چهارشنبه 7 خرداد 1399
صفحه نخست
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 
مدیرعامل بانک توسعه صادرات:
نقش شبکه بانکی در رفع چالش‌های توسعه مراودات تجاری
نقش شبکه بانکی در رفع چالش‌های توسعه مراودات تجاری
تاريخ:نهم ارديبهشت 1396 ساعت 14:11   |   کد : 122
 دکتر صالح آبادی در چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران اروپا در پنل تخصصی «بررسی صنعت بانکداری ایران در حال حاضر» ضمن ارائه آمار و ارقام به تشریح وضعیت کنونی نظام بانکی ایران پرداخت. مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به اهمیت جایگاه نظام بانکی در اقتصاد ایران گفت: نظام بانکی سهم ۲.۵ درصدی از تولید ناخالص داخلی (GDP) را داراست.

وی سپس به جایگاه بانک‌ها در بازار سهام پرداخت و افزود: متوسط قیمت به عایدی (P/E) ۵.۳۲ بوده و سهم بانک‌ها از ارزش بازار سرمایه در حدود ۱۴.۵ درصد است.

دکتر صالح آبادی سپس ویژگی‌های نظام بانکی را تشریح کرد وگفت: بانک‌های ایرانی ۵۱ شعبه برون مرزی دارند. کل دارایی‌های بانک‌های ایرانی بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار بوده که سهم ۴۰ درصدی از ارزش دارایی‌های بانک‌های اسلامی دنیا را در اختیار دارند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان این‌که در مجموع ۳۰ بانک داریم که ۲۰ بانک آن خصوصی است و بزرگترین بانک از نظر اندازه، بانک ملی و از نظر ارزش دارایی، بانک ملت است، ادامه داد: با توجه به کاهش تورم در سال‌های اخیر، بازده واقعی سپرده‌های بانکی بعد از مدت‌ها مثبت شده است. همچنین نسبت وام به سپرده در نظام بانکی ایران ۹۰ درصد بوده است که بعد از قطر از این نظر در رتبه دوم در منطقه قرار داریم.

وی سپس اقداماتی که در راستای پیاده سازی استانداردهای بین المللی در بانک‌های ایرانی در دوره پساتحریم پیگیری شده را مطرح کرد و افزود: تلاش برای تطابق با استانداردهای بین المللی مانند IFRS ‌و CTR ، تشکیل واحد مستقل مدیریت ریسک و پیاده سازی پروژه‌های اعتبارسنجی از جمله تلاش‌های نظام بانکی در جهت تطابق بیشتر با استانداردهای بین المللی است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات از وجود فرصت‌های سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز به عنوان نقطه قوت و وجود مشکلات در نقل و انتقال ارز و عدم تطابق کامل با مقررات بانکی بین المللی را از نقاط ضعف در این رابطه دانست.

دکتر صالح آبادی در انتهای سخنان خود به نقش شبکه بانکی در رفع چالش‌های توسعه مراودات تجاری با اروپا اشاره کرد و از مواردی مانند ارائه تسهیلات به منظور ارتقای کیفیت کالاهای ایرانی، ایجاد دفاتر صادراتی در کشورهای اروپایی، ترمیم و استحکام روابط کارگزاری و انطباق کافی با قوانین و استانداردهای بین المللی به عنوان کمک شبکه بانکی در این راستا نام برد. 

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان