چهارشنبه 7 خرداد 1399
صفحه نخست
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 
مدیرعامل بانک ملی:
استقبال بانک‌های ایرانی از هرگونه همکاری با بانک‌های اروپایی
استقبال بانک‌های ایرانی از هرگونه همکاری با بانک‌های اروپایی
تاريخ:نهم ارديبهشت 1396 ساعت 14:36   |   کد : 124

 محمدرضا حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی، در چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران  اروپا در پنل تخصصی «بررسی صنعت بانکداری ایران در حال حاضر» گفت: کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی  بانک‌های دولتی به صورت اتحادیه‌های مستقل عمل می‌کنند و نقش موثری در بهبود شرایط بانک‌ها دارند. همچنین کلیه بانک‌ها در خصوص اجرای سیاست‌ها و راهکارها تبادل نظر می‌کنند که باعث پویایی در شبکه بانکی می‌شود.

مدیرعامل بانک ملی ایران در ادامه افزود: بانک ملی ایران با نزدیک ۹۰ سال سابقه فعالیت، بیشترین واحدهای برون مرزی را دارد. قبل از تحریم ها اعتماد دوجانبه‌ای بین بانک و طرف‌های خارجی وجود داشت که منجر به روابط بانکی مناسبی شده بود اما با وضع تحریم‌ها روابط خارجی از بین رفت و ما حدود ۷ تا ۸ سال از شبکه بانکداری بین‌المللی جدا بودیم. در این فاصله زمانی برخی قوانین و استاندارهای بین‌المللی وضع شد که بانکداری ایران از آنها دور بود و بعد از تحریم اولین کاری که صورت گرفت تلاش برای تطابق بیشتر با این قوانین و استانداردهای جهانی بود. در این زمینه، مجلس، بانک مرکزی و دولت قوانین خوبی وضع کردند.

وی بیان کرد که بانک ملی به دنبال این است که استانداردسازی را جلو ببرد و در این راستا به تمام شعب خارج نیز ابلاغ شده است که مطابق قوانین کشور میزبان عمل کنند. البته بعد از تحریم گشایشی در ارتباط با بانک‌های دنیا بوجود آمده است. یکی از شعبه‌های فعال بانک ملی در خارج از کشور شعبه هامبورگ است که بعد از تحریم بیش از ۴۰ هزار پیام سوئیفتی از این شعبه مبادله شده است.

حسین زاده خاطر نشان کرد: بانک‌های ایرانی از هرگونه همکاری با بانک‌های اروپایی استقبال می‌کنند. برخی رویکردهای سیاسی وجود دارد که مانع گسترش روابط با بانک‌های ایرانی می‌شود. بانک‌ها باید بر اساس منافع خود و مشتریان خود و فارغ از مباحث سیاسی و به دور از محافظه‌کاری‌های افراطی در راه ارتباط با نظام بانکی ایران قدم بردارند.

مدیرعامل بانک ملی در پاسخ به سوالی در خصوص چگونگی بهبود شرایط شاخص‌های سلامت بانکی مانند نسبت کفایت سرمایه و سودآوری گفت: به این دلیل که سهامدار اصلی بانک‌های دولتی خود دولت است باید دولت در خصوص افزایش سرمایه بانک‌های دولتی اقدام کند. دولت در سال گذشته ۲۰ هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک‌های دولتی اختصاص داد که نیمی از آن به بانک ملی تخصیص یافت که باعث شد سرمایه بانک ملی تقریبا دو برابر شود. در خصوص سودآوری بانک‌های دولتی هم باید توجه شود که دولت رویکردش به بانک‌های دولتی کسب سود نبوده و به دنبال متوازن کردن توسعه در کشور است. 

 

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان