چهارشنبه 7 خرداد 1399
صفحه نخست
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 
پنل تخصصی راه‌اندازی شعبه بانک ایرانی در اروپا
پنل تخصصی راه‌اندازی شعبه بانک ایرانی در اروپا
تاريخ:نهم ارديبهشت 1396 ساعت 16:20   |   کد : 125
در بعد از ظهر روز اول چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران پنلی با عنوان «راه‌اندازی شعب بانک ایرانی در اروپا» برگزار شد. در این پنل دکتر اولریخ فون زانتیر رئیس خدمات مالی شرکت KPMG، فرانس ژوزف نیک عضو انجمن بانکداران اروپا، دکتر پرویز عقیلی کرمانی مدیر عامل بانک خاورمیانه،‌ مصطفی پرتوافکن عضو هیئت مدیره بانک سپه و ولی ضرابیه رئیس هیئت مدیره بانک سامان حضور داشتند. ریاست پنل بر عهده ‌دکتر ناصر هماپور نماینده پیشین HSBC در ایران بود. 
در ابتدای این نشست هماپور به این نکته اشاره کرد که پس‌انداز دولتی در ایران کم بوده و بخش خصوصی نیز در اقتصاد ایران نقش کمرنگی دارد. از سوی دیگر، وی با اشاره به بانک‌محور بودن نظام مالی ایران گفت: بانکداری ایران با توجه به داشتن سرمایه پایین، توانایی تأمین مالی نیازهای اقتصادی را ندارد. لذا اتصال به نظام بانکداری بین‌المللی می‌تواند در این راستا راهگشا باشد. اما پرسش این است که آیا نظام بانکداری ایران آمادگی پذیرش چنین شرایطی را دارد؟

وی معتقد است برای دستیابی به این هدف باید الزاماتی وجود داشته باشد که از آن جمله می‌توان به رتبه‌بندی بانک‌ها و وجود شرکت‌های تخصصی در این حوزه اشاره کرد.


دکتر پرویز عقیلی کرمانی در ادامه ضمن تبیین اهمیت تنظیم صحیح رابطه بازار پول، سرمایه و بدهی تأکید کرد: یکی از مشکلات ساختاری در اقتصاد ایران بانک‌محور بودن نظام مالی است. در واقع بیش از هشتاد درصد تأمین مالی فعالیت‌های اقتصادی در کشور توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی انجام می‌شود. این مسأله سبب شده است تا فشار زیادی بر شبکه بانکی تحمیل شود. این در حالی است که در سایر کشورها، بازار سرمایه و بدهی نیز نقش مهمی در نظام تأمین مالی ایفا می‌کنند، به نحوی که بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهت تأمین مالی نیازهای خود از دو روش انتشار سهام و اوراق بدهی استفاده می‌کنند. مدیر عامل بانک خاورمیانه افزود: یکی از مسائل دیگری که نظام پولی و مالی کشور با آن روبرو است، عدم حضور مؤسسات رتبه‌بندی ملی و بین‌المللی است. این مسأله سبب شده است تا رتبه شرکت‌ها و اوراق بدهی در بازار سرمایه مشخص نباشد. این پدیده در مرحله بعد سبب ناکارآمدی و افزایش هزینه‌های تأمین مالی در بازار سرمایه شده است. 

مصطفی پرتوافکن عضو هیئت مدیره بانک سپه ضمن تبیین فعالیت‌های ارزی بانک سپه در دوره پس از رفع تحریم‌ها، تأکید کرد: بانک سپه پیش از وضع تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی حدود شش میلیارد دلار فعالیت ارزی داشت که پس از اجرایی شدن تحریم‌ها این نسبت به میزان قابل توجهی کاهش یافت. با این حال پس از دستیابی به توافق برجام و رفع تحریم‌های بانکی و اقتصادی، فعالیت‌های ارزی بانک سپه مجدداً احیا شده است. بر این اساس، در حال حاضر ارتباط با برخی بانک‌های خارجی در سطح قابل قبولی برقرار شده است. برنامه آینده بانک سپه نیز توسعه این روابط و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های برجام است. 

 

فرانس ژوزف نیک، عضو انجمن بانکداران اروپا در رابطه با عدم وجود سرمایه کافی و ابزارهای مناسب در بازار سرمایه برای جذب سرمایه خارجی گفت: بازار سرمایه فقط یک ابزار برای جذب سرمایه است. ما باید اعتماد سرمایه‌گذار را جذب کنیم تا وارد بازار شود. شما اگر بازار آلمان را بررسی کنید در بازار سهام آلمان ۶۰ تا ۸۰ درصد سهام شرکت‌های آلمانی مالکیت خارجی دارند. آلمانی‌ها واقعا برای سرمایه‌گذاری خجالتی هستند! بیشتر در سپرده‌های بدون سود پس‌انداز می‌کنند ولی ساختار بازار سرمایه این اجازه را داده است که سرمایه‌گذار خارجی جذب شود.

در ادامه دکتر اولریخ فون زانتیر، رئیس خدمات مالی شرکت KPMG ارائه کوتاهی در مورد تاسیس شعبه و شرکت تابعه بانک در آلمان داشت. وی به این نکته جالب اشاره کرد که بانک‌های کمی در آلمان شعبه دارند ولی ایران سهم بالایی از شعب بانک‌های خارجی در آلمان را داراست. با توجه به این آمار، این سوال مطرح می‌شود که آیا ایجاد شعبه در آلمان واقعا ضرورت دارد.

وی با اشاره به اینکه تجارت بین ایران و آلمان به ندرت توسط بانک‌های آلمانی تامین مالی می‌شود، گفت: در نتیجه نمی‌توان موقعیت بانک‌های ایرانی را با بانک‌های دیگر کشورها مقایسه کرد. ایجاد شعبه در آلمان می‌تواند به منظور ایجاد اعتماد متقابل انجام شود. ایجاد شعبه در آلمان نشانه خوبی از سمت بانک ایرانی است. ایجاد شعبه در آلمان بیانگر این است که بانک‌های ایرانی حاضرند زیرمجموعه قوانین و مقررات بانک مرکزی آلمان قرار گیرند که این ایجاد اعتماد می‌کند.

دکتر فون‌زانتیر به تفاوت ایجاد شعبه و شرکت تابعه اشاره کرد و افزود: تاسیس شعبه بانک در آلمان تنها نیاز به مجوز بانک مرکزی آلمان دارد ولی تاسیس شرکت تابعه نیاز به مجوز بانک مرکزی اروپا نیز دارد. برای دریافت مجوز شعبه ابتدا باید مدل کسب و کار و مدل اجرایی مشخص شود. باید مشخص کنید قصد انجام چه کاری را دارید و این کار چه میزان پایدار است. رزومه اجرایی مدیرانی که بناست مدیریت شعبه را به عهده داشته باشند جزئی از مدارک مورد نیاز جهت کسب مجوز است.

رئیس خدمات مالی شرکت KPMG در پایان خاطر نشان کرد: طبق قوانین بانک مرکزی آلمان حداقل سرمایه لازم برای تاسیس شعبه بانک ۵ میلیون یورو است ولی در عمل برای کسب مجوز باید حداقل دوبرابر این میزان سرمایه فراهم شود. بر اساس قوانین و مقررات بانک‌های تازه‌تاسیس علاوه بر رعایت الزامات بازل باید در تمامی معیارها همچون نسبت سرمایه به دارایی، حداقل ۵۰ درصد بالاتر از حداقل‌های الزامات بازل در نظر گرفته شود.

در پایان این نشست، ولی ضرابیه رئیس هیئت مدیره بانک سامان با تأکید بر قیمت‌گذاری، عنوان کرد: تا زمانی که مشکل قیمت‌گذاری از لحاظ ساختاری حل و فصل نشود بازار بدهی و بازار سرمایه پیشرفت قابل توجهی پیدا نخواهد کرد. برای فائق آمدن بر این مشکلات ایجاد زیربناهای لازم و زیرساخت‌های ضروری از طریق تأسیس شرکت‌های تخصصی در این زمینه می‌تواند بسیار کمک‌رسان باشد. با تأسیس چنین شرکت‌هایی می‌توان دانش تخصصی مربوطه را کسب و به‌داخل کشور منتقل کرد.


 


 

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان