چهارشنبه 7 خرداد 1399
صفحه نخست
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 
دکتر محمدجواد ظریف:
معجزه برجام در نظام بانکی کشور: درخواست ظریف از شرکای اروپایی
معجزه برجام در نظام بانکی کشور: درخواست ظریف از شرکای اروپایی
تاريخ:نهم ارديبهشت 1396 ساعت 11:17   |   کد : 116
 محمدجواد ظریف در نشست صبح چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران-اروپا، تحریم‌های بانکی را مهمترین بخش تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی علیه نظام اقتصادی کشور دانست و تاکید کرد یکی از موفقیت‌های دولت تدبیر و امید در مذاکرات هسته‌ای، کاهش‌ محدودیت‌ها و مشکلاتی بود که در اثر تحریم‌ها در شبکه بانکی کشور ایجاد شده بود. این چالش‌ها سبب گردیده بود تا ارتباط شبکه بانکی کشور با نظام مالی بین‌المللی به شدت محدود شده و هزینه‌های مبادلاتی فراوانی در ارتباط پولی و مالی با خارج از کشور ایجاد گردد. البته هنوز هم که قریب به یک سال و چهار ماه از اجرایی شدن برجام می‌گذرد، باز هم به دلایل غیربرجامی و بدعهدی ایالات متحده آمریکا، پیشرفت‌های بدست آمده با سطح مورد انتظار و ایده‌آل فاصله زیادی دارد.

وزیر امور خارجه افزود وضع تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی علاوه بر مشکلاتی که در روابط بانک‌های کشور با بانک‌های بین‌المللی و به طور کلی نظام پولی و مالی بین‌المللی ایجاد کرد، سبب بروز چالش‌های مهمی در شبکه بانکی داخل کشور گردید که مهمترین آنها رشد قابل توجه فساد و رانت در اثر از بین رفتن فضای شفافیت اقتصادی بود. در این شرایط، برخی افراد سودجو فرصت سوء‌استفاده و رانت‌خواری پیدا کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی، ضمن تأکید بر برطرف شدن تحریم‌ها به لحاظ قانونی و عملیاتی پس از برجام و نزدیک شدن به شرایط پیش از وضع تحریم‌های ظالمانه، برخی از مهمترین منافع و اثرات برجام در نظام پولی و مالی کشور را شامل این موارد دانست 

الف- کمتر از ۱۰۰ روز پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و در اثر به نتیجه رسیدن توافق موقت ژنو، ماهیانه ۷۰۰ میلیون دلار از منابع مالی کشور (که متأسفانه در دوره گذشته اجازه داده شده بود مورد مصادره و توقف معامله قرار گیرد) آزاد شد.

ب- پس از دستیابی به توافق نهایی و اجرایی شدن برجام، امکان دسترسی به ده‌ها میلیارد دلار از پول‌های مسدودشده کشور فراهم شد.

پ- در حال حاضر کلیه درآمدهای حاصل از فروش نفت به حساب‌های بانک مرکزی واریز می‌شود و مشکلاتی که در گذشته در این رابطه وجود داشت تا حد قابل قبولی برطرف شده است.

ت- امروزه شبکه بانکی کشور به سوئیفت متصل شده است و مشکل خاصی در این رابطه وجود ندارد.

ث- اکنون، در اثر بهبود رتبه ریسک ایران در نتیجه توافق برجام، هزینه بیمه و تأمین مالی کاسته شده است. هر چند اعتقاد داریم میزان کاهش مذکور قابل قبول نیست و به همین دلیل از شرکای اروپایی خود درخواست داریم در نشست آتی OECD به میزان کاهش مذکور افزوده و آن را به سطح قبل از تحریم‌ها (درجه چهار) بازگردانند.

ج- در حال حاضر دسترسی بانک مرکزی به منابع ارزی به میزان قابل توجهی بهبود یافته و قدرت مانور آن در مدیریت بازار ارز و سیاست‌گذاری ارزی ارتقا پیدا کرده است.

چ- آخرین و شاید مهمترین منفعت برجام برای شبکه بانکی کشور، بهبود فضای شفافیت و انضباط بوده است که منافع و اثرات خود را در میان‌مدت و بلندمدت برجا خواهد گذاشت.

این عضو کابینه دولت یازدهم در پایان تأکید کرد در دولت تدبیر و امید سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور موظف شده‌اند تا علاوه بر وظایف سنتی خود، تلاش‌های قابل‌توجهی در زمینه تسهیل روابط اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی انجام دهند؛ به نحوی که سیاست خارجی نه تنها هزینه‌ای برای توسعه اقتصادی و رفاه عمومی ایجاد نکند، بلکه از آن حمایت کرده و زمینه‌ساز رشد اقتصادی بلندمدت گردد.  

Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان