چهارشنبه 7 خرداد 1399
صفحه نخست
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 
پنل تخصصی نظارت بانکی و قانونگذاری
پنل تخصصی نظارت بانکی و قانونگذاری
تاريخ:نهم ارديبهشت 1396 ساعت 17:23   |   کد : 126

در بعدازظهر روز اول چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران-اروپا پنلی با عنوان «نظارت بانکی و قانون‌گذاری» برگزار شد. در این پنل، دکتر پیتر کروشل، رئیس بخش نظارت موسسه بافین در آلمان، مارتین دینکلبرگ، رئیس مرکز همکاری‌های فنی بانک مرکزی آلمان و دکتر اسد جفری، رئیس بخش خاورمیانه شرکت مشاوره مالی دی‌لویت حضور داشتند. ریاست نشست بر عهده ‌دکتر احمد عزیزی صاحب‌نظر پولی و بانکی بود.

در آغاز پنل، دکتر احمد عزیزی با اشاره به انتظارات و فضای ایجاد شده پس از برجام، به اهمیت ورود نظام بانکی ایران به بازار مالی جهانی اشاره کرد و گفت: با توجه به تغییرات و تحولات قوانین و مقررات بین‌المللی در زمینه بانکی و مالی و ارتقای سطح استانداردها در این زمینه، لازم است استانداردها و مقررات نظارت و شفافیت نیز در نظام بانکی ایران ارتقا یابد. ولی به نظر می‌رسد در این زمینه شکاف وجود دارد و باید این شکاف پر شود.

در ادامه دکتر اسد جفری به بررسی وضعیت و تحولات اقتصادی صورت گرفته در ایران پس از برجام پرداخت و ایران را یک بازار نوظهور مطلوب پس از رفع تحریم‌ّهای مربوط به برجام برشمرد. او افزود: با وجود رشد صورت گرفته در شاخص‌های اقتصادی هنوز هم ظرفیت خوبی برای پیشرفت وجود دارد. رئیس بخش خاورمیانه شرکت مشاوره دی‌لویت گفت: با وجود فرصت‌ّهای موجود در ایران، چالش‌های اقتصادی نیز در این زمینه وجود دارد که باید رفع شود و در این میان نرخ بالای بیکاری و پایین بودن رشد اقتصادی در اولویت قرار دارند.

جفری با تاکید بر نقش حیاتی نظام بانکی در تامین مالی، تحریک رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال، به دشواری دسترسی به تامین مالی بانکی در ایران به ویژه در بخش خصوصی اشاره کرد و آن را مهم‌ترین مشکل کسب‌وکار در ایران برشمرد. او رشد تولید ناخالص داخلی، ثبات تورم، قوت سیستم پرداخت‌ها، بانک مرکزی مستقل، نظام بانکی سالم و ثبات نرخ ارز را جزء عناصر ثبات مالی دانست و افزود: با وجود تحولات مثبت صورت گرفته در ایران، نظام بانکی به اندازه کافی از ثبات و استحکام لازم برخوردار نیست و نیازمند تقویت بیشتری است.

رئیس بخش خاورمیانه شرکت مشاوره دی‌لویت در ادامه گفت: بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی نظام بانکی ایران می‌توان به تقویت نظارت بانکی، مطالبات غیرجاری، تقویت سرمایه بانک‌ّها، ساماندهی موسسات اعتباری، بدهی دولت به بانک‌ّها، مسائل مربوط به پولشویی و تامین مالی تروریسم اشاره کرد. او در پایان بر لزوم همکاری و مشارکت در نظام بانکی ایران و بهره‌مندی از تجارب و همکاری‌های بین‌المللی برای رفع این مشکلات تاکید کرد.

در ادامه مارتین دینکلبرگ، گفت: وجود فضای با ثبات در اقتصاد کلان، بانک مرکزی و ناظران بانکی با ثبات و قدرتمند شرط لازم برای پر کردن شکاف پدید آمده بین نظام بانکی ایران و نظام مالی جهانی است. او افزود: در شرایط کنونی، ما می‌توانیم در زمینه‌هایی مانند مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، نظارت و استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی (IFRS) به ایران کمک کنیم.

رئیس مرکز همکاری‌های فنی بانک مرکزی آلمان با اشاره به وجود اجتماع بزرگ متشکل از کارشناسان و صاحب‌نظران بانکی و بانک‌های مرکزی گفت: برگزاری این گونه گردهمایی‌ها فرصت مهمی را برای ایران در زمینه بهره‌برداری از تجارب گسترده و متنوع جهانی فراهم می‌سازد. او اذعان داشت: بانک مرکزی آلمان به خوبی واقف است که بسیاری از تغییرات باید در بستری متفاوت و به صورت تخصصی و به تدریج با توجه به الزامات و شرایط بومی مربوط به ایران برای این کشور فراهم شود و در این زمینه امکان همکاری و مشارکت تخصصی وجود خواهد داشت. او در عین حال بر این نکته تاکید کرد که تنها اجرای استانداردهای بین‌المللی مهم نیست، بلکه مهم اجرای بهترین قوانین و مقررات متناسب با شرایط هر کشور است.

در ادامه نشست پیتر کروشل با اشاره به سخت‌گیرانه شدن مقررات بانکی پس از بحران مالی جهانی گفت: ما باید بدانیم که گرچه تا پیش از بحران بسیاری از ضوابط سخت کنونی بر بانکداری اعمال نمی‌شد، ولی در سال‌های بعد از بحران فاز اول تغییرات با تشدید ضوابط و مقررات کسب و کار بانکی با دشواری‌ها و تغییرات بسیاری رو به رو شده است. او الزامات مربوط به نقدینگی، ضوابط کفایت سرمایه، گسترده‌ کردن دامنه شمول ضوابط به بسیاری از بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله محدوده بانکداری سایه را جمله از این تغییرات برشمرد و در عین حال از احتمال حذف بخشی از ضوابط پیچیده با رویکرد جدید دولت آمریکا خبر داد.

رئیس بخش نظارت موسسه بافین گفت: نباید فراموش کرد که نظام بانکی ایران بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول شرایط شکننده‌ای دارد و نیز از وجود شعبه‌های گسترده رنج می‌برد. این در حالی است که همچنان دولت ایران معتقد است که از طریق بانک‌هایی همچون بانک ملی باید بتواند بخش‌های اقتصادی را تحت حمایت قرار بدهد. همچنین باید توجه داشت که از مشکل نقدینگی بانک‌های ایران نیز غفلت نشود.

کروشل بر لزوم تغییرات جدی در نظام بانکی ایران تاکید کرد و افزود: در عین حال پیشنهاد بنده این نیست که اجرایی کردن مدیریت ریسک و استانداردهای بین‌المللی بر اساس مدل‌های پیچیده در پیش گرفته شود. لازم است با اعمال تغییرات تدریجی، نسبت مطالبات غیرجاری کاهش پیدا کند و یک راهکار اجرایی برای این امر، ایجاد یک بانک انتقالی است. او ضوابط و استانداردهای پولشویی و مبارزه با تامین مالی ترورسیم مانندFATF  را از جمله مقرراتی دانست که تطبیق بانکداری ایران با آن باید مورد توجه قرار بگیرد.

کروشل همچنین اصلاح ضوابط ورشکستگی برای فراهم کردن امکان خروج بانک‌های ناکارآمد را ضروری دانست و ارتقای استقلال بانک مرکزی و افزایش اختیارات نظارتی بانک مرکزی را نیز مهم برشمرد. او گفت: نباید فراموش کرد که ممکن است بانک‌ها به دلیل هزینه بالای این اصلاحات تمایلی به اصلاح نداشته باشند و در این صورت مقام ناظر باید از ابزارهای لازم برای انجام این اصلاحات استفاده کند. او در پایان بر این نکته تاکید کرد که بانک‌ها نیز نباید منتظر مقام ناظر باشند و بهتر است خودشان را در سطح استانداردهای بین‌المللی ارتقا دهند.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان