چهارشنبه 7 خرداد 1399
صفحه نخست
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 
دیوید گیر:
خروج بیش از ۳۳۰ فرد و موسسه از لیست تحریم‌های اروپا
خروج بیش از ۳۳۰ فرد و موسسه از لیست تحریم‌های اروپا
تاريخ:نهم ارديبهشت 1396 ساعت 13:38   |   کد : 118
 دیوید گیر، رئیس بخش سیاست‌های تحریمی سرویس اقدامات خارجی اروپا، در ابتدا بر اهمیت توافق هسته‌ای به عنوان یک موفقیت سیاسی بزرگ و یک تجربه برای یک توافق چندجانبه تاکید کرد و افزود: اتحادیه اروپا به سهم خود همواره بر پایداری تعهد خود به اجرای کامل و موثر برجام تاکید کرده است و نماینده عالی اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی بارها تاکید کرده است که اجرای برجام در راستای منافع اتحادیه اروپا است و همچنین بارها اشاره کرده است که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یک توافق دوجانبه نیست بلکه یک توافق چندجانبه است که توسط قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل پشتیبانی می‌شود و در واقع متعلق به جامعه بین‌المللی گسترده‌تری است.

دیوید گیر تاکید کرد: توافق هسته‌ای ایران با توجه به نقش تسهیل کننده اروپا در مذاکرات اهمیت خاصی برای اتحادیه اروپا دارد و این اتحادیه همچنان سعی می‌کند همین نقش را در اجرای برجام با هماهنگ کردن اقدامات کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای برجام داشته باشد. در همین راستا همان‌طور که اطلاع دارید هفته گذشته در وین جلسه‌ای برگزار شده است.

وی اظهار داشت: ما معتقدیم که اگر مردم ایران اثرات مثبت برجام را مستقیما احساس کنند بر موفقیت و پایداری توافق هسته‌ای تاثیرگذار است. البته معتقدیم این به نفع اتحادیه اروپا نیز هست.

رئیس بخش سیاست‌های تحریمی سرویس اقدامات خارجی اروپا گفت: پس از برجام و در نتیجه آن فصل جدیدی در روابط ایران و اروپا گشوده شده است. همان‌طور که مطلع هستید در روز اجرای برجام با اعلام اجرای تعهدات هسته‌ای ایران توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تحریم‌های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و تحریم‌های ثانویه هسته‌ای برداشته شدند. از ژانویه ۲۰۱۶ مبادلات مالی بین افراد و موسسات اتحادیه اروپا و افراد و موسسات ایرانی همچون برقراری روابط بانکداری متقابل امکان‌پذیر شده است.

وی ادامه داد: فعالیت بانک‌های ایرانی و افتتاح شعبه در کشو‌رهای عضو اتحادیه اروپا مجاز شده است. ارائه خدمات مالی خاص همچون شبکه سویفت برای بانک مرکزی ایران و عمده موسسات مالی ایرانی برقرار شده است. همچنین ارائه خدمات مالی تجاری همچون اعتبار صادراتی و بیمه بازرگانی امکان‌پذیر شده است. فعالیت‌های مربوط به کشتی‌رانی، کشتی‌سازی، حمل و نقل آزاد شده و نقل و انتقال طلا، سکه و اسکناس امکان‌پذیر گشته است. نام بیش از ۳۳۰ فرد و موسسه از لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا حذف شده است.

دیوید گیر در پایان خاطر نشان کرد: در اثر این تحولات پتانسیل‌های جدیدی در روابط ایران و اروپا ایجاد شده است. دیدار فدریکو موگرینی از ایران نشان‌دهنده خواست سیاسی در بالاترین سطح برای بهبود روابط است. توافقاتی در موضوعات مختلف از اقتصاد تا علم، مهاجرت تا محیط زیست، و انرژی و موضوعات دیگر نیز شکل گرفته است. 

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان