سه شنبه 4 آبان 1400
صفحه نخست
ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 
اخبار همایش
میزگرد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران با حضور رینر پیتوک، دکتر دومینیک ایسلر، سیاوش نقشینه، دکتر حسین عبده تبریزی و مصطفی بهشتی روی برگزار شد. دکتر سید احمد رضا جلالی نائینی نیز ریاست این میزگرد را بر عهده داشت.
تشکیل صندوق توسعه حمل و نقل در برنامه ششم توسعه یکی از راهکارهایی است که برای مقابله با مشکلات توسعه و نوسازی سیستم حمل و نقل کشور به تصویب مجلس رسیده است.
پیروی از استانداردهای جدید بین‌المللی گزارشگری مالی که بعد از بحران مالی اخیر تدوین شده‌اند، انعطاف‌پذیری و آزادی عمل بیشتری را برای بانک‌ها به ارمغان خواهد آورد.
مهم‌ترین مسأله امروز ما، حل مشکل بانکداری بین ایران و اروپاست. به نظر می‌رسد کار سختی در پیش داریم ولی پیشرفت‌های بسیاری هم اتفاق افتاده است. اگر بانک‌های ایرانی خواهان رقابت در سطح بین‌المللی هستند، باید در زمینه مقررات و استانداردها خود را بروز کنند.

دولت و بانک مرکزی با اعمال سیاست‌های پولی منضبط و با پرهیز از اقدامات نادرست علی‌رغم کاهش شدید قیمت نفت، موفق شدند نرخ ارز را تثبیت و نرخ تورم را تک‌رقمی کنند. انتظار می‌رود که با ایجاد ثبات ادامه‌دار، سرمایه‌گذاری خارجی رشد نسبتا قابل توجهی داشته باشد.

این پنل، با حضور دکتر احمد عزیزی، رونالد گونو، دارن اینز، لیلا کشتیبیان و فاطمه مهجوریان برگزار شد. ریاست این پنل بر عهده دکتر احمد عزیزی بود.

لازم است دستورالعمل مطالبات غیرجاری بانک مرکزی بر اساس معیارهای کیفی مانند کیفیت و رتبه اعتباری مشتری، ضامن، وثائق و غیره تعدیل شود. 

این پنل با حضور دکتر پیتر کروشل، مارتین دینکلبرگ و دکتر اسد جفری برگزار شد. ریاست نشست بر عهده ‌دکتر احمد عزیزی صاحب‌نظر پولی و بانکی بود.

این پنل با حضور دکتر اولریخ فون زانتیر، فرانس ژوزف نیک، دکتر پرویز عقیلی کرمانی،‌ مصطفی پرتوافکن و ولی ضرابیه برگزار شد. ریاست پنل بر عهده ‌دکتر ناصر هماپور نماینده پیشین HSBC در ایران بود.

دولت در سال گذشته ۲۰ هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک‌های دولتی در نظر گرفت که نیمی از آن به بانک ملی تخصیص یافت و در نتیجه سرمایه بانک ملی تقریبا دو برابر شد.

ایران به دنبال رفع تحریم‌ها و افزایش میزان صادرات خود توانسته است به توفیقاتی دست یابد. در این مسیر، هرچند روند حرکت آهسته بوده اما پیشرفت‌ها قابل توجه است.

شبکه بانکی از طریق ارائه تسهیلات در جهت ارتقای کیفیت کالاهای ایرانی، ایجاد دفاتر صادراتی در کشورهای اروپایی، ترمیم و استحکام روابط کارگزاری با بانک‌های اروپایی و انطباق با قوانین و استانداردهای بین المللی به رفع چالش توسعه مراودات تجاری ایران کمک کند.

کمک به تولید و اشتغال پایدار، حفظ تورم پایین و یکسان‌سازی نرخ ارز از مهم‌ترین برنامه‌های آتی نظام بانکی کشور است.

دکتر پرویز عقیلی کرمانی در رابطه با افزایش سرمایه در بانک‌های خصوصی گفت: متاسفانه در حال حاضر چشم‌انداز مثبتی در رابطه با اینکه سهامداران منابع نقد جهت افزایش سرمایه فراهم کنند وجود ندارد.

پیتر کروشل مهمترین چالش‌های صنعت بانکداری ایران در حال حاضر را بالا‌ بودن نسبت مطالبات غیرجاری، پایین‌ بودن نسبت کفایت سرمایه و تعدد بیش از حد شعب بانک‌ها دانست.

ما معتقدیم که اگر مردم ایران اثرات مثبت برجام را مستقیما احساس کنند بر موفقیت و پایداری توافق هسته‌ای تاثیرگذار است.

دکتر اولریخ فون زانتیر، یکی از حوزه‌های همکاری بانک‌های ایرانی با موسسات اعتباری اروپایی را تقویت مدل‌های کسب‌وکار برشمرد.

امروزه در اثر بهبود رتبه ریسک ایران ناشی از توافق برجام، هزینه بیمه و تامین مالی کاسته شده است اما میزان کاهش مذکور قابل قبول نیست.

یکی از دغدغه‌های بانک‌های دنیا اطمینان از تطبیق با ضوابط پولشویی و تامین مالی تروریسم در رابطه بانکی با ایران است.

 بعد از ۱۵ ماه از اجرای برجام، هنوز روابط بانکی ایران با جهان به سطح نرمال نرسیده است. گرچه باید تأکید کرد که پیشرفت‌های زیادی در روابط بانکی ایران با دنیا و بویژه با اروپا بوجود آمده است که قابل مقایسه با دوره قبل از تحریم‌ها نیست.

12