چهارشنبه 7 خرداد 1399
صفحه نخست
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 
پنل بررسی وضعیت صنعت بانکداری ایران
چالش‌های صنعت بانکداری ایران
چالش‌های صنعت بانکداری ایران
تاريخ:نهم ارديبهشت 1396 ساعت 13:45   |   کد : 119
 پیتر کروشل به عنوان رئیس بخش نظارت مؤسسه بافین آلمان در پنل تخصصی «بررسی وضعیت صنعت بانکداری ایران در حال حاضر» گفت: صنعت بانکداری ایران در دوران تحریم نگرانی‌هایی را تجربه کرده است اما در حال حاضر با توجه به تسهیل در گشایش سوئیفت، چشم‌انداز بهتری در فرایند عملیات بانکداری بین‌المللی در بسیاری از بانک‌های ایران قابل ترسیم است.

وی با تأکید بر نقش روابط تجاری دیرینه ایران وآلمان بیان کرد: آلمان جزء اولین کشورهایی است که صنعت بانکداری ایران توانسته است به شبکه بانکی آن متصل گردد. هرچند که ظرفیت‌های بسیاری در دو کشور در حوزه پرداخت از طریق اعتبار اسنادی وجود دارد، اما ارتباط بانکداری بین‌المللی در حوزه اعتبار اسنادی در این میان بسیار محدود ارزیابی می‌شود و می‌توان به دلایل متعددی در این خصوص اشاره کرد که تحریم‌های یک‌جانبه و معضلات سیاسی موجود از جمله آن‌ها هستند.

پیتر کروشل به ارتباط بانک‌های بزرگ اروپایی با بانک‌های ایرانی اشاره کرد و افزود: بانک‌های بزرگ اروپایی بازیگران مهمی در عرصه بانکداری بین‌المللی قلمداد می‌شوند ولی همچنان با بانک‌های ایرانی ارتباط تجاری و مالی برقرار نمی‌کنند. این در حالی است که بسیاری از بانک‌های کوچک و متوسط با ایران ارتباط مالی مستقیم برقرار کردند و مشکلات سیاسی در خصوص این دسته از بانک‌‌ها نتوانسته است بر سطح این روابط تأثیر‌گذار باشد.

وی در پایان اظهار داشت: چالش‌هایی در صنعت بانکداری ایران مشاهده می‌شود که مهمترین آن‌‌ها عبارتند از: بالا‌بودن نسبت مطالبات غیرجاری، پایین‌بودن نسبت کفایت سرمایه و تعدد بیش از حد شعب بانک‌ها. صورت‌های مالی بانک‌ها باید براساس استانداردهای گزارش‌گری مالی بین‌المللی IFRS شفاف‌ شوند و در این راستا دوره‌های آموزشی متعددی در دنیا برگزار شود.

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان