سه شنبه 4 آبان 1400
صفحه نخست
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 
میزگرد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران
میزگرد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران
تاريخ:دهم ارديبهشت 1396 ساعت 14:00   |   کد : 133
 میزگرد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران در دومین روز از چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران اروپا با حضور رینر پیتوک، رئیس روابط اقتصادی بین‌المللی انجمن شرکت‌های بزرگ و متوسط آلمان (BVMW)، دکتر دومینیک ایسلر، مدیر عامل انجمن اقتصاد سوئیس، سیاوش نقشینه، صاحب‌نظر حوزه پولی و بانکی ، دکتر حسین عبده تبریزی، مشاور وزیر راه و شهرسازی  و مصطفی بهشتی روی، عضو هیئت مدیره بانک پاسارگاد به عنوان اعضای میزگرد برگزار شد. دکتر سید احمد رضا جلالی نائینی نیز ریاست این میزگرد را بر عهده داشت.

در ابتدای جلسه دکتر جلالی نائینی با اشاره فرصت‌های سرمایه گذاری در ایران گفت: ایران هجدهمین کشور از نظر اندازه GDP است. همچنین ایران از نظر برخورداری از منابع طبیعی جایگاه مناسبی داشته به طور مثال ۱۸ درصد از منابع گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد. همچنین ایران دارای بازار بزرگ کالاها و خدمات است و از این رو فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری در تولید با هدف مصرف داخلی و صادرات دارا است.

در ادامه دکتر دومینیک ایسلر در خصوص فرصت‌های سرمایه‌گذاری و همکاری بین اقتصاد ایران و سوئیس گفت: انجمن اقتصاد سوئیس با هدف ارتقای کارآفرینی و نوآوری در حال فعالیت است و رابطه کارآفرینانه بین ایران و سوئیس یکی از فرصت‌های برقراری ارتباط موثر بین دو کشور است. اگرچه مساحت کشور سوئیس در مقایسه با ایران کوچک است اما اقتصاد این دو کشور نقاط قوت مشترکی مانند اقتصاد متنوع، سابقه طولانی در آموزش‌ّهای علمی و فرهنگ ریشه دار کارآفرینی دارد. وی افزود: بخش‌های ICT، بانکداری، بیمه و خدمات تخصصی از جمله حوزه‌هایی هستند که پتانسیل همکاری در بین دو کشور را دارند.

 وی در ادامه در تشریح ویژگی‌های اقتصاد سوئیس گفت: اقتصاد سوئیس کانون تحقیق و توسعه (R&D) بود است. همچنین اقتصاد سوئیس اگرچه کوچک ولی کارآمد بوده و کشور مملو از ایده های درخشان است. وی پس از معرفی فرصت‌ّ‌های سرمایه گذاری برای ایرانیان در اقتصاد سوئیس گفت : حوزه‌های مورد همکاری که می توانند در راستای رشد اقتصادی دو کشور مورد توجه قرار گیرد تکنولوژی‌های جدید، شیوه‌ها و روال‌های مدیریتی، سیستم مالی،‌بازار کار و محیط تجاری است.    

دکتر حسین عبده تبریزی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۵۴ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران مربوط به بخش خدمات است، گفت پیش‌بینی می‌شود این بخش رو به رشد باشد و سهم آن در آینده تا ۶۰ درصد نیز در زمینه خدمات، اقتصاد ایران در حال رشد است و ۵۴ درصد تولید ناخالص داخلی مربوط به خدمات است و پیش‌بینی می‌شود به ۶۰ درصد برسد. او افزود: متوسط سهم بخش ساختمان در تولید ناخالص داخلی تا سال ۲۰۱۲ در ایران حدود ۷ درصد و سهم آن در اشتغال در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۵ درصد بوده است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: بر اساس گزارش مکنزی، طبق پیش‌بینی تا سال ۲۰۳۵،  ایران ۴۷ میلیون دلار ارزش افزوده ناخالص در بخش مستغلات و ۶۶ میلیارد دلار ارزش افزوده ناخالص در بخش حمل و نقل خواهد داشت. از این رو در بخش مستغلات فضای زیادی برای پیشرفت وجود دارد.

عبده تبریزی با اشاره به روند کاهش اندازه خانوار در ایران، ساخت خانه‌های کوچک را یکی از فرصت‌های خوب برای سرمایه‌گذاری دانست و افزود: بازسازی بافت فرسوده نیز یکی از فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در ایران است. در عین حال در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری زیادی در خانه‌های آپارتمانی لوکس داشته‌ایم و به همین دلیل بازار مسکن تا حد زیادی اشباع شده است.

عبده تبریزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به رشد صنعت حمل و نقل ایران در سال‌های گذشته پرداخت و گفت: در حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم. در عین حال نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی در زمینه حمل و نقل داریم. برای مثال قصد داریم سهم باربری ریلی را از ۵ درصد کنونی به ۲۱ درصد تا سال ۲۰۲۵ برسانیم. همچنین قصد داریم، سهم مسافربری ریلی و هوایی را که هر کدام در حال حاضر ۳ درصد است، تا سال ۲۰۲۵ به ۱۶ درصد برسانیم. مشاور وزیر راه و شهرسازی در پایان تاکید کرد که به منظور توسعه حمل و نقل تنها نمی‌توانیم به بودجه دولتی اتکا کنیم و باید از راه‌ّهای متنوع برای سرمایه‌گذاری بیشتر در این حوزه استفاده کنیم.

در ادامه میزگرد سیاوش نقشینه اظهار داشت: با توجه به این‌که بانکداری بین‌المللی همیشه در بلوک غرب و اروپا متمرکز شده است، تحریم‌ها باعث شد اقتصاد ایران برای تأمین نیازهای جامعه به سمت بلوک های خاص مانند چین و غیره سوق داده شود و این امر اقتصاد ایران به ویژه صنعت بانکداری را با عقب‌ماندگی در حوزه استانداردها و الزامات قانونی مواجه کرده است.

او در ادامه بیان کرد: اگر در دوران قبل از تحریم‌ها در نقطه ۱۰۰ بودیم، بعد از تحریم‌ها تقریباً به نقطه صفر رسیدیم و پس از برجام مجدداً با یک آهنگ بسیار آهسته شروع کردیم. صنعت بانکداری ایران می تواند با برنامه‌ریزی منسجم و تقویت دیپلماسی بانکی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتری را ایجاد کند.

نقشینه بر نقش شرکت هرمس و صندوق‌های ضمانت صادرات تأکید کرد و افزود: با تزریق منابع مالی کافی در اداره مرکزی بانک‌هایی که در اروپا شعبه دارند، پروژه های کوچک را تأمین مالی کرده و شرایط مناسبی را در بازار تأمین مالی اروپا به نفع ایران به وجود آورند.

 رینر پیتوک گفت: کشور آلمان صاحب دانش و تکنولوژی است و امکان انتقال آن به صنعت بانکداری ایران جهت نقل و انتقال مالی در عرصه بین‌الملل وجود دارد. او با سابقه فعالیت در ۱۵ پروژه در ادامه بیان داشت: تحولات بین‌المللی در عرصه بانکداری پس از تصویب برجام خوب بود، ولی همچنان مشکلاتی وجود دارد. شرکت های کوچک و متوسط باید استراتژی‌های ورود به بازار مالی ایران و آلمان را بررسی کنند و برای شروع باید از پتانسیل‌های داخلی برای تسریع در پیشرفت امور استفاده کرد.

رئیس روابط اقتصادی بین‌المللی انجمن شرکت‌های بزرگ و متوسط آلمان در پایان تأکید کرد: جمعیت جوان ایران دارای ظرفیت‌های بالایی برای استفاده از مبادلات برخط بوده‌اند بسیاری از شرکت‌‌های ایرانی تمایل فراوانی برای همکاری با شرکت های آلمانی دارند. همچنین بسترهای مناسبی برای ورود سرمایه‌های خارحی از آلمان به ایران فراهم شده است و شرکت‌های اروپایی و خصوصاً آلمانی نیز برای همکاری با شرکت‌های کوچک و متوسط اعلام آمادگی کردند.

دکتر مصطفی بهشتی با اشاره به اینکه ایران به حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی برای دست‌یابی به رشد ۸ درصدی نیاز دارد، گفت: برای سرمایه‌گذاری خارجی، تامین مالی می‌تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم انجام شود و در حال حاضر نیز بانک‌‌ّهای ایرانی مذاکراتی در رابطه با موافقت‌نامه‌های تامین مالی دارند. عضو هیئت مدیره بانک پاسارگاد افزود: سرمایه‌گذاری‌هایی که بعد از برجام انجام شوند، حتی در صورت بازگشت تحریم‌ّها مشمول تحریم نمی‌شوند و از این جهت سرمایه‌گذاران خارجی نباید نگرانی داشته باشند. بهشتی در پایان گفت: برای سرمایه‌گذاری خارجی، یک شریک قانونی و توانمند مورد نیاز است و بانک‌های ایرانی می‌توانند در این زمینه مشاوره و همکاری لازم را داشته باشند.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان