چهارشنبه 7 خرداد 1399
صفحه نخست
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 
پنل تخصصی تطابق با استانداردهای بین‌المللی و مبارزه با جرایم مالی
پنل تخصصی تطابق با استانداردهای بین‌المللی و مبارزه با جرایم مالی
تاريخ:نهم ارديبهشت 1396 ساعت 17:47   |   کد : 128
 پنل تخصصی تطابق با استاندارهای بین المللی و مبارزه با جرایم مالی بعد از ظهر روز اول چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا با حضور دکتر احمد عزیزی، رونالد گونو، دارن اینز، لیلا کشتیبان و فاطمه مهجوریان برگزار شد.

 دکتر عزیزی به عنوان رئیس پنل در خصوص اهمیت مبارزه با جرایم مالی گفت: حجم تجارتهای غیرقانونی مانند مواد مخدر و اقتصاد زیرزمینی بسیار بالا است و همین امر اهمیت برخورد با جرایم مالی و گردش مالی کارهای غیرقانونی را آشکار می‌سازد. این مسئله فقط مربوط به ایران نبوده بلکه یک مسئله بین المللی است.

وی افزود: برای ارتباط با بانکداری بین المللی لازم است که شفافیت در چارچوب استانداردها و معیارهای بین‌المللی پیاده‌سازی شود. روابط مالی شبکه بانکی بعد از انقلاب اسلامی کمتر شد و بعد از مسئله انرژی هسته‌ای به کلی متوقف شد. بعد از برجام برای گسترش روابط بانکی بین المللی بحث تطابق با استانداردها مطرح شده است و باید مورد توجه قرار گیرد. وی در ادامه گفت: افراد و موسسات فعال در بازارهای مالی نیز در خصوص اینکه چه میزان انطباق با قوانین و مقررات کافی است، سردرگم هستند و حد و مرز مشخصی وجود ندارد.

سپس فاطمه مهجوریان سر بازرس اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی ایران به تشریح قانون پول‌شویی ایران پرداخت و افزود: قانون مبارزه با پول‌شویی در ایران بعد از تحریمها اهمیت مضاعفی پیدا کرده است. اگرچه قانون پول‌شویی در ایران کوتاه است اما آئین نامه ها و دستورالعمل‌های اجرایی که از این قانون مستخرج و ابلاغ شده است می تواند در بسیاری از حوزه‌ها پوشش دهنده استانداردهای گروه ویژه اقدام مالیFATF  باشد. وی سپس به تشریح این دستورالعملها در ۱۳ حوزه پرداخت و آن را با الزامات و توصیه های FATF مقایسه کرد. از جمله مواردی که به آن پرداخته شد می‌توان به بررسی دقیق مشتری(Customer due diligence)، شناسایی اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی هنگام ارائه خدمات، بررسی اطلاعات اتباع خارجی، بلوکه کردن دارایی‌های افراد وابسته به گروه‌های تروریستی اشاره کرد.

لیلا کشتیبان شریک شرکت OSACO لندن در ادامه گفت: بعد از بحران مالی سیستم مالی در اروپا دچار تحول شد و یکی ازخروجی‌های این تحول و بازنگری در قوانین توجه بیشتر به مسائل جرائم مالی بود به طوری که سرمایه‌گذاری سنگینی در این زمینه صورت گرفت. وی در ادامه در خصوص فرهنگ تطبیق با استانداردهای بین‌المللی اظهار داشت: هر فرد از پایین‌ترین مقام مسئول در شعب تا بالاترین مقام بانکی مسئول حفظ سازمان خود است این در حالی است که صنعت بانکداری ایران اقدام موثری برای نظارت و مشاهده بر آنچه در حال انجام است ندارد.

رولند گونو شریک شرکت OSACO لندن در ادامه این پنل تاکید کرد: کارشناسان این شرکت با بیش از ۲۱ سال تجربه آمادگی دارند تا به صنعت بانکداری ایران در جهت ورود به عرصه بانکداری بینالمللی در حوزه تطبیق یاری رسانند. یکپارچگی در حوزه مالی بسیار مهم است. در حال حاضر امکان افتتاح حساب در انگلستان برای ایرانیان به راحتی امکانپذیر نیست و این مسأله در بیشتر مواقع به نظر دپارتمان تطبیق در بانکها برمیگردد. در صورتی که ریسک تطبیق کاهش پیدا کند و استانداردهای مبارزه با پولشویی رعایت شود، میتوان به ایجاد ارتباط میان صنعت بانکداری ایران و اروپا امیدوار شد.

وی افزود: مسأله مهم دیگری که عامل بروز جرائم مالی خواهد بود،تحریم است. امروزه به دلیل وجود تحریمهای مالی و بانکی کمتر جایی برای بانکهای ایرانی در سیستم مالی کشورهای اروپایی میتوان یافت و دلیل این موضوع اشتهای ریسک و زمان و ظرفیت محدود بانکهای اروپایی برای نگاه به صنعت بانکداری ایران است.

شریک شرکت OSACO لندن در پایان اظهار داشت: شبکه بانکی ایران با رعایت استانداردهای بینالمللی مبارزه با پولشویی در عرصه بانکداری بینالمللی بسیار موفق خواهد بود. پروفایل ریسک تمامی افراد حقیقی و حقوقی ذیربط در حوزه بانکداری و نوع ریسک هریک از ذینفعان باید مشخص شود.

دارن اینز مدیر عامل شرکت C6در ادامه گفت: سؤال اصلی آن است که آیا اساساً هیچ تفاوتی میان بانکهای ایرانی، بریتانیایی و آمریکایی وجود ندارد؟ با توجه به تجربیات موجود چنین چیزی غیرممکن است. بانک‌‌‌های بزرگ در کشورهای اروپایی سالانه میلیون‌ها دلار صرف انطباق با استاندارهای مختلف در حوزه تطبیق با مقررات جدید بانکی در عرصه بین‌الملل می‌کنند و از جمله مهمترین این استانداردها تطبیق با استانداردهای مبارزه با پول شویی است.

وی در پایان خاطر نشان شد: استانداردهای مبارزه با پولشویی نیازمند بهبود مستمر بوده چرا که مسائل و مشکلات موجود در پیاده‌سازی آن را تبدیل به یک امر اجتنابناپذیر کرده است. فرستنده‌ها و گیرنده‌ها در طرفین مبادلات مالی در سطح شعب باید قابل پیگیری باشند و نیز باید بتوان منشأ ورود وجوه به حساب بانکی افراد در شعب را مشخص کرد.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان