سه شنبه 4 آبان 1400
صفحه نخست
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی
بانک‌های ایرانی دروازه ورود مجدد سرمایه‌گذاری خارجی
بانک‌های ایرانی دروازه ورود مجدد سرمایه‌گذاری خارجی
تاريخ:دهم ارديبهشت 1396 ساعت 10:35   |   کد : 129
  دکتر دیواندری، رئیس پژوهشکده پولی وبانکی بانک مرکزی در دومین روز همایش به ایراد سخنانی در خصوص عوامل موثر بر دشواری‌ جذب سرمایه‌گذاری خارجی در طول دوره تحریم‌ها در ایران پرداخت و افزود: قبل از تحریم‌ها همواره در کنار عمده شرکت‌های نفت و گاز خارجی فعال در کشور، بانک‌های خارجی بزرگ نیز در فاینانس پروژه‌های نفتی دخیل و کمک‌رسان بودند و خطوط کوتاه‌مدت ریفاینانس نیز از جمله ابزارهای مهمی بود که قبل از تحریم‌ها به تجار ما کمک زیادی در کسب‌وکارشان می‌کرد.

رئیس پژوهشکده پولی وبانکی بانک مرکزی تصریح کرد: در اثر چالش تحریم‌ها و سایر محدودیت‌های بین‌المللی ناشی از آن، نظام بانکی کشور مورد هدف قرار گرفت. به عبارتی نظام بانکی ایران که همواره در خصوص ایفای به موقع تعهدات خود بسیار خوش‌نام بود تبدیل به ابزاری برای اعمال فشار سیاسی به ایران شد.

وی در ادامه افزود: این تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران باعث شد تا سرمایه‌گذاری خارجی اعم از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، فاینانس، ریفاینانس و سایر روش‌های مرتبط با محدودیت‌ها و مشکلاتی مواجه شود. با این وجود، نظام بانکی ایران در دوره تحریم‌ها نیز به خوبی از عهده ایفای تعهدات خود برآمد.

دیواندری خاطر نشان کرد: بانک‌های ایرانی دروازه ورود مجدد سرمایه‌گذاری خارجی به ایران هستند چرا که سرمایه‌گذاری خارجی تنها از طریق FDI صورت نمی‌گیرد و برای سایر روش‌های ورود سرمایه خارجی همواره نقش بانک‌ها بسیار حائز اهمیت است.

از دید دیواندری در دوره گذشته تزریق نقدینگی به دلیل عدم توانایی ایفای تعهدات وام‌گیرندگان و همچنین افراط در فشار به برخی از بانک‌ها برای فاینانس برخی از پروژه‌های کوچک و متوسط دولتی منجر به تورم‌های بالا شد. این تورم بالا در کنار نوسانات نرخ ارز موجبات بی‌ثباتی در اقتصاد ایران را فراهم کرد.

وی همچنین به نقش بانک مرکزی در ایجاد ثبات در اقتصاد ایران پرداخت و بی‌ثباتی در اقتصاد کشور را مانع اصلی بر سر راه جذب سرمایه‌گذاری خارجی دانست و افزود: تلاش‌های بانک مرکزی از سال ۱۳۹۲ با علم به تمامی این تحولات معطوف به رفع این بی‌ثباتی‌ها بوده است. دولت در این مدت موفق شده است با سیاست‌های پولی منضبط و با پرهیز از اقدامات نادرست علی‌رغم کاهش شدید قیمت نفت، نرخ ارز را تثبیت و نرخ تورم را تک‌رقمی کند. انتظار می‌رود که این دوره با ایجاد ثبات ادامه‌دار، سرمایه‌گذاری خارجی رشد نسبتا قابل توجهی داشته باشد.

رئیس پژوهشکده پولی وبانکی گفت: کاهش سرمایه بانک‌ها به دلیل تنزل ارزش پول ملی از دیگر مسائلی بود که بانک‌های ایرانی را به چالش کشید. در دوره جدید بانک مرکزی با طرحی که حمایت مجلس را نیز به همراه داشت موفق شد ۲۱ هزار میلیارد تومان را جهت افزایش سرمایه بانک‌ها اختصاص دهد. همچنین بانک مرکزی قوانینی را در جهت افزایش حداقل سرمایه بانک‌ها وضع کرده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات در راه جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی رکود اقتصادی بود که منشا پولی داشت. به این معنا که بنگاه‌ها از دسترسی لازم به نقدینگی برخوردار نبودند. از دید دیواندری، آخرین دلیل برای عدم جذب سرمایه‌گذاری، دور بودن بانک‌های ایرانی از تغییرات گسترده‌ای بود که در حوزه مقررات بانکی پس از بحران مالی جهانی اتفاق افتاده بود که از جمله این مقررات می‌توان به مبارزه با پولشویی، بازل ۳ و انطباق اشاره کرد.

دیواندری در پایان تاکید کرد که در تمام دوره شصت ساله همکاری‌های ایران با طرف‌های خارجی یک مورد از عدم ایفای تعهدات یا سایر مسائل حقوقی مشابه از سوی بانک‌های ایرانی اتفاق نیفتاده است. بنابراین در شرایط فعلی که بسیاری از بانک‌های اروپایی منابع یورویی فراوانی دارند که مشمول نرخ بهره منفی است شرایط ایران فرصتی استثنایی برای بکارگیری این منابع و سرمایه‌گذاری آن در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران به شمار می‌رود. لذا، بانک‌های اروپایی نباید آگاهانه یا ناآگاهانه امکان بهره‌مندی از چنین فرصتی را از خود سلب نمایند.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان