهم در سال ۱۳۹۶ نیز تکرار شد و نرخ تورم سالانه در سطح ۹.۶ درصد حاصل شد و البته چنین رخدادی در اقتصاد ایران طی چهار دهه اخیر بی‌سابقه بوده است.

 

رییس کل بانک مرکزی افزود: خوشبختانه نرخ تورم در فروردین ماه سال جاری نیز به ۹.۲ درصد رسیده که در مقایسه با تورم اسفندماه سال گذشته (۹.۶ درصد) معادل ۰.۴ درصد کاهش دارد. همچنین، نرخ تورم نقطه به نقطه در همین مدت از ۸.۳ درصد به ۷.۹ درصد رسیده است. نرخ تورم ماهانه نیز در اسفندماه سال گذشته ۱.۱ درصد بوده که در فروردین ماه جاری با ۰.۳ واحد درصد کاهش به ۰.۸ درصد رسیده است. مجموع این تحولات نشان­ دهنده آن است که با تقویت سیاست های انضباط ­گرایانه و موفقیت ترتیبات اخیر در حوزه ارزی، تحقق تورم تک رقمی در سال جاری نیز دور از دسترس نخواهد بود. در حوزه رشد اقتصادی، آخرین محاسبات نشان دهنده آن است که اقتصاد ایران در ۹ ماهه سال ۱۳۹۶ از رشد ۳.۴ درصدی برخوردار شده که در این میان، افزایش رشد شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی به میزان ۴.۹ درصد و همچنین افزایش رشد بخش غیرنفتی اقتصاد کشور به ۴.۱ درصد مهمترین ویژگی مثبت رشد اقتصادی در ۹ ‌ماهه سال ۱۳۹۶ بوده‌اند. در این دوره رشد تعداد پروانه­ های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری ­ها در مقایسه با دوره مشابه سال قبل حاکی از بازگشت آرام و تدریجی رونق در ساخت و ساز بخش مسکن است که می ­تواند تحرک در سایر بخش ­های اقتصادی را افزایش دهد.

 

سیف خاطرنشان کرد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در کنار ایفای وظیفه خود در حوزه سیاست‌گذاری پولی، در سال‌های اخیر در حوزه اصلاح نظام بانکی نیز اقدامات موثری را در دستور کار خود قرار داده است. بررسی واقعیت‌های شبکه بانکی کشور در زمان شروع به کار دولت، حکایت از فاصله قابل توجه چارچوب‌های قانونی، مقرراتی و نظارتی در ایران با تحولات نظارت احتیاطی پس از بحران مالی جهانی داشت. همچنین وجود آربیتراژهای نظارتی بین نظام بانکی و موسسات غیرمجاز پولی و رشد قارچ‌گونه این موسسات، بازار پول کشور را با چالش‌های جدی مواجه ساخته بود. یکی دیگر از موضوعاتی که می‌بایست نظام بانکی کشور اجرایی کردن آن را در دستور کار قرار می‌داد مطابقت با تغییرات شگرف در زمینه شفافیت و گزارشگری مالی بود. علاوه بر این در دوران تحریم، نظام بانکی ایران از تحولات عرصه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم فاصله گرفته بود و این فاصله باید از میان می‌رفت.

 

وی گفت: پیچیدگی و چندجانبه‌بودن تغییرات لازم برای حل نمودن هریک از مسائل فوق به گونه‌ای بود که باعث شد بانک مرکزی با توجه به ظرفیت‌های موجود و بررسی تجارب موفق، برای جلوگیری از فشار مضاعف بر شبکه بانکی، اجرای گام به گام و پیوسته اصلاحات را بر اجرای سریع اصلاحات ترجیح بدهد. همچنین تلاش شد در تمام این مدت و در پس زمینه تمامی فراز و فرودها، یک پیام واحد به نظام بانکی و آحاد اقتصادی از جمله سرمایه‌گذاران خارجی حاضر در این جمع، ارسال شود و آن اینکه اصلاحات اصولی نظام بانکی به صورت کاملاً حرفه‌ای، پیوسته و قاطع ادامه خواهد یافت. متخصصانی که بر پیچیدگی و وسعت تغییرات لازم برای حل کردن هر یک از مسائل یاد شده واقفند یقیناً اهمیت و درستی این رویکرد اصولی بانک مرکزی را تائید خواهند کرد.

 

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: در نتیجه این رویکرد تاکنون بخش مهمی از اصلاحات اجرایی شده است. در راستای اجرای این اصلاحات، تقویت نظام نظارت بانک مرکزی در کنار برطرف نمودن خلاء‌های مقرراتی با جدیت دنبال شده و همچنان این تلاش‌ها ادامه پیدا خواهد کرد. تلاش مجدانه و مبارزه جدی بانک مرکزی با موسسات غیرمجاز و اختلال‌زای پولی امروز به ثمر نشسته و باعث شده تا آثار سوء این موسسات بر بازار پولی تا حد مطلوبی کنترل شود به طوری که در شرایط کنونی هیچ موسسه غیرمجازی در بازار پول کشور فعال نیست. از آنجا که در مواردی، اصلاحات قانونی، لازمه افزایش اقتدار و اختیارات بانک مرکزی و نیز اصلاح چارچوب‌ها به شمار می‌رود، در این مدت بانک مرکزی با تعامل با دولت، اصلاحات بخش‌هایی از قانون پولی و بانکی کشور را تهیه و به مجلس محترم شورای اسلامی ارائه کرده و تلاش می‌کند هرچه سریع‌تر این اصلاحات به نتیجه مطلوب برسد. همچنین بانک مرکزی به صورت جدی، اجرایی شدن اصول مدرن مدیریت ریسک و حاکمیت شرکتی در بانک‌ها را دنبال کرده و پافشاری بر اصلاح رویه‌های ناکارآمد و نادرست را با جدیت ادامه خواهد داد.

 

سیف اظهارداشت: در زمینه مطالبات غیرجاری بانک‌ها نیز با توجه به اینکه حل ریشه‌ای این معضل دارای پیچیدگی‌های زیاد و نیازمند فراهم شدن بسترهای لازم است، در این مدت در درجه اول متوقف کردن روند مخرب ایجاد مطالبات غیرجاری در دستور کار قرار گرفته و در کنار آن برای فراهم آوردن بسترهای قانونی، مقرراتی و ساختاری لازم، تلاش‌های شایان توجهی انجام شده است. تلاش‌های بانک مرکزی برای حل معضل مطالبات معوق به تدوین مقررات و بسترهای قانونی لازم محدود نشده به طوری که با تکیه بر رویکرد سازنده دستگاه قضایی کشور در این خصوص، وصول این مطالبات با روند و سرعت قابل قبولی آغاز شده است.

 

وی ادامه داد: اجرایی کردن گام به گام اصول نوین گزارشگری مالی در بانک‌ها یکی‌دیگر از اصلاحات مدنظر بانک مرکزی بود که در سال‌های اخیر شاهد اجرایی شدن آن بوده‌ایم. بانک مرکزی پس از ابلاغ صورت‌های مالی همگرا با استاندارد IFRS و تدوین صورت‌های مالی بانک‌ها بر اساس این استاندارد، در حال شناسایی ضعف‌ها و برطرف کردن برخی مشکلات موجود در این حوزه تا اجرایی شدن مطلوب این استانداردها است.

 

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم همواره یکی از محوری‌ترین اصلاحاتِ موردِ تاکید بانک مرکزی بوده است. در این راستا خلاء قانونی موجود در حوزه مبارزه با تامین مالی تروریسم با تصویب قانون مربوطه برطرف شده و بانک مرکزی با همکاری دولت و سایر نهادهای ذیربط، اصلاحات ضروری در قانون مبارزه با پولشویی را نیز آماده و به مجلس محترم ارائه کرده است. علاوه بر این در سال گذشته با کمک سایر نهادهای دخیل در امر مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، ارزیابی ریسک‌های کشوری در حوزه پولشویی و تهیه سند ریسک پولشویی در ایران با اتکا بر ظرفیت‌های درونی آغاز شده و انتظار می‌رود تا چند ماه آتی حاصل این تلاش‌ها با ارائه سند ریسک پولشویی ملی به ثمر بنشیند. سند ریسک ملی با شناسایی دقیق‌تر ضعف‌های موجود در نظام مالی ایران، اولویت‌بندی اصلاحات را تسهیل و تدوین برنامه اقدام را میسر خواهد کرد و موجب خواهد شد اجرای نظام‌مند اصلاحات در حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم با جدیت و اثر بخشی بیشتری دنبال شود.

 

سیف افزود: لازم به ذکر است که بانک مرکزی در کنار اقدامات یاد شده، تقویت مقررات، نظارت و ساختارهای لازم برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را نیز با جدیت دنبال کرده و در یکی از مهم‌ترین اقدامات مربوط به بازار ارز، بازگشت مبادلات بین‌المللی را از شبکه صرافی به شبکه بانکی اجرایی نموده است. از نگاه بانک مرکزی این اقدام گامی مهم و بلند پروازانه در مسیر افزایش شفافیت مبادلات ارزی و جلوگیری از انتقال وجوه غیرقانونی در این بازار قلمداد می‌شود.

 

وی گفت: هدف از بیان مطالب یاد شده، ارائه گزارشی اجمالی از رئوس و گستره اصلاحات جاری در حوزه پولی و بانکی و نه بررسی تفصیلی این اصلاحات بود، با این هدف که به حاضرین در این جمع اطمینان خاطر بدهد که بانک مرکزی و دولت با شناخت صحیح از مشکلات موجود در مسیر گسترش روابط تجاری، برنامه‌ای دقیق، گام‌ به گام، پیوسته و جامع را برای حل مسائل پولی و بانکی طراحی کرده‌ و با تعهد بالا آن را دنبال می‌کند، هرچند که اقتضائات اجرایی باعث شود تا برای به ثمر نشستن همه این اصلاحات ضروری، تلاش و زمان بیشتری صرف شود. 

 

رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده تعامل نزدیک سیاست‌گذاران و بخش خصوصی ایرانی با فعالان اقتصادی خارجی در نشست‌هایی از این دست، فرصت مناسبی برای مرور وضعیت اقتصاد کشور، اصلاحات ضروری و رفع چالش‌های پیش‌رو را فراهم می‌کند. از اینرو امیدوارم که این همایش همچون نشست‌ها و همایش‌های پیشین، گامی مثبت در راستای توسعه روابط اقتصادی ایران و ارتقای روابط تجاری و بانکی باشد و به تعمیق دیدگاه‌ها در رابطه با وضعیت اقتصادی کشور، کمک کند.


مسئول بخش ایران در پروژه چشم‌انداز ایران در اتحادیه اروپا گفت:‌ بیش از ۲۵۰ بانک اروپایی از طریق سیستم سوئیفت به ایران وصل شده‌اند.

اتصال ۲۵۰ بانک اروپایی از طریق سیستم سوئیفت به ایران

بستن پنجره

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی آنه ماری فندر هیدن در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا اظهار داشت: اتحادیه اروپا از این ابتکار عمل فوق‌العاده استقبال می‌کند که همه افرادی را که به توسعه اقتصادی بین ایران و اروپا متعهد هستند گرد هم آورده است.

 

وی افزود: برجام دستاورد بزرگ سیاسی و مثالی بود برای دستاورد دیپلماسی چند جانبه موفق که نشان داد به جای مقابله با مذاکره به چه دستاوردهایی می توان دست یافت.

 

مسئول بخش ایران در پروژه چشم‌انداز ایران در اتحادیه اروپا با بیان اینکه اتحادیه اروپا در زمینه اجرای برجام کاملاً هماهنگ است، گفت: البته این توافق تحت فشارهای بسیاری قرار دارد و در ماه‌های اخیر توسط یکی از طرفین زیر سوال رفته است که عدم قطعیت را به وجود می‌آورد اما نباید نسبت به آینده آن گمانه‌زنی کنیم و اتحادیه اروپا تاکید دارد که این توافق را حفظ کند.

وی با اشاره به دلایل اهمیت برجام و نقش آن در روابط اقتصادی اظهار داشت: برجام حاصل ۱۲ سال مذاکره بود و توانست مشکل طولانی مدت را با آرامش و صلح حل کنند و قابل مذاکره مجدد نیست.

 

وی ادامه داد: اهمیت و اعتبار برجام فراتر از ایران بوده و یک قرارداد بین‌المللی است و اکنون زمان مناسبی برای زیر سوال بردن این قرارداد نیست. سازمان انرژی اتمی نیز اعلام کرده که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است.

 

فندرهیدن با اشاره به اینکه نماینده آمریکایی در کمیسیون هماهنگی تاکید کرده که همچنان باید به برجام ادامه داد، تصریح کرد: بعد از برجام در جهت منافع مردم ایران تحریم هایی برداشته شد و ایران توانست نسبت به بازارهای جهانی بازتر شود و بسیاری از موانع برداشته شد. همچنین ایران به ۱۲ درصد رشد دست یافت و به گزارش صندوق بین المللی پول( imf )در دو سال پیش رو به چهار تا پنج درصد رشد اقتصادی می‌رسد.

 

مسئول بخش ایران در پروژه چشم‌انداز ایران در اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: در کنار مسائل اقتصادی روابط سیاسی ایران و اروپا نیز بهبود بخشیده شده و در حوزه تجارت، علوم، تحقیقات، انرژی، حمل و نقل، مباحث حقوق بشر و غیره ایران و اتحادیه اروپا پیشرفت‌هایی در همکاری داشته‌اند.

 

وی افزود: خانم موگرینی و ۷ کمیسیونر اروپا برای اولین بار از ایران بازدید کردند و نشان داد که چه عزم جدی برای دستیابی به یک تعامل سازنده و همه جانبه با ایران وجود دارد، همچنین بیانیه مشترک خانم موگرینی و ظریف صفحه جدیدی را در روابط و همکاری‌های بین ایران و اروپا باز کرد.

 

عضو کارگروه ایران در سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: در حوزه بانکداری و تجارت بین ایران و اروپا مباحثی در این کنفرانس دو روزه مطرح می‌شود، در این راه پیشرفت‌های انجام شده اما هنوز راه وجود دارد.

 

وی ادامه داد: تاسیس خدمات بانکداری که به خوبی کار کند کلیدی است تا ایران از طریق آن وارد بازار بین المللی شود و باید اعتماد بانک‌های اروپایی جلب شود که در این مورد بحث شفافیت بسیار اثرگذار است.

 

فندرهیدن با بیان اینکه باید برای سیستم مالی و بانکداری اتحادیه اروپایی اعتمادسازی به وجود آید تا همکاری‌ها با ایران پیشرفت کند، گفت: نمی‌توانیم بانک‌ها را وادار کنیم که فعالیت‌های تجاری خود را جهت دهند اما می توانیم آنها را تشویق کنیم.

 

وی تاکید کرد: تعدادی از بانک‌های اروپایی تبادلات مالی خود را با ایران تسهیل کردند و این گامی رو به جلو است و بسیاری از بانک‌های اروپایی کانال‌هایی را برای نقل و انتقال مالی با ایران به وجود آوردند و بیش از ۲۵۰ بانک اروپایی از طریق سیستم سوئیفت به ایران وصل شده‌اند.

 

این مسئول در اتحادیه اروپا ادامه داد: چالش‌هایی وجود داشته و ایران باید در زمینه مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی همکاری کند که تمام این‌ها پارامترهای کلیدی برای بهبود فضای کسب و کار هستند.

 

وی افزود: ما در اقدامات اصلاحی ایران را یاری کردیم و در ماه‌های آینده پیشبرد FATF بسیار مهم خواهد بود و باید موانع را برطرف کرد و شفافیت و حاکمیت قانون جایگزین شود.

 

وی تاکید کرد: سیاست‌ها باید به گونه ای باشد که تاثیرات برجام به وسیله ایرانی‌ها به خوبی احساس شود و منافع تجارت دوجانبه در نظر گرفته شود. اتحادیه اروپا از پیوستن ایران به wto و گسترش ارتباطات تجاری استقبال می‌کند و این نشان دهنده اعتماد و اطمینان ماست.

 

فندرهیدن بیان داشت: کمیسیون اروپا قانونی را وضع کرده که بانک سرمایه‌گذاری اروپا می‌تواند ایران را تامین مالی کند.مدیر عامل گروه اردنس هلند، دانش و مدیریت فنی را ملاک انتخاب مدیران دانست.

دانش و مدیریت فنی ملاک انتخاب مدیران

بستن پنجره

 به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، کلاس ویرتزما با موضوع تاثیر رفتار افراد در مذاکرات بین المللی، افزود:‌ بسیاری از مدیران سطح C عنوان می‌کنند که نیروی انسانی مهمترین منابع و ارزش ما هستند اما چند شرکت از این دسته شرکت‌ها در زمینه مدیریت منابع انسانی تخصص دارند.

 وی اظهار داشت:‌معمولا شرکت‌ها مدیران خود را بر اساس دانش و مدیریت فنی انتخاب می‌کنند در حالیکه باید سطح مدیریت و دانش سازمانی در نظر گرفته شود تا نتایج مناسبی حاصل شود.

 به گفته وی، در صورتی که مدیران با شوق با کارمندان و افراد صحبت نکنند قاعدتا در زمینه بهره‌وری و مذاکرات سازمانی مشکلات حادی ایجاد می‌شود به همین دلیل است که دانش مذاکره و برخورد با کارمندان از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیر عامل گروه اردنس هلند گفت: سطح سازمان در ایران بسیار حساس و مهم است . در حقیقت این موضوع در اقتصاد و فوتبال به وضوح آشکار است و توانسته شاخص‌های مناسبی را ایجاد کند.

 وی گفت: ‌جامعه هلند یک جامعه زن محور و حساس در زمینه مشارکت مناسب مردم در اقتصاد که نشانه بارز آن قدیمی ترین بازار بورس دنیا است که توانسته شهرت جهانی پیدا کند و در اقتصاد جهانی تاثیر بزرگی داشته باشد.


مدیر بخش خدمات مالی شرکت KPMG آلمان با بیان اینکه رهبران اروپایی در تلاش برای حفظ برجام هستند، گفت: بانک های اروپایی علاقه مند به همکاری با نظام بانکی ایران هستند.

بانک های اروپایی علاقه مند به همکاری با ایران

بستن پنجره

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، اولریخ فون زانتیر مدیر بخش خدمات مالی شرکت KPMG آلمان صبح امروز و در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا که در هتل اسپیناس پالاس تهران در حال برگزاری است، با بیان اینکه برخی تلاطم های سیاسی و اقتصادی درباره همکاری با ایران وجود دارد، گفت: رهبران اروپایی در تلاش برای حفظ برجام هستند.
وی با بیان اینکه فعالیت شرکت KPMG آلمان از سال ۲۰۱۴ و قبل از امضای برجام در ایران شروع شده است، اظهار داشت: ما مذاکراتی با بانک مرکزی ایران درباره مسایل نظارتی و غیره داشتیم.
فون زانتیر با بیان اینکه بسیاری از بانک ها و شرکت های ایرانی توسعه روابط بانکی بین المللی را برای خود هدفگذاری کرده اند، گفت: پیش نیاز پیوستن مجدد نظام بانکی ایران به سیستم بانکی بین المللی تطبیق خود با استانداردهای جدید، قوانین و شفافیت های مالی است.
مدیر بخش خدمات مالی شرکت KPMG آلمان با اشاره به تلاش بانک های ایرانی برای ایجاد زیرساخت های همکاری با اروپا یا افتتاح شعبه در اروپا، گفت: بانک های ایران علاقمند هستند تا کسب و کارهای خود را با بالا بردن و بهبود مدیریت دارایی ها بین المللی کنند.
وی با اشاره به اینکه برخی اتباع ایرانی قادر به افتتاح حساب در بانک های اروپایی نیستند، اظهار داشت: این موضوع تنها به دلیل محیط سیاسی نیست بلکه تصمیمی تجاری از سوی بانک های اروپایی است؛ حتی ممکن است بانک های اروپایی برای برخی اتباع آمریکایی نیز حساب باز نکنند زیرا هزینه نظارتی آن بسیار بالاست.
فون زانتیر به نظام بانکی ایران پیشنهاد داد تا به جای آنکه اصرار برای همکاری با بانک های اروپایی که نمی خواهند با ایران همکاری کنند، با بانک هایی کار کنند که می خواهند با ایران همکاری داشته باشند.
مدیر بخش خدمات مالی شرکت KPMG آلمان با برشمردن مزایای برجام، تصریح کرد: صادرات ایران رشد بسیار خوبی بعد از برجام داشته است و علاوه بر آن نرخ تورم نیز کنترل و کاهش یافته است؛ بانک های اروپایی با بانک های ایران همکاری می کنند و نقل و انتقال پول ممکن شده است.
وی نداشتن کفایت سرمایه لازم و مشخص نبودن مدل های کسب و کار را از جمله محدودیت های بانک های ایرانی برای همکاری با ایران عنوان کرد.


وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد کرد که در حوزه مسائل بانکی و اقتصادی با اتحادیه اروپا مذاکره شود.

مذاکره مستقیم با اتحادیه اروپا درباره مسائل بانکی و تجاری

بستن پنجره

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، عباس آخوندی در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا با اشاره به تحولات جهان و نقش اروپا اظهار داشت: اروپا نقش تعیین کننده‌ای در پیشبرد دنیا به سمت صلح یا حرکت به سمت توسعه جنگ و ناآرامی در دنیا دارد.

 وی افزود: دنیا در وضعیت فعلی در حال انتقال از یک وضعیت تک قطبی به تعادلی جدید است و کشمکش‌های بسیار جدی در حال انجام بوده و تحولاتی که در پس گفتگوها در حال انجام است تحولاتی بسیار سخت تر و عمیق تر است.

 

آخوندی با بیان اینکه بازیگران جدیدی وارد بازی شده‌اند و ارتجاع و عقبگردی در نقش و موقعیت آمریکا در حال مشاهده است، ادامه داد: زمانی آمریکا خود را نگهبان و پایگاه جهان آزاد و اقتصاد بازار و رقابتی در جهان می‌دانست اما بعد از فروپاشی شوروی آمریکا از این موضوع به تدریج عقبگرد کرد و تعداد زیادی از اندیشمندان آمریکایی ابراز نگرانی و پیش بینی کردند که این وضعیت تک قطبی آمریکا در جهان هم این کشور را از درون می پوساند و هم قابل تداوم نیست.

 

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ترامپ به هیچ وجه به دنبال اقتصاد آزاد نیست و در حال بازگشت آمریکا به دوران مرکانتلیسم است و نمی توان رفتار این فرد و تصمیم ‌های جدید آمریکا را با سیستم اقتصاد آزاد ارزیابی کرد.

 
آخوندی خاطرنشان کرد: این رفتار جهان و اروپا را با تهدید بزرگی مواجه می‌کند و مرکانتیلیسم آثار وحشتناکی را در دنیا می‌تواند داشته باشد. وی افزود: همچنین اسراییل به عنوان یک رژیم اشغالگر هر چند هیچگاه مشروعیت نداشته، در سال‌های اخیر در ضعیف ترین حد مقبولیت قرار گرفته که موجب شده دست به اقدامات پُرریسک تری بزند.

 

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در کنار این دو روند انحطاطی قدرت‌های نوظهوری مانند هند، چین و روسیه در عرصه جهانی ظاهر شده‌اند که اهداف مشخصی دارند و در سیاست‌هایشان تردیدی ندارد.

 

آخوندی ادامه داد: در این میان اروپا در وضعیت تردید به سر می‌برد، از یک طرف معاملات و حجم تبادلاتی که با آمریکا دارد موضوعی نیست که به راحتی از آن چشم‌پوشی کند و از سوی دیگر برای اندیشمندان کاملا روشن است که آنچه در آمریکا در حال پیگیری است صددرصد ارتجاعی بوده و به پایداری امنیت و توسعه جهانی نخواهد انجامید.

 

وی اظهارداشت: سوالی که مطرح می‌شود این است که اگر اروپا در برابر این رویه آمریکا واکنش نشان ندهد می‌تواند منافع خود را حفظ کند و آیا اکنون زمان آن نرسیده که بی پرواتر راجع به این موضوع بحث شود؟

 

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: همچنین ایران در حال بازخوانی موقعیت خود در منطقه و جهان بوده که ممکن است اشتباهی در این راه وجود داشته باشد اما می‌توانیم یک بازخوانی موفق داشته باشیم چرا که ایران دارای پیشینه و تمدن بزرگی است و تاریخچه ما نشان می‌دهد که در طول سال ها به قراردادها تعهدات خود پایبند بوده ایم.

 

وی افزود: همچنین تمدن ایران متشکل از اقوام گوناگون است که بحث تساهل، تسامح و سازگاری آموزه‌های جدیدی برای ما نیست بلکه چند صد ساله و چند هزار ساله است، در نتیجه با وجود همه تنش ها در منطقه مسائل ایران و همسایگان حل شدنی است و ایران می‌تواند این مشکلات را حل کند.

 

آخوندی ادانه داد: ما در منطقه همواره به منافع و مسئولیت هایمان فکر کرده‌ایم‌، هیچ جنگی را آغاز نکرده ایم و قبول داشته‌ایم که باید مسئولیت‌مان را در منطقه ایفا کنیم، در نتیجه ایران قطعاً طرف قابل اعتمادی برای مذاکره است و قبول دارد که باید با قواعد بین المللی بازی کند.

 

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نظام بانکداری نیز قواعد بین‌المللی دارد و ما به قواعد بین المللی پایبند بوده و همکاری خواهیم کرد، درباره باقی مانده پیمان‌های بین المللی نیز در یک گفتگوی منطقی مشکلات را حل خواهیم کرد.

 

وی با ارائه دو پیشنهاد اظهارداشت: بعد از برجام در دو سطح مذاکرات داشتیم، بخشی از مذاکرات را وزارت خارجه در بحث سیاسی و بخشی دیگر را در روابط اقتصادی پیگیری می‌کردیم و مشکلی که وجود داشته این است که اروپا در مذاکرات اقتصادی از پشتیبانی مذاکرات سیاسی بهره مند نمی شود.

 

وی افزود: بخش اقتصادی در مذاکرات همواره نگران رفتارهای خشن و همراه با تحریم آمریکا در مذاکرات بود و بخش سیاسی اروپا نمی توانست این اطمینان را بخش اقتصادی خود بدهد که در مقابل این تهدیدها از آنها حمایت می‌کند.

 

آخوندی تاکید کرد: اروپا باید به این نتیجه برسد که اگر بخش سیاسی از بخش اقتصادی حمایت نکند، منافع آنها نیز تداوم نخواهد یافت و شاید این بحث نیاز به دور جدید مذاکرات و فهم جدیدی از بازخوانی مذاکرات داشته باشد.

 

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ما در بخش‌های سیاسی با اتحادیه اروپا و در امور اقتصادی با تک‌تک کشورها صحبت کرده‌ایم که پیشنهاد دوم من این است که در حوزه مسائل بانکی و اقتصادی نیز با اتحادیه اروپا مذاکره کنیم.

 

وی با بیان اینکه در حوزه وزارت راه و شهرسازی در این مدت مذاکرات خوبی با اروپایی‌ها، چینی‌ها، هندی‌ها، روس‌ها داشتیم و قراردادهای خوبی را امضا کردیم، ادامه داد: در حوزه تخصصی به ویژه در بخش مسکن نیز علاقه مندیم از تخصص اروپایی‌ها استفاده کنیم و زمینه جذب فاینانس در این بخش نیز فراهم است.

سفیر ایران در آلمان اعلام کرد؛ اروپایی ها باید با ایجاد یک‌نهاد جدید و تقویت یورو به جای دلار در سیستم های مالی خود وضعیت فعلی را تغییر دهند.

اروپایی ها باید یورو را جایگزین دلار کنند

بستن پنجره

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، علی ماجدی در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران-اروپا اظهار داشت: نگاهی به ابزارهای سیاسی و اقتصادی بین الملل نشان می دهد، برخلاف گذشته که ابزارهای سیاسی بیشترین فشار را بر کشورها تحمیل می کردند، در شرایط فعلی جهان، ابزارهای اقتصادی به یک اهرم قدرتمند برای تحت تاثیر قرار دادن کشورها تبدیل شده است.
وی در ادامه گفت : ۵ کشور عضو شورای امنیت با استفاده از قدرت  وتو، اهداف سیاسی خود را به جامعه بین الملل تحمیل می کنند اما آمریکا در این بین با استفاده از ابزار های اقتصادی و قدرت دلار در سطح جهان به خوبی استراتژی ها و سیاست های خود را به همه کشورهای جهان تحمیل می کند.
فشار ابزارهای سیاسی و اقتصادی
سفیر ایران در آلمان اظهار داشت: ابزارهای اقتصادی آنچنان از سوی قدرت ها به صورت جدی دنبال می شود که حتی روسیه با داشتن قدرت وتو در ابزار سیاسی در برابر تحریم های اقتصادی آمریکا مستاصل شده است و این مشخص می کند که دلار و قدرت  آمریکا در سیستم های بانکی و مالی دنیا یک ابزار فشار قدرتمند را شکل داده است.

 ماجدی افزود : در حال حاضر ۲۵ درصد تولید ناخالص دنیا در اختیار آمریکا است و با وضعیت هم تنیدگی گسترده ای که شکل گرفته است، عملا دست بالا در اختیار ایالات متحده آمریکا است.
۸۰ درصد مبادلات دنیا بر بستر دلار
همچنین وی با اعلام آماری گفت: تازه ترین بررسی ها نشان می دهد ۸۰‌ درصد مبادلات سیستم های مالی و تجاری دنیا بر بستر دلار شکل می گیرد و حدود ۱۵ درصد نیز یورو در معاملات نقش بازی می کند و این اصلا مطلوب اتحادیه اروپا نیست و این موازنه باید تغییر کند.
نقش دلار در پرتفوی بانکی اروپایی ها
سفیر ایران در آلمان ادامه داد ؛ بخاطر این که دلار در پرتفوی بانک های اروپایی، سهم ویژه و عمده ای را بازی می کند این بانک ها عملا قدرت مانور زیادی برای ایجاد ارتباط و تعامل با ایران ندارند.
چالش بزرگ تعاملات بانکی
 
ماجدی به برگزاری جلسات فنی و تکنیکی زیادی که ایران با اروپایی ها و مشخصا بانک مرکزی آلمان، دویچه بانک، بافین و ... برگزار کرده اشاره کرد و افزود ؛ خروجی این جلسات به این مساله مهم‌ختم شد که چون دلار آمریکا سهم بزرگی از فعالیت های بانک های بزرگ اروپا و آلمان را در بر گرفته است، ایران برای توسعه ارتباط ها و ایجاد فرصت های جدید به چالش کشیده شده است و این وضعیت دقیقا مشخص می کند که چرا (برجام) در زمینه بانکی و مالی به بن بست رسیده است.
تلاش بانک های ایرانی در اروپا
سفیر ایران در آلمان به تلاش بانک های ایرانی برای توسعه تعاملات مالی و بانکی در کشور آلمان اشاره کرد و گفت : بانک های فعال ایران در آلمان حداکثر تلاش خود برای تقویت راهبردهای تازه و تعاملات مالی و بانکی را انجام می دهند اما با وضعیت موجود خیلی نمی توان انتظار تحولات مهمی را داشت.
تغییر نظام مالی در اروپا
 
ماجدی هشدار داد : اگر اروپایی ها نتوانند یورو را در مقابل دلار تقویت کنند و سهم دلار را در نظام بانکی و مالی خود کاهش دهند، نه تنها در فعالیت های تجاری خود دچار مشکل می شوند بلکه در مواردی همانند ارتباط با کشوری مثل ایران نیز دچار ضرر و زیان های عمده ای می شوند و اروپایی ها باید درک کنند که با شرایط فعلی باید نظام دلاری به نظام یورویی در اروپا تغییر کند تا مسائل اینچنینی حل شود و در عین حال قدرت آمریکا در نظام اقتصادی، مالی و بانکی دنیا کاهش پیدا کند.
به روز رسانی سیستم‌ بانکی در ایران
سفیر ایران در آلمان به موضوع حیاتی به روز رسانی سیستم بانکی در ایران هم‌اشاره کرد و گفت: سیستم‌ بانکی در ایران باید در کوتاه ترین زمان ممکن به روز شود و در عین حال با رعایت استانداردهای جهانی همانند FATF همگام با تحولات اثرگذار و مهم دنیا رو به جلو حرکت کند.

همچنین وی با انتقاد از سیاسی کاری ها در برخی زمان ها، گفت نباید مسائل مهم و بنیادی حوزه اقتصادی و مالی بین المللی را با نگاه سیاسی در ایران به دردسر بزرگ تبدیل کنیم.

 


رییس انجمن بین المللی بانکداران گفت: باید انجمن بانکداران ایران و اروپا به منظور گسترش روابط و همکاری‌های بانکی ایجاد شود.

گسترش همکاری های بانکی با تاسیس انجمن ایران و اروپا

بستن پنجره

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی،نادر مالکی با اشاره به نتایج پنج همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا، گفت: این همایش در طول سال‌های برگزاری توانسته تا دستاوردهای مثبتی داشته باشد.

 وی ادامه داد: زمانی که دومین همایش بانکداری در سال ۲۰۱۶ در تهران برگزار شد، بسیاری از تحریم ها برداشته شده بود و بسیاری از طرفین اروپایی از این مسئله خوشحال بودند و علاقه زیادی به ایجاد روابط بین ایران و اروپا بود.

مالکی با بیان این که بانک‌ها در زمان تحریم‌ها مشکلات فراوانی را تجربه کردند، اظهار داشت: بسیاری از بانک‌ها جریمه‌هایی که به دولت آمریکا برای همکاری با ایران پرداخت کرده‌اند را به یاد دارند و حالا با سیاست‌های ترامپ به عنوان رییس جمهور ایالات متحده آمریکا این مشکلات بحث جدیدی پیدا کرده است. 

سفیر شهر فرانکفورت در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا تاکید کرد: ممکن است به زودی رییس جمهور آمریکا از توافق برجام خارج شود اما فکر نمیکنم که قرار باشد برجام لغو شود چرا که ایران بر سر توافقات خود پایبند بوده است دولت‌های اروپایی و سیاستمداران اروپایی تلاش می‌کنند تا با کنگره آمریکا برای ماندن ایالات متحده در  برجام و زنده ماندن این توافق مذاکره کنند.

رییس انجمن بین المللی بانکداران ادامه داد: ثبات سرمایه گذاری  موضوع بسیار مهمی در اقتصاد و حضور طرفین خارجی است و این موضوع در دولت دکتر روحانی تحقق پیدا کرده است و توانسته وضعیت اقتصادی بهبود بسیار زیادی پیدا کند.

 وی افزود: اعتقاد دارم باید انجمن بانکداران ایران و اروپا به منظور گسترش روابط و همکاری‌های بانکی ایجاد شود.


رییس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: بعد از برجام ۸۷ میلیارد دلار منابع مالی ایران مدیریت شده که دستاورد خوبی بوده هرچند توقع ما بیش از این است.

مدیریت ۸۷ میلیارد دلار منابع مالی ایران پس از برجام

بستن پنجره

 به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، علی دیواندری صبح امروز در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا، اظهار امیدواری کرد که این همایش در حوزه توسعه همکاری‌ها بین ایران و اروپا با توجه به اینکه اروپا شریک بزرگ تجاری ایران است، منجر به یافتن راهکارهایی برای حل مشکلات و موانع پیش رو شود.

 وی افزود: این همایش معمولاً هر سال نوامبر در فرانکفورت با همکاری گروه مالکی که سازماندهی این کار را انجام می‌دهند و اردیبهشت ماه هر سال در ایران با مسئولیت پژوهشکده پولی و بانکی برگزار می شود.

 دیواندری ادامه داد: در سه سال گذشته پنج همایش برگزار شده که حدود ۶۰۰۰ نفر در این همایش‌ها شرکت داشتند و ۳۷ سخنرانی کلیدی و ۳۷ جلسه فنی و تخصصی در این زمینه برگزار شده است. همچنین ۲۳ پنل تخصصی و فنی حول محور مباحث ایران و اروپا در ۵ همایش قبلی برگزار شده است.

 رییس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به برگزاری ۱۲ کارگاه تخصصی در این همایش ‌ها، گفت: رایزنی‌ها و جلسات دوجانبه انجام شده و ارتباطات گسترش خوبی در این زمینه داشته‌اند.

 دیواندری تاکید کرد: بخش نظارت بانک مرکزی ایران٬ بخش نظارت بانک های مرکزی اروپا در همایش های قبلی حضور جدی داشته‌اند و بانک‌ها و شرکت‌های خدمات مالی در ایران و اروپا و شرکت‌های برتر بین المللی در زمینه مشاوره امور مالی و بانکی در این همایش شرکت داشتند.

 وی در ادامه سخنرانی خود در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا، گفت: با وجود آنکه دو سال از برجام می گذرد وهمچنان مشکلاتی در اتصال بانک های ایران با نظام بانکی بین المللی وجود دارد، اما موفقیت های بزرگی نیز حاصل شده است.

 رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه، شرایط امروز نظام بانکی ایران قابل مقایسه با قبل از برجام نیست، اظهار داشت: نظام بانکی ایران در دوره تحریم با محدودیت های جدی روبه رو بود؛ بعد از برجام گشایش های خوبی انجام شد گرچه توقع و انتظار مسئولین ایران برطرف نشده است.

 وی اعلام کرد: بعد از برجام حدود ۸۳۵ رابطه کارگزاری با ۲۷۸ بانک خارجی برقرار شده در حالی که قبل از برجام تعداد روابط کارگزاری بسیار محدود بود و تنها ۵ تا ۶ بانک حاضر به همکاری با ایران بودند.

 دیواندری اعلام کرد: در طول دو و نیم سال گذشته ۳۸ هزار و ۴۰۹ ال سی توسط نظام بانکی ایران باز شده و بیش از ۱۵۰ هزار تراکنش بانکی با ارقام قابل توجه انجام شده است.

 دبیر ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا ادامه داد: بعد از برجام ۸۷ میلیارد دلار منابع مالی ایران مدیریت شده که دستاورد خوبی بوده هرچند توقع ما بیش از این بوده است.

 وی سپس محورهای ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا را برشمرد و گفت: هدف ما این است که امروز بدانیم بعد از برجام در کجا قرار داریم؛ نقش ایران در جامعه جهانی و مدیریت تطبیق مدرن و بحث های تطابق که از مشکلات جدی بانک های ایرانی است نیز در این همایش مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

 دیواندری خاطرنشان کرد: عوامل موثر در ریسک جامع بانک ها و همکاری های جامع اقتصادی ایران و اروپا و فرصت های سرمایه گذاری در ایران از دیگر موضوعات کلیدی این همایش است.

 وی ابراز امیدواری کرد با بحث هایی که در این همایش مطرح شده و جلسات حاشیه ای آن به دستیابی به اهداف این همایش کمک کرده و در همایش هفتم که قرار است در فرانکفورت برگزار شود، همه بخش های اقتصادی ایران حضور داشته باشند.


ششمین همایش دو روزه تجاری - بانکی ایران و اروپا صبح امروز (شنبه) با حضور مقامات ارشد بانکی و اقتصادی کشور در هتل اسپیناس پالاس آغاز به کار کرد.

ششمین همایش تجاری بانکی ایران- اروپا آغاز به کار کرد

بستن پنجره

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی، غلامرضا انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه و علی ماجدی سفیر ایران در آلمان سخنرانان کلیدی ششمین همایش تجاری - بانکی ایران و اروپا هستند.

 «روابط تجاری و بانکی ایران دو سال پس از اجرایی شدن برجام» محور اصلی همایش خواهد بود. همچنین«اتحادیه اروپا شریکی برای ایران؛ چشم‌انداز همکاری‌های تجاری و بانکی ایران»، «اتحادیه اروپا و مدیریت تطبیق مدرن»، «اجزای چارچوب جامع مدیریت ریسک»، «مطالبات معوق بانکی (NPL) و استانداردهای حسابرسی (IFRS)»، «منابع تجدپذیر انرژی» و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران محورهای این همایش را تشکیل می‌دهند.

 علی دیواندری دبیر این همایش و رییس پژوهشکده پولی و بانکی با یادآوری اینکه سه سال از پایه گذاری همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا می گذرد، افزود: حجم، اندازه و اثرگذاری اقتصاد ایران می طلبید که چنین همایشی برگزار شود؛ اروپا یکی از شرکای بزرگ تجاری ایران است و این همایش فضایی برای گفتگوها خواهد بود.

 رییس پژوهشکده پولی و بانکی توضیح داد که این همایش با همکاری پژوهشکده پولی و بانکی و تعدادی از ایرانیان مقیم اروپا به ویژه گروه مالکی پایه گذاری شده و طبیعتا تدارک و آمادگی های لازم برای برگزاری همایش در اروپا برعهده گروه مالکی و در ایران برعهده پژوهشکده پولی و بانکی است.

 دیواندری با بیان اینکه، برگزاری ۵ دوره گذشته همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا آثار مثبتی داشته است، گفت: تاکنون بسیاری از شرکت ها و موسسات مالی و بانکی اروپا به شبکه بانکی کشور متصل شده اند و برگزاری این همایش هم در نقل و انتقال پول و هم در بحث تکنیکی موثر بوده است.

 


مشاور رییس کل بانک مرکزی با اشاره به ظرفیت های همکاری بانکی ایران و اروپا ، گفت: زمینه گسترش روابط بانکی ایران و اروپا در دو روز آتی فراهم می شود.

زمینه سازی گسترش روابط بانکی ایران و اروپا در دو روز آتی

بستن پنجره

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، احمد عزیزی، اظهار داشت: برجام شرایط تعاملات بین‌المللی را در جهت مثبت تغییر و فرصت‌های بسیار زیادی را در کشور ایجاد کرد ولی به دلایل مختلف ازجمله عدم واقع‌بینی در داخل و نقایصی خارج از برجام نتوانستیم از این فرصت‌ها به‌صورت کامل بهره‌برداری کنیم.

 وی  اذعان کرد: برجام در لایه‌های مختلف ازجمله بخش صنعت، خدمات و بخش‌های دیگر اقتصادی، فرصت های سرمایه‌گذاری خارجیان در کشور و همچنین سرمایه‌گذاری ایرانیان در خارج از کشور را فراهم کرد اما شبکه بانکی کمتر از هر بخشی دیگری توانست از فرصت سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کند.

 این صاحبنظر اقتصادی افزود: البته در صورت درک مناسب نیز این امکان وجود داشت که حد مطلوب در بخش بانکداری ایجاد نشود و امکان سرمایه‌گذاری در شبکه بانکی فراهم نشود.

 عزیزی یادآور شد: درمتن برجام سرمایه‌گذاری خارجی در ایران مجاز شمرده‌شده بود درصورتی‌که خارج از برجام قوانین و مقررات و همچنین موانع و محدودیت‌های بسیار وسیعی وجود داشت که مانع از سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در بخش مالی و بخصوص بانکی در کشور می‌شد.

 وی ادامه داد: به‌طور مثال قبل از تحریم‌ها علیه ایران به‌منظور مبادله با دلار قراردادی به‌عنوان یوترن منعقدشده بود که درواقع مجوز آمریکا برای معامله با ایران با دلار آمریکا برای غیر آمریکایی‌ها بود که بسیار حساس قلمداد می‌شد و در برجام احیا این شیوه از معامله موردتوجه قرار نگرفت.

 این صاحب‌نظر امور پولی و بانکی یادآور شد: محدودیت‌هایی که فقدان یوترن (U-turn) برای اروپایی‌ها و غیر آمریکایی‌ها ایجاد کرد مبادلات و سرمایه‌گذاری‌ها در سیستم مالی و بانکی ایران را با محدودیت‌های فراوان مواجه ساخت که سخت‌ترین بخش در برجام، تعاملات در بخش مالی اقتصاد ایران بخصوص بانکداری بود.

 عزیزی در خصوص فرصت‌هایی که برجام در گسترش روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی با بانک‌ها خارجی ایجاد کرد، گفت: در ظاهر برجام به‌طور کامل ایجاد روابط کارگزاری ایران با بانک‌های خارجی را بدون هیچ‌گونه محدودیتی آزادکرده است ولی محدودیت‌های دیگر خارج از برجام این روند را با مشکلات فراوانی مواجه ساخت.

 وی اذعان کرد: بخشی از این مشکلات به مقررات و استانداردهای بین‌المللی و بخشی دیگر به تحریم‌های غیرهسته‌ای و یک‌جانبه آمریکا بازمی‌گردد که در عمل مانع بزرگی به‌منظور گسترش روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی با بانک‌ها بزرگ بین‌المللی است ازاین‌رو به دلیل این محدودیت‌ها امکان بهره‌برداری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های ایجادشده در برجام کاهش یافت.

 عزیزی با مثبت شمردن برجام در کشور، گفت: باوجود مزیت‌های بسیار زیادی که برجام در کشور ایجاد کرد ولی درزمینهٔ بانکداری به دلیل ضعف‌های موجود خارج از برجام بهره‌برداری کامل صورت نگرفت.


وی خاطرنشان کرد: گسترش روابط کارگزاری با بانک‌های خارجی نیازمند شناخت دقیق از آن‌ها به‌منظور رفع نیازهای طرف‌های مقابل است. ازاین‌رو برگزاری همایش‌هایی مانند بیزینس فروم ایران و اروپا فرصت خوبی به‌منظور ایجاد این شناخت و جستجوی راه‌حل برای مشکلات موجود است.

 عزیزی افزود: باید از ظرفیت بسترسازی چنین همایش‌هایی برای شناخت عمیق و گسترش روابط بانکی بیشترین بهره‌برداری انجام داد.

 وی یکی از دلایل عمده در بهره‌برداری نکردن از فرصت‌های برجام را کمک نگرفتن از تجارب بین‌المللی و مشاوران خارجی دانست و گفت: این ابزارها استفاده‌نشده یا در صورت استفاده عملکرد مطلوب اجرایی نداشته است یا موانع سازمانی سد راه استفاده از این ظرفیت‌ها شده است.

 این صاحب‌نظر امور پولی و بانکی برگزاری بیزینس فروم ایران و اروپا را بستری برای ایجاد واقع‌بینی، آشنایی و ارتباط با کشورهای اروپایی دانست و گفت: برگزاری این همایش به‌منظور ایجاد ارتباطات عمیق بسیار مناسب است و زمینه ساز بهره گیری از ظرفیت‌های ایجادشده است که تاکنون به‌خوبی بهره‌برداری نشده است.

 عزیزی افزود: در آینده با استمرار این همایش و برگزاری رویدادهای بیشتر می‌توان برای ایجاد منافع بیشتر در کشور بهره‌برداری کرد.

 یادآور می شود، ششمین همایش تجاری بانکی ایران- اروپا ۸ و ۹ اردیبهشت ماه سال جاری توسط پژوهشکده پولی و بانکی در هتل اسپیناس پالاس برگزار می‌شود.

"روابط تجاری و بانکی ایران دو سال پس از اجرایی شدن برجام" محور اصلی همایش خواهد بود همچنین«اتحادیه اروپا شریکی برای ایران؛ چشم‌انداز همکاری‌های تجاری و بانکی ایران»، «اتحادیه اروپا و مدیریت تطبیق مدرن»، «اجزای چارچوب جامع مدیریت ریسک»، «مطالبات معوق بانکی (NPL) و استانداردهای حسابرسی (IFRS)»، «منابع تجدپذیر انرژی» و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران محورهای این همایش را تشکیل می‌دهد

 معرفی همایش

علی‌رغم گذشت چندین سال از توافق تاریخی برجام و گشوده شدن درهای کشورمان به سوی سرمایه‌گذاران خارجی و تلاش برای گسترش حجم تبادلات تجاری ایران و جامعه بین‌الملل همچنان موانع و مشکلات بسیاری در برقراری تعاملات تجاری، مالی و بانکی میان ایران و کشورهای منطقه و جهان باقی مانده است. به دنبال برگزاری ۵ دوره موفق از همایش تجاری ایران و اروپا در شهرهای تهران و فرانکفورت، ششمین همایش تجاری ایران و اروپا‍ با دعوت از فعالان اقتصادی ایرانی و خارجی و با هدف بررسی دقیقتر مسائل و دغدغه‌های تجاری، بانکی و مالی موجود در این مقطع میان ایران و جامعه بین‌الملل در ۸و ۹ اردیبهشت ۹۷ در هتل اسپناس پالاس تهران برگزار خواهد شد.

محورهای همایش     •روابط تجاری و بانکی ایران ۲ سال پس از اجرایی شدن برجام
     •اتحادیه اروپا شریکی برای ایران؛ چشم‌انداز همکاری‌های تجاری و بانکی ایران و اتحادیه اروپا
     •مدیریت تطبیق مدرن
     •اجزای چارچوب جامع مدیریت ریسک
     •مطالبات معوق بانکی (NPL) و استانداردهای حسابرسی (IFRS)
     •منابع تجدپذیر انرژی
     •فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران

چرا در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا شرکت کنیم؟     •شرکت‌های فعال معتبر داخلی و خارجی در تمامی حوزه‌ها در آن شرکت می‌کنند.
     •سخنرانان و مقامات سرشناس داخلی و خارجی جهت حضور در این همایش دعوت می‌شوند.
     •امکان ترتیب دادن نشست‌های متقابل خصوصی میان اشخاص، شرکت‌ها و موسسات اروپایی و همتاهای ایرانی در صورت تمایل
     •فراهم شدن پلتفرمی برای ملاقات با مشتریان و یا شرکای تجاری احتمالی آتی و ساخت شبکه‌‌ی ارتباطات اختصاصی و شخصی
     •نمایشگاه تخصصی ویژه‌ای در کنار این همایش برگزار می‌شود.
     •امکان معرفی محصولات و خدمات مختلف را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند.
     •امکان حضور در هفتمین همایش تجاری ایران و اروپا که در نوامبر ۲۰۱۸ همزمان با بیست و یکمین کنفرانس «هفته مالی اروپا» در فرانکفورت آلمان برگزار خواهد شد، برای حامیان همایش فراهم خواهد شد.

مخاطبین همایش


  • کلیه شرکت‌ها و فعالان حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، حمل و نقل، معادن، کشاورزی، نیرو، بورس و بیمه، بهداشت و پزشکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنعت بانکی، هتلداری و گردشگری
  • اساتید و کارشناسان دانشگاهی فعال در حوزه‌های مختلف اقتصاد

برگزارکنندگان

پژوهشکده پولی و بانکی به‌عنوان بازوی تحقیقاتی بانک مرکزی، با هدف پاسخگویی به نیازهای پژوهشی کشور در زمینه پولی، بانکی و اقتصادی و همچنین گسترش تحقیقات و مطالعات علمی در حوزه‌های مذکور، در سال ۱۳۶۹ تاسیس شد. با توجه به این ماموریت پژوهشکده به صورت مستمر در قالب ۶ گروه پژوهشی (بانکداری، بانکداری الکترونیک، بانکداری اسلامی، مدیریت مالی، پول و ارز و مدلسازی) به امر تحقیق و تفحص متمرکز می‌باشد.
گروه‌مالکی یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه ارتباطات مالی می‌باشد که در شهر فرانکفورت آلمان واقع شده است. طی ۳۰ سال گذشته گروه مالکی برگزاری رویدادهای بسیاری را در سطح بین‌المللی بر عهده داشته است.

پژوهشکدهپژوهشکده پولی و بانکی به‌عنوان بازوی تحقیقاتی بانک مرکزی، با هدف پاسخگویی به نیازهای پژوهشی کشور در زمینه پولی، بانکی و اقتصادی و همچنین گسترش تحقیقات و مطالعات علمی در حوزه‌های مذکور، در سال ۱۳۶۹ تاسیس شد. با توجه به این ماموریت پژوهشکده به صورت مستمر در قالب ۶ گروه پژوهشی (بانکداری، بانکداری الکترونیک، بانکداری اسلامی، مدیریت مالی، پول و ارز و مدلسازی) به امر تحقیق و تفحص متمرکز می‌باشد. همچنین به عنوان ارگانی که همواره یکی از اهداف آن کمک به ارتقا و پیشرفت کشور در زمینه پولی، مالی، بانکی و اقتصادی بوده است به فراخور مباحث روز اقتصادی ایران و فضای بین‌الملل برگزاری همایش‌های سالانه و موضوعی را در دستور کار خود دارد از جمله همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در ابعاد ملی با سابقه بیست و ‌شش دوره برگزاری و همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با سابقه شش دوره برگزاری. اولین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا نیز همزمان با تنظیم برنامه‌ی جامع اقدام مشترک و احساس نیاز به گسترش فضای تعامل و تبادل با دنیای بین‌الملل شکل گرفت. اکنون و پس از برگزاری ۳ دوره از این همایش برگزارکنندگان این همایش در تلاش‌اند از پتانسیل ایجاد شده در جهت پیشرفت و ارتقای اقتصادی هرچه بیشتر کشور استفاده نمایند.

گروه مالکیگروه‌مالکی یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه ارتباطات مالی می‌باشد که در شهر فرانکفورت آلمان واقع شده است. طی ۳۰ سال گذشته گروه مالکی برگزاری رویدادهای بسیاری را در سطح بین‌المللی بر عهده داشته است. این شرکت در زمینه تولید و انتشار بانک اطلاعات شغلی واحدهای صنفی و شرکت‌های فعال در بخش‌های مالی، بانکی و بیمه‌ای و همچنین ایجاد یک کانال ارتباطی متقابل میان آنها فعالیت دارد که در این راستا به ترتیب زیر عمل می‌کند: ۱.سازماندهی و برگزاری رویدادهایی چون سمینارها، کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌هایی با موضوعات مالی، اقتصادی و اجتماعی-سیاسی ۲.ایجاد ارتباطات رسانه‌ای، جذب هدفمند مخاطبان، ارائه راهکارهای مشاوره‌ای در زمینه چگونگی استفاده از رسانه‌ها در اشاعه کسب و کارها، ارائه مشاوره و راهنمایی درخصوص چگونگی اخذ مجوزهای موردنیاز برای راه‌اندازی کسب و کارهای مختلف و همچنین تاسیس سازمان‌های عمومی گروه مالکی با در اختیار داشتن شبکه بسیار عالی و در حال رشدی از متخصصان برجسته در زمینه‌های تجاری و سیاسی همواره تلاش دارد استانداردهای جدیدی را در رویدادهای خود برقرار می نماید. برگزاری رویدادهای بین‌المللی مهمی همچون "هفته‌ی مالی یورو" و یا "کنگره‌ی بانکداری اروپا" بیانگر سطح تخصص و توانایی‌های گروه مالکی در برگزاری رویدادهای مهم جهانی است. شرکت‌های بیمه و فناوری اطلاعات، شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات مشاوره‌ای و همچنین بانک‌ها، سازمان‌های مالی ملی و بین‌المللی، آژانس‌های دولتی و رگولاتوری‌ها از جمله مخاطبان و طرف‌های قرارداد گروه مالکی می‌باشند. سابقه درخشان گروه مالکی با ظهور مرکز مالی فرانکفورت پیوند نزدیکی دارد که فعالیت‌های بین‌المللی گروه مالکی از طریق این مرکز انجام می‌شود. گروه مالکی همه ساله کنفرانس‌ها، سمینارها و همایش‌های بانکی و تجاری متعدد و معتبری را در سطح جهانی برگزار می‌نماید. همچنین برگزاری سه فروم تجاری و بانکی ایران-اروپا به صورت مشترک بر عهده گروه مالکی و پژوهشکده پولی و بانکی بوده است و پس از همایش‌های فرانکفورت و تهران، کنفرانس فعلی ششمین همایش از مجموعه این رویدها می‌باشد. این کنفرانس‌ها نقطه عطف و عرصه مناسبی برای پیشروان امور بانکی و تجاری بین‌المللی است تا در جهت گسترش روابط و توسعه حضور جهانی خود حرکت نمایند.

ثبت نام در همایش

ثبت‌نام از ۲۳ فروردین تا ۱ اردبیهشت ۹۷
(هزار تومان)
ثبت‌نام تا ۲۳ فرودین ۹۷

(هزار تومان)
نوع ثبت نام
۵۵۰ ۵۰۰ ثبت‌نام منفرد
۵۰۰ ۴۵۰ ثبت‌نام گروهی (بیش از ۱۵ نفر)

تاریخچه برگزاری

از سال ۱۳۹۳ تاکنون همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا هرسال برگزار میشود تازمینه‌ی حضور هرچه بیشتر نظام بانکی و مالی کشورمان را در عرصه رویدادهای اقتصادی بین‌الملل و متعاقبا ایفای نقشی فعالتر و پررنگ‌تر در معاملات و روابط مالی و تجاری جهانی، فراهم گردد.

تاریخچه برگزاریهمایش پنجم همایش چهارم همایش سوم همایش دوم همایش اول
۲۴-۲۵ آبان ۱۳۹۶ ۹-۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۲۵-۲۶ آبان‌ ۱۳۹۵ ۱۵-۱۷ اسفند ۱۳۹۴ ۲۸-۲۹ آبان‌ ۱۳۹۳ زمان برگزاری
فرانکفورت آلمان مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما فرانکفورت آلمان هتل اسپیناس پالاس تهران فرانکفورت آلمان مکان برگزاری
۷۰۰ ۲۵۰۰ ۶۵۰ ۱۵۰۰ ۶۵۰ تعداد شرکت‌کنندگان در ۲ روز (نفر-روز)
۹ ۸ ۶ ۶ ۸ تعداد سخنرانی‌های کلیدی
۸ ۴ ۱۲ ۵ ۸ تعداد سخنرانی‌های تخصصی
۲ ۲ ۲ ۳ ۲ جلسات اختصاصی
۳ ۶ ۵ ۶ ۳ تعداد پنل‌های تخصصی
۲ ۲ ۲ ۴ ۲ تعداد کارگاه‌های آموزشی

Alternate Text

سخنرانان

سخنران‌های کلیدی و اعضای شرکت‌کننده در نشست‌های علمی و تخصصی بر حسب موضوع اصلی و محورهای هر همایش از میان صاحبنظران و اندیشمندان برجسته‌ و مطرح داخلی و بین‌المللی انتخاب می‌شوند و همواره تاکید بر این بوده است علاوه بر کارشناسان و متخصصین امر، از مقامات کشوری و مراجع تصمیم‌گیر نیز جهت حضور در همایش و شرکت در مباحث دعوت به عمل آید.

سخنرانان همایش

 
 
"Amir Alizadeh"
معاون مدير عامل اتاق بازرگاني و صنعت آلمان و ايران
"Maciej Wojtal"
CIO, Amtelon Capital, London/ Amsterdam
"Andreas Hoffmann"
CEO, Greencells Group, Saarbrücken
"Hans-Thomas Kessler"
Partner, Herbert Smith Freehills LLP Germany, Frankfurt a.M.
"H.E. Michael Klor-Berchtold"
سفير آلمان در ايران
"Siavosh Naghshineh"
رئيس انجمن بانكداران ايران در اروپا
"دکتر نادر مالکی"
رئیس فروم بین‌المللی بانکداران فرانکفورت
"David Geer"
Head of Sanctions Policy Division
"Prof. Dr. Jürgen K. Bott"
Professor for Financial Management
"علی ماجدی"
سفیر ایران در آلمان
"دکتر بهروز عبدالوند"
DF Deutsche Forfait AG مدير اجرايي شركت
"دکتر عبدالناصر همتی"
رئيس كل بيمه مركزی
"Dr. Ulrich von Zanthier"
Director, Financial Services, KPMG, Frankfurt a.M
"دكتر عباس آخوندي"
وزير راه و شهرسازي
"دکتر علی دیواندری"
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی
"دکتر ولی‌اله سیف"
رئیس کل بانک مرکزی
"مهندس بیژن زنگنه"
وزیر نفت
"دکتر غلامرضا انصاری"
معاون دیپلماسی و اقتصادی وزارت خارجه
"آنه ماري فندر هيدن"
مسئول بخش ايران، در پروژه چشم انداز ايران در اتحاديه اروپا و عضو كارگروه ايران در سرويس اقدام خارجي اتحاديه اروپا
 
 
 
 

 

حضور در همایش

علاقه‌مندان به شرکت در همایـش لازم اسـت از طریق وب‌سایت www.conf.mbri.ac.ir/bfie. مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل نمایند.

راهنمای ثبت نامنوع ثبت نام شهریه ثبت‌نام تا ۲۳ فرودین ۹۷

(هزار تومان)
شهریه ثبت‌نام از ۲۳ فروردین تا ۱ اردبیهشت ۹۷

(هزار تومان)
ثبت نام منفرد ۵۰۰ ۵۵۰
ثبت نام گروهی (بیش از ۱۵ نفر) ۴۵۰ ۵۰۰

مشارکت کنندگان داخلی
مشارکت کنندگان خارجیشرکت هایی که تمایل به حمایت و مشارکت در برگزاری این همایش دارند، با توجه به بسته های حمایت از طریق دبیرخانه در اختیار آنان قرار می‌گیرد، می‌توانند در برگزاری این همایش مشارکت نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفاً با دبیرخانه همایش به شماره ۹۷ و ۸۸۶۵۷۳۹۵ تماس حاصل فرمایید.


تماس با ما

نشانی: تهران، ‌میدان آرژانتین، ابتدای آفریقا، پلاک ۱۰، پژوهشکده پولی و بانکی
تلفن: ۹۵و ۸۸۶۵۷۳۹۷ (۰۲۱)
دورنگار: ۸۸۶۵۷۴۳۰ (۰۲۱)
پست الکترونیک: ac@mbri.ac.ir
"جهت تماس با دبیرخانه همایش می‌توانید همه روزه به‌ جز تعطیلات رسمی از ساعت ۸ تا ۱۶ از طریق شماره‌ تلفن‌های بالا با ما در تماس باشید"